Polak mieszkający w Anglii uratował 4 dzieci i ich mamę z pożaru
AdobeStock
Aktualności

4 dzieci wraz z mamą żyją dzięki odwadze tego mężczyzny

Była noc, a pożar w błyskawicznym tempie objął mieszkanie. Najmłodsze dziecko miało zaledwie 6 miesięcy. Nie było szans ucieczki drzwiami. Jedynym ratunkiem było okno.

Tą historią żyje Wielka Brytania, a Polak już został okrzyknięty przez media bohaterem.

Polak bohaterem w Wielkiej Brytanii

Do tragicznych wydarzeń doszło w zeszłym tygodniu, o godz. 23 z 15 na 16 maja w miejscowości Reading, 200- tysięcznym miasteczku w południowo -wschodniej Anglii. Pożar wybuchł w mieszkaniu, w którym mieszkała kobieta z czwórką dzieci - 6-miesięczne niemowlęciem, 10 i 11-latkami oraz 17-letnią córką. Dzięki odwadze i przytomności umysłu 33-letniego Bartosza Bogusza rodzina przeżyła.
 
Pan Bartosz właśnie miał kłaść się spać, gdy w budynku rozległ się dźwięk alarmu przeciwpożarowego."Usłyszałem krzyki. Dobiegały zza ściany. Kiedy wyjrzałem przez okno poczułem dym. Był bardzo gryzący. Zobaczyłem też naszą sąsiadkę" – opowiada Polak. Natychmiast poprosił przyjaciółkę, aby wezwała straż pożarną, a sam ruszył na ratunek.

Pożar trawił już mieszkanie, więc pan Bartosz rzuciła się natychmiast na ratunek. Nie miał drabiny, więc postanowił, że będzie łapał dzieci sąsiadów z okna. "Powiedziałem, że będę po kolei łapał jej dzieci, bo nie mam żadnej drabiny. Kobieta się przez chwilę wahała, ale w końcu się zgodziła. Najpierw złapałem najmłodsze dziecko" - czytamy na łamach "Dziennika Zachodniego".

"Nie zastanawiałem się. Działałem automatycznie"

Polak złapał kolejno niemowlę, następnie dzieci w wieku 10 i 11 lat oraz 17-letnią córkę kobiety. Mężczyzna wiedział, że nie będzie w stanie złapać sąsiadki. Na miejsce przyniósł ogrodowe pufy i położył je pod oknem, tak aby kobieta mogła bezpiecznie skoczyć. Udało jej się bezpiecznie wylądować i cała rodzina została przewieziona do szpitala. "Pojechali na badania ze względu na dym. Najbardziej podtruty był jeden z chłopców. Na drugi dzień sąsiadka do nas przyszła. Dziękowała i powiedziała, że wszyscy są zdrowi" - kontynuował relację pan Bogusz, który bardzo szybko zdobył lokalną sławę.
 
"Nie czuję się bohaterem" – mówił skromnie już po wszystkim pan Bartosz. Ale o jego postawie piszą największe brytyjskie media. "Nie zastanawiałem się. Działałem automatycznie" - komentuje pochodzący z Lublina 33-latek. Od kilku lat mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Dziennikarze brytyjscy zainteresowali się wydarzeniami w Reading. "Później byli u mnie też dziennikarz i fotoreporter z agencji prasowej i w ten sposób trafiłem do The Sun. Byłem tym zaskoczony. Znajomi przysyłali mi linki do artykułów" - kończy.

Widzisz pożar? Zareaguj!

Ogień to bardzo niebezpieczny żywioł, który błyskawicznie rozprzestrzenia się. W chwili wybuchu pożaru najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom. Jeśli zauważyłaś pożar, bezzwłocznie poinformuj o tym osoby przebywające w budynku. Następnie wezwij straż pożarną (tel. 998 lub 112). Po zgłoszeniu się dyżurnego, należy spokojnie i wyraźnie podać:

• swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego dzwonisz;
• adres i nazwę obiektu, w którym powstał pożar ;
• co się pali, na którym piętrze;
• czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego;
• Po podaniu informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia!

Podstawowym obowiązkiem wszystkich osób znajdujących się w budynku objętym pożarem, jest współpraca oraz bezwzględne podporządkowanie się poleceniom kierującego akcją ratowniczą, który do czasu przybycia straży pożarnej musi zorganizować ewakuację ludzi. Jeśli takiej osoby nie ma, należy jak najszybciej opuścić budynek najkrótszą drogą. W pierwszej kolejności ratuje się zagrożone osoby. Podczas ewakuacji nie wolno korzystać z windy! Jeśli znajdujesz się na piętrze, koniecznie ewakuuj się klatką schodową. Pamiętaj, że dopływ powietrza sprzyja gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia – staraj się nie otwierać drzwi do pomieszczeń, gdzie znajduje się pożar.

Równie groźny co ogień, jest dym. Jeśli jesteś w pomieszczeniu silnie zadymionym, przyjmij pozycję pochyloną (jak najbliżej podłogi) oraz zabezpiecz drogi oddechowe np. zmoczonym w wodzie materiałem. Podczas przechodzenia przez silnie zadymione miejsca, poruszaj się wzdłuż ścian, żeby nie stracić orientacji co do kierunku ruchu.

Źródło: onet, Polish Express, strazpozarnaplock.pl

Zobacz też:

Rozmowy z dzieckiem o śmierci - film

Seria "Przyjazna Łapka"
mat. prasowe
Patronaty
Piękne i mądre książeczki dla dzieci!
Seria książeczek "Przyjazna Łapka" powiększyła się o dwie nowe pozycje: dla dzieci, którym brakuje jeszcze odwagi, jak Jeżykowi oraz tych, którzy chcą tęsknią za zimową radością.

Twoje dziecko lubi czytać? Te książki z pewnością mu się spodobają! Wielka przygoda Jeżyka Pięknie ilustrowana książka dla dzieci, idealna na jesień. Uczy samodzielności i dodaje odwagi przed każdym nowym wyzwaniem. Mały jeż Herbie jest szczęśliwy w domu ze swoją mamą. Pewnego dnia jednak mama wysyła go na wyprawę. Mały jeż odkrywając otaczający go świat, przekonuje się, że jest odważniejszy, niż przypuszczał, i zdobywa przyjaciela. "Czas, żeby Jeżyk rozpoczął swoją pierwszą wielką przygodę. Ale czy jest na nią gotowy? Jeżyk przekonuje się, że wystarczy odrobina wyobraźni - i już ma tyle odwagi, ile potrzeba, by odkrywać cały wielki, szeroki świat." Za dużo zimowych zabaw Światowy bestseller - Drugi tom serii z przyjaciółmi z bestsellera Za dużo marchewek. Nowe przygody Królika, który miał Za dużo marchewek, i jego przyjaciół. Tym razem w roli głównej Żółw. Żółw nie lubi zimy. Dlaczego? No bo nie. Ale co będzie, kiedy Żółw nie znajdzie spokojnego miejsca na swoją zimową drzemkę? Królik i jego przyjaciele pomogą mu pokochać zimę. Tak jak razem z Żółwiem pomagali Królikowi z jego marchewkami. Ale będzie dużo przygód! Wzruszająca i zabawna opowieść o przyjaźni i radościach z zimy. Przypomina, że drobne rzeczy mogą przynieść szczęście i radość.   Dzień w Zwierzaczkowie: Strażacy przy pracy Straż pożarna ze Zwierzaczkowa pędzi na ratunek! Pięknie ilustrowane opowieści o niewiarygodnych przygodach mieszkańców Zwierzaczkowa pokazują na wesoło, ale bardzo fachowo, na czym polega praca w różnych zawodach. I co w każdej pracy jest najważniejsze. Panią Świnkę trzeba wyciągnąć z dziury w jezdni! Pan Jamnik utkwił w rynnie! A czy to pożar? O, nie! W urodziny Dziadka Żółwia świeczki wymknęły się spod kontroli! Dla strażaków ze Zwierzaczkowa nie ma chwili odpoczynku! Ta zabawna...

przyczyny płaczu
RF
Rozwój
Ucz się na błędach. Najlepiej cudzych.
Błędy, które mogą prowadzić do nieszczęścia, popełniono wystarczająco wiele razy, by nie trzeba było ich powtarzać. Jakich zasad powinnaś przestrzegać opiekując się niemowlakiem?

Chuchamy i dmuchamy na nasze maleństwa, bo nie chcemy, by stało im się coś złego. Czasem jednak zapominamy się na chwilę albo zwyczajnie nie wiemy, że to, co robimy, może narazić je na niebezpieczeństwo ...   Jakich zasad trzeba przestrzegać opiekując się niemowlęciem i małym dzieckiem? Nie zostawiaj dziecka samego w domu... Zabrakło w domu chleba? Pies piszczy od wielu minut pod drzwiami? Śmieci same wyłażą z kubełka? Poczekaj, aż twoje dziecko się obudzi i wyjdź razem z nim. Jeśli musisz wyjść natychmiast, obudź malucha i zabierz ze sobą. Dziecka nie można zostawić w domu nawet na 5  minut, bo zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego. Przekonała się o tym Ola, mama Mai. – To było przed południem – opowiada. – Majka, wówczas 2-miesięczna, spała od jakiegoś kwadransa, więc postanowiłam wyskoczyć na chwilkę z domu, żeby wyrzucić śmieci. Dopiero na dole dotarło do mnie, że nie zabrałam kluczy od drzwi wejściowych do bloku. Nacisnęłam dwadzieścia parę guziczków, ale nikt nie odpowiedział. Wszyscy sąsiedzi byli w pracy, na zakupach i Bóg wie, gdzie jeszcze. Ja w kapciach na chłodzie, bez pieniędzy i telefonu, a na trzecim piętrze zupa na gazie i moje maleństwo, które w każdej chwili może się obudzić, zakrztusić… Koszmar! Ola działała jak w transie. Dopadła jakiegoś przechodnia, niemal wyrwała mu z ręki komórkę i ściągnęła z pracy męża. – Gdyby jego biuro było dalej od domu, wezwałabym chyba straż pożarną – mówi. –  Wszystko skończyło się dobrze (gdy w końcu dotarłam do domu Maja płakała, jednak nic jej nie groziło), ale do dziś mi zimno, gdy to sobie przypomnę. … ani na przewijaku Znasz to? Malec leży spokojnie na przewijaku i czeka na nową pieluszkę, a tu klops! Okazuje się, że krem do smarowania pupy został na półce w drugim kącie pokoju. Nie ma rady: weź...

schody ruchome
Facebook/ Zaufaj mi, jestem Architektem
Aktualności
Wypadek w centrum handlowym: niewiele brakowało, aby dziecko straciło stopę
Mama z małą córeczką jechały schodami ruchomymi, kiedy nagle mechanizm zaczął wciągać pięte dziecka. Nie wiadomo na razie co było przyczyną wypadku. Warto jednak zawsze pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego korzystania z ruchomych schodów.

Dzieci uwielbiają schody ruchome, podczas jazdy wystawiają nogi pod boczne szczotki, zakrywające lukę między cokołami a stopniami, tak jakby chciały wyczyścić sobie buty, przeskakują stopnie, wychylają się zza poręczy , próbują jechać do samego końca i postawić stopy w miejscu chowania się stopni. Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, aby wiedzieć, że takie zachowanie może mieć groźne skutki. Awaria schodów czy może sznurówka buta? Sobotni wieczór w drugim co do wielkości największym centrum handlowym w Polsce - warszawskiej Arkadii. Podczas jazdy w dół, mechanizm schodów ruchomych wciągnął nogę dziewczynki jadącej z mamą. Gdy kobieta zobaczyła, że wciągana jest pięta dziecka, wyszarpnęła nogę dziewczynki. Sekundę później bucik dziecka był zmiażdżony przez płyty schodów . Nagłe zatrzymanie i szarpnięcie ruchomych schodów spowodowało, że inne osoby jadące schodami straciły równowagę i spadły w dół , a w niektóre trafiły odłamki pękających metalowych elementów płyt schodów. O wypadku wiemy z wpisu na profilu facebookowym "Zaufaj mi, jestem Architektem", na co dzień opisującym nieprzemyślane rozwiązania techniczne. Tym razem sprawa jest poważna. W poście podkreślono, że dziecko jechało prawidłowo i było pod opieką rodzica. Informację potwierdza policja. - Około godziny 21:30 otrzymaliśmy zgłoszenie, że noga 10-letniej dziewczynki została wciągnięta przez ruchome schody. Inna osoba dorosła spadła ze schodów - informuje z wydziału prasowo-informacyjnego Komendy Stołecznej Policji mł. asp. Antoni Rzeczkowski. Poinformował też, że poszkodowana dziewczynka miała tylko otarcia naskórka i nie została przewieziona do szpitala. Dorosłej osobie nic się nie stało. Schody decyzją Urzędu Dozoru Technicznego zostały zamknięte. - Policja nie prowadzi dalszych czynności w sprawie – poinformował funkcjonariusz. Nie wiadomo,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj