mama dziecko idą do szkoły
Fotolia
Aktualności

25 czynności, które mama robi przed 9. rano!

Pamiętasz jeszcze te leniwe poranki, kiedy budziły Cię promienie słońca, zapach parzonej kawy i poczucie, że jesteś absolutnie wyspana? Nie? To tak jak my ;-)

Ach miło jest powspominać te wspaniałe chwile, kiedy w niedzielny poranek człowiek nigdzie się nie spieszył, a lenistwo było wskazane po całym tygodniu ciężkiej pracy... Dziś życie wygląda zupełnie inaczej, bo te prace, które musisz wykonać w ciągu dnia, często robisz zanim wstaną dzieci.
Najgorsze są dni, kiedy dzieci idą do szkoły, a ty do pracy. Ilość czynności, które musisz wykonać, zanim wyjdziecie z domu, jest zatrważająca!

To tylko 25 zadań ;-)

1.Budzisz dzieci - albo one ciebie.
2. Idziesz nastawić ekspres do kawy.
3. Budzisz starsze dzieci jeszcze raz – rzadko się zdarza, by wstały po pierwszej 
prośbie.
4. Wybór ubrania – po ostrych negocjacjach czy spiderman będzie dziś lepszy od batmana, pomagasz dzieciom się ubrać.
5. Wspólne siusianie (dzieci uwielbiają towarzyszyć ci w łazience).
6. Robisz śniadanie, oczywiście inne dla każdego dziecka, bo jedno nie lubi jajek, a drugie nie zje płatków z mlekiem (nie zapomnij o właściwych kolorach kubków i talerzy).
7. Bierzesz najszybszy prysznic na świecie.
8. Wybór ubrania i układanie włosów – masz na to 5 minut.
9. Czeszesz włosy dzieci – przy krzykach i marudzeniu.
10. Sprawdzasz czy umyły ręce, zęby i buzie.
11. Szykujesz wszystkim 2.śniadanie.
12. Starasz się ogarnąć kuchnię po wspólnym śniadaniu.
13. Zbierasz piżamy i inne ciuchy porozrzucane po całym domu.
14. Nastawiasz zmywarkę.
15. Przyłapujesz synka, że zamiast szykować plecak gra na playstation.
16. Sprawdzasz, czy wszyscy zabrali książki, jedzenie, picie i prace domowe.
17. Odnajdujesz w plecaku syna ważny list od wychowawcy, który pilnie oczekuje odpowiedzi.
18. Szukasz torebki i kluczyków.
19. Szukasz także ukochanej zabawki córki, która z pewnością nie pójdzie bez niej do przedszkola.
20. Zastanawiasz się, czy wypiłaś kawę, którą robiłaś wcześniej i nastawiasz kolejny raz ekspres.
21. Poszukiwanie butów, kurtek, czapek.
22. Przypinanie w fotelikach.
23. Wracasz by schować do lodówki zupę, którą gotowałaś w nocy.
24. Odwozisz dzieci do szkoły/przedszkola.
25. W końcu jedziesz do pracy... Hurra!

Tak wiemy, poranne szaleństwo udziela się wszystkim, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci i większość prac musimy wykonać za nie. Moment pójścia do pracy, czasem staje się początkiem odpoczywania, po bardzo intensywnym poranku!

A Tobie ile zajmuje poranne szykowanie?

Przeczytaj także: Jak przyspieszyć poranne wyjście do przedszkola?

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Apel męża do żony
Aktualności
Doceńcie nas! - prosiłyśmy. Oto szczera i szokująca odpowiedź męża
Stanął w obronie mężczyzn! Przeczytaj niezwykły list młodego ojca do redakcji.

Artykuł: " Drogi mężu: Nie pragnę twojego podziwu tylko szacunku! " wzbudził dużo emocji nie tylko wśród kobiet. Dostaliśmy w odpowiedzi na niego niezwykły list młodego ojca do żony, stającego w obronie mężczyzn. "Droga Żono, Mam nadzieję, że to przeczytałaś i doceniłaś teraz, że nie musisz zmywać po mnie pasty w zlewie, że moje skarpetki potrafią się wyprać i położyć na suszarce bez twojej pomocy, że śniadanie z mężem widujesz tylko w weekendy, kiedy Ci je podaję, a pianka po goleniu do naszego domu nie zawita. Również fakt, że zużyte rolki z papieru znikają bez twojej ingerencji (chyba że Mąż się zdenerwuje i sam Ci przypomni, że je można wyrzucać), że puste opakowania po milionie twoich kosmetyków znikną, gdy ty jesteś zajęta oglądaniem serialu. A ten jeden kubek i talerz, który musisz ściągnąć ze stołu, gdy ja w pełnym pośpiechu staram się zagonić nasze dziecko do przedszkola i zdążyć na ostatni tramwaj do pracy, może nie sprawi, że odpadną Ci ręce. Doceń dodatkowo fakt, iż nasze konto bankowe "magicznie" się zasila raz w miesiącu akurat, zanim zdążysz opróżnić je całkowicie, kupując wszystkie "niezbędne" kosmetyki i nowe ciuchy byś miała się, w czym pokazać. Przepraszam również, że nie mogę wziąć wolnego za każdym razem, gdy boli Cię brzuch lub masz ochotę spędzić dzień w moim towarzystwie. "Magia" napełniająca nasze konto bankowe wymaga pewnych przygotowań. Również przepraszam, po powrocie z pracy wymagam 15 minut na to, żeby odzyskać siły, zanim się będę mógł bawić z dzieckiem, zmywać naczynia, albo wykonać jakąkolwiek inną pracę, by Ci pomóc. Przepraszam też za to, że Cię proszę, byś mi raz na jakiś czas odgrzała obiad, gdy po powrocie nie mam już w ogóle sił, nawet na stanie nad garnkiem. Natomiast do kobiety, która napisała ten "apel", znajdź sobie...

mama, niania, niemowlę, czytać
Panthermedia
Niemowlę
Jak poznasz, że trafiłaś na odpowiednią nianię dla malucha?
Kończy ci się urlop macierzyński i wkrótce będziesz musiała wrócić do pracy. Zastanawiasz się, kto przez te osiem godzin zaopiekuje się twoim maleństwem? Jest kilka rozwiązań. Wybór jednego z nich należy do ciebie.

Już zdecydowałaś, że wracasz do pracy. Teraz pozostaje jeszcze decyzja, komu powierzysz swój największy skarb podczas twojej nieobecności.  Zatrudnienie niani to twardy orzech do zgryzienia. Przed tobą trudny wybór opiekunki, która zaopiekuje się dzieckiem. Tylko jak znaleźć taką nianię, do której będziesz miała zaufanie? Istnieje kilka możliwości. Zobacz jakich.
 Zobacz, jak wychować szczęśliwe dziecko w duchu duńskiego hygge Cechy idealnej niani dla dziecka Musisz się zastanowić nad tym, jakiej osoby szukasz.
 • WIEK. Na początek, określ wiek idealnej kandydatki; czy ma to być osoba starsza czy młodsza, np. studentka pedagogiki lub innego pokrewnego kierunku. Pamiętaj jednak o tym, że wiek często idzie w parze z doświadczeniem (choć i metody wychowawcze z czasem się zmieniają). Jeśli zdecydujesz się na starszą, doświadczoną osobę, nie zawsze jej sposoby wychowania dziecka muszą odpowiadać tobie. Tutaj należy wziąć pod uwagę również kondycję fizyczną potencjalnej kandydatki, czy wystarczy jej sił na bieganie cały dzień za twoim ruchliwym szkrabem i wymyślanie nowych zabaw. W tej sytuacji osoby młodsze mają pewną przewagę (choć nie jest to regułą!).
 • OBOWIĄZKI. Musisz się zastanowić nad tym, co będzie należało do obowiązków niani. Czy będzie to tylko opieka nad dzieckiem, czy jeszcze dodatkowo sprzątanie, pranie, prasowanie czy gotowanie dla dziecka (a być może i całej rodziny?). Pamiętaj jednak, że jeśli w grę wchodzą dodatkowe obowiązki, siłą rzeczy taka osoba ma mniej czasu na to, by zająć się dzieckiem.
 • NAŁOGI. Kolejnym ważnym punktem przy wyborze niani jest to, czy kandydatka ubiegająca się o pracę posiada jakieś nałogi, np. palenie papierosów. Jeśli jest to osoba paląca (a u was w domu nikt nie pali) nie wierz temu, że podczas opieki nad dzieckiem zapomni o swoim nałogu. Nawet jeśli wyjdzie na chwilę na...

nadwaga po ciąży
Fotolia
Aktualności
10 powodów dlaczego nie tracimy kilogramów po urodzeniu dziecka
Dziecko coraz starsze, a my nadal możemy pochwalić się  "nadprogramowymi" kilogramami. Dlaczego tak jest? 

Nieważne czy byłyśmy bardzo szczupłe, ładnie zaokrąglone, czy też miałyśmy lekką nadwagę. Każdy dodatkowy kilogram w ciąży nie martwi nas tak bardzo, jak te, które pozostały po urodzeniu dziecka.  Trudno czasem uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekty. Gdy jednak mijają miesiące, a nasza waga nadal stoi w miejscu, to znak,  że trzeba zastanowić się, dlaczego tak się dzieje.  Oto 10 powodów dlaczego nie tracimy kilogramów po porodzie  1.    Brak czasu na ćwiczenia - mama zaaferowana dzieckiem, oraz zmęczona i wyczerpana 24-godz opieką, nie ma czasu na  ćwiczenia . Jeżeli wcześniej była bardziej aktywna w tej kwestii, to ewidentny znak, dlaczego waga stoi w miejscu. 2.    Wieczorne podjadanie – po całym dniu wyczerpującej opieki, gdy dzieci idą już spać i mama ma w końcu czas dla siebie, często siada przed telewizorem i zaczyna podjadać, albo po prostu dopiero teraz ma czas usiąść i w spokoju zjeść posiłek. 3.    Kończenie posiłków po dzieciach – zostało trochę zupki, chrupek, ciasteczek, kotlecika, trzeba je zjeść. Dla mamy, która nie lubi gdy coś się marnuje, to doskonała droga do  dodatkowych kalorii. 4.    Karmiąca mama musi jeść więcej – to fakt. Zapotrzebowanie kaloryczne dla karmiącej matki jest oczywiście większe, ale wiele mam, nie zmniejsza kaloryczności posiłków, kiedy przestaje karmić. A to wpływa na to, że waga nie spada. 5.    Wielkość porcji – wydaje ci się, że jesz zdrowe rzeczy i powinnaś chudnąć. Jeżeli tak się  nie dzieje, zastanów się, czy wielkość porcji nie jest zbyt duża. 6.    Brak snu – badania dowodzą, że kobiety które nie śpią więcej, niż 5 godz. na dobę, są bardziej narażone na problemy z wagą.  7.    Czas z mężem – nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz