Aktualności

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Polacy doceniają tę pomoc! Jak mówią, 500 + bardzo przydaje się samotnym matkom, rośnie też liczba urodzeń w naszym kraju. Ale z drugiej strony – ludziom przeszkadza, że 500+ trafia do wszystkich, nawet tych zamożniejszych oraz, że pieniędzy nie dostają rodziny z jednym dzieckiem.

500 plus jest sprawiedliwe?

"Nic nie jest do końca sprawiedliwe" – rozważa starsza pani. "Nie uważam, żeby to było sprawiedliwe. Bo żeby komuś dać 500 złotych, to komuś innemu trzeba odebrać 700 złotych" – analizuje młody chłopak.

"Uważam, że to bardzo dobry i sprawiedliwy pomysł"– deklaruje z kolei starszy pan.
"Miały dostać dzieci z rodzin o małym budżecie, a dostają nawet ci, co mają przesadzony budżet" – stwierdza inna kobieta.

"Jest przydatne, tak jak mnie samotnej matce to bardzo" – mówi młoda mama z dzieckiem. A inna kobieta stwierdza, że "rodzicom, którzy mają dzieci należą się pieniądze za sam fakt, że je mają".
Także starsza pani uważa, że wszystkie dzieci powinny dostawać od państwa 500 złotych, a dzieci z biedniejszych rodzin większa kwotę.

Dlaczego rodziny z jednym dzieckiem nie dostają 500 plus?

"To jest kością niezgody, czy rodzice z jednym dzieckiem powinni otrzymywać 500 złotych" – przyznaje starsza pani. Ale jej zdaniem obecne rozwiązanie jest dobre. Jak tłumaczy, utrzymanie pierwszego dziecka zazwyczaj nie jest aż takim obciążaniem finansowym dał rodziców, jak urodzenie kolejnego dziecka. "Program miał stymulować rozrodczość i chyba zdaje egzamin" - ocenia.

Program 500+ adresowany jest do rodzin, które mają dwójkę i więcej dzieci. Każdego miesiąca otrzymują one 500 zł na drugie i kolejne dziecko, aż do czasu uzyskania przez nie pełnoletności. Świadczenie przyznawane jest niezależenie od dochodu.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

A wy co sądzicie na ten temat? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:


 

500+
Fotolia/grafika:Alicja Rotfeld
Prawo i finanse
500+ - jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]
Jak otrzymać 500+ na drugie i kolejne dziecko? A jakie kryterium trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze również na pierwsze dziecko?

To dodatek wychowawczy w wysokości 500 zł miesięcznie netto na dziecko , który możesz otrzymać jako rodzic na każde drugie i kolejne dziecko. Dotychczas nie wprowadzono progu dochodowego - 500 zł dostaną rodzice niezależnie od tego, ile zarabiają i jaki jest w rodzinie dochód na osobę.   500 zł na pierwsze dziecko - kiedy przysługuje? 500+ na pierwsze dziecko przysługuje rodzinom, które spełniają kryterium dochodowe. Aby otrzymać pieniądze na pierwsze dziecko (lub jedyne dziecko), miesięczny dochód przypadający na każdego członka rodziny nie może przekraczać: 800 zł w przypadku dziecka zdrowego, 1.200 zł w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko: Jeśli spełniacie powyższe kryteria dochodowe możecie złożyć wniosek w urzędzie gminy lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej o pieniądze na pierwsze dziecko. Musisz dołączyć następujące dokumenty: zaświadczenie o dochodzie  podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to każdego członka rodziny;  zaświadczenia o innych dochodach;  oświadczenie o  faktycznie uzyskiwanych dochodach  przez osoby podlegające przepisom o  zryczałtowanym podatku dochodowym ;  oświadczenie o  dochodach z gospodarstwa rolnego ;  zaświadczenia, oświadczenia i dokumenty pozwalające ustalić prawo do uzyskania świadczenia (np.  dokumenty potwierdzające wiek dziecka, orzeczenia i wyroki sądu rodzinnego ).  Co ważne: Dodatek będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. 500 zł będzie wypłacane co miesiąc. Co ciekawe: Jeśli w rodzinie jest dziecko, które skończyło 18 lat , nie można dostać na niego dodatku 500 zł, nawet jeśli nadal się uczy. Młodsze dziecko jest traktowane jako pierwsze w rodzinie: oznacza to,...

500 plus
AdobeStock
Aktualności
Rząd chce odzyskać pieniądze: odbierze 500 plus m.in. wielu samotnym matkom
Pod lupą rządowej kontroli znaleźli się rodzice deklarujący samotne rodzicielstwo oraz ukrywający dochody. Wielu z nich straci prawo do 500 plus. Rząd zyska na tym grube miliony złotych. Czy poprawi to sytuację samotnych matek?

Kontrole ruszyły jeszcze w 2017 roku. Polegały na wywiadzie środowiskowym pracowników socjalnych, wypytywaniu sąsiadów i analizie sądowych wyroków zasądzających alimenty. Chodziło o to, aby uszczelnić program m.in. w stosunku do rodziców samotnie wychowujących dzieci . Tak, aby nie "dopasowywali" dochodu pod Program 500 plus oraz nie ukrywali faktu wychowywania dziecka z partnerem. Ukrywasz związek? Nie dostaniesz 500 plus Od 1 października 2017 roku samotni rodzice muszą udowodnić, że są rozwiedzeni i do dochodu gospodarstwa domowego nie wlicza się pensja partnera. W jaki sposób? Przy składaniu wniosku o 500 plus wymagane jest przedstawienie zasądzonego wyroku sądowego o alimenty. Efekty kontroli to już bardzo konkretne sumy. Jak podaje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, oszczędności wyniosą 2 mld zł. Aż o 30 tys. spadła liczba świadczeń wypłacanych nieuczciwym rodzicom deklarującym samotne wychowywanie, a faktycznie żyjącym w związku partnerskim. Dzięki temu budżet zyska 270 mln zł . Pojawiają się propozycje, jak można by wykorzystać zaoszczędzone pieniądze. Jak bumerang powraca problem samotnych matek, które mimo bardzo niskich dochodów nie otrzymują 500 plus. "Może warto rozważyć modyfikację programu i podwyższyć próg dochodowy na pierwsze dziecko . Teraz samotnej matce nie przysługuje 500 plus, jeśli przekroczy kryterium dochodowe, a otrzymuje je zamożna rodzina z dwojgiem lub więcej dzieci" - podkreśla Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. W świętokrzyskiem 500 plus utraci kilkaset rodzin Do wiadomości publicznej podano wyniki kontroli w województwie świętokrzyskim. Jest to o tyle istotne, że w ostatnich miesiącach właśnie z tego regionu napływały niepokojące informacje o zamieszaniu przy wypłacaniu 500 plus. Okazuje się, że w świętokrzyskiem z rządowego programu Rodzina 500 plus korzysta 76 776 rodzin. To,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj