GRY
 
 

Akcesoria dla karmiących mam

Karmisz piersią? Zobacz, jakie akcesoria mogą ci się przydać, a które są wręcz obowiązkowe!

karmienie piersią
fot. Panthermedia
Jeśli podajesz dziecku pierś, niezbędna jesteś tylko ty i dziecko. Czasem jednak warto skorzystać z akcesoriów dla karmiących mam. Nie kupuj wszystkich. Wybierz tylko te, które będą ci potrzebne.

1. Wkładki laktacyjne

Są bardzo przydatne. Często gdy karmisz dziecko z jednej piersi, z drugiej wypływa pokarm. Poza domem wystarczy, że pomyślisz o dziecku, a w piersiach pojawia się duża ilość mleka, która może wyciec na ubranie.
Żeby zapobiec pojawieniu się plam, najlepiej stosować specjalnie dopasowane wkładki (lub krążki) laktacyjne. Do wyboru są jedno- lub wielorazowe. Te ostatnie możesz prać (niektóre rodzaje w pralce, z wirowaniem). Jednorazowe są wygodniejsze w użyciu. Kosztują, w zależności od firmy, od 50 gr do złotówki za sztukę. Za wielorazowe zapłacisz więcej – od 6 do 12 zł za jedną, ale mogą ci służyć do końca laktacji, więc w sumie wydasz na nie mniej.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

2. Nakładki na piersi

Przydadzą się, jeśli masz płaskie lub wklęsłe brodawki i z tego powodu dziecku ciężko uchwycić pierś. Najlepiej nakładki zacząć nosić już w ciąży, najpierw przez godzinę dziennie, potem coraz dłużej (do kilku godzin). Jeśli tego nie robiłaś, stosuj je teraz, pomiędzy karmieniami. Pamiętaj jednak, że każdą brodawkę najlepiej uformuje dobrze ssące dziecko. Dlatego jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi.

3. Osłonki na brodawki

Gdy brodawki pękają i krwawią, przede wszystkim popraw technikę karmienia (dziecko musi chwytać dużą część otoczki). Specjalne osłony ochronią brodawki przed dalszymi podrażnieniami. Polecamy muszle laktacyjne z dziurkami – dostęp powietrza przyspiesza gojenie.

4. Dobry laktator

Przyda ci się, gdy masz nawał pokarmu lub zastój pokarmu. Laktator jest wręcz konieczny, jeśli wracasz do pracy, a chcesz, by malec nadal pił twoje mleko.
Jeżeli zamierzasz często odciągać pokarm, wybierz raczej laktator elektryczny. Jego zaletą jest wygoda, wadą – cena. Za najtańszy trzeba zapłacić ponad 200 zł, ale na szczęście niektóre odciągacze można wypożyczać. Gdy jednak zamierzasz rzadko ściągać pokarm, wystarczy ci laktator ręczny. Najprostszy jest gruszkowy: siła ssania zależy od intensywności naciskania specjalnej gruszki. Takie odciąganie bywa jednak bolesne i nieskuteczne. Dużo wygodniejsze są nowoczesne laktatory z regulowaną siłą ssania, wyposażone w silikonową wkładkę, która masuje pierś i stymuluje laktację.
Doładuj
Przeładuj