11 latek sam uciekał przed wojną
Facebook/Polícia Slovenskej republiky
Aktualności

11-latek samotnie uciekał przed wojną w Ukrainie. Miał przy sobie tylko reklamówkę i paszport

11-letni chłopiec samodzielnie przebył 1000-kilometrową trasę, by uciec przed wojną w Ukrainie. To historia o odwadze, ale też o okrucieństwie wojny, z jakim muszą mierzyć się także dzieci.

11-latek przebył 1000-kilometrową trasę z Zaporoża (w Ukrainie) do Słowacji. Tam celnicy pomogli mu przejść przez granicę ze Słowacją, a następnie zaopiekowali się nim wolontariusze. 

Chłopiec wraz ze swoją mamą mieszkał w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu w Ukrainie. Elektrownie tę ostatnio ostrzelały rosyjskie wojska, co mogło mieć katastrofalne skutki dla ludzi mieszkających w pobliżu. Działania Rosjan ciągle budzą strach i niepewność.

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

Samotna ucieczka chłopca

Julia Wołodymyriwna Pisecka podjęła więc decyzję – niewyobrażalnie trudną dla każdej matki – i wysłała swojego synka, by samotnie uciekał przed wojną. Sama została w Ukrainie, ponieważ ma pod opieką chorą matkę.

Z informacji podanych przez słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że chłopiec podczas przekraczania granicy miał przy sobie jedynie reklamówkę, paszport oraz numer telefonu zapisany na ręce.

Celnicy pomogli mu przekroczyć granicę i przedostać się w bezpieczne miejsce. Gdy dziecko było już po słowackiej stronie granicy (sobota, 05.03.2022 r.) – zaopiekowali się nim wolontariusze. Najpierw 11-latek znalazł się w punkcie przyjmowania uchodźców z Ukrainy, a następnie, dzięki pomocy wolontariuszy, trafił do swojej rodziny, która mieszka w Bratysławie. Słowacka policja poinformowała na Facebooku, że chłopak „podbił serca wszystkich swoim uśmiechem, nieustraszonością i determinacją godną prawdziwego bohatera”.

Wzruszające nagranie matki chłopca

Mama chłopca nagrała wzruszający filmik, podczas którego naprawdę trudno pohamować łzy. Kobieta podziękowała wszystkim osobom, które zaopiekowały się jej synkiem. Nagranie opublikowała słowacka policja na swoim profilu na Facebooku. 

„Jestem mamą kilkorga dzieci i wdową. Chciałabym wyrazić moją szczerą wdzięczność wszystkim celnikom i wolontariuszom na Słowacji, którzy zaopiekowali się moim synem. Pomogli mu o własnych siłach przekroczyć granicę. Mój syn ma 11 lat. Na słowacką granicę dotarł pociągiem, gdzie spotkał celników, którzy wzięli go za rękę i pomogli mu przekroczyć granicę ze Słowacją. Tam wolontariusze zaopiekowali się nim, dali mu jedzenie i zawieźli do Bratysławy. Jestem wdzięczna, że uratowaliście życie mojemu dziecku” – powiedziała w przejmującym nagraniu mama chłopczyka.


Źródło: Polícia Slovenskej republiky, wiadomosci.wp.pl

Piszemy też o

Płyn Lugola do picia dla dzieci
Adobe Stock/santiago silver, silentalex88
Zdrowie
Płyn Lugola do picia dla dzieci: czy szkodzi? Czy trzeba podawać go dzieciom?
Płyn Lugola masowo znika z aptek. W obliczu zagrożenia nuklearnego rodzice chcą wiedzieć, czy można podawać go dzieciom. Po katastrofie w Czarnobylu płyn Lugola miał chronić przed promieniowaniem, ale prawdopodobnie wyrządził więcej szkód niż pożytku. Wyjaśniamy, czy płyn Lugola szkodzi i czy można dawać go dzieciom na własną rękę.

Płyn Lugola cieszy się w ostatnich dniach dużym zainteresowaniem. To skutek działań wojennych w Ukrainie, m.in. w okolicach Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, oraz ataków na ukraińskie elektrownie jądrowe. Ale uwaga, Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Czy płyn Lugola do picia można zatem podawać dzieciom profilaktycznie? Co to jest płyn Lugola? Płyn Lugola to wodny roztwór jodu  w jodku potasu. Ma on silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Nierozcieńczony płyn Lugola stosuje się do odkażania nieuszkodzonej skóry oraz brzegów ran. Po zmieszaniu z wodą w odpowiednich proporcjach nadaje się do płukania gardła. Po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku płyn Lugola podawano bezpłatnie wszystkim, a szczególnie dzieciom. Miało to zapobiec wchłanianiu radioaktywnego izotopu jodu z opadów promieniotwórczych, a w efekcie – rozwojowi raka tarczycy. Co ważne, po latach eksperci przyznali, że picie płynu Lugola było wówczas niepotrzebne, bo zagrożenie promieniowaniem okazało się niewielkie. Poza tym nikt wtedy nie wyliczał dawki i nie dostosowywał jej do wagi dziecka. Płyn Lugola mógł nawet wpłynąć na wzrost zachorowań na choroby tarczycy. Czy płyn Lugola nadaje się do picia? Po rosyjskich atakach na Zaporoską Elektrownię Atomową w Ukrainie ludzie wykupują z aptek płyn Lugola, wierząc, że chroni on przed promieniowaniem. Czy można zatem pić płyn Lugola? Nie, płyn Lugola dostępny w aptekach bez recepty to mieszanka nieoczyszczona, która nie jest przeznaczona do spożycia! „Nieuzasadnione stosowanie płynu Lugola (jak i też innych preparatów jodu) może w ramach efektu Wolffa-Chaikoffa spowodować lub pogarszać przebieg niedoczynności tarczycy, w ramach efektu Jod-Basedow indukować (przewrotnie)...

Pomoc dzieciom z Ukrainy
Antipina/Adobe Stock
Aktualności
Pomoc dla dzieci z Ukrainy – finansowa, rzeczowa, mieszkaniowa, wolontariat
Wiele osób zastanawia się, jak pomóc dzieciom z Ukrainy. Możliwości jest kilka. Najważniejsze z nich to pomoc finansowa, rzeczowa i mieszkaniowa oraz wolontariat. Sprawdź, jak i gdzie możesz okazać swoje wsparcie.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy niezbędna jest zarówno na miejscu, w okupowanych miejscowościach w Ukrainie, jak i na terenie Polski. Potrzebne jest dosłownie wszystko – od ubrań, jedzenia i leków po mieszkania w Polsce. Każdy z nas może mieć swój udział w niesieniu pomocy dzieciom z Ukrainy, niezależnie od zasobności portfela. Podpowiadamy, jak to zrobić. Spis treści: Finansowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Rzeczowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Pomoc dla dzieci z Ukrainy – mieszkanie Niematerialna pomoc dla dzieci z Ukrainy (wolontariat) Finansowa pomoc dla dzieci z Ukrainy Pomoc finansowa, czyli przekazanie pieniędzy na zbiórkę lub wpłaty na konto fundacji, która organizuje pomoc ukraińskim dzieciom, to naprawdę dobre rozwiązanie. Pieniądze można przeznaczyć na najbardziej aktualne potrzeby, a tym samym najskuteczniej odpowiedzieć na najbardziej naglące potrzeby. Ponadto środki finansowe pomagają też kompleksowo – umożliwiają dokonanie zakupu niezbędnych rzeczy, zorganizowanie transportu, zakup paliwa itp. Przekazując pieniądze najlepiej zdecydować się na sprawdzoną organizację . Środki można przelać na numer konta lub wysyłając sms. Poniżej kilka sprawdzonych zbiórek, które z cała pewnością przeznaczone są na pomoc dzieciom z Ukrainy: Zbiórka Unicef – wpłata wybranej kwoty. Zbiórka Wioski Dziecięce SOS – wpłata dowolnej kwoty na dzieci z domów dziecka na Ukrainie . Zbiórka Caritas Polska – między innymi na pomoc psychologiczną dzieciom; można też pomóc, wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT). Polska Akcja Humanitarna  – zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Wsparcie obejmie osoby pozostające na Ukrainie i uchodźców w Polsce. Polski Czerwony Krzyż...

Ukrainki rodzą przy polskiej granicy
Adobe Stock
Aktualności
Ukrainki rodzą przy polskiej granicy. Zwykle przedwcześnie...
W Ukrainie trwa wojna. Na świat przychodzą ukraińskie dzieci, jednak dzieje się to już tutaj – w bezpiecznej Polsce. Porody przy granicy często odbywają się jednak przedwcześnie.

Wojna w Ukrainie jest koszmarnym przeżyciem dla wszystkich – zarówno tych, którzy zostają w swoim kraju, jak i tych, którzy zdecydowali się szukać schronienia gdzie indziej. Do ucieczki z Ukrainy objętej wojną zmuszone są także kobiety w ciąży. A przecież ogromny stres, zimno, wycieńczenie – to wszystko wpływa też na dziecko. Jak podaje TOK FM, jest coraz więcej przypadków, gdy Ukrainki rodzą przy polskiej granicy. I zwykle są to porody przedwczesne. Porody na Lubelszczyźnie We wtorek (1.03.2022) z przejścia w Zosinie do szpitala w Hrubieszowie trafiła ciężarna pacjentka. Ratownicy przetransportowali ją w trybie pilnym. W Polsce urodził się kolejny Bogdan – właśnie takie imię otrzymał maluszek. „Zaczęły się skurcze. Kobieta trafiła do nas z bólami, lekarze musieli wykonać cięcie i urodziliśmy zdrowego synka” – powiedział dla TOK FM dr Jarosław Cybulski, ginekolog ze szpitala w Hrubieszowie. Chłopiec urodził się w 37. tygodniu ciąży, waży prawie 4 kilogramy. Dziecko i mama czują się dobrze. Kolejny przypadek porodu przy granicy dotyczy kobiety w 32. tygodniu ciąży. „Już drugiego dnia wojny – z przejścia w Zosinie – przywieziono do szpitala pacjentkę z poważnymi dolegliwościami, u której rozpoczynał się przedwczesny poród. Ukrainka, wyczerpana ucieczką, zaczęła rodzić w 32. tygodniu ciąży” – tłumaczy Jarosław Cybulski w rozmowie z radiem. W Hrubieszowie nie ma oddziału patologii ciąży, więc po udzieleniu odpowiedniej pomocy kobieta została przewieziona do szpitala w Zamościu. „Chwilę po tym, jak przyjechała do nas karetka z pacjentką, urodził się chłopczyk. Waży 2,5 kilograma, jest w inkubatorze na oddziale neonatologii. Mamą również ciągle się opiekujemy na oddziale ginekologii” – powiedział Piotr Zając, zastępca dyrektora Szpitala...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj