Dziewczynka uratowała tonącą mamę
Caller-Times
Aktualności

Brawa dla tej dziewczynki! Zobacz nagranie, jak 5-latka ratuje tonącą mamę

Tracy i jej 5-letnia córka Allison bawiły się w basenie. Gdy dziewczynka zauważyła, że mama długo nie wypływa na powierzchnię, od razu wskoczyła do wody, by jej pomóc. Dzięki swojej odwadze, Allison uratowała mamę!

Allison Anderwald nazywana jest „małą bohaterką”. Podczas zabawy w basenie, jej mama, Tracy, straciła przytomność. 5-latka bez wahania wskoczyła do wody, by ją ratować!

„To niesamowite, że wiedziała, co robić”

Allison siedziała na brzegu basenu, gdy zaważyła, że z jej mamą dzieje się coś niepokojącego. Wskoczyła do wody i zaczęła ciągnąć ciało mamy. Dziewczynce nie udało się to od razu, jednak dopłynęła z mamą do brzegu i uniosła jej głowę ponad powierzchnię wody. Po upewnieniu się, że mama jest bezpieczna, wezwała pomoc. Ciocia Allison, Tedra, zadzwoniła po pogotowie i przy pomocy 5-latki wyciągnęła Tracy z basenu. Zobacz nagranie:

 
 

Jesteśmy pod wrażeniem zachowania Allison! Nagranie z domowej kamery jest przerażające, nie możemy sobie nawet wyobrazić, co czuła 5-latka ratując mamę. Jesteśmy pewne – Tracy musi być bardzo dumna z córki.

Polecamy: Kiedy dziecko może zacząć naukę pływania

Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

Nie żyje 8-letnia dziewczynka pod którą załamał się lód
AdobeStock
Aktualności
Słupsk: tragiczny finał zabawy. Nie żyje 8-latka
Dziewczynka bawiła się z psem. Zwierzak w pewnym momencie wbiegł na zamarznięty staw. Lód był za cienki. Mimo siarczystych mrozów stawy mogą być śmiertelną pułapką.

Do tragedii doszło 1 marca , w czwartek, w późnych godzinach popołudniowych. To niewyobrażalny dramat, zważywszy na to, że od tygodnia mamy w Polsce najbardziej siarczyste mrozy tej zimy, kiedy temperatura w dzień wynosi kilkanaście stopni mrozu, a nocą spada nawet poniżej -20 stopni Celcjusza. Dziewczynka poszła wyprowadzić psa Park Klasztorne Stawy w Słupsku to atrakcyjny, położony na uboczu rekreacyjny teren z pięcioma stawami. W czwartkowe popołudnie bawiła się tam trójka dzieci ze słupskiej dzielnicy Zatorze w wieku 8 i 9 lat. Poszły wyprowadzić psa. W pewnym momencie zwierzak wbiegł na staw. 8-letnia dziewczynka pobiegła za nim. Tafla lodu załamała się. Z ustaleń prokuratury wiadomo, że dzieci zaalarmowały dorosłych . O godzinie 17.41 dyżurny straży pożarnej odebrał zgłoszenie. 6 minut później ratownicy byli na miejscu. 6 jednostek oraz 20 funkcjonariuszy straży pożarnej. Strażacy od razu wskoczyli do wody. Udało się im wydobyć dziewczynkę. Dziecko umierało. Strażacy natychmiast podjęli się resuscytacji krążeniowo-oddechowej i prowadzili ją do przyjazdu pogotowia. Niestety lekarz stwierdził zgon. Nie wiadomo jak długo dziecko znajdowało się w lodowatej wodzie. Temperatura na zewnątrz spadła w tym czasie do około -10 stopni Celsjusza. Trwa śledztwo. Policja pod nadzorem prokuratury prowadziła czynności jeszcze przez kilka godzin po tragedii. Przeprowadzona będzie sekcja zwłok dziewczynki. "Na chwilę obecną będziemy wszczynać postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci " - powiedział słupski prokurator rejonowy Piotr Nierebiński. Jak informuje prokuratura szkołę podstawową, do której uczęszczają dzieci objęto opieką psychologów. Rozmawiają ze świadkami samego wypadku i z dziećmi w klasie. Wychowawcy ze wszystkich klas przekazali już informacje, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. Z rodzicami, w ich domu rozmawiali...

bezpieczeństwo nad wodą, jak chronić dziecko przed utonięciem
Czas wolny
Dziecko nie utonie, jeśli kąpie się w ten sposób – ta metoda działa!
Wielu utonięć można by uniknąć, gdyby osoby, które opiekują się dzieckiem nad wodą, stosowały tę polecaną przez ratowników metodę. Jest bardzo prosta i skuteczna. Sprawdź, na czym polega.

Gdy jedziemy nad morze z dzieckiem, wiemy, że na plaży nie można go spuścić z oka. Jednak stałe wypatrywanie, czy nasza pociecha nadal bawi się w wodzie, nie zagwarantuje jej 100-procentowego bezpieczeństwa, jeśli... tylko obserwujemy ją z koca, zza parawanu albo stojąc na brzegu. Gdzie powinien być rodzic, gdy dziecko bawi się w wodzie? Kiedy dziecko tonie, nie krzyczy, tylko w ciszy znika pod wodą. Dzieje się tak, bo trafiło na uskok w dnie, spadło z dmuchanej zabawki albo jego nóżki podciął silny prąd wody. Maluch może utonąć nawet wtedy, gdy bawi się przy brzegu w wodzie po kolanka. Możemy temu zapobiec, jeśli wchodzimy do morza razem z nim i pilnujemy go, stając plecami w stronę otwartego morza, a twarzą w kierunku plaży. Dziecko powinno znaleźć się między opiekującą się nim osobą a lądem (tak jak na obrazku na początku tego tekstu). Podobnie powinniśmy zachować się, gdy dziecko kąpie się w jeziorze lub w rzece. Zobacz: 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem   Jakie to daje korzyści? Odcięcie dziecku drogi w kierunku otwartego morza to najprostszy sposób zapobieżenia nieszczęśliwemu wypadkowi nad wodą, ponieważ: Dziecko nie może oddalić się od brzegu i pójść dalej (czytaj głębiej) niż stoi jego opiekun. Spada ryzyko, że maluch trafi na miejsce, w którym dno nagle się urywa (bo dorosły wcześniej sam pokonał ten odcinek i sprawdził, czy jest bezpiecznie). Nie ma obawy, że dziecko porwie nurt wody albo przykryje je morska fala. Nawet jeśli maluch się przewróci, szybko do niego podbiegniesz. Jest mniejsza szansa, że ktoś zasłoni dziecko i uniemożliwi jego pilnowanie – gdy leżymy na kocu obserwację pluskającego się malucha mogą utrudniać spacerujący brzegiem plażowicze. Stosując tę metodę musimy zachować kontakt wzrokowy z dzieckiem. Nie rozglądajmy się na boki, nie wypatrujmy partnera leżącego na kocu,...

2-latek Floryda aligator
Fotolia
Aktualności
To miały być wymarzone wakacje w Disneylandzie...
Na oczach rodziców rozegrała się  ogromna tragedia. Czy zobaczą jeszcze swojego 2-letniego synka? 

Gdy wybieramy kierunek wakacyjnych wojaży, zawsze mamy na uwadze to, czy nasze dzieci będą szczęśliwe. Staramy się zapewnić im maksimum radości i przeżyć, bo przecież każdy wie, że wakacje nie trwają wiecznie. Wiele dzieci marzy o wizycie w Disneylandzie. Tak jak ten 2-letni chłopczyk... To była chwila... Rodzice postanowili zabrać trójkę dzieci do Walt Disney World Resort na Florydzie. Mieli tam spędzić rodzinne wakacje na świetnie przygotowanym dla rodzin terenie o wielkości 122 km2. Nigdy, przez ponad 40 lat, nie wydarzyła się podobna tragedia. Nikt też nigdy nie widział, by w sztucznym jeziorze znajdującym się tuż obok hotelu, mieszkał 2-metrowy krokodyl! Chłopiec wraz z rodziną wypoczywał na plaży. Bawił się przy brzegu, brodząc w jeziorze. Wtedy nagle z wody wyskoczył krokodyl i wciągnął 2-latka pod wodę. Na ratunek skoczył ojciec dziecka, ale poraniony przez groźnego drapieżnika, musiał się poddać. Nie miał szans z blisko 2-metrowym aligatorem.  Trwają  poszukiwania Blisko 50 ratowników poszukuje chłopca. Dużym utrudnieniem jest na pewno to, że muszą pracować po zmroku , gdyż do zdarzenia doszło wieczorem. Wszyscy są wstrząśnięci zajściem, nikt nie spodziewał się,  że może dojść do takiej tragedii w tak spokojnym miejscu. Nie sposób dowiedzieć się, co muszą czuć rodzice chłopca, zwłaszcza ojciec, któremu nie udało się pomóc synkowi. Wiedza, co mogło stać się z ich maleństwem, na pewno nie przeszkadza im głęboko wierzyć w cud odnalezienia chłopca. My także jesteśmy myślami z rodziną 2-latka.  Przeczytaj także: Gdzie na wakacje z dzieckiem- zrób test!

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj