dzieci ćwiczące aikido
fot. Adobe Stock

Aikido dla dzieci - dlaczego (i od kiedy) warto zapisać dziecko?

Aikido jest treningiem sztuki walki, ale instruktorzy często wplatają w zajęcia różne gry i zabawy, dzięki czemu treningi są bardziej urozmaicone i atrakcyjne dla maluchów.  Aikido buduje pewność siebie u dzieci, kształtuje precyzję ruchów, a także służy ogólnemu rozwojowi dziecka. 
Joanna Biegaj
dzieci ćwiczące aikido
fot. Adobe Stock

Aikido jest sztuką walki, która wykorzystuje siłę przeciwnika. Trenując aikido, dzieci ćwiczą koordynację, doskonalą techniki koncentracji. W aikido obowiązuje specjalna etykieta, której dzieci muszą przestrzegać - uczą się one dzięki temu między innymi szacunku dla trenera, ale także dla siebie nawzajem.  Jest to świetny sposób, żeby zadbać o zdrowie i kondycję dziecka, jego rozwój osobisty i wyrabianie pozytywnych nawyków. 

Spis treści

 1. Aikido – dla kogo?
 2. Od kiedy dziecko może trenować aikido?
 3. Aikido dla dzieci – korzyści
 4. Aikido dla dzieci – przeciwwskazania
 5. Aikido dla dzieci - cena
 6. Strój do aikido

Aikido – dla kogo to sport?

Dzięki aikido dzieci mogą rozładować swoją energię w dobry i pożyteczny dla nich sposób. Jest więc to świetny sport dla maluchów, które są wulkanem energii. Aikido sprawdzi się też świetnie dla dzieci, które są lekko wycofane, dzięki treningom dziecko będzie mogło przełamać w sobie niektóre bariery, np. niepewność, nieśmiałość.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Od kiedy dziecko może trenować aikido?

Dziecko naukę aikido może rozpocząć od około piątego roku życia. Jest to umowna granica. Niektóre szkoły przyjmują jednak maluchy od czwartego lub od szóstego roku życia. Zależy to od indywidualnych zasad panujących w danej szkole, ale przede wszystkim od poziomu rozwoju dziecka i tego, w jak dużym stopniu potrafi ono skupić uwagę.

Aikido dla dzieci – korzyści

Aikido dobrze wpływa na rozwój dziecka w sensie fizycznym, ale kształtuje w nim także pozytywne cechy osobowościowe. Poza znajomością technik obrony aikido ma też inne zalety. Korzyści z uprawiania aikido przez dzieci to między innymi:
 • dbanie o zdrowie poprzez aktywność fizyczną
 • rozwój osobisty - dzięki aikido dziecko buduje poczucie własnej wartości i pewność siebie
 • nauka współpracy 
 • nawyk prawidłowego upadania (to przydaje się również w życiu codziennym, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo podczas poślizgnięcia się lub wywrócenia) 
 • wzmocnienie mięśni
 • korekta wad postawy
 • poprawa refleksu
 • elastyczność i gibkość
 • odpowiedzialność za siebie i drugą osobę (ćwiczący muszą wzajemnie dbać o swoje bezpieczeństwo) 
 • przewidywanie skutków własnych działań.

Aikido dla dzieci – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do ćwiczenia aikido przez dzieci są między innymi choroby stawów, problemy z sercem, oddychaniem lub łamliwością kości. Jeśli lekarz stwierdzi, że dziecko nie może brać udziału w takiej aktywności fizycznej - dostosuj się do jego opinii. Przed pierwszym treningiem powinnaś poinformować trenera o stanie zdrowia twojego dziecka, a także urazach, jakie przebyło.

Aikido dla dzieci - cena

Cena za zajęcia aikido dla dzieci waha się od 100 zł do 140 zł. Jej wysokość zależy od miejscowości, w której dziecko trenuje (w większych miastach, np. Warszawie, jest drożej), a także liczby treningów w ciągu tygodnia – im jest ich więcej, tym cena jest wyższa.

Strój do aikido

Do trenowania aikido dziecko potrzebuje odpowiedniego stroju, jest to strój kimono. Składa się ono z kilku części:
 • Kimono do aikido -  białe, szerokie spodnie i bluza o klasycznym kroju. Są one wykonane z grubszego materiału, niż np. te do karate, ponieważ techniki, których używa się w aikido, sprawiają, że łatwiej je podrzeć.
 • Pas do aikido - pas do aikido może mieć kilka kolorów i odzwierciedla stopień zaawansowania w sztuce walki. Czarny pas mają osoby na poziomie mistrzowskim, czyli najwyższym. Biały pas z brązową naszywką oznacza najniższy poziom.
 • Specjalne spodnie do walki (dla bardziej zaawansowanych osób).
 • Klapki zori -  istnieją również specjalne buty do aikido, jednak na macie walczy się boso.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy