Współpraca Reklamowa

Zabawy sensoryczne. Dlaczego są tak ważne?

Wszystko, czego dziecko dowiaduje się o świecie i w jaki sposób go poznaje, odbywa się poprzez zmysły. Jeśli mózg odbiera, przetwarza i interpretuje bodźce słuchowe, dotykowe, węchowe, smakowe i ruchowe bez zakłóceń, dziecko rozwija się prawidłowo. Podpowiadamy, jakie zabawy sensoryczne będą świetnym wsparciem rozwoju malucha!
Wartościowe spędzanie czasu z najmłodszymi nie wymaga posiadania całej sterty zabawek… Nie musi być również skomplikowane! Jak podkreśla psycholog Dorota Zawadzka, zabawy sensoryczne często są bardzo proste, bez trudności można zorganizować je w domu, a ich efekty procentują w przedszkolu, szkole, a nawet… w życiu dorosłym. Ponadto oprócz tego, że pozwalają maluchom prawidłowo się rozwijać, umożliwiają również zauważenie nieprawidłowości w integracji sensorycznej i szybkie wdrożenie terapii.

Co warto wiedzieć o integracji sensorycznej?

– Integracja sensoryczna (SI) jest procesem odbierania oraz analizy informacji, bodźców pochodzących z wewnątrz organizmu i ze świata. Zapewnia prawidłową koordynację ruchową i postawę ciała, planowanie ruchu oraz wspiera proces uczenia się – wyjaśnia ekspertka Dorota Zawadzka. Dodaje również, że do prawidłowego odbioru i analizy bodźców potrzebna jest współpraca 3 układów zmysłów:

  • czucia głębokiego, czyli identyfikacja bodźców czuciowych, dotykowych – interpretowanie, czy coś jest mokre, czy suche, śliskie czy tępe, ostre czy gładkie,
  • przedsionkowego, czyli koordynacja ruchów oczu, głowy i ciała, która odpowiada za utrzymywanie równowagi, balansowanie ruchu ciała względem siły grawitacji,
  • proprioceptywnego, czyli interpretowanie przez mózg sygnałów z mięśni i stawów, które informują o pozycji i położeniu ciała w przestrzeni, czucie ciała.

Współpraca tych układów ma zasadnicze znaczenie w codziennym funkcjonowaniu, jest bowiem podstawą optymalnego rozwoju i działania pozostałych wszystkich wyższych zmysłów i umiejętności, do których należą: wzrok, słuch, mowa, umiejętność chodzenia oraz zdolność wykonywania precyzyjnych czynności, takich jak malowanie, pisanie.

Jakie są objawy zaburzeń integracji sensorycznej?

U każdego dziecka na różnym etapie rozwoju mogą pojawić się nieprawidłowości związane z odbieraniem oraz analizą bodźców sensorycznych. Wśród nich znajduje się nadmierna bądź zbyt mała wrażliwość na wrażenia słuchowe, wzrokowe, dotykowe, zapachowe i smakowe. W takich sytuacjach maluch może reagować płaczem lub złością na codzienne czynności, np. ubieranie, mycie włosów, jedzenie itp. Ponadto w tej grupie dzieci mogą mieć także następujące objawy:

  • trudności z koncentracją,
  • unikanie pisania, rysowania,
  • bycie w ciągłym ruchu (bieganie, wiercenie się) lub przeciwnie – niechęć do  aktywności fizycznej,
  • chodzenie na placach,
  • częste potykanie, trudności z utrzymaniem równowagi,
  • ściśle określone preferencje żywieniowe,
  • unikanie przytulania,
  • nadwrażliwość na dźwięki.

To tylko niektóre nieprawidłowości, które mogą wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej. Po ich zauważeniu warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który pomoże skierować dziecko do odpowiedniego specjalisty.

Zabawy sensoryczne wspierające rozwój dziecka

Ćwiczenia i trening integracji sensorycznej wpływają i warunkują prawidłowy rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka, gdyż ważny jest niczym niezakłócony i harmonijny przebieg wszystkich procesów poznawczych. Aby zachęcić malucha do zabaw sensorycznych, postaw na kreatywność. Możesz np. nawiązać w nich do ulubionych bohaterów. Nasza ekspertka Dorota Zawadzka proponuje, by nawiązać do… Smerfów, które obecnie zachwycają w nowej kolekcji zabawek KINDER Niespodzianki.  

Zabawy sensoryczne:

1. Smerfetka Ogrodniczka

Maluch może zostać właśnie tą postacią, jeśli zaproponujesz mu zabawę w zapachy i kolory. Miejsce zabawy może być dowolne – sprawdzi się np. kuchnia i łazienka. Wystarczy, że w pomieszczeniach rozpozna pojawiające się zapachy, opisze, które pachną ładnie, a które nie, a także rozpozna kolory. Możecie też opisywać rośliny ozdobne, przyprawy, zioła, warzywa i owoce.

2. Smerf Wspinacz

Wielką przygodą może okazać się wcielenie właśnie w tego bohatera. Jest odważny i nieustraszony, dlatego idealną zabawą może być… ścieżka sensoryczna. Zadaniem dziecka będzie rozpoznawanie różnych faktur i powierzchni, ocenianie bez patrzenia, czy coś jest twarde – miękkie lub stabilne – ruchome. Do zabawy można wykorzystać najróżniejsze elementy, w tym m.in. wełniany sweterek, tackę z kaszą, gruby karton, gazety, apaszki itp.

3. Smerf Strażak

Do tej zabawy nie potrzebujecie akcesoriów. Maluch, który wciela się w Smerfa Strażaka, szuka pożaru lub powodzi. Dorosły podpowiada mu, mówiąc: ciepło – zimno, mokro – sucho.

Baw się ze Smerfami

W nowej kolekcji zabawek w KINDER Niespodziance znaleźć można ośmiu niezwykle utalentowanych, niebieskich bohaterów. Oprócz Papy Smerfa są Smerfetka Ogrodniczka i Smerfetka Architektka, Smerf Doktor, Smerf Strażak, Smerf Biegacz, Smerf Deskorolkarz i wreszcie Smerf Wspinacz. Każdy z nich ma cechy dominujące, dlatego zabawy z nimi np. w odgrywanie ról są ciekawe i proste!

Ale… to jeszcze nie wszystko! Dodatkowo zabawki z serii Smerfy dają dostęp do specjalnej zawartości w darmowej aplikacji APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę by uzyskać dostęp do fascynujących gier, zabaw edukacyjnych i rozszerzonej rzeczywistości. To przestrzeń, która może urozmaicić, a czasem ułatwić zabawę w wartości.

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka