Oilatum, przytulanie, logo
fot. materiały prasowe

Przytulenie ma znaczenie!

Zdrowie, szczęście i rozwój dziecka jest tylko w Twoich rękach! Sprawdź to!
Oilatum, przytulanie, logo
fot. materiały prasowe
Przytulanie dzieci spotyka się z coraz większą liczbą barier, mimo iż niesie za sobą morze korzyści. Maluchy obdarzane czułością są bardziej otwarte, inteligentne i szybciej zdrowieją – to najważniejsze wnioski płynące z ogłoszonych dzisiaj wyników badania instytutu ARC Rynek i Opinia1, przeprowadzonego na zlecenie marki Oilatum Baby.

Wyniki raportu stały się przyczynkiem do rozpoczęcia ogólnopolskiej kampanii Przytulenie ma znaczenie - inicjatywy partnerów instytucjonalnych, komercyjnych i organizacji pozarządowych. Akcja ma na celu edukację opiekunów i przypominanie, że emocjonalne potrzeby maluchów są równie ważne jak dobrobyt, edukacja czy wychowanie.

Co powstrzymuje opiekunów od przytulania dzieci?

Kiedy na świecie pojawia się maleństwo, jedyną przeszkodą w jego przytulaniu może być wrażenie kruchości. Niestety im starsze dziecko, tym rzadziej jest przytulane. Największy problem dotyczy ojców, którzy mają silne obawy przed publicznym okazywaniem czułości dziecku. Samotne rodzicielstwo również nie sprzyja konsekwentnemu budowaniu relacji z maluchem. Dzieci z rodzin 1+1, według obserwacji, w szczególności potrzebują przytulania i czułego dotyku.
Zdaniem ekspertów, liczba barier rośnie. Powszechna digitalizacja, zanik tradycji rodzinnych, emigracja zarobkowa – to trendy, jak wskazują eksperci, które ograniczają naturalny potencjał budowania więzi międzyludzkich i mogą przyczyniać się do powstania nowych problemów społecznych, które mają swoje korzenie w deficycie czułości.
Redakcja poleca: Paweł Zawitkowski: czego potrzebuje wcześniak? – film
Najgorszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice wcześniaka, to bać się jego pielęgnacji – mówi znany fizjoterapeuta, Paweł Zawitkowski. Zamiast się bać, warto uwierzyć w siebie i wsłuchać się w swoje dziecko. Zobacz film.

Kocham, więc przytulam na każdym etapie rozwoju dziecka!

Czułość przekłada się na możliwości intelektualne dziecka i jest swoistą inwestycją w zrównoważony rozwój każdej małej osobowości. Przytulane dzieci:
  • są znacząco bardziej otwarte i pewne siebie,
  • swobodniej wypowiadają się w obecności innych,
  • mają mniej kłopotów z przystosowaniem do zasad panujących w przedszkolu, szkole, a finalnie – w pracy,
  • chętniej dzielą się przeżyciami z rodzicami.
Czuły dotyk  przekłada się na większą stabilność emocjonalną i poczucie bezpieczeństwa dziecka, przyspiesza procesy poznawcze i rozwój umiejętności badania otoczenia.  

Dołącz do akcji

Kampania Przytulenie ma znaczenie ma zwrócić uwagę rodziców i opiekunów na rolę bliskości i czułego dotyku w rozwoju dziecka oraz zachęcić ich do przytulania dzieci częściej i lepiej. Działania zainicjowała marka Oilatum Baby, a patronat nad nią objęły Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Stowarzyszenie Doula w Polsce. Partnerem komercyjnym akcji jest DOZ.pl.
Wszyscy, którzy uznają, że przytulenie ma znaczenie, będą mogli poprzeć akcję na portalu społecznościowym Facebook pod adresem www.facebook.com/Przytuleniemaznaczenie.
Ambasadorką kampanii została modelka, dziennikarka i szczęśliwa mama trzech synów – Karolina Malinowska. - Wszystko zaczyna się od dotyku... Przytulanie to jedna z najpiękniejszych, najczulszych i najbardziej niewinnych form wyrażania uczuć. Przytulajmy swoje dzieci.- przekonuje ambasador akcji, która dzieli swoją czułą uwagę między trzech synów zgodnie z ideą, że potrzeba bliskości nie maleje wraz z wiekiem.

W ramach kampanii powstała dedykowana strona internetowa przytuleniemaznaczenie.com.pl, a na niej znalazło się opracowane przez ekspertów Kompendium Przytulania, w którym każdy rodzic znajdzie praktyczne wskazówki na temat budowania bliskości z dzieckiem podczas codziennych czynności - pielęgnacji, noszenia, zabawy czy masażu. Portal zawiera również informacje na temat poszczególnych etapów rozwoju dziecka oraz samej kampanii. Nad merytoryką programu czuwa specjalnie powołana Rada Ekspertów, w której znaleźli się: fizjoterapeuta - Paweł Zawitkowski, psycholog - Marta Żysko-Pałuba i pediatra – Grażyna Jędrzejczyk.- Chwile pielęgnacji stanowią moment tworzenia silnej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jest to obszar, który w naturalny sposób łączy Oilatum Baby i przytulanie – mówi Aleksandra Bałdyga, Category Activation Manager w GlaxoSmithKline Consumer Healthcare – Cieszymy się, że możemy wspierać rodziców i zachęcać ich do czułości.

        
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy