Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Błędy w noszeniu maseczki na koronawirusa
AdobeStock
Aktualności

5 błędów w używaniu maseczki, przez które staje się bezużyteczna

Lepiej ich nie popełniaj, bo inaczej nie chronisz ani innych, ani siebie!

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej stał się faktem (dotyczy wszystkich z wyjątkiem osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności oraz dzieci poniżej 4 roku życia). Noszenie maseczki nie tylko ma uchronić nas przed mandatem, lecz także przed rozprzestrzenianiem się wirusa powodującego chorobę COVID-19. Jeśli jednak będziemy nosić ją nieprawidłowo, na to drugie nie mamy co liczyć. Oto 5 błędów, przez które maska na koronawirusa przestaje spełniać swoją funkcję. Strzeż się ich!

Błędy w użytkowaniu maseczki, przez które przestaje chronić przed koronawirusem

  1. Zakładanie maseczki nieumytymi rękami
  2. Zdejmowanie maski w przestrzeni publicznej
  3. Niedokładne zakrywanie maską twarzy
  4. Zdejmowanie maski w trakcie rozmowy
  5. Dotykanie powierzchni maseczki w trakcie jej zakładania lub noszenia

1. Zakładanie maseczki nieumytymi rękami

Przed założeniem maseczki zawsze należy umyć ręce mydłem lub zdezynfekować je żelem antybakteryjnym. Dotykanie jej brudnymi rękami powoduje, że zarazki przenoszą się na jej powierzchnię, a następnie na twarz, przez co bardzo łatwo może dojść do zarażenia.

Zobacz też: Biedronka sprzedaje maseczki wielorazowe w zaskakujących cenach!

2. Zdejmowanie maski w przestrzeni publicznej

Maskę należy zakładać w domu tuż przed wyjściem i zdejmować ją dopiero po powrocie. Nie wolno co chwila zdejmować jej i zakładać, będąc poza domem, bo wówczas narażamy się na przedostanie się wirusów na twarz lub dłonie.

Zobacz też: Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku

3. Niedokładne zakrywanie maską twarzy

Poprawnie założona maseczka ochronna powinna zakrywać nos, usta i podbródek i ściśle przylegać do twarzy. Nie można zostawić żadnej przestrzeni, przez którą powietrze mogłoby się dostać do wnętrza maseczki. Nie bójmy się, to wcale nie utrudni nam oddychania, a jedynie zapobiegnie przed przedostaniem się zarazków w okolice nosa i ust.

4. Zdejmowanie maski w trakcie rozmowy

Rozmawianie w masce powoduje dyskomfort, więc na chwilę ją zdejmujesz? To poważny błąd! Niezależnie od tego, czy rozmawiamy z kimś twarzą w twarz, czy przez telefon, jeśli jesteśmy w przestrzeni publicznej, nie wolno nam zdejmować maseczki ochronnej. Inaczej przestaje taką być.

Zobacz też: Maseczki kupisz w Żabce. Nie uwierzysz, jak tanio!

5. Dotykanie powierzchni maseczki w trakcie jej zakładania lub noszenia

Zakładając lub zdejmując maseczkę, zawsze należy trzymać ją za gumki, które zaczepia się za uszy lub sznurki do wiązania. Nigdy nie należy dotykać powierzchni maseczki, nawet czystymi rękami, ponieważ nie mamy pewności, że na maseczce nie ma niebezpiecznych wirusów. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać, z łatwością możemy przenieść zarazki z maski na dłonie, a potem np. drapiąc się, na twarz. Po co wówczas nam maseczka?


Zobacz także:

Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!

koronawirus i zakazy: pytania i odpowiedzi
Adobe Stock
Aktualności
23 najczęstsze pytania rodziców dot. życia codziennego w dobie koronawirusa: ty pytasz, my odpowiadamy
Zastanawiasz się, czy twoje dziecko musi mieć maseczkę i rękawiczki jednorazowe? Czy musisz nosić maseczkę w samochodzie? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące rodziców pytania w związku koronawirusem.

Lista ograniczeń podczas walki z epidemią koronawirusa jest już tak długa, że coraz trudniej wszystkie je spamiętać. Dodatkowo od czwartku musimy w miejscach publicznych obowiązkowo zasłaniać usta i nos . To rodzi kolejne pytania, jak ma to wyglądać w praktyce. Dlatego przygotowałyśmy dla was odpowiedzi na wasze najczęstsze wątpliwości. Spis treści: Czy maseczkę musi nosić niemowlę? Dziecko z astmą musi nosić maseczkę? Czy po każdym spacerze trzeba dezynfekować maseczkę? Czy zakładać dziecku rękawiczki jednorazowe? Ile godzin można nosić maseczkę jednorazową? Czy maseczkę i rękawiczki ochronne można wyrzucać do domowego kosza na śmieci? Jak prać maseczkę wielorazową, aby nadal chroniła? Gdzie kupić maseczki? Czy śmieci wynosimy w maseczce, czy bez? We własnym ogródku trzeba nosić maseczkę? Czy trzeba nosić maseczkę w samochodzie? Można z małym dzieckiem wejść do sklepu? Czy można wejść na osiedlowy pusty plac zabaw? Czy tata, który nie mieszka z dziećmi, może je odwiedzić w domu, jeżeli będzie w maseczce? Trzeba dezynfekować klamki i stół w domu? Jak zorganizować dziecku urodziny w czasie epidemii? Jak obciąć dziecku włosy w czasie epidemii? Co to jest ważna potrzeba życiowa? Co to jest miejsce publiczne? Czy trzeba przyjąć mandat za wyjście z domu bez ważnej potrzeby życiowej? Można jechać na działkę podczas epidemii? Czy można jeździć na rowerze podczas epidemii? Zamawianie jedzenia na wynos podczas epidemii jest bezpieczne? Czy maseczkę musi nosić niemowlę? Rządowe rozporządzenie dotyczące obowiązku noszenia maseczek lub innych części garderoby, tak aby zakryć nos i usta ustala, że małe dzieci do 4 lat nie muszą mieć zasłoniętych tych części twarzy (takie było stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii)....

Koronawirus: zdejmowanie zakazów
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus w Polsce: od przyszłego tygodnia mniej zakazów
To już ostatni tydzień takich obostrzeń! Rząd zapowiada zdejmowanie restrykcji od przyszłego tygodnia. Wiemy, gdzie w pierwszej kolejności to nastąpi.

Walka z epidemią koronawirusa wymusiła nałożenie na całe nasze społeczeństwo ogromnej liczby ograniczeń w codziennym życiu. Już wiadomo, że po 19 kwietnia będą one stopniowo znoszone . Rządowi bardzo zależy na ostrożnym przywracaniu gospodarki do normalnego funkcjonowania oraz na znoszeniu obostrzeń nałożonych na obywateli. Odmrażanie gospodarki po 19 kwietnia „Będziemy powoli od 19 kwietnia odmrażać gospodarkę" – zapowiedział w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Aktualnie obowiązujące przepisy, dotyczące m.in. nakazu zamknięcia punktów usługowych i sklepów w galeriach handlowych, mają katastrofalne skutki dla polskiej gospodarki. Niektórzy pracownicy już stracili pracę, a wielu pracodawców zdecydowało się na obniżki wynagrodzeń. Łatwiej zrobimy zakupy Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w pierwszej fazie rozpatrywane są decyzje w sprawie zdjęcia ograniczeń związanych z limitem osób przebywających w sklepach. „Kolejne obszary, w których mogą zostać złagodzone obostrzenia to aktywności w lasach i innych miejscach w przestrzeni publicznej" – podkreślił Müller w rozmowie w Programie 3 Polskiego Radia. Niewykluczone, że będzie to dotyczyło otwarcia parków, bulwarów. Rzecznik rządu zaznaczył, że decyzje w sprawie zdejmowania pierwszych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa zapadną w ciągu najbliższych dwóch dni. Ostateczne zostaną podjęte po tym, jak spłyną dane dotyczące zachorowań w okresie wielkanocnym. Czy to koniec epidemii? „Poluzowanie" w obostrzeniach nie oznacza, że epidemia koronawirusa w Polsce jest bliska końca. „Na to nie ma perspektywy nawet latem czy jesienią i trzeba będzie czekać do pojawienia się szczepionki " – powiedział szef resortu zdrowia. Statystki pokazują, że liczba przypadków koronawirusa w Polsce wciąż...

Koronawirus: co z rodzinnymi wakacjami? Minister Zdrowia: możemy o ich zapomnieć
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: co z wakacjami? Minister Zdrowia: możemy o nich zapomnieć
Wielu ludzi zastanawia się, jak długo potrwa jeszcze domowa izolacja, tym bardziej że pogoda za oknem skłania do planowania tegorocznych urlopów. Minister Szumowski poinformował dzisiaj, że o takich wakacjach, jakie spędzaliśmy do tej pory, trzeba będzie zapomnieć.

Mimo że kwarantanna trwa już od miesiąca, a lato za pasem, to końca pandemii, póki co nie widać. Wiele rodzin z dziećmi zastanawia się, czy tegoroczne familijne wyjazdy to dobry pomysł, gdzie udać się na wakacje, i które z miejsc wybrać. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziś na antenie radia Rmf.fm, że nie ma żadnych prognoz, które mogłyby sugerować, że epidemia koronawirusa wkrótce się skończy i rodzinne wyjazdy będą zupełnie bezpieczne : „O takich wakacjach, jakie sobie wyobrażamy i jakie mieliśmy do tej pory, możemy w tym roku zapomnieć. Możemy zakładać, że nie będzie kolonii i obozów letnich ” – skonstatował minister Szumowski. Szef resortu zdrowia podkreślił także, że „ nie ma żadnych danych , żeby w lecie lub na jesieni skończyła się epidemia. Musimy mieć perspektywę do przygotowania szczepionki ”.  Szczególnie odradzane są wyjazdy zagraniczne , ponieważ ryzyko zarażenia wciąż będzie zbyt duże. Jeśli liczba zakażeń zacznie spadać, wakacje można będzie spędzić w Polsce, w miejscach, gdzie nie ma skupisk ludzi.   Kiedy zostaną złagodzone dotychczasowe obostrzenia? Całkowity powrót do normalności latem wydaje się więc niemożliwy. Łukasz Szumowski podzielił się także bardziej optymistycznymi wiadomościami. Minister zdrowia dodał, że planowane jest poluzowanie dotychczasowych obostrzeń dotyczących komunikacji i zakupów w sklepach. O szczegółowych decyzjach i planach na odmrożenie gospodarki, rząd poinformuje 19 kwietnia. Źródło: Rmf.fm Zobacz także: Jak uszyć maseczkę w domu? Kiedy będzie szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce? Powstał polski test na COVID-19!

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak