Oceniamy porodówki w ramach akcji Fundacji "Rodzić po ludzku"
fot. AdobeStock

Powiedz, w jakich warunkach rodziłaś! Rusza akcja "Głos matek ma moc zmiany"

Powiedzmy na głos, jak wyglądał nasz poród. To szansa, aby coś zmienić - tak, aby kobiety w Polsce rodziły w godnych warunkach. W mamotoja.pl przyłączmy się do akcj!
Agnieszka Majchrzak
Oceniamy porodówki w ramach akcji Fundacji "Rodzić po ludzku"
fot. AdobeStock
"Głos matek ma moc zmiany" to nowa akcja Fundacji "Rodzić po ludzku". Chodzi o to, aby zobaczyć, jak naprawdę, w praktyce, wygląda poród w polskich szpitalach. Na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl czeka na ciebie anonimowa ankieta, w której odpowiesz na pytania o swój poród i opiekę w szpitalu. Możesz w niej szczegółowo opisać swoje doświadczenie – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu.

Masz głos! Opowiedz o swoim porodzie

Ręka do góry, która z nas może z czystym sumieniem powiedzieć, że miała fantastyczną opiekę podczas porodu - personel pomocny w każdej sytuacji, poczucie bezpieczeństwa, zrozumienie dla naszych emocji. Wspaniale, jeżeli tak było. Ale dobrze wiemy, jakie bywają realia polskich porodówek. Znamy przypadki łamania naszej intymności, godności, nieliczenia się z naszym zdaniem. Zdarza się, że jesteśmy lekceważone i krytykowane.

Fundacja "Rodzić po ludzku" nie raz już pokazała, że ma w sobie siłę, aby dokonywać rzeczy wielkich. To między innymi dzięki jej pracy i uporowi w 2012 roku ustanowiono w polskim prawie standardy okołoporodowe, które miały dokonać zmian na polskich porodówkach. Szacunek dla rodzącej mamy, zrozumiała informacja, omówienie i respektowanie jej planu porodu, nieprzerwany kontakt z dzieckiem po porodzie, a także wsparcie w karmieniu piersią – miały być odtąd gwarantowane prawnie.
Redakcja poleca: Opieka okołoporodowa w Polsce jest źle badana – mówi ekspert z IMiD-u
Według oficjalnych wskaźników opieka okołoporodowa w Polsce jest idealna! O czym to świadczy? Tylko o tym, że mamy złe wskaźniki… – mówi dr hab. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka. Posłuchaj wypowiedzi eksperta.

Jak jest ze standardami po 5 latach?

Niestety nowe prawo nie pociągnęło za sobą żadnych narzędzi do jego wdrożenia ani kontrolowania, jak jest realizowane w szpitalach. Wiemy, że nadal są miejsca gdzie nie jest ono przestrzegane. Czas, aby po latach 5 latach zapytać się kobiet, jak jest naprawdę. Codziennie w Polsce około 1000 kobiet rodzi dziecko. Ile z nich rodzi po ludzku? Ile ma możliwość przytulić dziecko po porodzie? Ile otrzymuje życzliwe i profesjonalne wsparcie w karmieniu piersią? Powiedzcie szczerze!

Wypełnijcie ankietę. Obok pytań o warunki, czystość i jakość wyżywienia możecie ocenić m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie. W ankiecie są konkretne pytania m.in. o to, czy:
  • miałaś robioną lewatywę,
  • ogolone krocze,
  • wywoływany oksytocyną poród,
  • nacinane bez zgody krocze,
  • mogłaś zmieniać pozycje podczas porodu,
  • jak długo miałaś z dzieckiem kontakt "skóra do skóry", 
  • pierwsze karmienie piersią miało miejsce jak najszybciej po porodzie,
  • miałaś wsparcie podczas nawału pokarmu,
  • wsparcie w sytuacji obniżonego nastroju.

Wypełnienie ankiety zajmie wam kilkanaście minut, a jej wynik pozwoli Fundacji prowadzić stały monitoring opieki okołoporodowej - sprawdzanie na bieżąco jak wygląda opieka nad matką i dzieckiem w poszczególnych szpitalach. Dzięki głosom matek będzie wiadomo, gdzie warto rodzić, ale gdzie są miejsca, gdzie łamane są prawa kobiet, gdzie konieczne jest wprowadzenie zmian i podjęcie przez Fundację interwencji. Powstanie raport na temat opieki okołoporodowej, a wnioski z niego płynące zostaną rekomendowane Ministerstwu Zdrowia.

Zobacz, jak karuzele świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka

Uchwalone w 2012 roku standardy opieki dają kobiecie prawo wyboru pozycji porodowej (także w czasie parcia), obecności bliskiej osoby, zapewniają dwugodzinny kontakt z dzieckiem zaraz po porodzie, pozwalają na picie wody, zalecają badanie rozwarcia nie częściej niż co dwie godziny. Można śmiało powiedzieć, że w dużym stopniu to dzięki tym standardom Polki rodzą coraz bardziej po ludzku.
Niestety Fundacja "Rodzić po ludzku" wielokrotnie już alarmowała, że szpitale położnicze nie wszędzie i zawsze przestrzegają tych zaleceń. Dlatego powiedz jak było, kiedy ty rodziłaś.

Fundacja "Rodzić po ludzku" przez 21 lat swoje działalności pokazała, jak ważny i silny jest głos matek i jak wiele potrafił zmienić na polskich porodówkach. Czas na krok dalej! Powiedzcie co sądzicie o tej akcji? Przyłączycie się? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy