Agata Kornhauser-Duda
fot. fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Wcześniaki u Prezydenta! Agata Duda promuje banki kobiecego mleka!

Rok temu Agata Duda w Światowym Dniu Wcześniaka spotkała się z wcześniakami i ich rodzicami w Instytucie Matki i Dziecka. W tym roku zaprosiła ich do Pałacu Prezydenckiego. Pierwsza Dama promowała też karmienie piersią i banki kobiecego mleka!
Katarzyna Pinkosz
Agata Kornhauser-Duda
fot. fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Pałac Prezydencki tętnił życiem, opanowany przez dzieci w wieku od niemowlęcego po kilkulatki. Wszystkie urodziły się jako wcześniakiPierwsza Dama była wyraźnie wzruszona, podobnie jak reszta osób zaproszonych do Pałacu Prezydenckiego. A był tam m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i lekarze, którzy od wielu lat na co dzień ratują najmniejsze dzieci, które przyszły na świat.
Łzy wzruszenia widać było już na początku, gdy Michalinka Mazur (która urodziła się jako wcześniak, z wagą 560 g) śpiewała "Dziękuję Ci, mamo". Zaraz po niej na zaimprowizowaną scenę wyszły słynne wcześniaki-pięcioraczki kieleckie: Julka, Maja, Karolinka, Natalia i Oliwia Szymkiewicz i zaśpiewały razem.
Po urodzeniu ważyły od 570 do  850 g. Dzięki nowoczesnej medycynie, staraniom lekarzy i rodziców, rozwijają się wspaniale!
 

Słynne pięcioraczki kieleckie: Julka, Majka, Karolinka, Oliwia, Natalia urodzone w 2008 roku jako wcześniaki, są zdrowe i znakomicie się rozwijają. Trudno uwierzyć, że kilka miesięcy trwała kiedyś walka o ich życie.

Pierwsza Dama: niezwykła solidarność kobiet

- Bardzo dziękuję za wasze występy, są one nadzieją dla wszystkich rodziców, którzy teraz w szpitalach walczą o swoje przedwcześnie urodzone dzieci. Patrząc na was, mogą mieć nadzieję, że ich walka zakończy się tak pięknie - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.
Pierwsza Dama mówiła, jak wyjątkowe są dla niej chwile, które zdarza jej się spędzać w szpitalach, na oddziałach, w których wcześniaki walczą o życie. - Panuje tam niezwykła atmosfera: ciszy, skupienia, słów mówionych szeptem. Chcę podziękować wszystkim lekarzom i pielęgniarkom: ich wiedza, kompetencje, ale i wrażliwość są bardzo potrzebne rodzicom w tych trudnych chwilach.
Pani Prezydentowa mówiła też, jak ważne dla całego życia dziecka jest to, żeby na początku życia dostało mleko mamy, a jeśli mama nie może karmić piersią - mleko mamy z Banku Kobiecego Mleka. – Nie ma wątpliwości, że mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla wszystkich noworodków, zarówno zdrowych, jak chorych, ale przede wszystkim dla wcześniaków. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by te najmniejsze dzieci mogły być karmione mlekiem mamy. Dla nich jest ono też lekiem.
- Tym mamom, które nie mają swojego mleka, może bardzo pomóc niezwykła solidarność kobiet: oddawanie swojego mleka innym dzieciom - powiedziała Pierwsza Dama i podkreśliła, że ma nadzieję, że Banki Kobiecego Mleka będą powstawały w całej Polce.
Zobacz też: Pierwszy rok życia wcześniaka: poruszający filmik

Banki Mleka Kobiecego w całej Polsce

Pani Prezydentowa chce wspierać tworzenie Banków Kobiecego Mleka. Dr Agnieszka Wesołowska, z inicjatywy której powstały pierwsze Banki Kobiecego Mleka, opowiadała o swoich doświadczeniach w tworzeniu banków. Powiedziała, że wszystkie działają według europejskich standardów. – W tej chwili jest w Polsce funkcjonuje już 6 Banków Kobiecego Mleka, ale powinno ich być tyle, ile stacji krwiodawstwa, żeby każdy wcześniak na początku życie mógł dostać mleko mamy.
Dr Beata Pawlus, która kieruje kliniką noworodkową w szpitalu im św. Rodziny w Warszawie, podkreślała, że bank mleka kobiecego w tym szpitalu świetnie się rozwija. Przez rok działania banku kobiecego mleka z mleka skorzystało już ponad 400 wcześniaków.
- Mamy bardzo chętnie dzielą się swoim mlekiem z innymi mamami. Rekordzistka oddała w ciągu roku 40 litrów swojego mleka - dodała dr Pawlus. - Potrzeba dzielenia się jest olbrzymia: mamy, których dzieci po urodzeniu dostały mleko z banku mleka, skupiają się wokół banku mleka i potem, gdy już mają pokarm, często jego nadmiar oddają innym dzieciom.

Pałac Prezydencki przyjazny wcześniakom i karmieniu piersią

 


 
Dzieci w Pałacu Prezydenckim czuły się doskonale: bawiły się, biegały, rysowały przy stolikach, zwiedzały Pałac Prezydencki. Specjalnie dla nich były też przygotowane sale, w który młodsze mogły się przespać, a mamy mogły nakarmić je piersią.
- Pałac Prezydencki jest przyjazny karmieniu piersią. Jak zajdzie taka potrzeba, proszę się nie krępować - mówiła na zakończenie spotkania Pierwsza Dama.
 

W Polsce ok. 9 proc. dzieci rodzi się przedwcześnie. Wiele z nich ma szansę rozwijać się zdrowo - tak jak dzieci, które gościły u Pierwszej Damy.

Czytaj też: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację
 
Redakcja poleca: Obecność mamy to lek dla wcześniaka – mówi. prof. Dobrzańska z CZD
Wcześniak bardzo potrzebuje bliskości i czułości mamy – mówi. prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki bliskości mamy wcześniaki rozwijają się lepiej i szybciej przychodzą do zdrowia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy