dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami
fot. Adobe Stock

Afgańskie dzieci zatruły się w Polsce grzybami. Ich stan jest krytyczny. Co wiadomo?

Troje dzieci z Afganistanu zjadło trujące muchomory sromotnikowe, wszystkie w ciężkim stanie trafiły do szpitala. Dzieci wraz z rodzinami przebywały w ośrodku dla cudzoziemców. Nie wiadomo, dlaczego rodzina postanowiła zjeść trujące grzyby.
Magdalena Drab
dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami
fot. Adobe Stock
W najgorszym stanie jest dwóch chłopców: 5- i 6-latek. Tylko jeden z nich będzie mógł przejść operację przeszczepienia wątroby, choć lekarze i tak nie dają mu dużych szans na przeżycie. Dlaczego dzieci zjadły trujące muchomory?

Dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami. W jakim są stanie?

Dwóch afgańskich uchodźców z Afganistanu jest w stanie krytycznym po zjedzeniu muchomorów. To kilkuletnie dzieci, które i tak przeszły już zbyt wiele: dramat wojny i ewakuację z ojczyzny. 23 sierpnia wraz z rodzinami trafiły do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku. Dzień później chłopców przewieziono do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – lekarze nie są dobrej myśli.

„Chłopcy w wieku 5 i 6 lat od momentu przyjęcia do Centrum Zdrowia Dziecka byli w bardzo ciężkim stanie, który stale się pogarszał. Chłopcy aktualnie są hospitalizowani w oddziale intensywnej terapii. Stan chłopców jest w chwili obecnej krytyczny” – poinformował prof. Jarosław Kierkuś z CZD.

Sześciolatek został już zakwalifikowany do przeszczepu wątroby, zabieg ma odbyć się dziś, 31 sierpnia, a dawcą jest osoba z rodziny dziecka. Niestety jego młodszy brat nie może przejść operacji z powodu uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Wcześniej pojawiły się w mediach informacje, że dziecko zmarło, a potem – że doszło do śmierci mózgu. Lekarze z CZD nie potwierdzają tych informacji.

„My tylko wiemy, że doszło do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Natomiast procedury, które mają to potwierdzić, będą przeprowadzone wtedy, kiedy pacjent będzie spełniał kryteria rozpoczęcia procedury” – powiedział dyrektor CZD, dr Marek Migdał. Wiadomo, że toksyna z grzybów spowodowała nieodwracalne zmiany. Dawka spożyta przez dziecko, choć dla dorosłego względnie bezpieczna, dla dziecka była zabójcza.

17-letnia dziewczyna, która także trafiła do szpitala, jest w dużo lepszym stanie.

Rodzina była ewakuowana z Afganistanu przez polski rząd na prośbę Wielkiej Brytanii – ojciec dzieci przez lata pracował dla Brytyjczyków.

Przypominamy, że dzieci do 9.-12. roku życia nie powinny jeść kurek, suszonych grzybów, podgrzybków ani żadnych innych grzybów leśnych. Należy pamiętać, że grzyby są nie tylko ciężkostrawne, ale przede wszystkim łatwo pomylić grzyby jadalne z trującymi.

Źródło: rmf24.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy