Reklama

Od blisko 50 lat RMHC, światowa organizacja non-profit, której częścią jest Fundacja Ronalda McDonalda, skupia się na opiece skoncentrowanej na dziecku i rodzinie dziecka wymagającego hospitalizacji w czasie leczenia.

Reklama

20 lat Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce

Domy Ronalda McDonalda, Pokoje Rodzinne – w Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu i w Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM – a także dwie mobilne kliniki, w których w ciągu 16 lat przebadaliśmy ponad 76 tysięcy dzieci, to najważniejsze programy Fundacji, działającej w Polsce od 2002 roku. Dwa polskie Domy Ronalda McDonalda pomagają rodzinom małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Szpitala Pediatrycznego UCK WUM w Warszawie.

Paweł Augustyniak

Dzieci, których rodziny zatrzymują się w Domach, to te najbardziej zagrożone stresem pobytu w szpitalu bez rodzica, pochodzące z najodleglejszych od szpitala miejscowości oraz takie, które muszą najdłużej w nim pozostać. Domy umożliwiają i ułatwiają rodzinom korzystanie z najlepszej pomocy medycznej, ponieważ znajdują się w najbliższym sąsiedztwie szpitali specjalistycznych. Nie odbywa się to kosztem zdrowych dzieci czy innych członków rodziny, bo w Domu cała rodzina może być razem w tym bardzo trudnym dla niej czasie.

Bliskość rodziny pomaga dzieciom szybciej wracać do zdrowia i lepiej znosić leczenie, a rodzinie lepiej radzić sobie z poczuciem niepewności i wszystkimi wyzwaniami w procesie leczenia – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. I dodaje – Fundacja, mówiąc „Aby rodzina mogła być razem”, mówi głosem dziecka i jego najbliższych, w ich imieniu i dla nich tworzy rozwiązania dla publicznej medycyny pediatrycznej.

Paweł Augustyniak

Z okazji 20-lecia Fundacji 7 kwietnia odbędzie się konferencja pod hasłem „Aby Rodzina mogła być razem” – rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu.

W czasie konferencji wystąpią zagraniczni i polscy eksperci, zajmujący się opieką skoncentrowaną na całej rodzinie dziecka wymagającego długiej hospitalizacji – Family-Centered Care. Honorowy patronat nad konferencją objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Wszystkie informacje o konferencji są dostępne pod adresem: www.frm.org.pl/konferencja.

Paweł Augustyniak

Znaczenie przyjaznego rodzinie modelu opieki Fundacja wzmocni konkursem na najlepszą pracę doktorską, poświęconą powyższym zagadnieniom, z jego uroczystym rozstrzygnięciem

w czasie wspomnianej konferencji. W konkursie mogą wziąć udział prace dotyczące szeroko pojętej roli bliskości rodziny w czasie leczenia dziecka, obronione w latach 2016-2021. Wszelkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Fundacji.

W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie i kryzysem humanitarnym, który dotyka naszych sąsiadów, zespół Fundacji Ronalda McDonalda wraz z innymi organizacjami pozarządowymi i samorządami, angażuje się w czynną pomoc dla uciekających ludzi, rodzin, mam i dzieci. Trafiają one do nas w trakcie procesu leczenia, dostają pomoc w szpitalach w Warszawie i w Krakowie i zaczynają u nas mieszkać.

Codzienne wyzwania zmuszają nas do odłożenia na bok wielu projektów, które nie są bezpośrednio związane z niesieniem pomocy, przyjmowaniem rodzin chorych dzieci do Domów Ronalda McDonalda, pracą naszej mobilnej kliniki w Przemyślu czy doposażaniem szpitali, aby rodzina dziecka z Ukrainy mogła zostać w pierwszych dniach razem z nim w szpitalnej sali.

Temat konferencji „Aby Rodzina mogła być razem” – rola bliskości rodziny w leczeniu chorego dziecka jest bardzo ważny, ale dziś codziennie realizuje się w praktyce i dlatego podjęliśmy decyzję o przełożeniu daty wydarzenia z 7 kwietnia na inny. Wybór nowego terminu uzależniamy od sytuacji. Poinformujemy o nim, gdy tylko to będzie możliwe.

Reklama

materiał powstał we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda

Reklama
Reklama
Reklama