Zmiany w programie 500 plus
AdobeStock
Aktualności

500 plus 2020: czekają nas zmiany. Co przygotowali rządzący?

Program Rodzina 500 plus stale ewoluuje. Ministerstwo przygotowało kolejną nowość na 2020 rok. Będziecie zadowoleni!

Rządzący postanowili, że w 2020 sposób przyznawania świadczeń w postaci 500 zł dla rodzin ulegnie zmianie. Co dokładnie się zmieni i czy jest to nowość, która spodoba się społeczeństwu?

500 plus na 2020 rok

Przede wszystkim należy uspokoić tych, którzy przewidują, że program wsparcia finansowego dla rodzin w nowym roku przestanie funkcjonować. Rząd zapowiedział, że zostanie on utrzymany, jednak nie na dotychczasowych zasadach.

W budżecie państwa, który przygotowano na 2020 rok, zarezerwowano 39,2 mld zł, które mają być przeznaczone właśnie na realizację programu Rodzina 500 plus. Od lipca 2019 mogą korzystać z niego wszystkie rodziny, w których wychowywane są dzieci do 18 roku życia, niezależnie od tego, jakimi dysponują dochodami. Wcześniej 500 zł przyznawane było tylko na każde drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego, a najbiedniejsze rodziny mogły otrzymywać świadczenie także na pierwsze dziecko. 500 plus na każde dziecko nadal będzie obowiązywać w 2020 roku.

Nie musisz składać wniosku

Zmianą zaproponowaną przez rządzących jest to, że rodzice, którzy złożyli wnioski o wypłatę 500 plus w 2019 roku, nie muszą robić tego znowu w 2020 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniło okres rozliczeniowy świadczenia. W 2019 roku 500 zł na każde dziecko obowiązywało od lipca, dlatego termin składania wniosków upływał właśnie w tym miesiącu. Od 2021 roku termin ten zostanie przeniesiony z lipca na luty. Ustawodawcy uznali, że nie ma sensu, by rodziny składały kolejne wnioski o przyznanie świadczenia już w lutym 2020, skoro robiły to kilka miesięcy wcześniej.

Od 2021 zmieni się też okres, na jaki przyznawane jest świadczenie. Dotychczas był to czas od października do września, a od następnego roku zostanie on przesunięty na czerwiec – maj. Rodziny, które złożyły wnioski w lipcu 2019 roku, zachowują prawo do świadczenia aż do maja 2021 roku.

Ministerstwo Rodziny tak tłumaczy zmianę, którą wprowadziło: „Pozwoli to na bardziej racjonalne rozłożenie pracy w gminach realizujących świadczenia dla rodzin. Dotychczasowe przepisy przewidywały, że rodziny składały wnioski o wszystkie świadczenia (świadczenie wychowawcze, świadczenie dobry start, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego) w tym samym momencie, co powodowało spiętrzenie pracy realizatorów świadczeń przede wszystkim w drugiej połowie roku”.

Zaproponowana zmiana pewnie spodoba się rodzinom. Dzięki niej nie muszą dopełniać żadnych formalności, by zachować prawo do świadczenia w 2020 roku.

Źródło: radiozet.pl

Zobacz też:

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

500 plus coraz mniej warte
Adobe Stock
Aktualności
500 plus w portfelu polskiej rodziny - ile jest warte?
Sztandarowy projekt obecnego rządu 500 plus traci na wartości i coraz mniej możemy za nie kupić. Zobacz, ile jest warte naprawdę!

Coraz bardziej odczuwamy, że życie jest droższe . Codzienne zakupy spożywcze to wydatek kilkudziesięciu złotych, a kiedy wypakujemy je do lodówki, to okazuje się, że i tak niewiele kupiliśmy i nadal jest ona pusta. Wszystkiemu winna jest inflacja, która spowodowała wzrost cen, największy od blisko ośmiu lat. W ten sposób traci na wartości także 500 plus. Ekonomiści policzyli, ile w rzeczywistości wynosi obecnie świadczenie. 500 plus = 463 plus Inflacja, czyli wzrost cen, powoduje, że polskie rodziny mogą dziś kupić za 500 plus znacznie mniej. W niecałe 4 lata wartość świadczenia spadła do 463 złotych.  Jak podaje „Rzeczpospolita", realna wartość 500 plus w lipcu 2016 roku wynosiła 500 złotych, „na koniec 2019 roku było to już ok. 460 zł złotych, a na koniec 2020 roku może być już tylko 450 złotych". Money.pl wyliczyło, że obecnie 500 plus jest warte dokładnie 463 zł.  500 plus będzie jeszcze mniej warte Jak podkreślają specjaliści, winna temu jest coraz szybciej rosnąca inflacja. Dwa lata temu wynosiła jedynie 1,6 procent, ale w 2019 roku było to już 2,3 procent. Szacuje się, że w 2020 roku wyniesie od 3,3 do nawet 3,9 procent. Ale to nie koniec złych wieści, gdyż ekonomiści prognozują, że pod koniec tego roku wartość 500 plus może wynieść 450 złotych. Money.pl wyliczyło, ile będzie warte świadczenie, jeżeli inflacja będzie rosnąć w tym tempie. „Jeśli przyjąć, że w kolejnych 12 miesiącach ceny wzrosną średnio o 3,5 proc., za rok 500+ w porównaniu z momentem startu programu będzie warte już tylko 447 zł" - prognozuje serwis. Gdyby przyjąć, że ceny przez kolejne 10 lat będą rosły w tym samym tempie, świadczenie za dekadę warte byłoby realnie już tylko 324 złotych - podaje money.pl. 500 plus powinno stać się 539 plus Rozwiązaniem, aby polskie rodziny nie odczuły wzrostu cen i spadku...

500 plus na pierwsze dziecko od 1 lipca
AdobeStock
Aktualności
500 plus idzie jak burza - miliony złotych już wypłacone
Mimo wakacji Polacy szturmem składają wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko. Wypłacono juz miliony. Od 1 sierpnia nowa forma składania wniosków.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej na powody do zadowolenia - Polacy masowo składają wnioski o 500 plus, a co ważniejsze miliony złotych już wypłacono rodzinom. Resort właśnie pochwalił się na Twitterze liczbami za pierwszy miesiąc obowiązywania 500 plus według nowych zasad. 500 plus dla wszystkich dzieci, bez kryterium dochodowego Od 1 lipca, czyli w ciągu czterech tygodni obowiązywania 500 plus na pierwsze dziecko złożono przez internet blisko 2,5 mln wniosków o 500 plus. Takie dane podało w mediach społecznościowych ministerstwo rodziny. To bardzo dobre informacje - przypomnijmy, że z szacunków resortu wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci. Resort nie podał, ile pieniędzy dotychczas wypłacono. Na pewno są to milionowe sumy. Gdy tylko program ruszył od 1 lipca poinformowano, że w ciągu kilku dni obowiązywania nowych zasad wypłacono rodzinom, już 3 miliony złotych. - Pierwsze 3 mln zostały już skierowane do rodzin. To mnie naprawdę bardzo cieszy, bo jest początek wakacji i rodziny mają już dodatkowy przypływ gotówki – powiedziała 9 lipca minister rodziny Bożena Borys-Szopa. Rodzina 500 plus w nowej wersji zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez ich rodziców. Od 1 lipca można było składać wnioski wyłącznie online, teraz - już od czwartku 1 sierpnia będzie można zrobić to drogą tradycyjną, składając druk papierowy w urzędzie . Lepiej z tym nie zwlekać, gdyż terminy lecą i pieniądze mogą przepaść. Przypomnijmy też, że rodzice mający obecnie przyznane świadczenie 500 plus na drugie i kolejne dzieci (do 30 września 2019), składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Nie zwlekaj z wnioskiem o 500 plus Warto pilnować terminów, bo nie jest tak, że bez...

Waloryzacja 500 plus
AdobeStock
Aktualności
Będzie podwyżka 500 plus? Wiceminister rodziny podał datę
Dla wielu rodzin 500 plus to ratunek dla domowego budżetu. Niestety, jego wartość stale spada. Kiedy rząd planuje zwaloryzować wysokość świadczenia?

Od jakiegoś czasu słychać głosy ekspertów, że świadczenie dla rodzin w wysokości 500 zł miesięcznie jest realnie coraz mniej warte (obecnie jest to ok. 430 zł). Przyczyną tego stanu jest ciągły wzrost cen. Do tej pory jednak rząd nie zapowiadał żadnej waloryzacji świadczenia. Teraz natomiast przyznaje, że rzeczywiście za jakiś czas być może będzie ono wyższe. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, zapowiedział w rozmowie z „Super Expressem”, że podwyżka 500 plus jest możliwa . Zdradził też, kiedy najprawdopodobniej nastąpi. Zobacz też: 500 plus nie działa? Te cyfry dają do myślenia Na kiedy przewidziana jest waloryzacja 500 plus? Wiceminister Stanisław Szwed, zapytany o to, czy rząd zamierza zwaloryzować świadczenie 500 plus, które obecnie sporo straciło na wartości, odpowiedział: „Ciekawy pomysł, warty rozważenia”. Dodał też, że ministerstwo nie wyklucza żadnych wariantów na przyszłość. Zobacz też: Dlaczego 500 plus nie zachęciło Polek do rodzenia dzieci? Podwyżki nie wcześniej niż w 2021 roku Stanisław Szwed wyraził też troskę o dobro Polaków. Zauważył, że „każde środki finansowe, które trafiają do rodzin, są dla nich wsparciem”. To oczywiste. Zaznaczył jednak, że budżet na 2020 rok jest już zaplanowany , zatem jeśli waloryzacja 500 plus nastąpi, to najwcześniej w 2021 roku. Wiceminister wyjaśnił: „Przeznaczamy duże środki na politykę prorodzinną. Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 mld zł na program Rodzina 500 plus. (…) Jeśli będzie waloryzacja, to od 2021 roku, bo na przyszły rok mamy już zapisane w budżecie środki na ten program”. Zauważacie, że realna wartość 500 plus wciąż spada ? Rząd powinien podnieść wysokość świadczenia, czy nie ma takiej potrzeby? Czekamy na wasze opinie! Źródło: se.pl Zobacz też: 500...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj