Kacie - dziewczynka, która połknęła baterię guzikową
facebook.com/Cheryl Bell
Aktualności

2-letnia dziewczynka walczy o życie po połknięciu baterii

Ta dziewczynka połknęła baterię guzikową i prawie straciła życie. Przeczytaj, dlaczego takie baterie są tak bardzo niebezpieczne i co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię.

2-latka prawie umarła po tym, jak kwas z połkniętej baterii wypalił dziury w jej przełyku, brzuchu i głównych arteriach.  Tyle się mówi o zagrożeniach, które znajdują się w każdym domu. Często wzruszamy ramionami, myśląc, że nasze dzieci są bezpieczne, że nas to nie dotyczy. Czy tak myślała też mama małej Kacie? Jej córeczka trafiła do szpitala po połknięciu małej okrągłej baterii litowej z kluczyka do samochodu. Możliwe, że nigdy nie będzie już sprawnie chodzić, bo bateria uszkodziła jej główne arterie. Nie może jeść samodzielnie, bo uszkodzeniu uległ też przełyk. Teraz mama Kacie, Cheryl Bell, apeluje do rodziców: uważajcie na baterie!

Co może zrobić mała bateria?

W przypadku Kacie kwas z baterii, który rozlał się w organizmie dziewczynki, wyżarł dziury w jej przełyku, brzuchu i arteriach. Dziewczynka musiała być karmiona przez sondę, lekarze ostrzegali, że może być sparaliżowana od pasa w dół. Na szczęście jej mama napisała na Facebooku, że dziewczynka zaczyna chodzić. Jest w szpitalu już od 8 tygodni i nic nie wskazuje na to, żeby miała z niego wyjść przed upływem miesiąca. Ostatnia wiadomość jest taka, że przełyk zagoił się na tyle dobrze, że będzie mogła znowu jeść samodzielnie. Lekarze dawali jej 40 proc. szans przeżycia operacji naprawiającej szkody spowodowane przez połkniętą baterię. Przeżyła tę operację  – wg jej lekarzy - jako jedno z dwójki dzieci na świecie.Niestety baterie litowe często znajdują się w zabawkach i są wyjątkowo niebezpieczne dla dzieci. Lit powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, ma właściwości żrące. Wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi, baterie rozszczelniają się i wydzielają elektrolit, który działa jak kwas wżerający się w ciało i wypalający wewnętrzne narządy. 
 

1 mała bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby i zatruć 400l wody. Wyobraź sobie, jakie spustoszenie robi w ludzkim organizmie!

Co robić, kiedy dziecko połknie baterię?

Połknięcie baterii może doprowadzić do śmierci.  Dlatego ważne, by wszyscy dorośli byli świadomi tego zagrożenia i stosowali się do następujących zasad w przypadku połknięcia baterii przez dziecko:

  • Objawy połknięcia baterii przypominają na początku zatrucie pokarmowe – mogą pojawić się wymioty, biegunka, w jednym i drugim przypadku – z krwią, Mogą być problemy z przełykaniem, oddychaniem, w końcu zasinienie i utrata przytomności.
  • Jeśli dziecko połknie baterię lub włoży ją sobie do ucha czy nosa, natychmiast jedź z nim do szpitala. Im szybciej otrzyma pomoc, tym mniejsze szkody zdąży wyrządzić bateria. Czas ma kluczowe znaczenie!
  • Nie dawaj dziecku niczego do picia i jedzenia, nie prowokuj wymiotów.

Zobacz też:

Najczęstsze przyczyny zadławień u dzieci. Znajdziesz je w domu! [WIDEO]

Curver-kosz-Tygrysek.jpg
Aktualności
Gdy baterie przestają działać, pozbądź się ich w stylu eko!
Pilot – na baterie. Latarka – na baterie. Dziecięcy samochodzik – na baterie. Wyobrażasz sobie życie bez tych małych "pomocników"? My też nie! Wiesz, że są niezbędne, ale czy wiesz, jak i gdzie je wyrzucić, jak się zużyją?

Kiedy patrzysz na baterię – ten mały przedmiot – wydaje Ci się zupełnie niegroźny, prawda? W końcu nic z niego nie wycieka, nie da się go rozłożyć na części, sprawny czy nie – wygląda identycznie. Tymczasem baterii nie można wyrzucać do zwykłych śmieci... Bateria, czyli co? Budowa baterii nie jest skomplikowana – w stalowym "opakowaniu" znajduje się katoda (ładunek dodatni) i anoda (ładunek ujemny). Oddzielone są od siebie separatorem. Gdy włożysz baterię do urządzenia, np. do pilota od telewizora, w jej środku nastąpi reakcja chemiczna: mieszanina dwutlenku manganu i węgla w katodzie zareaguje z utlenionym cynkiem, wytwarzając prąd elektryczny. Taka bateria będzie działała aż do wyczerpania, ale co wtedy? Wyrzucić, ale gdzie? Mimo że baterie są całkowicie bezpieczne dla użytkownika, to, biorąc pod uwagę ich skład, wymagają specjalnej utylizacji, czyli wyrzucania nie do śmieci, tylko do specjalnie oznakowanych pojemniczków. W bateriach, tak jak np. w termometrach, znajduje się bowiem m.in. rtęć. Dlatego tak ważne jest, by nie trafiały do kosza z innymi odpadami. W końcu w grę wchodzi troska o środowisko, w którym żyjesz Ty i Twoja rodzina. Sprawdź, czy w miejscu, gdzie wyrzucasz śmieci nie ma specjalnego pojemnika na zużyte baterie. Jeśli nie, nie martw się, bo zużyte baterie możesz po prostu zostawić w sklepie, który taki towar oferuje i to nawet jeśli nie kupisz nowych. Sprzedawca nie może odmówić ich przyjęcia ani obarczyć Cię żadnymi kosztami. Musi je przyjąć i sam dostarczyć do punktu zbierania zużytych baterii. Ponadto, obowiązek posiadania pojemników na zużyte baterie ma nie tylko sprzedawca w sklepie, ale i sprzedawca w hurtowni, punkt zajmujący się wymianą baterii, szkoła, urząd oraz firma zajmująca się zbieraniem odpadów komunalnych. Jak zatem widzisz, ekologiczne i bezpieczne pozbycie...

przyczyny płaczu
RF
Rozwój
Ucz się na błędach. Najlepiej cudzych.
Błędy, które mogą prowadzić do nieszczęścia, popełniono wystarczająco wiele razy, by nie trzeba było ich powtarzać. Jakich zasad powinnaś przestrzegać opiekując się niemowlakiem?

Chuchamy i dmuchamy na nasze maleństwa, bo nie chcemy, by stało im się coś złego. Czasem jednak zapominamy się na chwilę albo zwyczajnie nie wiemy, że to, co robimy, może narazić je na niebezpieczeństwo ...   Jakich zasad trzeba przestrzegać opiekując się niemowlęciem i małym dzieckiem? Nie zostawiaj dziecka samego w domu... Zabrakło w domu chleba? Pies piszczy od wielu minut pod drzwiami? Śmieci same wyłażą z kubełka? Poczekaj, aż twoje dziecko się obudzi i wyjdź razem z nim. Jeśli musisz wyjść natychmiast, obudź malucha i zabierz ze sobą. Dziecka nie można zostawić w domu nawet na 5  minut, bo zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego. Przekonała się o tym Ola, mama Mai. – To było przed południem – opowiada. – Majka, wówczas 2-miesięczna, spała od jakiegoś kwadransa, więc postanowiłam wyskoczyć na chwilkę z domu, żeby wyrzucić śmieci. Dopiero na dole dotarło do mnie, że nie zabrałam kluczy od drzwi wejściowych do bloku. Nacisnęłam dwadzieścia parę guziczków, ale nikt nie odpowiedział. Wszyscy sąsiedzi byli w pracy, na zakupach i Bóg wie, gdzie jeszcze. Ja w kapciach na chłodzie, bez pieniędzy i telefonu, a na trzecim piętrze zupa na gazie i moje maleństwo, które w każdej chwili może się obudzić, zakrztusić… Koszmar! Ola działała jak w transie. Dopadła jakiegoś przechodnia, niemal wyrwała mu z ręki komórkę i ściągnęła z pracy męża. – Gdyby jego biuro było dalej od domu, wezwałabym chyba straż pożarną – mówi. –  Wszystko skończyło się dobrze (gdy w końcu dotarłam do domu Maja płakała, jednak nic jej nie groziło), ale do dziś mi zimno, gdy to sobie przypomnę. … ani na przewijaku Znasz to? Malec leży spokojnie na przewijaku i czeka na nową pieluszkę, a tu klops! Okazuje się, że krem do smarowania pupy został na półce w drugim kącie pokoju. Nie ma rady: weź...

Połknięcie baterii przez dziecko jest bardzo groźne
AdobeStock
Aktualności
Skutki połknięcia baterii guzikowej są tragiczne. Zobacz zdjęcia!
Co naprawdę stałoby się z organizmem dziecka, gdyby maluch zjadł baterię? Ten eksperyment pokazuje okropną prawdę. Każdy rodzic powinien to zobaczyć.

Jeśli twoje dziecko jest na takim etapie rozwoju, że namiętnie wkłada wszystko do buzi, pamiętaj, by zawsze trzymać baterie, zwłaszcza te guzikowe, z dala od jego zasięgu. Wystarczy chwila nieuwagi, by maluch wsadził mały krążek do ust i go połknął. Pewna kobieta przeprowadziła eksperyment, który pokazuje, co dzieje się w organizmie na skutek kontaktu z baterią. Te zdjęcia są naprawdę ohydne! Niecodzienny eksperyment Sarah Hunstead, założycielka CPR Kids, pokazała na swoim funpage’u na Facebooku, jakie zagrożenie niesie za sobą połknięcie baterii guzikowej. Do eksperymentu wykorzystała filet z piersi kurczaka , który zakupiła w supermarkecie. Położyła na nim baterię, a następnie obserwowała, co się stanie. Po 30 minutach zrobiła jedno zdjęcie, a po 4 godzinach kolejne. Okazało się, że w ciągu zaledwie kilku godzin filet uległ kompletnej korozji, zrobił się czarny i wyciekała z niego piana. Wyglądało to naprawdę strasznie.   Sarah zrobiła to badanie, aby uzmysłowić rodzicom, jak wielkie szkody w organizmie dziecka może spowodować połknięcie baterii . Absolutnie zawsze powinniśmy chować tego typu przedmioty przed dziećmi , ale nie tylko to jest ważne. Wiele zabawek posiada różnego rodzaju bateryjki. Pamiętajmy, aby zawsze przed podaniem dziecku grającego przedmiotu sprawdzić, czy bateria jest dobrze schowana, szczelnie zamknięta i żadne śrubki (które również mogłyby stanowić zagrożenie, gdyby zostały połknięte), nie są obluzowane. Co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię? W takich przypadkach niesamowicie liczy się czas. Konieczne jest natychmiastowe udanie się z dzieckiem do szpitala. Badania naukowe potwierdzają, że warto też jak najszybciej podać malcowi miód . Ta gęsta ciecz stanowi barierę ochronną między baterią a tkankami ciała, dzięki czemu obrażenia po połknięciu baterii mogą być mniej rozległe. Podanie miodu jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz