Agata: pochodzenie imienia, ciekawostki, zdrobnienia, imieniny

Agata to ciepła, otwarta i pozytywnie nastawiona do świata osoba. Imię jest chętnie wybierane przez rodziców, choć nie należy do najpopularniejszych. Nie stanowi to jednak jego wady. Agata to numerologiczna trójka, czyli osoba, która nieustannie dąży do perfekcji, co często przynosi korzyści w jej edukacji czy w późniejszym życiu zawodowym. Agaty są idealistkami z silną potrzebą wspierania osób, które potrzebują pomocy.

Spis treści

Znaczenie imienia Agata

Agata to chętnie wybierane imię żeńskie przez rodziców, choć nie należy do najpopularniejszych. Dziewczynki o tym imieniu są pogodne, pozytywnie nastawione do świata. Ich wrodzona wrażliwość i empatia powodują, że nigdy nie przechodzą obojętnie obok problemów innych ludzi, a już zwłaszcza swoich bliskich. Potrafią sobie odjąć, aby podarować komuś bardziej potrzebującemu. Agaty za wszelką cenę dążą do perfekcji, co niesie za sobą ryzyko popadnięcia w skrajny pedantyzm. Są również dość niecierpliwe i brakuje im trochę wytrwałości w realizacji planów.

Agata - pochodzenie

Imię Agata pochodzi z języka greckiego od słowa „agathe”, które określa osobę szlachetną, poczciwą, o wielkim sercu. Podobne znaczenie ma również wyraz „agathos”, czyli „ktoś dobrze urodzony”. Imię żeńskie z języka greckiego weszło do łaciny, gdzie brzmiało Agatha, z kolei w Polsce w formie Agata zaczęto używać go od XIII wieku.

Zdrobnienia imienia Agata

Najczęściej używanym zdrobnieniem Agaty jest oczywiście Agatka. Do innych spieszczeń zaliczają się: Agusia, Agunia, Agateczka, Agaciuś, Aga, Agat, Agatek. Niektórzy używają form z pominięciem litery „A”, np.: Gati, Gunia, Gatek, Gusia, Gata, ale też Tusia czy Tunia.

Imieniny Agaty

Agata imieniny najczęściej celebruje 5 lutego. Jest to związane z obchodzonym tego dnia w Kościele katolickim wspomnieniem świętej Agaty Sycylijskiej, męczennicy chrześcijańskiej z Katanii. Inne daty, w których obchodzone są imieniny Agaty, to: 21 września, 14 listopada, 6 i 7 grudnia.

Imię Agata dla dziecka

Agata to ładne i pozytywnie nacechowane imię, zwłaszcza że w języku greckim oznacza ono po prostu „dobra”. Nazwana tak kobieta ma wielkie serce oraz wrodzoną wrażliwość na potrzeby innych ludzi. Agata to wciąż chętnie wybierane imię dla dziewczynki, choć nie należy do najpopularniejszych. Zainteresowanie nim z biegiem lat nieznacznie maleje. Według oficjalnych danych, jakie podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl, w roku 2019 imieniem Agata nazwano 1391 dziewczynki. Rok później liczba ta zmalała do 1152. W I połowie 2021 roku imię Agata nadano jako pierwsze 493 dziewczynkom.

Agata - edukacja

Agata to optymistycznie nastawiona do świata osoba. Ma twórczą osobowość i ogromną wyobraźnię. Szybko adaptuje się do otoczenia, dlatego też nie będzie miała problemów z nawiązywaniem relacji w grupie rówieśników. Jest dość niecierpliwa, z tego też względu może szybko denerwować się i tracić zapał, gdy na ścieżce swojej edukacji napotka jakieś przeciwności. Otwarty umysł i kreatywne podejście do życia sprawi, że umiejętnie będzie wykorzystywać zdobytą wiedzę w życiu codziennym.

Agata - rodzina i miłość

Agata to kobieta na pierwszy rzut oka bardzo silna i niezależna, jednak w głębi duszy wyjątkowo delikatna i krucha. Od partnera oczekuje dużo miłości, ciepła i uwagi. W związku jest bardzo oddana i tego samego wymaga w zamian. Wyjątkowo wrażliwa i empatyczna, ma ogromną potrzebę pomagania innym. W rodzinnym gronie zawsze można liczyć na jej pomocną dłoń, bo nigdy nie zostawi bliskich w potrzebie.

Agata - predyspozycje zawodowe

Agata to osoba, która czerpie satysfakcję z zajęć, jakie umożliwiają szybkie osiągnięcie sukcesu, dając jednocześnie dość dużą niezależność w działaniu. Z tego też względu zawody, w jakich sprawdzi się idealnie, to np.: dziennikarz, niezależny specjalista, logistyk, przedstawiciel handlowy. Agata nie jest stworzona do jednostajnej pracy o zawsze określonych godzinach. Aby spełniać się zawodowo, musi mieć zapewnioną swobodę. W innym wypadku jej wrodzona niecierpliwość da się we znaki, czyniąc z niej kłębek nerwów. Twórczy umysł Agaty i wrażliwość artystyczna sprawia, że może ona osiągnąć upragniony sukces zawodowy jako pisarka.

Znane Agaty

Agata to imię dość popularne i powszechnie lubiane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W naszym kraju znane kobiety o tym imieniu to np.: Agata Kornhauser-Duda (pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej), Agata Jabłońska (poetka), Agata Młynarska (prezenterka telewizyjna, dziennikarka), Agata Tuszyńska (historyczka, poetka), Agata Szymczewska (skrzypaczka), Agata Kulesza (aktorka), Agata Budzyńska (piosenkarka). Wśród znanych polskich posiadaczek tego imienia jest wiele osobistości z dziedzin sportowych. Warto tu wymienić takie nazwiska, jak: Bulwa (łuczniczka), Karczmarek (gimnastyczka), Mróz i Zacheja (polskie judoczki), Mróz-Olszewska (siatkarka, reprezentantka Polski), Wróbel (sztangistka), Zwiejska (pływaczka).

Agata w innych językach

Imię Agata jest popularne w wielu krajach. Jego odpowiednik w języku angielskim to Agatha. Taka sama pisownia występuje również w języku duńskim, łacińskim oraz niemieckim. Imię zupełnie inaczej piszę się w języku serbsikm - Gaèa.

Agata w innych językach:

  • Agáta - j. czeski, słowacki, węgierski
  • Agata - j. słoweński, szwedzki, włoski
  • Agathe - j. francuski
  • Αγάθη - j. grecki
  • Agota - j. litewski
  • Águeda - j. hiszpański, portugalski
  • Агафья - j. rosyjski
  • Akaata - j. fiński
  • Ahafiya - j. ukraiński.

Agata - patroni

Imię Agata nosiła święta Agata Sycylijska. To chrześcijańska męczennica, czczona zarówno w Kościele katolickim, jak i w prawosławiu. Jest patronką zawodów związanych z ogniem, takich jak odlewnicy, kominiarze. Do świętej Agaty zwracają się wierni z modlitwą w przypadku zagrożenia pożarem. Uważa się, że za jej wstawiennictwem po wybuchu Etny lawa nie zalała leżącego u podnóża wulkanu miasta. W kościele katolickim liturgiczne wspomnienie świętej Agaty odbywa się 5 lutego, z kolei w prawosławnym - 18 lutego.

Przysłowia i cytaty z imieniem Agata

  • „Chleb i sól świętej Agaty od ognia strzeże chaty” - niegdyś wierzono, że kawałki poświęconego chleba, pochowane w domach i zagrodach, chroniły je przed pożarem. Z kolei sól, wrzucona do ognia, tłumi go.
  • „W dzień świętej Agaty, jeśli słonko przez okienko zajrzy do chaty, to wiosenka na świat podgląda zza zimowej kraty” - w dniu obchodzenia liturgicznego wspomnienia świętej Agaty w kościele katolickim, tj. 5 lutego, może zrobić się wiosennie, dni mogą stać się jaśniejsze.
  • „Gdzie święta Agata, bezpieczna tam chata” - nawiązanie do patronatu świętej. Miała ona chronić przed klęskami żywiołowymi, przede wszystkim przed ogniem.

Ciekawostki na temat imienia Agata

Jednym z mniej oczywistych i mało znanych zdrobnień imienia Agata jest Ofka. Rozpowszechniło się ono jeszcze w średniowieczu. Wówczas stosowano różne postaci tego imienia, które wywodziły się z Rusi, takie jak: Ohafija, Hafija, Oafija. Tak też powstało spieszczenie Ofka.

Agata - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Agaty jest 3. Numerologiczne trójki to osoby bardzo skrupulatne, które przesadnie aż dążą do perfekcji. Są jednak przy tym bardzo ciepłe, życzliwe i wrażliwe na los innych ludzi. Agaty mają pozytywne nastawienie do otoczenia, dlatego z pewnością będą oddanymi przyjaciółkami i partnerkami w związku.

Agata - szczęśliwy kamień

Uznaje się, że szczęśliwym kamieniem Agaty jest agat. To kamień wierności, miłości i wewnętrznej harmonii. Jego symboliczna moc ma zapewnić spokój i dodać pewności siebie w sytuacjach trudnych i stresujących. Energia kamienia pomaga również utrzymać równowagę psychiczną oraz poprawia analityczne zdolności.

Agata - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Agaty jest beżowy. Ten kolor rewelacyjnie uspokaja, relaksuje i tłumi agresję.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA