Blok mieszkalny z widokiem na balkony
Fotolia
Aktualności

2-latka sama w mieszkaniu! Powód? Absurdalny!

2-letnia dziewczynka została sama w mieszkaniu, po tym jak... zamknęła swoją babcię na balkonie. Dziewczynce nic się nie stało, ale konieczna była interwencja straży pożarnej.

Kilka dni temu pisaliśmy o 3-latku, który wyszedł z domu i błąkał się samotnie po mieście. Dziecku, które zostaje bez opieki, grozi ogromne niebezpieczeństwo. Właśnie w takiej sytuacji znalazła się 2-latka z Sandomierza.

Dziewczynka była w mieszkaniu pod opieką babci. Gdy babcia wyszła na balkon, 2-latka zatrzasnęła za nią drzwi. Babcia nie mogła się wydostać, a dziewczynka została sama w mieszkaniu. Konieczna była interwencja straży pożarnej. Strażacy przy pomocy drabiny weszli przez okno do mieszkania i otworzyli drzwi balkonowe. Na miejsce zdarzenia przyjechał także patrol policji.

Dokładnie taka sama sytuacja miała miejsce kilka lat temu w Głogowie, w woj. dolnośląskim. Wtedy konieczne było użycie dźwigu.

Nigdy nie można przewidzieć takich sytuacji. Czasem wydaje nam się, że mamy oczy dookoła głowa, a wystarczą dwie sekundy, żeby narazić dziecko ma niebezpieczeństwo. Po raz kolejny apelujemy: bądźcie czujne i nie zostawiajcie swoich maluchów bez opieki!

Czytaj także: "Odwróciłam się tylko na chwilę" - wypadki domowe

źródło: radiozet.pl

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dziecko utknęło w samochodzie
Fotolia
Aktualności
Matki są niewidzialne? Nikt nie pomógł kobiecie, której dziecko utknęło w aucie
„Nikt mi nie chciał pomóc. Prosiłam, błagałam choćby o kilka sekund uwagi. Żadnej reakcji” – opowiada mama chłopca. Ludzka znieczulica nie ma granic!

Do sytuacji doszło w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej. Pani Monika przez przypadek zatrzasnęła synka w samochodzie, z kluczykami i telefonem. Niedawno pisaliśmy o podobnej historii, wtedy roztrzęsionej matmie pomogli policjanci. Pani Monika nie miała tyle szczęścia – prosiła przechodniów o pomoc, nikt nawet się nie zatrzymał. "Spieszyli się do pracy" – opowiada rozgoryczona. Dziecko w samochodzie i nikt nie reaguje Pani Monika wracała z synkiem z zakupów. Posadziła 2,5-latka w foteliku samochodowym , zakupy, telefon i klucze położyła na przednim siedzeniu. Zamknęła drzwi, żeby obejść pożyczony od brata samochód. Gdy pociągnęła za klamkę, drzwi były zamknięte. "Nie miałam pojęcia, że samochód wyposażony jest w taki system, który natychmiast blokuje wszystkie drzwi, jeśli na przednich siedzeniach nie ma pasażera" – wyjaśnia. Brat i mąż pani Moniki byli w okolicy. Wystarczyłby jeden telefon, żeby w kilka minut dotarli na miejsce i uwolnili uwięzionego chłopca. Zdenerwowana Monika zaczęła zaczepiać przechodniów. Ludzie mijali ją bez słowa, zanim zdążyła wyjaśnić sytuację. W międzyczasie udało jej się odsunąć nieco szybę, wiedziała, że jej dziecku nic nie zagraża. Zauważyła kobietę myjącą okna w budynku obok. Poprosiła, by popilnowała przez kilka minut dziecka, a ona pobiegnie po męża. Bała się, że jeśli zostawi dziecko w samochodzie , stanie mu się krzywda lub ktoś powiadomi policję. Nagle zauważyła starszego mężczyznę, który podał jej przez okno stacjonarny telefon. "Jaki to jest absurd! Uratował nas... telefon stacjonarny! Podczas gdy wszyscy, którzy mnie mijali w centrum Warszawy, mieli przy sobie komórki" – żali się Monika. Ludzka znieczulica czy matki są niewidzialne? Czasem brak reakcji może kosztować kogoś życie. Synkowi pani Moniki nic się nie stało, ale strach pomyśleć, do jakiej...

Matka zostawiła dzieci bez opieki
Fotolia
Aktualności
Zostawiła w domu czwórkę dzieci, teraz będzie się tłumaczyła w sądzie
Rodzice często nie wiedzą, czy dziecko jest już wystarczająco „dorosłe”, aby samo mogło zostać w domu. Podpowiadamy, co mówi na ten temat polskie prawo i specjaliści.

Matka czwórki dzieci odpowie za narażenie ich na utratę życia lub zdrowia. 30-latka z gminy Ujazd (woj. łódzkie) zamknęła w mieszkaniu dwójkę 6-latków oraz dzieci w wieku 8 i 9 lat, zostawiając je bez opieki. Rodzeństwo wyszło bez ubrań na balkon , co zauważyli sąsiedzi, którzy powiadomili policję. Do zamkniętego mieszkania dostali się strażacy. Okazało się, że dzieci były głodne i wychłodzone. Lekarz pogotowia stwierdził, że troje dzieci wymaga hospitalizacji. Najstarsze, 9-letnie, dziecko trafiło do rodzinnego domu dziecka. Gdy matka zgłosiła się po dzieci, miała 0,8 promila alkoholu w organizmie.   Czy złamała prawo? Na razie policjanci ustalają na jak długi czas dzieci były pozostawione bez opieki. Sprawą zajmie się także sąd rodzinny, ale co dokładnie mówi prawo o zostawianiu dzieci bez opieki ? W zasadzie polskie prawo nie normuje w sposób czytelny wieku dzieci , które mogą zostać same w domu. Jednak w art. 106 Kodeksu wykroczeń czytam, że karalne jest pozostawienie dziecka do lat 7 w okolicznościach, które stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia. Matce czwórki dzieci może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Mimo przepisów specjaliści uważają, że 7 lat to zdecydowanie za mało, by dziecko zostało samo.   Kiedy dziecko może zostać bez opieki dorosłego? Mogłoby się wydawać, że ta czwórka dzieci zostawiona przez matkę wcale nie jest taka mała, ale kondycja dzieci mówi sama za siebie. Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak wiek idealny, by maluch mógł zostać sam. Nawet bardzo bystre dzieci, często nie mają wystarczającej ilości wyobraźni , by zdawać sobie sprawę z czyhających zagrożeń. Rodzic powinien być świadomy, że dziecko może nie być w stanie sobie poradzić w sytuacji zagrożenia . Wiele zależy od samodzielności i charakteru dziecka. Jednak psychologowie i pedagodzy uważają, że dzieci poniżej 10. roku życia...

Rumia dziecko spadło z 2.piętra
Fotolia
Aktualności
Pomorze: to cud, że 5-latka żyje!
Gdzie byli jej rodzice? Tak łatwo zapomnieć, że do nieszczęścia wystarczy zaledwie chwila?

Opowieść kobiety która uratowała dziecko budzi w nas grozę - jak mogło do tego dojść? Jesteśmy pełni podziwu, że zachowała zimną krew w tak dramatycznej sytuacji i sprawiła, że dziewczynce nic się nie stało. To cud, że kobieta zauważyła dziecko Do zdarzenia doszło w miejscowości Rumia na Pomorzu . Dwie kobiety szły do pracy, gdy zauważyły, że z balkonu w jednej z kamienic zwisa dziecko, kurczowo trzymające się barierki. Panie zareagowały bardzo odpowiedzialnie, jedna wbiegła do budynku szukając mieszkania w którym mogło mieszkać dziecko, a druga została na dole pod balkonem. Dziecko zaczęło jednak tracić siły , jego rączki nie były w stanie dłużej utrzymać ciężaru całego ciała. Gdy dziewczynka nagle puściła się i zaczęła spadać z 2. piętra, kobieta... złapała ją . W wyniku impetu obie się przewróciły, ale żadna nie odniosła żadnych obrażeń. To prawdziwy cud, że kobieta znalazła się akurat tego dnia pod tym budynkiem, zauważyła 5-latkę i uratowała ją. Co trzeba zrobić, by uratować ludzkie życie? Jak doszło do tego, że dziecko znalazło się w takiej sytuacji?  Niestety dziewczynka przebywała sama w mieszkaniu. Jej ojciec wyszedł na chwilę z domu, by odprowadzić do szkoły pozostałe dzieci, a mama była w pracy. Rodzina nie była pod opieką żadnego urzędu i nie wymagała pomocy opieki społecznej. To po prostu zwykły błąd rodzica , nieszczęśliwy wypadek, który stanie się nauczką na całe życie. Kiedy i gdzie można pozostawiać dziecko samo? - mówi psycholog Pozostawianie 5-letnich dzieci bez opieki w mieszkaniu, nie jest dobrym pomysłem. Choćbyśmy mieli do dziecka pełne zaufanie, uważali je za mądre, rozsądne i spokojne, to niestety takie sytuacje pokazują, jak możemy się mylić. Nie możemy mieć, choćbyśmy chcieli, zaufania do kilkulatka. Takie dzieci są jeszcze nieobliczalne, nie potrafią właściwie oceniać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj