pieniądze
fotolia.com
Aktualności

500 plus = alimenty minus? Chyba nie o to chodziło!

Sąd w Rzeszowie odmówił matce zwiększenia alimentów na dzieci. Sąd uznał, że kobieta może wystąpić o przyznanie świadczenia w ramach programu 500 plus.

Właśnie dostałam uzasadnienie wyroku, w którym sąd jasno napisał, że nie zasądził żądanej kwoty, bo matka może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w ramach programu 500 plus – mówi Gazecie Prawnej adwokat Anna Mazur z Rzeszowa.

Samorządowy program 500 plus nie miał wyręczać alimenciarzy, tylko wspierać  rodziny w wychowaniu dzieci. Tymczasem ojcowie (bo głównie ich dotyczy obowiązek alimentacji) przychodzą już do kancelarii prawniczych z pytaniem, czy w związku z uruchomieniem programu 500 plus mogą wnioskować o obniżenie alimentów. 

500 plus zastąpi alimenty? 

Okazuje się, że prawnie jest to możliwe.

Nie widzę podstaw do nieuwzględniania świadczeń uzyskiwanych w ramach programu przy ustalaniu wymiaru obowiązku alimentacyjnego rodziców. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci celem świadczenia wychowawczego jest "częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych" – mówi w GP adwokat Krzysztof Świeczkowski.

Jednak inna sędzia - Katarzyna Wieraszko ze Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce – ostrzega, że takie rozumowanie pogorszy sytuację materialną dzieci z rozbitych rodzin. Zamiar państwa był inny: 500 zł miało polepszać sytuację dzieci i nie być wliczane do dochodu rodziców. 

Jeżeli sądy będą wydawać takie wyroki, jak ten z Rzeszowa, na programie skorzystają jedynie rodzice, którzy powinni łożyć na swoje dzieci. Państwo zaś, zamiast tylko wspierać rodziny w trudzie wychowania, stanie się "trzecim rodzicem". 

Komentarz Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie jest jednoznaczny: program 500 plus nie powinien wpływać na wysokość alimentów. 

Czytaj też: Alimenty na dzieci - zacznijcie w końcu płacić!

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

500+ - jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]

Czy alimenty wlicza się do dochodu
AdobeStock
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Alimenty wlicza się do dochodu i powinny być one zawarte w rocznym zeznaniu PIT – tak mówią przepisy prawa podatkowego. Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków: dotyczą one m.in. alimentów na dzieci. Alimenty trzeba wliczyć do dochodu, ubiegając się o zasiłek rodzinny, nie są jednak brane pod uwagę jako dochód do kredytu.

Alimenty są formą dochodu, ale nie zawsze podlegają opodatkowaniu. Ustawa o PIT przewiduje kilka sytuacji, w których alimenty są zwolnione z podatku dochodowego. Podpowiadamy, kiedy musisz je uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, a kiedy nie jest to konieczne. Wyjaśniamy, czy alimenty mogą być przeszkodą w uzyskaniu zasiłku rodzinnego, i czy pomogą w zaciągnięciu kredytu. Spis treści: Czy alimenty wlicza się do dochodu? Kiedy alimenty wlicza się do dochodu? Czy alimenty wliczają się do dochodu w przypadku zasiłku rodzinnego? Czy alimenty wlicza się jako dochód do kredytu? Fundusz alimentacyjny: dochód uprawniający do pobierania świadczenia Czy alimenty wlicza się do dochodu? Co do zasady alimenty wlicza się do dochodu i z racji tego muszą być one uwzględnione w zeznaniu PIT. W ustawie o podatku dochodowym znajdują się natomiast zapisy o tym, kto i kiedy jest zwolniony z podatku dochodowego za pobierane alimenty. Alimenty zwolnione z podatku wymieniono w art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT. Są to: alimenty płacone na rzecz dzieci , które nie ukończyły 25. roku życia; alimenty płacone na rzecz dzieci, które otrzymują dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – bez względu na ich wiek; alimenty płacone na rzecz innych osób, które ukończyły 25. rok życia, które wypłacane są na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej i nie przekraczają miesięcznie kwoty 700 zł. Ten zapis w ustawie oznacza, że rodzice pobierający alimenty na dzieci nie muszą odprowadzać za nie podatku i wykazywać ich w rocznym rozliczeniu z fiskusem. Takie alimenty nie wliczają się też do dochodu rodziny. Ważne!  Ani wysokość alimentów na rzecz dzieci ani to, na jakiej podstawie zostały przyznane, nie ma znaczenia. Zwolnienie z opodatkowania obowiązuje w tym przypadku niezależnie od wysokości wypłacanego...

500 plus
AdobeStock
Aktualności
Tysiące rodzin muszą oddać 500 plus. "Jest płacz"– mówią urzędnicy
To nie są małe sumy – 2 tysiące, czy 5 tysięcy, to bardzo dużo pieniędzy dla ubogich rodzin. Nie mają wyjścia, takie jest prawo.

Chodzi o rodziny z niskimi dochodami. Zgodnie z przepisami otrzymują one pieniądze na pierwsze dziecko w ramach Programu 500 plus tylko wówczas, jeżeli nie przekroczą kryterium dochodowego – 800 złotych na członka rodziny i 1200 zł w rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi. Uszczelnianie 500 plus - zwroty w całym kraju Kontrole ruszyły jeszcze w ubiegłym roku. Polegały na wywiadzie środowiskowym pracowników socjalnych, wypytywaniu sąsiadów. Analizowano także sądowe wyroki zasądzające alimenty. Chodziło o to, aby uszczelnić program m.in. w stosunku do rodziców samotnie wychowujących dzieci. Tak, aby nie "dopasowywali" dochodu pod Program 500 plus. Teraz już wiadomo, jaka jest tego skala. Z każdego większego miasta w Polsce napływają informacje o setkach decyzji o zwrocie pieniędzy. Gdańsk W Gdańsku od początku realizacji Programu 500 plus wydano 174 decyzji o zwrocie pieniędzy pobranych w ramach programu (w 2016 roku chodziło o 13 tysięcy złotych, w 2017 roku - o kwotę 178 tysięcy złotych, w 2018 roku - o 40 tysięcy złotych). Szczecin Do końca stycznia 406 rodzin usłyszało decyzję o zwrocie pieniędzy, na sumę 759 tysięcy 930 złotych. Do tej pory zwrócono 212 tysięcy 690 złotych. Kraków Wydano ponad 900 decyzji zobowiązujących do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia – informuje dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Krakowa Jan Żądło. Kwota zwrotu około milion złotych. Do urzędu wróciło już około 600 tysięcy złotych. Poznań W Poznaniu wydano 319 decyzji dotyczących zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Chodzi o 319 tysięcy 836 złotych. Zwrócono 208 tysięcy 679 złotych. Krosno W tym mieście największa kwota do zwrotu to było 10 tysięcy złotych. Pozostałe to 2 tysiące, 5 tysięcy, 8 tysięcy. Wszystko zależy od tego, przez ile miesięcy ktoś nienależnie pobierał 500 plus –...

500 plus bez pokazywania alimentów
Adobe Stock
Aktualności
500 plus dla samotnych rodziców będzie o wiele łatwiej otrzymać - precedensowy wyrok
Samotni rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko będą mieli o wiele prostszą drogę do uzyskania pieniędzy w ramach programu 500 plus – wynika z przełomowej decyzji warszawskiego sądu administracyjnego.

Chodzi o sądowy wyrok zasądzający alimenty, który do tej pory rodzice musieli dołączać do wniosku o przyznanie 500 plus. To często było przyczyną ogromnych przestojów w wypłatach pieniędzy. Wielu rodziców w ten sposób straciło także prawo do 500 plus. Alimenty tylko na pierwsze dziecko To precedensowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wydał wyrok orzekający, że samotny rodzic wnioskujący o 500 plus na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych sądownie alimentów. Przypomnijmy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chcąc uszczelnić wydawanie zgody na przyznawanie pieniędzy z państwowej kasy, jeszcze w październiku 2017 roku wprowadziło zasadę, aby samotni rodzice do wniosku o 500 plus dołączali sądowy wyrok przyznający im alimenty i w ten sposób udowodnili, że są rozwiedzeni.   Chodziło o to, aby zapobiec w ten sposób nieuczciwemu wyłudzaniu pieniędzy, w sytuacji, gdy tak naprawdę wychowuje się dziecko z partnerem. „Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wydanym we wrześniu wyroku stwierdził, że wprawdzie alimenty są obowiązkowe, ale tylko, gdy wniosek dotyczy pierwszego dziecka w rodzinie" – napisał "Dziennik Gazeta Prawna". 500 plus na drugie dziecko bez żadnych kryteriów Sąd administracyjny w Warszawie stwierdził, że w przypadku świadczenia na drugie dziecko ustalenie alimentów nie jest konieczne. Sędziowie uważają, że konieczność przedstawiania alimentów jest niezbędna jedynie wtedy, gdy składany przez rodzica wniosek odnosi się do pierwszego dziecka w rodzinie. 500 plus na drugie przysługuje bowiem bez żadnych dodatkowych kryteriów. Co na to ministerstwo? Wyrok warszawskiego sadu dotyczył konkretnie jednej sprawy, w której gmina odmówiła wypłaty 500 plus samotnej matce, uznając, że nie spełniła obowiązku przedstawienia sądowego wyroku przyznania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj