Współpraca Reklamowa

Rodzicielstwo bliskości, Montessori, Jesper Juul... Który sposób wychowania i edukacji wybrać, radzi psycholog [LIVECZAT]

W ramach akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem zaprosiliśmy użytkowników naszego facebooka na kolejny, ostatni już live z udziałem ambasadorki kampanii, Doroty Zawadzkiej. Tematem spotkania, podczas którego można było zadawać ekspertce na żywo pytania, były metody wychowawcze. Zobacz, które z nich szczególnie popiera psycholog.

Dorota Zawadzka i prowadząca spotkanie redaktorka Kasia Imiołek z Mamotoja.pl były zgodne: dzisiejszym rodzicom nie jest łatwo odnaleźć własną drogę w gąszczu nowinek, mód i trendów wychowawczych... Na które warto jednak zwrócić uwagę? Czy należy koncentrować się na jednym nurcie, czy lepiej jest czerpać z kilku i wyciągać, co w nich najlepsze? Pytań było wiele, jak przy okazji wszystkich liveczatów w Dorotą Zawadzką po patronatem KINDER.

Odchodzimy od kar i nagród

Rodzice są zasypywani poradami, a jednak trudno im pewnie i świadomie wychowywać swoje maluchy. – Kilka, kialkanaście lat temu modna była szkoła oparta na warunkowaniu, czyli kara i nagroda – mówi ekspertka. – Tablice motywacyjne, kropki i gwiazdki. Albo time-out, typu karny jeżyk. Dzisiaj odchodzimy od tego. Ale żeby było jasne, to nie tak, że to była zła metoda. Ale była nadużywana. Nagradzajmy, tak, ale nie za wszystko i ciągle. Wciąż jestem pytana o karnego jeżyka – nie ma badań, że to była zła metoda. Ale nadużywana. To może być jedna sytuacja, określone dziecko, bo nie każde i nie w każdym wieku.  

Nie ma jednej, uniwersalnej dla każdego dziecka metody

– Nie ma idealnej dla każdej rodziny metody wychowawczej, oprócz tego, że dziecko należy: kochać, szanować, towarzyszyć mu, przytulać je, dbać o jego prawa, opiekować się nim. Każdy z nas ma inne dziecko, innego człowieka. Obserwujmy go i dostosowujmy swoje metody do niego! 

Czy trzymać się jednej szkoły?

Jeżeli wybierzemy sobie metodę wychowawczą, np. zastosujemy się do porad Jespera Juula, które mówią, że dziecko ma wiele kompetencji i trzeba mu towarzyszyć, pozwalać działać samodzielnie, szanować je, to innych metod już nie stosujemy? – Warto stosować te punkty, o których wspomniałam wcześniej: miłość, szacunek i tak dalej... 
Ważne jest też, jakimi my jesteśmy rodzicami: co wynieśliśmy z domu. Czy jesteśmy poukładani? Czy mamy dostęp do swoich uczuć? Czy sami radzimy sobie ze swoimi emocjami? To również determinuje nasz sposób wychowania dziecka. – Wychowujemy dzieci po to, by umiały sobie poradzić bez nas. By były samodzielne. To najważniejszy drogowskaz, gdy dopadną nas wątpliwości.  

Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach metod wychowawczych? Zobacz nasze wideo!

Materiał powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka