Aktualności

Czemu nie reagujemy, gdy za ścianą słyszymy bite dziecko?! Mówi socjolog [WIDEO]

3 lata więzienia za obojętność wobec krzywdy dziecka - tyle przewiduje nowa ustawa, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 12 kwietnia 2017 r. Czy nowa ustawa zmieni naszą obojętność? Komentuje socjolog dr Agata Grabowska.

Nowela ustawy, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 12 kwietnia 2017 r., ma walczyć z naszą obojetnością albo źle pojętą dyskrecją w stylu: "Nie wiem, nie widziałem, nie moja sprawa". 

Nowe prawo wprowadza obowiązek zawiadomienia o przestępstwach wobec dzieci i przewiduje aż do 3 lat więzienia dla tych, którzy wiedzieli o przemocy wobec dziecka i nigdzie tego nie zgłosili. Eksperci jednak boją się, że nowe prawo, chociaż teoretycznie jest krokiem naprzód, będzie istniało tylko na papierze. 
- Mam ambiwalentny stosunek do tej ustawy - komentuje socjolożka, dr Agata Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Z jednej strony to dobrze, że obojętność będzie piętnowana, że jasno pokazujemy, iż to, że dobrzy ludzie nie reagują na przemoc wobec dzieci, jest prawie równie złe, jak to, że źli ludzie się tej przemocy dopuszczają. Ale z drugiej strony nałożenie kary więzienia na tych, którzy nie reagują, niekoniecznie wywoła pozytywny efekt.

Dr Agata Grabowska tłumaczy, że ludzie nie reagują nie dlatego, że krzywda dziecka jest im obojętna, ale dlatego, że zachodzi w nich to, co socjolodzy nazywają "dyfuzją odpowiedzialności".
- Jeśli słyszę przez ścianę płacz dziecka, to myślę sobie, że inni sąsiedzi też to słyszą i że na pewno ktoś inny już zdążył zadzwonić po policję, bo to przecież oczywiste, że ktoś zadzwonił. I nie mam przekonania w sobie, że to ja powinnam zadzwonić. To znany fakt przy wypadkach samochodowych, gdzie ludzie stoją i gapią się, i są pewni, że już ktoś zadzwonił po pogotowie. I dopiero ktoś musi pokazać palcem: "Niech pan/pani zadzwoni", żeby ludzie zaczęli działać. W przypadku bitych dzieci niestety nie ma tego kogoś, kto by tym palcem na nas wskazał. 

Zdaniem socjolożki, jeśli nowej ustawie nie będzie towarzyszyła wielka kampania społeczno-edukacyjna, nowe prawo może szybko stać się martwym zapisem. 
- Potrzebne są programy informacyjne, które uświadomią nam, że nie ma nikogo poza nami, kto powinien zadzwonić, że to ja jestem tą osobą, która ma obowiązek zareagować. Póki ludzie będą siedzieć w domach, póki będą myśleć, że na pewno już ktoś inny zareagował, to nie sądzę, żeby nawet ta kara więzienia coś zmieniła. 

Zobacz także:

Wychowanie
Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!
Wśród redaktorek Babyonline nowa książka Doroty Zawadzkiej „Dziecko swoje prawa ma” cieszy się ogromną popularnością. Każda z nas przeczytała ją od deski do deski. I każda z nas ma takie prawo dziecka, które jest dla niej szczególnie ważne. Zobacz film, w którym redaktorki mówią o dziecięcych prawach.

Książka Doroty Zawadzkiej „Dziecko swoje prawa ma” została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka . Jest przeznaczona dla wszystkich rodziców. Porusza wiele trudnych tematów, uświadamia, że nie zawsze przestrzegamy praw dziecka, nawet jeśli się staramy.  My, redaktorki Babyonline po lekturze książki długo dyskutowałyśmy o dziecięcych prawach. Okazało się, że dla każdej z nas szczególnie ważne jest inne prawo. Można się o tym przekonać, oglądając nasz film. Katarzyna Imiołek o prawach dziecka  Dla Kasi szczególnie cenne jest prawo dziecka do informacji . Jest niby oczywiste, a często nam, rodzicom, zdarza się go nie przestrzegać. A przecież dziecko ma prawo wiedzieć o sytuacji w rodzinie, o śmierci kogoś bliskiego czy znać tematy, które określamy mianem tabu. Te informacje oczywiście trzeba dostosować do wieku dziecka, ale każde dziecko ma do nich prawo. Sylwia Niemczyk o prawach dziecka Dla Sylwii najważniejszym prawem dziecka jest prawo do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej . Bo w Polsce nadal istniej rozróżnienie między klapsem a biciem, między klapsem w pupę a uderzeniem w twarz. A przecież bicie to bicie i bić NIE WOLNO. Małgorzata Mazurek-Wódz o prawach dziecka Dla Małgosi ważnym prawem dziecka jest prawo do odpoczynku i czasu wolnego . Często je ignorujemy – mówi Małgosia – bo wydaje nam się, że dzieci mają mnóstwo energii i odpoczynku nie potrzebują. Co więcej, chętnie swoim dzieciom zapełniamy czas po brzegi korowodem zajęć dodatkowych . A przecież dzieci mają prawo do zabawy, co więcej, przez tę zabawę także wiele się uczą.  Dlaczego warto znać i stosować prawa dziecka? Na to pytanie doskonale odpowiada Dorota Zawadzka w swojej książce: Patrzenie na świat oczami dziecka to umiejętność, ale i ogromna odpowiedzialność. Polecam rodzicom takie podejście, poświęcanie...

Pobite niemowlę trafiło do szpitala.
fotolia
Aktualności
Pobite niemowlę trafiło do szpitala. „Dziecko to największy skarb. Nie ma litości dla sprawcy”
„On dał nam szczęście” - twierdzi matka i dodaje „Wiem, jak wychowywać dziecko”. My, mamy wątpliwości, a wy?

Złamana rączka , zadrapania twarzy, siniaki – z takimi obrażeniami niemowlę trafiło do wrocławskiego szpitala. Niedziela – późny wieczór, do pogotowia ratunkowego w Świdnicy matka przywozi niemowlę z obrażeniami rączki (zniekształcenie w okolicy łokcia) oraz zadrapaniami na twarzy. Dziwne tłumaczenia matki zaniepokoiły lekarzy. Personel podejrzewa, że Fabianek był maltretowany . Dziecko jeszcze tej samej nocy przewieziono do Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Zaledwie po kilku godzinach od przywiezienia rodzice zostawiają w szpitalu samego Fabianka z zabandażowanym barkiem i rączką, opuchnięta i siną buzią .  - Nie wiem, jak można doprowadzić dziecko do takiego stanu! - powiedziała dla tvn24 pani Jolanta, mama chłopca, który leżał na sali z Fabiankiem. Mama pani Jolanty dodaje: „Na ogół jestem twarda, ale jak zobaczyłam to dziecko, nogi się pode mną ugięły ”. Pani Jolanta wyznaje, że nie mogąc patrzeć na stan dziecka, które było nie tylko pobite, ale i brudne, przywiozła dla niego butelki, pieluszki, chusteczki nawilżane. Ojciec Fabianka został zatrzymany na zlecenie prokuratury. Postawiono mu zarzuty spowodowania obrażeń ciała u dziecka i znęcania się nad nim . Grozi mu do 5 lat więzienia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. - Zostawiłam Fabiana z narzeczonym tylko na godzinę. Miał go przypilnować, przebrać, dać jeść. Kiedy po 40 minutach zadzwonił do mnie, że coś się dzieje z dzieckiem, od razu przybiegłam do domu. Powiedział, że przebierał zasikane body i coś mu zrobił z rączką – tłumaczy matka chłopca reporterowi tvn, dodając - On dał nam szczęście. Beata Piekarska-Kaleta z prokuratury rejonowej w Świdnicy twierdzi, że matka Fabianka podawała różne wersje zdarzenia . „Dziecko to największy skarb. Nie ma litości dla sprawcy , którzy wykorzystując bezbronność małego dziecka,...

Prezydent Andrzej Duda
ONS
Aktualności
Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci!
"Cieszę się, że mogłem podpisać tę ustawę" - napisał dziś prezydent Andrzej Duda na Twitterze. Nowa ustawa zaostrza kary za przestępstwa, w których ofiarami są dzieci.

Na ten podpis czekali wszyscy, którym zależy na dobru dzieci! Jak podała Kancelaria Prezydenta 11 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której oprawcy dzieci będą surowiej karani niż dotychczas.  Jedną ze zmian, które przynosi ustawa, jest wprowadzenie dyrektywy sędziowskiej, w myśl której sąd będzie musiał wziąć pod uwagę to, że ofiarą przestępstwa padło dziecko. I tak jak za znęcanie się nad bliską osobą grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat, to w sytuacji, gdy taką ofiarą będzie dziecko lub inna osoba nieporadna ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny, kara ta rośnie  od pół roku do 8 lat więzienia . Nowa ustawa ochroni najsłabszych – także przed naszą obojętnością! Dzisiejszy podpis prezydenta Dudy może być odebrany jako stanowcza odpowiedź wobec serii ostatnich doniesień medialnych o pobitych dzieciach. Chociażby wczoraj, 10 kwietnia, do szpitala w Lublinie trafiła ciężko pobita 2-latka z siniakami na buzi i całym ciele. Policja zatrzymała 21-letnią matkę i jej 26-letniego konkubenta, który jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzut znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem. Ze wstępnych ustaleń wynika, że część sąsiadów nie raz słyszała krzyki i płacz dręczonego dziecka, nikt jednak wcześniej nie zareagował na to, co słychać było za ścianą. Nowa ustawa wymierzona jest także przeciwko takim "dyskretnym" sąsiadom, którzy tak strasznie nie lubią się wtrącać, nawet gdy słyszą dziecięce krzyki. Dziś, dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta, surową karę mogą ponieść nie tylko oprawcy dziecka, ale też ci, którzy nic nie zrobili, żeby je ratować. Nowelizacja wprowadza obowiązek zawiadomienia o przestępstwie wobec dziecka – jeżeli nie powiadomimy policji o przestępstwie wobec dziecka, którego będziemy świadkami, będzie groziło nam do 3 lat...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj