Współpraca Reklamowa

Lekcja nr 5: Strachy, czyli o dziecięcych lękach

Dziecko boi się różnych rzeczy: potwora pod łóżkiem, wilka z bajki, nawet oschłej sąsiadki... Warto oswajać lęki przedszkolaka. Oto kilka ćwiczeń, które pozwolą nauczyć dziecko radzić sobie z własnymi strachami.

Lęk to naturalna reakcja, która chroni człowieka przed niebezpiecznymi sytuacjami. W toku rozwoju dziecko doświadcza różnych lęków, charakterystycznych dla wieku. Warto znać  rozwojowe lęki, taka wiedza uspokaja i pozwala adekwatnie reagować na nie.
 

 

Dziecięce lęki to nie strachy na lachy!

Niemowlak boi się większości głośnych dźwięków i gwałtownych ruchów. W okolicach 8. miesiąca życia zaczyna bać się obcych. Dziecko w drugim roku życia nadal boi się głośnych i nagłych dźwięków, hałasów (szumu wiatru, łomotu za ścianą, burzy). Kilkulatek często boi się ciemności, cieni na ścianie, nieznanych miejsc, zwierząt (szczególnie dużych), a także rozłąki z rodzicami (w rezultacie może pojawić się lęk przed rozstaniem i zasypianiem). Przedszkolak, u którego zaczyna rozwijać się wyobraźnia, może bać się "czarnych" charakterów. Czasami może obawiać się niektórych zwierząt, ale także złych czy dziwnie wyglądających osób. Nadal nie ustępuje lęk przed ciemnością.
Dziecko w wieku szkolnym boi się już bardziej realnych rzeczy: bólu, skaleczenia, nieszczęścia, choroby, śmierci bliskich, zgubienia się.
Większość lęków zanika w momencie, gdy dziecko uczy się, czego może się spodziewać w różnych sytuacjach i jak sobie z tym radzić.

 

Ćwiczenia, które pomogą dziecku pozbyć się lęków

  • Strachy na lachy

Rekwizyty: kredki, czyste kartki
Miejsce: gdziekolwiek
Poproś dziecko, by narysowało na kartce postać, której się boi, np. potwora spod łóżka. Następnie wspólnie nazwijcie tego "stwora", a potem zmień dziecięcy rysunek w taki sposób, żeby zmniejszyć strach malca, np. dorysuj klatkę dla ducha lub duży mur, którego stwór nie może pokonać. Możesz też porozmawiać z dzieckiem o bolącym zębie czy brzuchu potwora, jego smutku czy kłopotach. A następnie wspólnie zastanówcie się, jak można pomóc strachowi poradzić sobie z taką sytuacją.

  • Mały potworek

Rekwizyty: brak
Miejsce: gdziekolwiek

Poproś, by dziecko wcieliło się w rolę "stworka potworka", który zamieszkał w domu. Na początku zabawy uciekaj z udawanym strachem przed dzieckiem. Następnie stopniowo przestawaj się bać potwora, aż w końcu zacznij sie z nim bawić.

  • Ciemno i jasno

Rekwizyty: zabawki, koce, suchy prowiant, latarka
Miejsce: dom

W ciągu dnia zaciemnij jakieś domowe pomieszczenie, np. łazienkę i zorganizuj w nim domową "bazę". Zgromadź z dzieckiem kilka zabawek, coś do jedzenia i weź ze sobą latarkę. Usiądź z dzieckiem i zacznij się bawić. Po chwili zabawy zgaś światło, zapalając latarkę. Baw się cieniami, które rzucają dłonie i opowiadaj o tym, jakie zwierzęta nie śpią w nocy i jacy ludzie w nocy pracują i dlaczego. Gdyby w którymś momencie dziecku przestało się to podobać, otwórz drzwi do jasnego mieszkania. Celem jest utrzymanie przez cały czas u dziecka poczucia bezpieczeństwa – niezależnie od tego, czy jest jasno, czy ciemno.

Wróć do strony: www.mamotoja.pl/akcja-edukacja/zmysly-dziecka/
 

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka