Współpraca Reklamowa

Ucz malca inteligencji emocjonalnej – naprawdę warto!

Dziecko, które uczy się od najmłodszych lat inteligencji emocjonalnej, ma łatwiej w życiu. Ale co to tak konkretnie oznacza?

Rodzice chcą przede wszystkim, by ich dziecko było mądre. Słusznie. człowiek z wysoką inteligencją emocjonalną:

 

 

1. Prezentuje zdrowy optymizm

Osoba o wysokim poziomie EQ pozytywnie podchodzi do podejmowanych wyzwań. Mając wiedzę na temat własnych kompetencji, wierzy, że osiągnie sukces. A gdy poniesie porażkę? Wyciąga z niej wnioski na przyszłość! Porażka to cenne doświadczenie, ale nie koniec świata. Bez jej smaku nie można poznać prawdziwej radości zwycięstwa. Właśnie to wiedzą osoby o wysokiej EQ.

Optymizm osoby z rozwiniętą inteligencją emocjonalną wynika też z przeświadczenia, że ze sprawami, na które ma ona wpływ, poradzi sobie najlepiej, jak potrafi, a rzeczami, które jej bezpośrednio nie dotyczą, bądź nie ma na nie wpływu, nie ma się co martwić. Przy czym obszar tego wpływu rośnie wraz z nabywanymi umiejętnościami, wiekiem, kompetencjami. Optymiści z wysoką EQ skupiają swoją energię na tym, co mogą zmieniać.

2. Umie opisać różnorodne emocje

Jeśli potrafisz w sposób szczegółowy i czytelny dla drugiej osoby opisać swoje emocje czy stan ducha, to najprawdopodobniej masz wysoką EQ. Nie chodzi tylko o wyraziste sytuacje, ale także codzienne odczucia. Doświadczamy ich wiele w każdej chwili, ale nie wszyscy i nie dokładnie potrafią je zauważyć, rozpoznać i o nich opowiedzieć.

W sytuacji emocji negatywnych człowiek o niskiej EQ w najlepszym razie powie, że czuje się źle, a często po prostu będzie zachowywał się w odpychający sposób, mówiąc przy tym, że nic się złego nie dzieje. Natomiast ktoś z wysoką inteligencją emocjonalną powie, że czuje się zmartwiony, zniechęcony, zawiedziony czy poniżony. Im konkretniejszy opis emocji, tym mamy lepszy wgląd we własne emocje, a tym samym wyższy poziom EQ.

3. Jest asertywny

Nie jest to, wbrew częstej opinii, „umiejętność mówienia nie”. Owo „nie” to zaledwie skutek kompetencji, jaką jest asertywność.

Człowiek asertywny potrafi otwarcie wyrazić i uzasadnić własne zdanie, uczucia czy też postawę w sposób nienaruszający praw ani psychicznego terytorium innych osób (oraz oczywiście własnego).

Asertywność to sztuka sprzeciwienia się czemuś lub komuś połączona z szacunkiem dla innych metod, poglądów czy osób. Osoba asertywna nie stosuje agresji i nie występuje z pozycji siły. W ten sposób minimalizuje negatywne postrzeganie przez osobę, której odmawia.

To także sztuka uzmysłowienia sobie, że nasze prawa i potrzeby są równie ważne i powinny być respektowane. Osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafi użyć właściwych środków wyrazu, by nawet w trudnych emocjonalnie momentach nie dać się wyprowadzić z równowagi.

4. Jest lubiany przez innych

Człowiek o wysokiej EQ ma wysoki poziom empatii, czyli bardzo łatwo potrafi wczuć się w sytuację innych ludzi. Jednocześnie jest ich ciekawy i chętnie nawiązuje znajomości. Dzięki tym cechom jest przez innych wysoko oceniany i chętnie akceptowany.

5. Dba o swoje samopoczucie

Osoba z wysoką EQ potrafi szybko analizować źródło negatywnych emocji. Uczy się przy tym, że pielęgnowanie w sobie przykrych uczuć wpływa destrukcyjnie na jego osobistą jakość życia. Gdy jest w dobrym nastroju, stara się, aby nie zniszczyły go negatywne emocje innych. Gdy ktoś go zrani, nie chowa urazy, ale w przyszłości uczy się unikać niewygodnych sytuacji, a czasem także raniących osób.

6. Pielęgnuje swoją radość życia

Dla osoby z wysoką EQ odczuwanie przyjemności i satysfakcji życiowej jest równoznaczne z posiadaniem wpływu na swoją sytuację. Jeśli się z czegoś cieszy, pielęgnuje ten stan i nie pozwala, by bez ważnego powodu ktoś lub coś go zakłócił.

7. Ma pozytywne nastawienie

Inteligentny emocjonalnie człowiek prowadzi swoje życie tak, aby codzienność przynosiła mu jak najwięcej powodów do zadowolenia i uśmiechu. Z drugiej strony umie „wybierać sobie wojny” i nie angażować się w sprawy wpływające na niego destrukcyjnie. Umie sprawiać sobie przyjemności, co także wiąże się z chęcią uszczęśliwiania innych. Radość wokół to przecież także radość dla siebie. Taka osoba szuka blasków zamiast cieni, potrafi się dzielić i emanować swoim pozytywnym nastawieniem do życia.

8. Trudno go obrazić

Wynika to z wysokiej samooceny. Skoro sam wie, co umie, jaki jest, to trudniej innym zranić go stwierdzeniem, że jest inaczej. Te kompetencje idą w parze z pewnością siebie, stanowczością i otwartością umysłu. Łatwiej wówczas nie przejmować się czyimiś negatywnymi opiniami.

9. Nie bije się z myślami

Każdy człowiek prowadzi wewnętrzne rozmowy ze sobą samym. Zastanawiamy się nad tym, jak powinniśmy postąpić, czy nasze zachowanie jest właściwe, dlaczego czegoś pragniemy itd. Ten dialog nie musi być i często nie jest budujący. Zdarza się, że obwiniamy się o coś, wyrzucamy sobie błędy, nie skupiając się na szukaniu rozwiązania problemu. Tymczasem większość z tego, co sobie zarzucamy, to jedynie nasze myśli, a nie coś rzeczywistego. Dlatego ważnym krokiem w rozwoju inteligencji emocjonalnej jest umiejętność zatrzymywania negatywnych dialogów wewnętrznych. Osoba z wysoką EQ to potrafi!

 

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka