GRY
 
 

Akt urodzenia - gdy rodzice nie są małżeństwem

Coraz więcej par nie bierze ślubu, zdarza się też, że mama ma męża, ale tatą jest kto inny. Jak zarejestrować dziecko w USC?

niemowlę, dziecko, śmiech, uśmiech
fot. Fotolia
Akt urodzenia to zbyt ważny dokument, by odkładać rejestrację dziecka na czas nieokreślony.  Jak załatwić sprawy urzędowe, gdy rodzice nie są małżeństwem?  Podpowiada Iwona Basior, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.

Gdy rodzice nie są małżeństwem

Zanim dziecko dostanie akt urodzenia, trzeba zadbać o dwie rzeczy:
 
1. UZNANIE OJCOSTWA. Ojciec może złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa zanim  się dziecko urodzi (wówczas po porodzie mama nie będzie musiała iść do urzędu, wystarczy tato) lub już po  narodzinach. Tak czy inaczej powinni być przy tym oboje rodzice: ojciec  składa oświadczenie o uznaniu ojcostwa w obecności mamy, a mama potwierdza, że to prawda. 
A co wtedy, jeśli dziecko ma już - powiedzmy - 5 lat, a ojciec dopiero teraz zdecydował się dopełnić formalności? Spokojnie.  Może to zrobić do ukończenia przez nie 18 lat.

UWAGA! 

Jeśli dziecko się jeszcze nie urodziło, a  mama nie może pójść do urzędu, bo np. ze względu na zagrożoną ciążę musi być w szpitalu, urzędnik może pofatygować się do niej. 
Jeśli natomiast  malec już jest na świecie,  mama ma trzy miesiące na potwierdzenie uznania ojcostwa. Jeśli tego nie zrobi,  oświadczenie ojca nie będzie ważne.

2. USTALENIE  NAZWISKA. Kiedyś trzeba było wybierać:   dziecko, którego rodzice nie są małżeństwem,  mogło nosić albo nazwisko matki, albo nazwisko ojca.
Dziś jest dodatkowa możliwość - może mieć także nazwisko dwuczłonowe, np. Malinowski (po mamie) - Kowalski (po tacie), albo odwrotnie: Kowalski- Malinowski.  
Jeśli rodzice nie potrafią  porozumieć się w sprawie nazwiska, wpisuje się z urzędu najpierw nazwisko mamy, a potem ojca (a więc Malinowski-Kowalski).  

UWAGA!

Jeśli rodzice nie chcą być razem, a mama planuje ślub z innym mężczyzną i chce, by dziecko nosiło w przyszłości jego nazwisko (a nie ojca biologicznego), powinna póki co dać dziecku  własne (wówczas po ślubie wystarczy oświadczenie matki i jej męża, biologiczny ojciec nie będzie miał nic do powiedzenia).
Jeśli malec będzie nosił nazwisko ojca biologicznego, nie będzie możliwości nadania dziecku nazwiska męża matki. 

Zobacz też: Księga imion męskich
 
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.
Doładuj
Przeładuj