Co to jest Rodzicielstwo Bliskości? – mówi Agnieszka Stein [WIDEO]

Zaufanie do dziecka i bliskość emocjonalna – oto główne cechy rodzicielstwa bliskości. Zobacz, co jeszcze na temat nurtu RB mówi psycholożka Agnieszka Stein, ekspertka bliskościowego rodzicielstwa.

Zobacz inne z serii: Rodzicielstwo bliskości (8)

Myślę, że na pytanie, co to jest rodzicielstwo bliskości jest bardzo wiele różnych odpowiedzi – mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu Rodzicielstwa Bliskości. Jedna z takich, które lubię mówi, że jest to rodzicielstwo oparte na zaufaniu do dziecka, ale też do siebie. Inna definicja mówi, że to relacja, które na pierwszym miejscu stawia bliskość i kontakt emocjonalny z dzieckiem. Inne określenie RB mówi, że to takie rodzicielstwo, w którym traktujemy dziecko podmiotowo, jak takiego samego człowieka, którym my jesteśmy.  Jest to też sposób wychowywania dziecka oparty na poważnej, naukowej wiedzy – dodaje Agnieszka Stein.
 

Co to jest rodzicielstwo bliskości? 

Twórcy pojęcia attachement parenting, czyli rodzicielstwo bliskości, William i Martha Searsowie, twierdzą, że to wychowanie zdroworozsądkowe, które wszyscy rodzice by uprawiali, gdyby nikt nie ingerował w ich zdrowe, rodzicielskie odruchy. Bo RB to miłość, opieka, szacunek i odpowiadanie na potrzeby dziecka. A nie zostawianie je, by się wypłakało czy słuchanie trenerów, którzy uczą, jak usypiać w 5 minut itp. 

Mamy coraz większą wiedzę na temat, co się dzieje w naszych głowach, jak działa mózg, jak my działamy. I to potwierdza, co – nawet intuicyjnie czasem – robią rodzice realizujący rodzicielstwo bliskości
 

7 filarów rodzicielstwa bliskości

Zasady wychowania w duchu rodzicielstwa bliskości jego twórcy, William i Martha Searsowie, ujęli w 7 filarów, które mają 3 cele:
  • poznać dziecko
  • pomóc maluchowi dobrze się poczuć
  • cieszyć się rodzicielstwem

Oto 7 filarów rodzicielstwa bliskości: 

FILAR 1

Bądź blisko dziecka – czyli od kiedy możesz, a najlepiej od początku, nawiąż kontakt z maluchem, noś dziecko, przytulaj. 

FILAR 2

Słuchaj płaczu swojego dziecka – nie pozwalaj mu płakać nieutulonemu, reaguj na jego potrzebę bliskości. 

FILAR 3

Karm piersią dziecko – albo karm z miłością i emocjonalną bliskością butelką.  

FILAR 4

Noś dziecko przy sobie – we wszystkich kulturach oprócz naszej, zachodniej, małe dzieci są noszone w chustach lub na rękach przez matki. To ogromny zastrzyk bliskości, poczucia bezpieczeństwa i miłości! 

FILAR 5

Śpij przy dziecku – współspanie wzbudza wiele kontrowersji, jednak stwierdzono, że dzięki spaniu przy dziecku mamy lepszą możliwość reagowania na płacz, głód i inne potrzeby malucha. Mniejsze jest też wtedy ryzyko śmierci łóżeczkowej.  

FILAR 6

Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic – w zapale, by dać dziecku wszystko, czego potrzebuje, pamiętaj o mądrym stawianiu granic. Potrzeby rodziców są również ważne. Prysznic, chwila dla siebie – zadbanie o  to pozwala być... lepszym, pogodniejszym rodzicem. 

FILAR 7

Wystrzegaj się trenerów dzieci – usypianie w 5 minut, odstawianie od piersi w momencie, który wam nie odpowioada, ale zaleca starsza koleżanka – to nie jest dobre dla dziecka ani dla ciebie. Bo tylko ty wiesz, jak odczytywać sygnały płynące od dziecka. Czy jest wrażliwcem, który potrzebuje twoich rąk, czy niejadkiem, który sam reguluje sobie ilość jedzenia – to ty wiesz, jak te potrzeby uszanować.

 

Zobacz też: Nosiłam, przytulałam, kołysałam –teraz wiem, że miałam rację! 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka