Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
program-malopolska-niania-kto-skorzysta
Fotolia
Aktualności

1500 zł miesięcznie dla małopolskich rodzin! Już od kwietnia!

Od kwietnia 2017 rusza nowy program w małopolskich gminach pod nazwą „Małopolska Niania”. Na czym polega i kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania? Sprawdźcie listę gmin objętych tym pilotażowym projektem.

"Małopolska Niania" to pierwszy w Polsce projekt, który zakłada dofinansowanie dla pracujących rodziców najmłodszych dzieci. Przewiduje aż 1500 zł miesięcznie na zatrudnienie opiekunki dla maluchów. Jak wynika z badań rodzice najchętniej zatrudnialiby nianie do opieki nad swoimi dziećmi, jednak to rozwiązanie wybierają najrzadziej ze względu na duże koszty.

Zobacz też: Urodziło Ci się dziecko? Posadź drzewo i wyślij nam zdjęcie!

1500 zł miesięcznie przez 10 miesięcy na opiekę nad dziećmi

Projekt „Małopolska Niania” zakłada, że 1500 zł dostawałaby miesięcznie każda rodzina niezależnie od liczby dzieci. 1500 zł trzeba przeznaczyć na zatrudnienie niani przez 10 miesięcy. 1000 zł pochodzi z budżetu województwa, 500 zł wykładają małopolskie gminy.

Rodzice sami mogą znaleźć i wybrać nianię dla dzieci, a opiekunem może zostać także członek rodziny, która stara się o wsparcie, pod warunkiem, że jest to osoba bezrobotna przed 60. rokiem życia - w przypadku kobiet i przed 65. - w przypadku mężczyzn.

 „Chcemy pomagać Małopolanom łączyć życie zawodowe z rodzinnym, właśnie dlatego po raz kolejny wychodzimy przed szereg i proponujemy program, którego jeszcze nikt przed nami nie realizował w takiej formule. Choć „Małopolska Niania” to projekt pionierski wierzę, że przy ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami odniesie sukces, a mieszkańcy regionu otrzymają realną pomoc i wsparcie, którego tak potrzebują” – podkreśla Jacek Krupa marszałek województwa małopolskiego.

Kto skorzysta z programu "Małopolska Niania"?

Jakie warunki musi spełnić rodzina, której zostaną przyznane pieniądze z programu „Małopolska Niania”? Rodzice przede wszystkim muszą pracować, ale z programu skorzystają wszyscy bez względu na sytuację osobistą, także rodzice samotnie wychowujący dzieci oraz pozostający w związkach nieformalnych. W ramach pilotażu zostanie zatrudnionych ok. 50 lub więcej niań (zależnie od wymiaru ich godzin pracy).

Sprawdź także: Produkty i akcesoria dla mam oraz dzieci na bangla.pl

Które rodziny będą miały pierwszeństwo?

Kto będzie miał pierwszeństwo? O tym zadecydują gminy, ale z pewnością będą to rodziny wielodzietne, z dzieckiem niepełnosprawnym i samotni rodzice. Pod uwagę będzie brane także kryterium dochodowe. Dodatkowe punkty zyskają rodziny, które wybiorą na nianię osobę bezrobotną po 50. roku życia.

Program będzie kosztować 750 tys. zł, z czego 500 tys. zł sfinansuje województwo Małopolskie, 250 tys. - wyłożą samorządy. Nabór gmin do programu odbędzie się w II kwartale tego roku, pierwsze świadczenia zostaną wypłacone w drugim półroczu. Projekt w imieniu województwa koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski UMWM.

Według raportu Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego aż w 162 gminach województwa rodzice najmłodszych dzieci borykają się z problemem zapewnienia opieki dzieciom do lat 3. W 30 gminach sytuacja jest wyjątkowo zła, dlatego to właśnie one zostaną do programu zaproszone jako pierwsze.

Lista gmin zaproszonych w pierwszej kolejności do udziału w pilotażu programu „Małopolska Niania”:

 1. Grybów (gm. Wiejska), powiat nowosądecki
 2. Krzeszkowice, powiat krakowski
 3. Nowy Targ (gm.wiejska), powiat nowotarski
 4. Lisia Góra, powiat tarnowski
 5. Biecz, powiat gorlicki
 6. Korzenna, powiat nowosądecki
 7. Dobczyce, powiat myślenicki
 8. Nowy Wiśnicz, powiat bocheński
 9. Stary Sącz, powiat nowosądecki
 10. Sułkowice, powiat myślenicki
 11. Krynica Zdrój, powiat nowosądecki
 12. Jabłonka, powiat nowotarski
 13. Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski
 14. Bochnia (gm. Wiejska), powiat bocheński
 15. Oświęcim (gm.wiejska), powiat oświęcimski
 16. Mszana (gm.wiejska), powiat limanowski
 17. Łączko, powiat nowosądecki
 18. Wojnicz, powiat tarnowski
 19. Mogilany, powiat krakowski
 20. Czarny Dunajec, powiat nowotarski
 21. Wadowice, powiat wadowicki
 22. Skawina, powiat krakowski
 23. Alwernia, powiat chrzanowski
 24. Wielka Wieś, powiat krakowski
 25. Świątniki Górne, powiat krakowski
 26. Bukowina Tatrzańska, powiat tatrzański
 27. Kęty, powiat oświęcimski
 28. Myślenice, powiat myślenicki
 29. Dębno, powiat brzeski
 30. Chełmiec, powiat nowosądecki

 
Źródło: malopolska.pl, Biuro prasowe UMWM

Szukasz niani na własną rękę? Rób to tylko pod jednym warunkiem! [WIDEO]

opiekunka do dziecka
Adobe Stock
Niemowlę
Rodzice nie chcą już opiekunek do dzieci?
Dlaczego spada liczba prywatnie zatrudnianych niań? Specjaliści mogą się tego jedynie domyślać. Ich spekulacje są bardzo interesujące.

Dwa lata temu oficjalnie zatrudnionych opiekunek do dzieci było 13,4 tysiąca. W zeszłym roku liczba ta wyniosła 11,7 tysiąca . Oficjalne zatrudnienie oznacza, że niania została zgłoszona do ZUS, a ten opłacał za nią składki na ubezpieczenie (zdrowotne, rentowe, wypadkowe i emerytalne). Wysokość składek była naliczana maksymalnie od najniższego wynagrodzenia. Jeśli niania zarabiała więcej niż minimalne wynagrodzenie, od nadwyżki składki płacili rodzice. Kim jest opiekunka? Najczęściej są to kobiety w wieku 51-60 lat . Są też panie w wieku 41-50, 61-70 lat oraz poniżej 30. r. ż. Tych jest razem ciut więcej niż kobiet w wieku 51-60 lat. Zdecydowanie niewielką grupę opiekunek stanowią mężczyźni – tych było w zeszłym roku tylko 232. Osoby po 80. roku życia stanowiły najmniej liczną grupę – od początku roku do końca lipca zarejestrowano 16 takich osób. Tylko 267 osób to obcokrajowcy. Są wśród nich Ukraińcy (217), Filipińczycy (12), Rosjanie (10) i Białorusini (7). Kto zatrudnia opiekunki do dziecka? Najwięcej zarejestrowanych niań jest w woj. mazowieckim – ponad 1500 , małopolskim – 988 i wielkopolskim – 810. Najmniej opiekunek zgłoszono do ZUS w woj. świętokrzyskim – 99. Te dane pokazują, że tam, gdzie jest największe zatrudnienie, a rejon uznawany jest za "bogaty", tam niań jest najwięcej i odwrotnie. Liczba niań spada, bo... Socjologowie uważają, że jest skutek programu "Rodzina 500 plus" i tego, że więcej kobiet decyduje się na pozostanie w domu po urodzeniu dziecka. Zresztą opieka matki nad dzieckiem do 3. r. ż. jest ciągle mocno zakorzeniona w umysłach Polaków. Niezbyt często też młode mamy myślą o odległych skutkach pozostawania w domu – o przyszłych świadczeniach emerytalnych i skutkach długiego pozostawania poza rynkiem pracy. Poza tym nadal obowiązuje u nas model opieki...

Podwyżki cen żłobków od stycznia w całej Polsce
AdobeStock
Wychowanie
Od stycznia żłobki w całej Polsce będą droższe. Ile za nie zapłacimy?
Większe opłaty czekają nie tylko na rodziców, których dzieci korzystają z miejsc w żłobkach publicznych, czesne za prywatne placówki również będzie wyższe. Rodzice nie kryją niezadowolenia.

Od nowego roku rodzice małych dzieci będą musieli zapłacić więcej za miejsca w żłobkach. Powód? Władze samorządowe w wielu miastach szukają oszczędności, planując nowe budżety. Podnoszą opłaty i ograniczają liczbę nowych inwestycji, zysków upatrują też w podniesieniu opłat za żłobki. W niektórych gminach stawki wzrosły już w tym roku. Od stycznia żłobki będą droższe. O ile? Wzrosty opłat za miejsca w żłobkach zapowiada wiele gmin. Np. w Kielcach kwota ta wzrośnie aż o połowę – zamiast 100 zł miesięcznie, rodzice będą musieli płacić 150 zł. Droższe będzie też wyżywienie . Stawka dzienna za maluszka wzrośnie z 5,50 zł do 7 zł. W Toruniu za całodzienny pobyt dziecka w placówce rodzice zapłacą miesięcznie o 40 zł więcej niż dotychczas. Podobnie będzie w Łodzi, tam zamiast 270 zł koszt żłobka wyniesie 312 zł miesięcznie (radni Łodzi zastanawiają się nad kolejnym zwiększeniem opłaty – do 390 zł). W Szczecinie i we Wrocławiu ceny żłobków już poszły w górę w ostatnim kwartale tego roku. Od września rodzice muszą przeznaczać na ten cel o 35-40 proc. więcej niż w poprzednich miesiącach. Koszt żłobka w Szczecinie wynosi obecnie 363 zł. Warszawa i Poznań nie podnoszą opłat za żłobki W stolicy prowadzony jest program bezpłatnych żłobków publicznych i władze nie zapowiedziały, żeby miały w najbliższej przyszłości z niego zrezygnować. W Poznaniu na razie również nie są planowane podwyżki cen za miejsca w żłobkach. Od lutego będą one natomiast podlegały waloryzacji o inflację, a wówczas nieco zdrożeją. Żłobki prywatne również będą droższe Jeśli chodzi o koszty miesięcznego utrzymania dziecka w żłobku, częścią kwoty obciążani są rodzice, częścią gminy z własnych środków, a część to rządowe dofinansowanie w ramach programu „Maluch plus” . W 2020 roku rząd przeznaczy na ten cel z...

rodzina zastępcza
Adobe Stock
Prawo i finanse
Jak zostać rodziną zastępczą – warunki, finansowanie [ETAPY KROK PO KROKU]
Aby zostać rodziną zastępczą należy spełnić określone warunki i złożyć odpowiedni wniosek. Proces ten składa się z kilku etapów, podczas których kandydaci na rodziców zastępczych są sprawdzani i oceniani. Przechodzą także odpowiednie szkolenie. 

O tym, kto może stworzyć rodzinę zastępczą i jakie trzeba spełnić kryteria, decydują przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011. r. Jest kilka rodzajów rodzin zastępczych: zawodowa, specjalistyczna, niespokrewniona. Bliscy także mogą stworzyć taką rodzinę zastępczą dla dziecka, np. babcia – może zostać rodziną zastępczą spokrewnioną.  Spis treści: Rodzina zastępcza - na czym polega? Kto może zostać rodziną zastępczą? Jak zostać rodziną zastępczą? - krok po kroku  Rodzina zastępcza - warunki, które trzeba spełnić Rodzina zastępcza - rodzaje Rodzina zastępcza - dofinansowanie Rodzina zastępcza - ulgi na dziecko  Rodzina zastępcza - wsparcie instytucji   Rodzina zastępcza - na czym polega? Rodzina zastępcza, nazywana także pieczą zastępczą,  to forma pomocy dziecku, a także jego rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji i nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka. Rodzinę zastępczą tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami. Utworzenie rodziny zastępczej, w przeciwieństwie do adopcji , nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Rodzice zastępczy tworzą dziecku dom na jakiś czas. To oznacza, że może ono wrócić do swojej prawdziwej rodziny, jeżeli uda jej się pokonać życiowy kryzys. Ideą rodzin zastępczych jest to, aby nie rozdzielać rodzeństw i w ten sposób nie sprawiać dzieciom dodatkowego bólu. Stąd dążenie, aby rodzeństwa mieszkały razem – w jednej rodzinie zastępczej lub w jednym rodzinnym domu dziecka. Kto może zostać rodziną zastępczą? Rodziną zastępczą może zostać: małżeństwo para żyjąca w związku nieformalnym osoba bez partnera życiowego. Jak zostać rodziną zastępczą - krok po kroku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz