Jurek Owsiak WOŚP
WOŚP/Lukasz Widziszowski
Aktualności

5 powodów, by grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Już po raz 29.!

W tym roku już 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która, jak powiedział Jurek Owsiak, pomaga nie od święta, ale właśnie na co dzień! Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, dlaczego warto grać z Orkiestrą. Jeśli masz wątpliwości, ten tekst jest dla ciebie. Nie masz ich? Wzmocnij się w swoim przekonaniu jeszcze bardziej!

Radość – właśnie z tym kojarzy się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Naprawdę wiemy, że tę fundację warto wspierać. Dlaczego?

kliknij baner i wygraj zdjęcie swojego dziecka na okładce „Mamo, To Ja”


WOŚP 2021 aukcja okładka Mamo, To Ja
Adobe Stock/Edipresse

Regulamin licytacji


Bo czerwone serduszko daje nadzieję, ale też dlatego, że:

Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

...to zgodne z duchem naszych czasów

Wspieranie WOŚP, jak zresztą każdej organizacji pozarządowej, jest zwyczajnie nowoczesne. Nawet bogaty świat szuka w ten sposób pieniędzy na różne cele. – To nie żebranina! – przekonuje Jurek Owsiak. Jeśli słyszymy o walce z AIDS, to nie, że „rząd amerykański”, tylko „fundacja” lub „znany aktor” przeznaczyli na ten cel jakąś kwotę. Zatem jeśli chcemy mieć coś więcej niż standard od NFZ, to musi to zrobić fundacja lub stowarzyszenie. Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało dobrą opiekę medyczną, nie czekaj, co zrobi rząd. Może nic nie zrobi? Weź sprawy w swoje ręce, wspomóż te inicjatywy i fundacje, które pozwolą osiągnąć twój cel.

...cel zbiórki jest bardzo ważny

Komu pomaga Orkiestra? Dzieciom, seniorom, noworodkom, kobietom ciężarnym z cukrzycą… - czyli najbardziej bezbronnym członkom naszego społeczeństwa. Prowadzi też naukę udzielania pierwszej pomocy dla uczniów. Działa wszędzie tam, gdzie państwo – z różnych powodów – nie dociera z publicznymi pieniędzmi. WOŚP na stałe finansuje aż siedem programów i jest z tego dumny. Oprócz corocznych zbiórek pieniędzy podczas finałów na zakup sprzętu medycznego fundacja Jurka Owsiaka realizuje: 

  • Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci – w całej Polsce powstały punkty wczesnej diagnostyki, które pomagają wykryć raka. Główne kliniki onkologii dziecięcej są też wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. 
  • Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków – powstał w 2002 roku właśnie dzięki Orkiestrze, w ramach niego na oddziałach noworodkowych wykonywane są bezpłatne badania przesiewowe słuchu.
  • Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków – diagnozowanie i leczenie dzieci, które – ze względu na przedwczesny poród – doznały uszkodzenia siatkówki oka.
  • Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków – tzw. Infant Flow, jego celem jest ograniczenie wentylacji mechanicznej u wcześniaków i noworodków, która bywa przyczyną powikłań. W zamian proponowana jest metoda Infant Flow, która nie wymaga intubacji.
  • Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą – WOŚP kupuje też pompy insulinowe dla kobiet w ciąży chorych na cukrzycę typu 1, ich wypożyczenie jest bezpłatne.
  • Program Diagnostyki Chorób Reumatycznych u Dzieci - fundacja wyposaża ośrodki reumatologii dziecięcej w nowoczesny sprzęt diagnostyki obrazowej, by wszystkie dzieci w Polsce, chorujące na choroby reumatyczne, miały dostęp do najlepszego leczenia.
  • Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci - poprzez zakup specjalistycznego sprzętu WOŚP chce by dzieci z wadami ubytkowymi kończyn mogły być skutecznie leczone.

...każdy może korzystać ze sprzętu kupionego przez WOŚP 

Czy wiesz, że aparaturę od WOŚP dostają tylko publiczne placówki? Cała aparatura medyczna kupowana przez fundację za pieniądze ze styczniowej zbiórki jest przekazywana wyłącznie zakładom opieki zdrowotnej, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a zatem takim jednostkom, które udzielają pomocy bezpłatnej. Urządzenia medyczne przekazywane są szpitalom w darze i nie mogą być używane do celów komercyjnych. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić ich przeznaczenia czy oddziału, na którym są wykorzystywane. Na stronie WOŚP zawsze możesz też sprawdzić, jaki sprzęt fundacja podarowała placówkom w twojej miejscowości. Wszystkie szpitale i przychodnie dostają taki sam sprzęt, a Orkiestra szkoli osoby, które będą na nim pracować – to część pomocy dla placówki. To, że sprzęt w całej Polsce jest taki sam, to kolejna korzyść – gdy lekarz obsługujący go przeniesie się z Rzeszowa do Gdańska, to wciąż będzie znał sprzęt i będzie mógł na nim pracować. 

Zobacz też: Tak się pomaga! - odwiedziliśmy siedzibę WOŚP przed Finałem

...masz satysfakcję, że możesz pomóc

Pomaganie daje mnóstwo radości, wzruszeń i satysfakcji. Uczucie, jakie towarzyszy pomaganiu, Jurek Owsiak porównuje do „dobrego treningu, który wyzwala endorfiny, daje kopa do radosnego patrzenia na życie”. Bo gdy pomagamy, wyzwalamy u ludzi pozytywne reakcje. Pomaganie jest zresztą czymś naturalnym, ludzkim i po prostu jest w nas. A poza tym to nasz obowiązek. W świecie, który wszystko przelicza na pieniądze, to nasza strefa wolności. To my decydujemy, na co przeznaczymy nasze pieniądze, nawet jeśli są to niewielkie kwoty. Ważna jest nasza radość i radość, jaką dajemy innym. Satysfakcja jest tu najważniejsza: dajesz w zimę pieniądze, a za kilka, kilkanaście miesięcy jest efekt. Po 29 latach sprzętu z czerwonym serduszkiem jest mnóstwo – jeśli byłaś z dzieckiem w szpitalu, na pewno się na niego natknęłaś. Teraz możesz go też zobaczyć w placówkach dla starszych ludzi, np. gdy odwiedzasz dziadków w szpitalu. 

...dajesz dobry przykład dziecku

Zawsze zabieraj dziecko na kwesty, niekoniecznie na te organizowane przez WOŚP. Dzięki temu od początku maluch widzi, że trzeba i warto pomagać. To wejdzie mu w krew. I przekona, że wspólnie można zdziałać więcej, że sami możemy się zorganizować i dopiąć celu, do którego zmierzamy. To budzi też obywatelskiego ducha, z którym małe dziecko oswoi się od początku. A jak wiemy: dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie. Zatem… do zobaczenia 31 stycznia przy puszce WOŚP.

Zobacz także:

Jurek Owsiak, WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Arek Drygas
Mama i tata
Gramy z Orkiestrą! – zobacz film
Zbliża się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jesteśmy podekscytowani, bo w tym roku w naszym wydawnictwie założyliśmy sztab. Kto do niego przystąpił? Czym się zajmujemy, na co będziemy zbierać? I co sądzi o nim Jurek Owsiak? Zobacz film.

Zima sprawia, że wolimy zostać w domu i poleżeć pod cieplutkim kocykiem. Zwłaszcza w niedzielę. Ale nie w taką jak ta najbliższa, 10 stycznia . Tego dnia warto wyjść. Po to, żeby wrzucić pieniążek do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . Po to, żeby zrozumieć, jak fajnie jest pomagać. Po to, by zobaczyć mnóstwo czerwonych serduszek – na puszkach, kurtkach, torebkach – i poczuć, że tego dnia jesteśmy razem. Dla tych wszystkich powodów i dla wielu innych założyliśmy sztab . To sporo pracy Sztab dba o to, by ludzie, którzy chcą zostać wolontariuszami i wziąć udział w zbieraniu pieniędzy, mogli to zrobić bezpiecznie, profesjonalnie, zgodnie z zasadami. To on dba o przekazanie wolontariuszom puszek, identyfikatorów, serduszek. To on dba, by zebrane pieniądze były dokładnie przeliczone i dostarczone w odpowiednie miejsce czy przelane na odpowiednie konto. To sporo pracy i odpowiedzialności, ale warto je podjąć, bo... To dużo dobrej zabawy  Kiedy przyjechaliśmy do siedziby Fundacji, by wyrobić identyfikatory, poczuliśmy się jak zgrana grupa, która ma wspólny cel i realizuje go z uśmiechem. Były z nami nasze dzieci, byli mężowie, koledzy i... kamera – po to, by upamiętnić naszą pracę. Dzięki niej i wy możecie zobaczyć, co robiliśmy, poznać opinie dzieci i... samego Jurka Owsiaka , który twierdzi, że takie podekscytowanie towarzyszy mu co roku już od 24 lat! A najwięcej jest satysfakcji Kiedy pomagasz, czujesz, że jesteś lepszym człowiekiem. Kiedy pomagasz, twoje życie ma głębszy sens. Kiedy pomagasz, masz ogromną satysfakcję, że wiele rzeczy zależy także od ciebie. Truizmy? Nie, tylko wyjdź w niedzielę z domu.  Czytaj też: Jurek Owsiak w trudnej rozmowie o pomaganiu

film.00_01_18_14.Still004.jpg
Mama i tata
Biliśmy rekord w jednoczesnej resuscytacji WOŚP! – zobacz film
Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą liczbę osób odbyło się w piątek 16 października 2015 r., dokładnie o godzinie 12. W wydarzeniu organizowanym przez WOŚP wzięła również udział nasza redakcja. To było niezwykłe przeżycie, zresztą zobacz sama.

Aby wziąć udział w biciu rekordu jednoczesnej resuscytacji , musiałyśmy się przygotować. Najpierw była lista, na którą wpisywały się osoby chętne do wzięcia udziału. Zgłosiło się 15 superdziewczyn. Super, bo choć trochę obawiały się, że nie umieją, nie podołają, chciały swoją postawą pokazać, że tak, każdy człowiek powinien umieć wykonać resuscytację , czyli wiedzieć, ile robić ucisków i wdechów, na jaką głębokość, z jaką częstotliwością.  Ćwiczenia z pierwszej pomocy na całego  Kiedy już zgłosiłyśmy swój udział w wydarzeniu, każda z nas najpierw spróbowała swoich sił na fantomie. "Mocniej", "Nie odrywaj rąk od klatki", "Szybciej" – cały czas dawałyśmy sobie wskazówki i rady.  Pierwsza pomoc – godzina 12:00 Dzisiaj  – w tym samym czasie co 88 tys. osób z całej Polski – miałyśmy sprawdzian swoich umiejętności. Akcja przeprowadzona została rewelacyjnie. Byłyśmy skupione, zdyscyplinowane i pełne wiary, że nasze działanie pomaga uświadomić innym, że warto nauczyć się resuscytacji . Bo naprawdę wstydem jest tego nie umieć! 

Archiwum prywatne
Wcześniak
Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy noworodki i chwali WOŚP
Dr Riad Haidar jest ordynatorem oddziału neonatologii w Białej Podlaskiej. 40 lat temu przyjechał z Syrii do Polski na studia medyczne i pozostał w Polsce. Gdyby nie sprzęt od WOŚP, jego odział pewnie by nie istniał.

Bierze pan udział w zbiórkach WOŚP. Co pan sądzi o Orkiestrze? Od lat jestem szefem sztabu Orkiestry w Białej Podlaskiej. Gdyby nie pomoc WOŚP , mój oddział pewnie by nie istniał. Dzięki sprzętowi, który otrzymaliśmy od WOŚP, jesteśmy w stanie ratować najmniejszych pacjentów. Najmniejsze dziecko, które uratowaliśmy w naszym szpitalu, ważyło 440 g. Ratujemy też wcześniaki o wadze 500, 600 g. Wydawało mi się, że tak małe wcześniaki można uratować w Warszawie, Gdańsku, Krakowie. Nie myślałam, że też w Białej Podlaskiej... Można. Jesteśmy ośrodkiem o trzecim, to znaczy najwyższym stopniu referencyjności. To znaczy, że możemy ratować nawet najbardziej zagrożone noworodki. To, że jesteśmy takim ośrodkiem, to też zasługa WOŚP: od nich dostaliśmy sprzęt do ratowania. 90 proc. sprzętu na moim oddziale pochodzi od WOŚP. Mamy nowoczesne inkubatory , respiratory, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu Infant Flow , pompy infuzyjne, kardiomonitory, pulsoksymetry, aparat do mikroanalizy - mini laboratorium, dzięki któremu jesteśmy w stanie z kropli krwi ocenić stan dziecka, aparat usg, przyłóżkowy aparat rentgenowski. Mamy też inkubator transportowy, którym tak małe dzieci możemy do nas przywieźć, jeśli dziecko urodzi się w ciężkim stanie w innym szpitalu. Czytaj też: Prof. Maruszewski - WOŚP zmieniła polską medycynę pediatryczną Myśli pan, że gdyby nie WOŚP, to tego sprzętu by nie było? Patrząc na potrzeby, jakie są w Polsce, myślę, że nie. Mówię obiektywnie: gdyby nie działanie tych ludzi, polska neonatologia by nie byłaby dziś w tym miejscu, w jakim jest. Jeszcze kilkanaście lat temu umieralność okołoporodowa była w Polsce znacznie większa niż dziś. Dziś jesteśmy w światowej czołówce po względem niskiej umieralności. Stało się tak m.in. dzięki sprzętowi od WOŚP.   Dr Riad Haidar oddziale neonatologii w Białej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj