Współpraca Reklamowa

Nieśmiałe dziecko potrzebuje twojego wsparcia

Nieśmiałe dziecko nie ma w życiu łatwo – szczególnie że często w parze z jego nieśmiałością idą oczekiwania rodziców, że ono sobie jakoś z tą nieśmiałością poradzi. Samo.

Charakterystyczne jest też nadmierne przejmowanie się wszystkim – coś, co dla śmiałej, przebojowej osoby nie będzie miało znaczenia, dla małego nieśmiałka będzie dręczącym problemem. Idąc dalej, nieśmiałe dziecko może zamartwiać się na zapas, snując wizje niepowodzeń i zniechęcając się do działania.

 

Nie zawstydzaj nieśmiałka

Część dzieci wyrasta z nieśmiałości, jeszcze zanim pójdzie do szkoły, inne borykają się z tym problemem nawet do dorosłości. Możemy na różne sposoby pomóc maluchom w przełamywaniu wstydu. Nie możemy jednak robić niczego na siłę. Mogłoby to przynieść odwrotne efekty, sprawiając, że dziecko jeszcze bardziej zamknie się w sobie. Z tego samego względu nie powinniśmy mówić maluchowi, że jest „wstydnisiem” czy „dzikuskiem”, bo w ten sposób przypinamy mu łatkę, według której zaczyna się postrzegać.

Czytaj także: Wychowanie przez ośmieszanie – ta metoda działa, ale czy naprawdę chcesz ją stosować?

Daj narzędzia, nie rozwiązanie

Jeśli twoje dziecko ma problemy z odnajdywaniem się w nowej grupie, nie wypychaj go na siłę przed szereg. Pozwól mu poobserwować. Wykaż zrozumienie mówiąc, że nawiązywanie nowych znajomości faktycznie, czasami bywa trudne. Spróbuj jednak podsunąć mu kilka sposobów, dzięki którym łatwiej nawiąże nowe znajomości. Naucz go pomocnych zwrotów, których używamy w różnych sytuacjach, np. „Cześć, co robisz? Mogę się przyłączyć?” albo po prostu: „Ja mam na imię Jaś, a ty?”.

Dziecku łatwiej będzie przełamać barierę, jeśli będzie wiedziało jak zacząć rozmowę i jak ją zakończyć. Nawet jeśli nic spontanicznie nie przyjdzie mu do głowy, będzie czuło się spokojniej, znając pewien schemat.

Przygotowuj do ważnych momentów

Problemy z nieśmiałością dają najbardziej znać o sobie, kiedy dziecko idzie do przedszkola. Dla wielu kilkulatków to bardzo trudne doświadczenie: nowe miejsce, nowi koledzy, nowi dorośli wokół i czas spędzony bez rodziców.

Co zrobić aby przygotować nieśmiałe dziecko do takiego wydarzenia? Odpowiednio wcześniej możemy ćwiczyć podobne sytuacje, np. odwiedzając znajomych mających dzieci lub idąc na plac zabaw. To też okazja do nawiązywania nowych kontaktów, o tyle komfortowa, że jednocześnie nie ma konieczności, by te kontakty nawiązywać. Dzieci mogą bawić się same, ale często widzą, że z kimś, kto bawi się obok, byłoby weselej.

Kochaj i wspieraj

Dla malucha przez długi czas całym światem są rodzice, to od nich czerpie informacje o świecie, a także wiedzę o samym sobie. Dlatego tak ważne jest by dziecko czuło, że w twoich oczach jest wartościowe, mądre i kochane. To da mu solidne podstawy do budowania poczucia własnej wartości. Pewności dodadzą też słowa uznania za poczynione postępy, nawet te małe.

Powiedzmy maluchowi, że świetnie się dzisiaj zachował, kiedy zaproponować koleżance czekoladki, że podobało nam się, jak przywitał się z kolegą z przedszkola itp. Pamiętajmy jednak o dyskrecji, publiczne wychwalanie może być dla nieśmiałka bardzo krępujące.

Nie uszczęśliwiaj na siłę

Nieśmiałość to nie koniec świata, ale potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Nie warto czekać, aż minie sama – warto pomóc dziecku przełamać obawy i zahamowania, które w przyszłości mogą utrudniać mu funkcjonowanie w społeczeństwie. Z drugiej strony – bądźmy uważni na reakcje dziecka i nie róbmy nic wbrew niemu. I nawet jeśli nam nieśmiałość naszego dziecka przeszkadza, pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Niektóre mają po prostu mniej przebojowy temperament i choćbyśmy stawali na rzęsach, nie zmienimy ich w showmanów i gawędziarzy. Najważniejsze jest, aby były szczęśliwe i zadowolone ze swoich relacji z otoczeniem.

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka