Co to jest Rodzicielstwo Bliskości? – mówi Agnieszka Stein [WIDEO]

Rodzicielstwo bliskości jest pełne wzajemnego zaufania – rodziców do dziecka, rodziców do siebie oraz dziecka do matki i ojca. Zasady, jakimi warto się w tej metodzie kierować, są poparte badaniami naukowymi i doświadczeniem lekarza i pielęgniarki, autorów książki „Księga Rodzicielstwa Bliskości”.

Zobacz inne z serii: Rodzicielstwo bliskości (8)

Myślę, że na pytanie, co to jest rodzicielstwo bliskości jest bardzo wiele różnych odpowiedzi – mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu Rodzicielstwa Bliskości. Jedna z takich, które lubię, mówi, że jest to rodzicielstwo oparte na zaufaniu do dziecka, ale też do siebie. Inna definicja mówi, że to relacja, która na pierwszym miejscu stawia bliskość i kontakt emocjonalny z dzieckiem. 
Inne określenie RB mówi, że to takie rodzicielstwo, w którym traktujemy dziecko podmiotowo, jak takiego samego człowieka, którym my jesteśmy.  – Jest to też sposób wychowywania dziecka oparty na poważnej, naukowej wiedzy – dodaje Agnieszka Stein.

Spis treści:

Na czym polega wychowanie w bliskości 

Twórcy pojęcia attachement parenting, czyli rodzicielstwo bliskości, William i Martha Searsowietwierdzą, że to wychowanie zdroworozsądkowe, które wszyscy rodzice by uprawiali, gdyby nikt nie ingerował w ich zdrowe, rodzicielskie odruchy. Bo RB to miłość, opieka, szacunek i odpowiadanie na potrzeby dziecka. A nie zostawianie je, by się wypłakało, czy słuchanie trenerów, którzy uczą, jak usypiać w 5 minut itp. 

Mamy coraz większą wiedzę na temat, co się dzieje w naszych głowach, jak działa mózg, jak my działamy. I to potwierdza, co – nawet intuicyjnie czasem – robią rodzice realizujący rodzicielstwo bliskości.

Jak zbudować więź z dzieckiem

Zasady wychowania w duchu rodzicielstwa bliskości jego twórcy, William i Martha Searsowie, ujęli w 7 filarów, które mają 3 cele:
  • poznać dziecko,
  • pomóc maluchowi dobrze się poczuć,
  • cieszyć się rodzicielstwem.

Oto 7 filarów rodzicielstwa bliskości: 

1. Bądź blisko dziecka – czyli od kiedy możesz, a najlepiej od początku, nawiąż kontakt z maluchem, noś dziecko, przytulaj.

2. Słuchaj płaczu swojego dziecka – nie pozwalaj mu płakać nieutulonemu, reaguj na jego potrzebę bliskości.

3. Karm piersią dziecko – albo karm butelką z miłością i emocjonalną bliskością. 

4. Noś dziecko przy sobie – we wszystkich kulturach oprócz naszej, zachodniej, małe dzieci są noszone w chustach lub na rękach przez matki. To ogromny zastrzyk bliskości, poczucia bezpieczeństwa i miłości!

5. Śpij przy dziecku – spanie z dzieckiem u boku wzbudza wiele kontrowersji, jednak stwierdzono, że dzięki spaniu przy dziecku mamy lepszą możliwość reagowania na płacz, głód i inne potrzeby malucha. Mniejsze jest też wtedy ryzyko śmierci łóżeczkowej

6. Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic – w zapale, by dać dziecku wszystko, czego potrzebuje, pamiętaj o mądrym stawianiu granic. Potrzeby rodziców są również ważne. Prysznic, chwila dla siebie – zadbanie o to pozwala być lepszym, pogodniejszym rodzicem.

7. Wystrzegaj się trenerów dzieci – usypianie w 5 minut, odstawianie od piersi w momencie, który wam nie odpowiada, ale zaleca starsza koleżanka – to nie jest dobre dla dziecka ani dla was, rodziców. Bo tylko wy wiecie, jak odczytywać sygnały płynące od dziecka. Czy jest wrażliwcem, który potrzebuje twoich rąk, czy niejadkiem, który sam reguluje sobie ilość jedzenia – to ty wiesz, jak te potrzeby uszanować.

Księga Rodzicielstwa Bliskości

„Księga Rodzicielstwa Bliskości’’ to książka napisana przez Williama i Marthę Sears – lekarza i pielęgniarkę, męża i żonę, specjalistów, którzy stworzyli termin „Rodzicielstwo Bliskości” (Attachment Parenting). William Sears pracował w harwardzkim szpitalu dziecięcym i klinice pediatrycznej w Bostonie. Martha Sears jest pielęgniarką, prowadziła szkołę rodzenia, jest doradczynią laktacyjną. Sami wychowali ośmioro dzieci! „Księga Rodzicielstwa Bliskości” to kompendium wiedzy dla rodziców oraz wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji małego dziecka.
 

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy