GRY
 
 

Akt urodzenia - jak załatwić formalności, gdy dziecko urodziło się w domu, w innym mieście, poza krajem albo w nietypowym miejscu?

Dzieci rodzą się w różnych miejscach: w domu, podczas wakacyjnych wyjazdów, za granicą, czasem nawet w samolocie. Jak je wtedy zarejestrować?

niemowlę, dziecko, płacz niemowlaka, noworodek
fot. Fotolia
Akt urodzenia sporządza się w miejscu narodzin dziecka. Życie pisze jednak najróżniejsze, czasem nietypowe scenariusze. Jak sobie wówczas radzić? Podpowiada Iwona Basior, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.

Gdy dziecko urodziło się poza miejscem zameldowania rodziców

Zdarza się, że dziecko rodzi się  np. podczas wakacji nad morzem. Bywa i tak, że  z powodu komplikacji mama została przywieziona do szpitala w większym mieście.  Akt urodzenia dziecka sporządza się wówczas tam, gdzie maleństwo  przyszło na świat i to właśnie do tamtejszego USC powinni się zgłosić rodzice (lub jedno z nich).  
Jeśli to niemożliwe (bo np. mieszkają na drugim końcu Polski) mogą się zgłosić do USC w mieście w którym mieszkają,   a ten będzie pośredniczył w załatwieniu rejestracji noworodka w USC miejsca narodzin. Odpis aktu urodzenia odbiorą u siebie. 
Redakcja poleca: Porodówka: tu są łamane nasze prawa! – mówi szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku
O jakie prawa kobiet i dziecka nadal trzeba walczyć? Obejrzyj wypowiedź Joanny Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Gdy dziecko urodziło się w domu

Fakt narodzin dziecka zgłasza do USC lekarz lub położna obecni przy porodzie, a dalej wszystko toczy się jak w przypadku maluchów urodzonych w szpitalu: rodzice (lub jedno z nich) zgłaszają się do urzędu itd.
Jeśli nikogo nie było przy porodzie, bo np. mama nie zdążyła dojechać do szpitala, zgłoszenie urodzenia noworodka wystawia lekarz, który badał ją już po porodzie.  
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu