GRY
 
 

Akt urodzenia - co robić, gdy brakuje dokumentów albo rodzice nie mogą zgłosić się do urzędu?

Akt urodzenia to zbyt ważna sprawa, by odłożyć sobie jej załatwienie na czas nieokreślony. Co robić, gdy pojawiają się komplikacje?

noworodek, sen noworodka, dziecko, niemowlę
fot. Fotolia

 

Akt urodzenia to ważny dokument, bo dzięki niemu dziecko zaczyna „istnieć” także urzędowo.  Iwona Basior, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy, co robić

                                 

Gdy rodzicom brakuje dokumentów

Jeśli któreś z rodziców  nie ma dowodu osobistego (bo np. zaginął), wystarczy  inny dokument ze zdjęciem np. paszport oraz zaświadczenie o meldunku. 
 
Jeśli zgubił się akt małżeństwa,  które zostało zawarte w tym samym USC, odpis skrócony  nie jest potrzebny: urzędnicy sami go odnajdą. A jeśli w innym? Trzeba odebrać stamtąd odpis  i zgłosić się z nim do USC w miejscu narodzin malucha.

Gdy rodzice nie mogą zgłosić się do USC

Dziecko trzeba zarejestrowac w ciągu 14 dni od narodzin. Mogą to zrobić jedynie rodzice, a  więc nie można wysłać do USC babci, brata czy kolegi.
Jeśli ani mama ani tato nie mogą przyjść do urzędu, powinni skontaktować się z USC telefonicznie i umówić kolejny termin rejestracji noworodka.
Urzędnicy na ogół czekają na rodziców dłużej niż dwa tygodnie, nie mogą jednak robić tego bez końca.
Jeśli mimo trzykrotnego wezwania żadne z rodziców nie zgłosi się do USC,   urzędnicy rejestrują dziecko nadając mu jedno z powszechnie używanych imion. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Przeczytaj także:

 

Pamiętaj! Nie ma sytuacji bez wyjścia, to znaczy takiej, w której dziecka nie da się zarejestrować!

Dziecko da się zarejestrować niezależnie od okoliczności, w jakich przyszło na świat. Gdzie szukać informacji? Prawo w zakresie aktów urodzenia jest regulowane w Polsce przez ustawę z dnia 29 września 1986 r.  Tekst jednolity (a w nim mnóstwo ważnych informacji) znajdziesz w  Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264).  
Nadal  nie wiesz, co zrobić? Zadzwoń do USC w miejscu swojego zamieszkania  i zapytaj, w jaki sposób załatwić swoją sprawę. 

 
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.
Doładuj
Przeładuj