Klinika Budzik
Klinika Budzik
Aktualności

40. dziecko wybudzone w Budziku! I pomyśleć, że ta klinika miała nie istnieć!

4-letni Antoś, który przebywał od sierpnia w Budziku, 16 stycznia 2018 roku został uznany za wybudzonego. To już 40. dziecko, które wybudziło się dzięki Budzikowi. Pomyśleć, że istnienie kliniki Budzik wiele razy wisiało na włosku!

Antoś był w Budziku 4,5 miesiąca. Chłopczyk ma 4 lata. Został potrącony przez samochód w swojej rodzinnej miejscowości. Jest już 40. dzieckiem, które zostało wybudzone w Klinice Budzik.

Ewa Błaszczyk walczy o córkę i stworzenie Budzika

Dziś istnienie Kliniki Budzik przy Centrum Zdrowia Dziecka wydaje się oczywiste, ale wcale takie nie było. Kiedy Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, zapadła w śpiączkę, w Polsce nie było żadnej systemowej pomocy osobom, które znalazły się w takiej sytuacji. Jeśli dziecko, które zapadło w śpiączkę, nie obudziło się na OIOM-ie i potem w ciągu kilku tygodni w szpitalu, było odsyłane do domu. Jeśli rodzice nie dawali sobie rady z opieką nad dzieckiem w śpiączce, pozostawał zakład opiekuńczo-leczniczy.
Gdy Ola Janczarska nie wybudzała się ze śpiączki, po kilku miesiącach Ewie Błaszczyk zaproponowano zabranie jej do domu, albo... poszukania miejsca, gdzie zajmą się córką. – Było to wkrótce po tym, jak Ola otworzyła oczy. Zbuntowałam się: jak to – jej stan się poprawia, a system służby zdrowia wyrzuca nas za burtę? – opowiadała Ewa Błaszczyk.
Od tej pory zaczęła walczyć nie tylko o córkę, ale też o inne dzieci, które znalazły się w takiej sytuacji.

40 dzieci wybudzonych w Budziku

Nie wszystkim podobał się pomysł stworzenia Kliniki Budzik. Nawet w Centrum Zdrowia Dziecka wiele osób było przeciwnych. Bardzo pomógł ówczesny dyrektor dr Maciej Piróg (obecny dyrektor Budzika). Fundacji Akogo udało się jednak poruszyć całe społeczeństwo. Fundacja informowała, czym jest śpiączka, zbierała pieniądze na klinikę.
Budzik został otwarty w grudniu 2012 roku, ale pierwsi pacjenci zostali przyjęci do Budzika dopiero w lipcu 2013 roku. Przez ten czas ważyły się losy Budzika – NFZ przeznaczył za mało pieniędzy na jego funkcjonowanie. Ewa Błaszczyk zaangażowała w walkę o stworzenie Budzika lekarzy, rehabilitantów, artystów, sportowców, polityków – jej walka przyniosła w końcu efekt. Klinikę udało się stworzyć.
Od lipca 2013 roku do stycznia 2018 roku wybudziło się w niej już 40 dzieci. Gdyby nie Budzik, nie miałyby szans na powrót do życia.
Zobacz także:

„Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]

Oliwia wybudozna w klinice Budzik
archiwum prywatne
Aktualności
Wspaniała wiadomość! 5-letnia Oliwia wybudziła się ze śpiączki!
– Wcześniej miała oczy jak lalka: puste, nieobecne. Teraz są błyszczące i gdy moja córeczka na mnie patrzy, wiem, że jest ze mną! – mówi szczęśliwa mama Oliwii.

5-letnia Oliwia jest w Klinice Budzik   od 14  miesięcy.  W październiku  2014 roku podczas zabawy upadła brzuszkiem na kant krzesła. – Nic nie wskazywało na to, że  stało się coś złego: bawiła się dalej, jadła.  Później zaczęła wymiotować. Myśleliśmy, że to grypa jelitowa albo że zaszkodziła jej kolacja – mówi jej mama , Sylwia Kraus.   Dziewczynka trafiła do szpitala w Nowej Rudzie. Tam się okazało, że upadając, uszkodziła przeponę i żołądek.   Z pierwszego szpitala przewieziono ją karetką do Wrocławia. – Tam na moich rękach przestała oddychać . Była reanimowana, potem ją operowano. Po operacji nie wybudziła się już,  była w śpiączce – opowiada mama. Jest przy dziecku non stop, od kilkunastu miesięcy była w domu 3 razy, gdy przy Oliwii zastąpiła ją babcia dziewczynki.   Co to znaczy, że Oliwia wybudziła się ze śpiączki? Nazwa "śpiączka" może być myląca. Nie polega na tym, że się ciągle śpi. To głębokie zaburzenie świadomości. – Dziewczynka spała, ale miała też okresy czuwania. Nie reagowała jednak na żadne bodźce poza bólowymi, ale to nie były reakcje celowe.  Teraz  reaguje, pokazuje, czego chce, a co się jej nie podoba  – tłumaczy  Andrzej Lach, dyrektor zarządzający kliniki. – Wcześniej miała oczy jak u lalki . Puste, nieobecne. Teraz są żywe i błyszczące. Oliwia wodzi wzrokiem za ludźmi. Gdy na mnie patrzy, wiem, że moja córeczka jest ze mną!  Jestem ogromnie szczęśliwa – mówi mama. – Zrobiliśmy zdjęcia jej zabawek. Pokazujemy je, a ona wskazuje wzrokiem tę, którą chce.  Tak samo wybiera słodycze, na które ma ochotę. Uśmiecha się ,  a czegoś nie chce (np. gdy ma już dość ćwiczeń) płacze. –  Uśmiechała się, gdy podczas pobierania krwi...

Klinika "Budzik" zaatakowana przez hakerów
AdobeStock
Aktualności
Klinika "Budzik" zaatakowana przez hakerów. Groziło jej zablokowanie działalności
Hakerzy zablokowali systemy kliniki i wysyłali maile, w których oferowali pomoc w odblokowaniu za pokaźne sumy finansowe... Sprawa trafiła na policję.

Klinika „Budzik” dla dzieci po ciężkich urazach mózgu prowadzona przez aktorkę Ewę Błaszczyk została zaatakowana przez hakerów. Dyrektor zarządzający kliniką, dr Maciej Piróg przyznał w rozmowie z portalem tvp.info” „Było zagrożenie, że nasza działalność zostanie zablokowana przynajmniej na miesiąc. Kosztowało to sporo nerwów, pracy, a także pewnych kosztów związanych z pracą informatyka. Trzeba bardzo w takich sytuacjach uważać”. Klinika „Budzik” zaatakowana przez hakerów Atak, który miał miejsce kilka dni temu, wywołał duże zamieszanie i sporo nerwów. Klinice groziło także zablokowanie działalności, do którego na szczęście ostatecznie nie doszło. „Jakiś tydzień przed atakiem przychodziły do nas maile od znanych i szacownych instytucji pisane w stylu „ Faktura, której państwo nie zapłacili. Otwórz link ”. Ja wiedziałem o co chodzi, ale gdzieś ktoś chyba mógł otworzyć coś takiego – mamy internet dla całej kliniki, rodziców, którzy siedzą z nami, być może ktoś z nich otworzył to” – wyjaśnił dyrektor Maciej Piróg. Kosztowne oferty odblokowania systemu Potem do kliniki zaczęły napływać maile w języku angielskim z hiszpańskiego adresu, które informowały o tym, że system może zostać odblokowany, jeśli wpłaci się na podane konto określoną kwotę. „Nasz informatyk próbował różnych rzeczy. Przyszedł do nas mail z Hiszpanii, w którym oferowano nam odblokowanie sytemu za równowartość prawie 30 tys. zł . Informatyk odpisał, że jesteśmy fundacją i nie mamy takich możliwości, na co przyszedł mail, że może to zrobić za połowę tej kwoty. Oczywiście wiadomo, że takich wpłat nie należy dokonywać i nie mieliśmy zamiaru tego robić. Chodzi o samą zasadę. Postanowiłem zgłosić sprawę na policję do działu zajmującego się atakami w cyberprzestrzeni” ...

Klinika Budzik
Materiały: Klinika Budzik
Aktualności
36. dziecko właśnie wybudziło się w Klinice Budzik! Marcin był w śpiączce prawie rok!
W piątek 29 września Klinika Budzik potwierdziła wybudzenie 36. dziecka w Klinice Budzik. Marcin był w śpiączce przez prawie rok!

Marcin w październiku ubiegłego roku został potrącony przez samochód. Od stycznia 2017 r. przebywał w Klinice Budzik . Jego wybudzenie ze śpiączki ogłoszono 29 września. Jest 38. dzieckiem wybudzonym w Klinice Budzik. Chłopcu po wypadku nie dawano szans na życie . Dziś jest z nim już bardzo dobry kontakt. Wybudzenie ze śpiączki Mama Marcina ma łzy w oczach, trudno jej opowiadać o tym, co się stało. Marcin miał wypadek, potrącił go samochód. Lekarze nie dawali mu szans na życie. Długo był na OIOM-ie. Do kliniki Budzik został przewieziony po 3 miesiącach. – Była z niego wtedy skóra i kości, w ciągu 3 miesięcy pobytu w szpitalu, gdy ratowano jego życie, schudł 20 kg – opowiada mama. Jest szczęśliwa, że znalazła się w Budziku. – Są tu wspaniali fizjoterapeuci, lekarze, logopedzi. To dzięki ich pracy Marcin wybudził się do życia – opowiada.   Marcin: po wybudzeniu ze śpiączki (źródło: Fundacja "Akogo?") Wie, że jeszcze sporo przed nimi. Chłopiec jeszcze nie mówi, nie chodzi. Na razie jest na wózku, ale sam trzyma głowę, porusza nią na "tak", na "nie", uśmiecha się. Chce wrócić do domu , gdzie czeka na niego tata, brat i ukochane zwierzęta: kot, pies, papugi, szynszyl. – Każdego dnia będzie coraz lepiej – mówi wzruszona mama. Od stycznia jest razem z synem w Budziku , zrezygnowała z pracy. Zrobi wszystko, by Marcin wrócił do normalnej aktywności. Zobacz także: Minuty decydują o ludzkim życiu Wybudzenia w Budziku Marcin jest 36. dzieckiem wybudzonym w Klinice Budzik, która powstała dzięki Ewie Błaszczyk i fundacji "Akogo?". Klinika Budzik istnieje od 2013 r. W Budziku każde dziecko przebywa razem z rodzicem, ponieważ pomoc rodzica jest niezbędna w rehabilitacji dziecka. Wszystkie sale są kolorowe, przystosowane do pobytu dziecka wraz z rodzicem. Dzieci mają w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz