Współpraca Reklamowa

Bohaterowie dziecięcej wyobraźni… czego mogą nas nauczyć?

Czy jest tu ktoś, kto nie kocha bajek? No, właśnie… Ale pewnie zdarza nam się zapominać, że ulubieni bohaterowie dostarczają nam nie tylko doskonałego towarzystwa i rozrywki, ale sporo nas uczą. Czego? Przykładów jest wiele: od radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, przez naukę rozwiązywania problemów w grupie, aż wreszcie po wskazówki w przypadku, gdy dopadają nas kryzysy czy trudne emocje.
Mowa tu zarówno o bohaterach znanych nam z książek, jak i z bajek czy filmów dla dzieci. Jak podkreśla psycholożka Dorota Zawadzka, czerpmy z tego, co dostajemy w tak pięknej i przystępnej formie.
 

Dorota Zawadzka:  Bohaterowie z książek i filmów pokazują nam wzorce zachowań, które chcemy przekazać dzieciom. Mamy szanse rozmawiać o wartościach, a wychowanie w duchu wartości jest niebywale ważne. Pokazujemy dzieciom dobre wzorce rozwiązywania problemów i społecznie akceptowalnego wyjścia z sytuacji. Dzięki bohaterom dziecięcej wyobraźni możemy wspierać ważne i przydatne w życiu cechy.

(Nie tylko) dziecięcy bohaterowie

Znów  można by wrócić do zagadnienia, po jakie książki i bajki sięgać, by były wartościowe, uczyły, inspirowały, a do tego były ciekawe! Odpowiedź zdaje się być całkiem prosta – po te najbardziej uniwersalne.

Dorota Zawadzka: Dziecko od samego początku powinno być wychowywane do wartości uniwersalnych. Człowiek nie może się w pełni rozwijać bez realizowania w życiu właśnie takich podstawowych wartości, jak prawda, dobro, piękno, sprawiedliwość, miłość, empatia, cierpliwość, bezinteresowność, dzielność, lojalność, prawdomówność, prawość, szlachetność, tolerancja, uczciwość, umiejętność przebaczania czy wierność.

Warto pokazywać te wartości maluchom, podawać inne ich przykłady i przy okazji tłumaczyć, co oznaczają.

Na co i jak zwracać uwagę?

  • Odwaga – staram się nie ulegać presji. Przeciwstawiam się złu, staję w obronie prawdy i dobra. Potrafię przyznać się do winy czy do błędu.
  • Szczęście – dostrzegam dobro, staram się nie narzekać. Doceniam i lubię to, co mam, nie zazdroszczę, wierzę w powodzenie swojej drogi. Jestem pogodny, moje żarty sprawiają radość, nie ranią.
  • Piękno – widzę i doceniam piękno ducha oraz charakter. Chronię przyrodę. Dbam o estetykę najbliższego otoczenia.
  • Mądrość – czynię dobro. Jestem uważny, myślę, uczę się. Wyciągam wnioski z doświadczeń. Okazuję wdzięczność, wybaczam.
  • Przyjaźń i miłość - pragnę dobra dla drugiej osoby. Potrafię zaufać. Okazuję sympatię, wspieram, pomagam, bronię. Przebaczam.

Zabawy śladami bohaterów

Świetnym pomysłem na omawianie i propagowanie tych wartości są odpowiednie zabawy. Przede wszystkim te wspólne – one w swoim założeniu uczą przede wszystkim współpracy, empatii i umiejętności komunikacyjnych. Nie bójmy się jednak zostawiać malucha samego. W ten sposób ma szansę doświadczyć podążania za własną wyobraźnią. Wielu rodziców obawia się nudy – niepotrzebnie. Ona sprzyja rozwojowi kreatywności.

W co zatem się bawić?

Dorota Zawadzka poleca trzy świetne zabawy, które są nie tylko doskonałą formą spędzenia czasu, ale wspierają w nauce wartości.
1. Budujemy wieżę – do budowy wykorzystujemy różne elementy (miękkie, twarde, okrągłe, kanciaste). Układamy elementy na przemian (rodzic-dziecko).
2. Przygody odkrywcy – rodzic chowa przedmiot/y w różnych miejscach mieszkania/ogrodu. Dziecko dostaje prosty szkic-mapę lub może zadawać pytania w typie ciepło-zimno.
3. Kim jestem? – rodzic opisuje/naśladuje cechy postaci, a dziecko rozpoznaje, kim jest.

Najlepszymi partnerami w tej ostatniej zabawie będą… Smerfy! W nowej kolekcji KINDER Niespodzianki znaleźć można ośmiu, niezwykle utalentowanych, niebieskich bohaterów. Oprócz Papy Smerfa są: Smerfetka Ogrodniczka i Smerfetka Architektka, Smerf Doktor, Smerf Strażak, Smerf Biegacz, Smerf Deskorolkarz i wreszcie Smerf Wspinacz. U każdego z nich inne cechy będą dominujące, więc wykorzystywanie ich w zabawach, choćby tych z odgrywaniem ról, jest proste i ciekawe.
Ale… to jeszcze nie wszystko! Smerfy można bowiem w bardzo prosty sposób ożywić. Wystarczy darmowa aplikacja APPLAYDU, w której można zeskanować zabawki i korzystać z fascynujących gier i zabaw edukacyjnych w trybie rozszerzonej rzeczywistości. To przestrzeń, która może urozmaicić, a czasem ułatwić zabawę w wartości.
 
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka