Szczepienia
fot. Fotolia

"Feralne" szczepionki: czy rodzice zaszczepionych dzieci powinni się bać?!

Szczepionkami, które były podawane dzieciom, mimo że nadawały się do utylizacji, ma się zająć prokuratura i sejmowa Komisja Zdrowia. Antyszczepionkowcy straszą rodziców, eksperci uspokajają. Co ma zrobić rodzic, który zaszczepił dziecko?
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
fot. Fotolia
"Szczepiłam synka TĄ SZCZEPIONKĄ 3 miesiące temu. Potem miał straszne trzęsienie główki. Na szczęście minęło. Teraz już wiem, dlaczego"– pisze mama z Mazowsza na jednym z forów. Nie zwraca w ogóle uwagi na to, że szczepionki, w przypadku których nie było zachowanego ciągu chłodniczego, podawano nie na Mazowszu, tylko w kilku przychodniach w województwie lubuskim. 

Antyszczepionkowcy straszą

Artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej okazał się wodą na młyn antyszczepionkowców. Justyna Socha ze stowarzyszenia STOP NOP nagrała w Internecie wypowiedź, w której straszy, że "te szczepionki mogą bardziej szkodzić niż producent przewiduje w ulotce". Prosi też rodziców, by zgłaszali się do stowarzyszenia o informacje, co robić, gdzie zgłaszać się po pomoc. To, co stało się w województwie lubuskim, nazywa "skandalem na skalę światową".
Zobacz także: "Setki pacjentów dostało wadliwe szczepionki"? Co na to minister i eksperci?

Apel Justyny Sochy w ciągu doby obejrzało ponad 100 tys. osób. Jest dużo udostępnień, komentarzy. Część rodziców boi się o dziecko i nie czyta dokładnie informacji, że problem dotyczy tylko kilku przychodni w województwie lubuskim.
Na szczęście niemała część rodziców nawet na stronie STOP NOP zwraca uwagę, że to wszystko niepotrzebnie sieje panikę. " Tu chodzi chyba o złe przechowywanie, a nie o wadę i skażenie jakiejś serii. Cała Polska nie przechowywała źle, więc po co sianie paniki?" – pisze inna mama.
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Eksperci: problem jest, ale dzieci są bezpieczne

Dr Paweł Grzesiowski z Pediatrycznego Zespołu Ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia nie ma wątpliwości, że zrobiono aferę w miejscu, gdzie nie powinno jej być. – Ta sprawa nie jest nowa, wiedzieliśmy o niej od dawna, była znana i zaopiniowana na poziomie ministerialnym. Jestem zaskoczony tym, że w mediach ta sprawa została podana w taki sposób – mówi.
Dodaje, że szczepionki powinny zostać zutylizowane, bo w Polsce obowiązuje procedura, że jeśli zostanie przerwany ciąg chłodniczy, to podawanie szczepionek powinno się wstrzymać. Zazwyczaj w takim przypadku szczepionki się utylizuje. Jednak przegrzanie szczepionek do temperatury 20 stopni C nie powoduje utraty ich właściwości, co jest potwierdzone badaniami Światowej Organizacji Zdrowia.
– Nie doszło do uszkodzenia szczepionek. Szczepionki, które nawet przez całą dobę są w temperaturze 20 stopni C, zachowują swoje właściwości. Mamy na to dowody w postaci badań klinicznych. Są skuteczne, czyli dziecko trzeba traktować tak, jakby było zaszczepione, bo zostało zaszczepione. A te szczepionki są bezpieczne, rodzice mogą czuć się bezpiecznie – zapewnia dr Grzesiowski.
Zobacz także: Szczepienia - dlaczego rodzice bardziej wierzą dr. Google niż lekarzom?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy