sny w ciąży, sennik, senność, objawy ciąży
RF
Aktualności

250 tysięcy złotych odszkodowania dla pacjentki szpitala

Sąd okręgowy w Kielcach skazał szpital na 250 tysięcy złotych odszkodowanie. Nie poinformowano pacjentki o stanie zdrowia jej nienarodzonego dziecka.
Ta bulwersująca historia miała miejsce w staszowskim szpitalu, gdzie nie poinformowano pacjentki ciężkich wadach płodu. Sąd okręgowy zasądził 250 tys. zł zadośćuczynienia oraz ponad 30 tys. zł odszkodowania dla pacjentki, która nie miała szansy podjąć decyzji o wychowaniu niepełnosprawnego dziecka.  Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał w mocy postanowienie sądu niższej instancji.  Tak wysokie odszkodowania bardzo rzadko przyznawane są w polskich sądach.

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Przez błąd lekarki 8-letnia Daria straciła wzrok
Fotolia
Aktualności
Straciła wzrok przed błąd lekarzy. Lekarka nie przyznała się do winy!
Przez błąd lekarki, 8-letnia Daria straciła wzrok. Dziś sąd nakazał szpitalowi wypłacenie odszkodowania. Poznaj całą historię dziewczynki!

Czy ta dramatyczna historia będzie miała szczęśliwe zakończenie? Chociaż od zdarzenia minęły lata, lekarka wciąż nie bierze odpowiedzialności za utratę wzroku u Darii. Błąd lekarski odebrał Darii wzrok W maju 2005 roku 8-letnia Daria z okolic Głogowa trafiła do szpitala. Miała wysypkę na całym ciele , bolały ją rączki, z dnia na dzień czuła się coraz gorzej. Miała zaburzenia równowagi, nie mogła stać o własnych siłach, podawano jej kroplówkę. Mimo takich objawów, ówczesna ordynator wypisała dziewczynkę ze szpitala, opisując jej stan jako "dobry". Stan Darii się nie poprawiał. Pojechała z mamą na badanie wzroku, okulista stwierdził możliwość guza mózgu i natychmiast skierował dziewczynkę do szpitala. Ordynator oddziału dziecięcego odmówiła przyjęcia Darii na oddział, zamiast tego nakazała zrobienie kolejnych badań. Po badaniu neurologicznym neurolog, podobnie jako okulista, kazał umieścić 8-latkę w szpitalu. Ordynator po raz kolejny odmówiła i zleciła badanie tomograficzne . Badanie wykazało wodogłowie spowodowane zapaleniem opon mózgowych. Daria straciła cenne tygodnie, w czasie których mogła już być leczona. W wyniku choroby i zbyt późnego rozpoczęcia leczenia dziewczynka straciła wzrok. Sprawa w sądzie zakończyła się po 10 latach Rodzice Darii przez ponad 10 lat walczyli o odszkodowanie dla córki. W marcu tego roku sąd uznał, że dziś 20-letnia Daria otrzyma od szpitala rekompensatę w wysokości 450 tys. złotych. Będzie również otrzymywać rentę w wysokości 650 zł miesięcznie. Mimo utraty wzroku, Daria studiuje, osiąga sukcesy na uczelni i nie chce rozmawiać o wydarzeniach sprzed 12 lat. "Efekt błędu lekarskiego nie tylko utrudnił jej życie, ale również pokrzyżował wiele planów" - przyznał mecenas Hubert Szarata. Przeciwko ordynator szpitala toczył się osobny proces. Lekarka nie przyznała się do popełnionego...

Odszkodowanie za powikłania poszczepienne
Fotolia
Aktualności
Sprawdź, ile pieniędzy dostaną rodzice za powikłania poszczepienne u dziecka!
Trwają prace nad utworzeniem funduszu odszkodowań dla osób, które ucierpiały przez niepożądane odczyny poszczepienne. Ile pieniędzy dostaną rodzice?

Główny Inspektor Sanitarny pracuje nad projektem funduszu kompensacyjnego dla osób, u których doszło do powikłań po szczepieniach. Zgodnie z projektem, rodzina dziecka, u którego pojawiły się groźne NOP-y, otrzyma od państwa pomoc finansową. Maksymalna kwota wyniesie 70 tys. zł. Fundusz odszkodowań dla rodziców W wielu krajach funkcjonują fundusze odszkodowań dla rodziców, którzy udowodnią, że u ich dziecka wystąpiły poważne niepożądane odczyny po obowiązkowych szczepieniach . Dr Marek Posobkiewicz, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przyznał, że prace nad funduszem trwają zarówno w GIS, jak i w Ministerstwie Zdrowia. Projekt zakłada, że gdy dziecko dotknie syndrom NOP, a rodzice udowodnią, że zmiany spowodowane są szczepieniami, będą mogli się starać o przyznanie odszkodowania. Ile wyniesie odszkodowanie? Jak podaje Rynek Zdrowia, maksymalna kwota świadczenia kompensacyjnego dla rodziców wyniesie 70 tys. zł. Ministerstwo ocenia, że rocznie ok. 10 dzieci cierpi z powodu poważnych NOP-ów wywołanych szczepionkami . Tylko te dzieci kwalifikowałyby się do przyznania odszkodowania. Jak myślicie, czy taki fundusz jest potrzebny? Czy kwota proponowana przez państwo jest wystarczająca? Czekamy na wasze komentarze! Zobacz także: Będą odszkodowania za odczyny poszczepienne? Pytamy ministra! Źródło: rynekzdrowia.pl

3 mln odszkodowania za poród
Adobe Stock
Aktualności
Ogromne pieniądze za błąd podczas porodu - takich sum jeszcze w Polsce nie było!
Rodzice i ich córeczka dostaną kilkumilionowe odszkodowanie. Ale czy da się przeliczyć na pieniądze cierpienie, przez które przeszli i które będzie im towarzyszyć już zawsze?

Pieniądze są ogromne a decyzja sądu bez precedensu - Sąd Najwyższy zawyrokował o 3 mln zł odszkodowaniu . Rodzice o sprawiedliwość walczyli od samego początku tragedii, kiedy ich dziecko w wyniku zaniedbania lekarza urodziło się w zamartwicy. To było blisko 10 lat ciężkiej psychicznie i fizycznie batalii o sprawiedliwość. Ta walka właśnie dobiegła końca! Wyrok sądu jest ostateczny. Tętno dziecka spadało, ale lekarz nie zdecydował się na cesarskie cięcie Dziewczynka ma dziś 10 lat, nie ma z nią żadnego kontaktu. Wymaga całodobowej opieki rodziców i nie ma rokowań medycznych na poprawę jej stanu. Kiedy rodziła się w szpitali w Wołominie, szef dyżuru nie zgodził się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia podczas porodu, chociaż jeden z lekarzy sugerował takie rozwiązanie. Były ku temu wskazania, gdyż zapis monitoringu pracy serca dziecka wskazywał na pogarszanie się jego stanu. Dziewczynka przyszła na świat w wyniku porodu naturalnego, z pomocą kleszczy . Była w złym stanie, stwierdzono u niej zamartwicę . Miała słabe tętno, wymagała natychmiastowej, pilnej specjalistycznej pomocy lekarskiej. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, że skrajne kalectwo dziecka jest wynikiem błędu lekarskiego. Zasądzono 1,7 mln złotych zadośćuczynienia, co wraz z odsetkami daje kwotę w wysokości ponad 3 mln złotych dla dziecka i jej rodziców. Wyrok SN został uznany za precedensowy, co oznacza, że będzie miał moc wiążącą dla wszystkich przyszłych orzeczeń w podobnych sprawach. Poprzez zmiany w prawie wprowadzone dziesięć lat temu o zadośćuczynienie spowodowane szkodą fizyczną lub duchową mogą starać się o nie, nie tylko poszkodowani, ale również ich najbliżsi. Szpital przyznał się do błędu Sąd okręgowy wydał wcześniej wyrok ustanawiający dla dziewczynki rentę w wysokości 4,4 tys. złotych miesięcznie oraz 400 tys. złotych zadośćuczynienia....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj