niemowlę, butelka, karmienie butelką, mleko

Akcesoria do karmienia

W każdym domu, w którym ma zamieszkać (lub już mieszka) noworodek, musi być dobra butelka ze smoczkiem. Co to znaczy „dobra”? Co jeszcze się przyda? Oto nasze rady.
niemowlę, butelka, karmienie butelką, mleko
Nawet gdy chcesz karmić dziecko wyłącznie piersią, to i tak warto mieć butelkę i smoczek. Na wszelki wypadek, gdyby jednak coś poszło nie tak. Jeśli zaś decydujesz się na wyłączne karmienie z butelki, kup od razu więcej rzeczy, gdyż malec będzie codziennie jadł nawet 7–8 razy.

Butelka
Poszukaj takiej, która wyda ci się... po prostu najwygodniejsza. Do wyboru masz butelkę o prostym kształcie albo szerszą u wlotu (będzie ci łatwiej wsypać mleko). Warto pokusić się też na tzw. antykolkową. Gdy nie zamierzasz kupować sterylizatora, a masz mikrofalówkę, zastanów się nad butelką samosterlizującą. Nowością jest też taka z czujnikiem ciepła (na pewno wtedy nie oparzysz dzidziusia).
Rada: Pamiętaj, by wymienić butelkę po kilku tygodniach (koniecznie, jeśli zobaczysz, że plastik jest zarysowany).

Smoczki
Kup dwa, trzy „butelkowe” smoczki, na zmianę. Koniecznie takie dla najmłodszych dzieci (czyli o tzw. wolnym przepływie, oznaczone symbolami: 0 albo 1). Idealny będzie taki, który ssie się podobnie jak pierś. Do wyboru masz smoczki kauczukowe (brązowe, bardziej miękkie) i silikonowe (przezroczyste, twardsze). Choć jedne i drugie mają swoje zalety, to warto wiedzieć, że logopedzi bardziej polecają smoczek silikonowy, twardszy (to taki przezroczysty). Kup go koniecznie, jeśli chcesz łączyć karmienie piersią i butelką. Ssie go się trudniej niż kauczukowy, dziecko musi się napracować. Jest mniejsze ryzyko, że oduczy się ssania piersi. Smoczek powinien być anatomiczny, czyli taki, który kształtem przypomina pierś: szeroki u podstawy, a potem zwężający się. Nieprofilowany, bo przecież pierś wcale tak nie wygląda!
Rada: Warto kupić tzw. smoczek dynamiczny. Gdy dziecko ssie, wciąga go głębiej do buzi, a w momencie, kiedy połyka mleczko, smoczek nieco się cofa.

Szczotka do mycia
Niezbędna! Bez niej nie umyjesz dokładnie butelki, a na resztkach pozostałego mleka zaczną namnażać się bakterie.
Rada:Będzie ci znacznie łatwiej umyć butelkę, jeśli wybierzesz szczotkę tej samej firmy.

Podgrzewacz
Nie zawsze uda ci się dokładnie wyczuć moment, gdy twoje dziecko jest głodne, i kilka minut wcześniej zabrać się za przygotowywanie mleka. Maluszek nie zna się na zegarku i nie zawsze chce jeść wtedy, kiedy uważasz, że powinien być głodny. Być może będziesz też chciała przygotować sobie mleko na nocne karmienie. Przyda ci się więc podgrzewacz.
Rada: Warto wybrać taki, w którym podgrzejesz nie tylko butelkę z mlekiem, ale też np. słoiczek z obiadkiem. Przyda się za kilka miesięcy, gdy smyk będzie już jadł nowe dania.

Sterylizator
Przez pierwsze pół roku musisz dokładnie wyparzać i sterylizować butelki oraz smoczki. Możesz je po prostu wygotowywać we wrzącej wodzie, ale zastanów się też nad kupieniem sterylizatora. Jest drogi, ale naprawdę się przydaje!
Rada: Warto zdecydować się na kupienie „kombajnu”, który łączy kilka funkcji, np. podgrzewania i sterylizacji; sterylizowania i gotowania na parze.

Termos na butelkę
Czyli tzw. termoopakowanie. Przydatne na spacerach, w podróży. Wstawisz do niego butelkę z ciepłą wodą, a gdy malec zgłodnieje – dosypiesz mleko.
Rada: Do termoopakowania można również wstawić butelkę z przygotowaną i schłodzoną herbatką lub mlekiem (a potem podgrzać je w podgrzewaczu).

Pojemnik na mleko
Jeśli zamierzasz przygotowywać dla malca mieszankę poza domem, przyda ci się specjalny pojemnik na mleko w proszku (dzięki temu nie będziesz musiała zabierać całego opakowania).
Rada: Warto kupić taki pojemnik, który ma kilka przegródek. Dzięki temu będziesz mogła w domu przygotować sobie taką ilość mleka, która wystarczy maluszkowi na kilka posiłków.


mtj_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy