Współpraca Reklamowa

Twoje dziecko jest nielubiane w przedszkolu? Zobacz, jak mu pomóc

Twój przedszkolak nie jest lubiany w przedszkolu? Nie lekceważ jego problemu, nie mów, że w końcu kiedyś znajdzie sobie przyjaciół, tylko pomóż dziecku zdobyć sympatię kolegów. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi.

Przedszkolak, który jest mądry i pewny siebie, wcale nie musi być lubiany. A z takim człowiekiem nikt nie chce się przyjaźnić.

Musisz mu pomóc, bo nielubiane dziecko wkrótce nie będzie chciało chodzić do przedszkola, a w przyszłości może mieć kłopoty z nauką. Co robić? Przede wszystkim naucz swojego przedszkolaka empatii, czyli umiejętności wczuwania się w położenie innych.

 

 

1. Tłumacz dziecku, co czują inni

Dziecko uczy się przede wszystkim od rodziców. Jeśli zwracasz uwagę na uczucia innych, to także dziecko zaczyna tak robić. Gdy przedszkolak wyrządził komuś przykrość, nie wystarczy powiedzieć, że nie wolno wyrywać zabawki. Lepiej wytłumacz, jak może się czuć pokrzywdzony kolega: Zobacz, wziąłeś Jasiowi klocki i teraz mu smutno. Chciałbyś, żeby tobie też ktoś zabierał zabawki?

Sprawdź też, jak nauczyć dziecko dzielenia się z innymi

2. Współczuj swojemu dziecku

Gdy dziecko płacze, bo rozbiło sobie kolano czy pokłóciło się z kolegą, nie bagatelizuj jego smutku, twierdząc, że nic się nie stało. Sama wczuj się w jego emocje, przytul swojego przedszkolaka i powiedz, że wiesz, że kolanko boli albo że mu smutno, bo kłótnia sprawia przykrość. Dzięki tym sposobom dziecko dowiaduje się, że uczucia jego i innych są bardzo ważne, uczy się także współodczuwać.

3. Chwal swojego przedszkolaka

Na emocje warto zwracać uwagę nie tylko wtedy, gdy są negatywne. Te pozytywne również powinny być przez rodziców zauważane. Mów dziecku, że jesteś z niego dumna, bo pogodziło się z koleżanką (podkreśl też, że dzięki temu koleżanka się cieszy). Dzięki temu kilkulatek rozszerza swoją paletę emocji i potrafi coraz precyzyjniej je nazwać: rozróżnia zadowolenie od wesołości, radość od szczęścia itp.

Czytaj też: Pochwała – ściągawka dla rodziców

[CMS_PAGE_BREAK]

4. Zwracaj uwagę na otoczenie

Doskonałym sposobem na rozwijanie empatii jest wspólne podglądanie przyrody. Dziecko dzięki obserwacji praw natury (narodzin i śmierci) doznaje wielu odczuć. Kiedy ty pochylasz się nad leżącym do góry brzuchem żuczkiem, by odwrócić go na nóżki, dziecko uczy się wrażliwości na cierpienie innych. Dowiaduje się, że trzeba pomagać, a nagrodą za pomoc jest poczucie zadowolenia, a czasem nawet szczęścia.  

5. Często baw się z dzieckiem

Nic tak nie ułatwia nauki empatii jak wspólne przeżywanie emocji. Tych przyjemnych i tych bardziej przykrych. Doskonałą okazją do tego jest wspólna zabawa. Podczas układania puzzli, turlania się ze śmiechu na łóżku czy czytania strasznej bajki o złej czarownicy macie szansę czuć to samo, w tym samym czasie. Co więcej każde z was może inaczej okazywać swoje emocje: dziecko głośnym piskiem czy okrzykami strachu, ty radosnym śmiechem czy odpowiednim tonem. Przedszkolak dzięki temu dowiaduje się, że emocje można wyrażać niekoniecznie tylko w jeden z góry określony sposób. Uczy się też jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy: że każde uczucie lepiej jest przeżywać z drugą osobą. Bo wtedy i smutek wydaje się mniej smutny, i radość jakby większa.

Poznaj 6 zabaw ruchowych dla przedszkolaka

Co daje przedszkolakowi empatia?

Wbrew pozorom przedszkolak, który jest nawet trochę nieśmiały, ale za to wrażliwy, ma większą szansę na szczęście od silnego, twardego i zbyt pewnego siebie dziecka. Co daje mu umiejętność empatii?

  • Popularność wśród rówieśników. Przedszkolak, który rozumie, co czują inni, potrafi rozmawiać i nawiązać prawdziwy kontakt.
  • Lepsze wyniki w nauce. Dziecko łatwiej dostosowuje się do wymagań przedszkolanek i jest przez nie zazwyczaj bardziej lubiane.
  • Dobry kontakt z rodzicami. Aby nauczyć dziecko empatii, musicie z nim dużo rozmawiać. A to rodzi ścisłe, bliskie więzi.
  • Optymizm. Dziecko uczy się czerpać wiele przyjemności ze swojej wrażliwości. Cieszy się z tego, że pomogło pani ułożyć zabawki. Jest szczęśliwe, gdy uda mu się rozśmieszyć zmartwionego kolegę.
  • Zasady moralne. Przedszkolak potrafiący wczuć się w nastroje innych uczy się, że sprawianie krzywdy jest czymś bardzo złym.




Czytaj też: Zabawa, kłótnia, współpraca – co robić, by dziecko odnalazło się w grupie

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka