
Rząd przygotowuje zmiany w przepisach, dzięki którym obywatele Ukrainy zyskają dostęp do świadczeń w Polsce. 1 marca 2022 na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że uchodźcy przekraczający ukraińsko-polską granicę od 24 lutego, otrzymują w dokumentach pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce, do podejmowania pracy oraz do otrzymywania świadczeń rodzinnych w Polsce. Zasady przyznawania świadczeń ma uregulować specustawa przygotowywana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz przez ZUS.
„Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych.” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to między innymi dostęp do 500 plus na dziecko uchodźcy.
Zobacz też: Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce?
500 plus i inne świadczenia dla rodziców z Ukrainy
Ukraińscy uchodźcy będą mieć ułatwiony dostęp do pracy w Polsce. Automatycznie po nabyciu takiego prawa ukraińskie rodziny mają mieć przyznane prawo do świadczeń rodzinnych. Oznacza to nie tylko 500 plus dla uchodźców, ale też świadczenia w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), ale też w późniejszym czasie świadczenie „Dobry Start” dla dzieci w wieku szkolnym.
Dokumenty potwierdzające legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce to:
1. Karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”
2. Zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu
3. Decyzja o:
- przyznaniu statusu uchodźcy
- udzieleniu ochrony uzupełniającej
- udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnych
- udzieleniu zgody na pobyt tolerowany
- udzieleniu ochrony czasowej w Polsce
4. Karta pobytu wydana na podstawie innych decyzji – szczegóły na stronie MRiPS, także w języku ukraińskim.
Wniosek o 500 plus i RKO dla rodziców z Ukrainy
Zasady składania wniosków o świadczenia są takie same jak w przypadku Polaków. Obywatele Ukrainy uprawnieni do otrzymania świadczeń rodzinnych mogą złożyć wniosek drogą elektroniczną – przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną polskich banków.
Uwaga! W celu złożenia wniosku uchodźcy mogą zgłaszać się do punktów obsługi klienta w placówkach ZUS. Pracownicy placówek będą pomagać w wypełnieniu wniosku i jego elektronicznym złożeniu.
Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający charakter pobytu w Polsce.
Ważne: Aby otrzymać świadczenie 500 plus lub RKO, trzeba mieć konto w banku, gdyż ZUS wypłaca świadczenia na rachunek bankowy.
Źródło: gov.pl
Zobacz także:

Spis treści: Fundacje, które organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy W jakich miejscach organizowane są zbiórki? Jakie produkty i rzeczy potrzebne są uchodźcom? Pomoc dla matek z dziećmi oraz dla kobiet ciężarnych Noclegi dla matek z dziećmi Zbiórki na pomoc uchodźcom z Ukrainy Fundacje, które organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy Fundacje dla dzieci, które oferują swoją pomoc to: Fundacja Happy Kids – pod swój dach przyjmują grupy ewakuowanych dzieci. Wciąż dostają zgłoszenia z prośbą o pomoc – do tej pory odnotowano aż ponad 700 takich zgłoszeń. SOS Wioski Dziecięce – działają w dwóch lokalizacjach: w Obwodzie Kijowskim oraz w Obwodzie Ługańskim. Od początku konfliktu Wioski Dziecięce wsparły około 800 tysięcy dzieci. Fundacja „Niosę Pomoc” – w jeden dzień zebrano 50 tysięcy złotych na pomoc dzieciom z Ukrainy. W jakich miejscach organizowane są zbiórki? W pomoc Ukrainie zaangażowało się nie tylko dużo osób prywatnych, ale też wiele organizacji w Polsce, które cały czas organizują zbiórki. Dary można przynosić do: Ubrania do oddania – to zbiórka zamknięta do odwołania. Warto jednak śledzić profil organizacji. Fundacja Bądź – zbiera materiały medyczne oraz długoterminową żywność. Fundacja Ocalenie – na bieżąco komunikują, co jest potrzebne w danym momencie. Polski Czerwony Krzyż – zbiera środki opatrunkowe, długoterminową żywność, koce, śpiwory, kosmetyki. Mama Ginekolog i Roger Publishing – organizują zbiórki przy ul. Wał Miedzeszyński 208A, Hala C, Warszawa. Potrzebna jest długoterminowa żywność, żywność dla niemowląt, środki czystości. Warto także na bieżąco śledzić media społecznościowe, ponieważ co chwilę ktoś publikuje adresy konkretnych miejsc, gdzie można...

Napastnik Olympique Marsylia wpłacił naprawdę sporą sumę pieniędzy na konto Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, które prowadzi zbiórkę „SOS dla dzieci Ukrainy”, o czym poinformował na Instagramie. Prezent dla dzieci Swój wpis zakończył słowami: „Wspólnie zaangażujmy się w pomoc tym, którzy są teraz w wielkiej potrzebie”. Załączył informację, że na zbiórkę prowadzoną przez SOS Wioski Dziecięce przekazał 200 tys. złotych. Podziękował też wszystkim, którzy złożyli mu życzenia. „Wielkie serce” Pod wpisem posypały się kolejne życzenia urodzinowe i moc serduszek: czerwonych, żółtych i niebieskich. Gest pochwaliła partnerka Arkadiusza Milika, Agata Sieramska, pisząc: „Big heart!”. Nie zabrakło też słów uznania ze strony sympatyków piłkarza: „Myślę, że to najlepszy prezent, jaki mogłeś sobie zrobić”; „Wszystkiego najpiękniejszego, niech to dobro wróci do Ciebie ze zdwojoną siłą”; „Złoty człowiek Aro jesteś, jak najbardziej rozumiem. Moje urodziny były w dniu ataku na Ukrainę, obudzić się rano i słyszeć życzenia, a w telefonie widzieć tragiczne obrazki i informacje, okropne uczucie”. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Arek Milik (@arekmilik) Piszemy też o: Diana czeka w schronie na pierwsze skurcze porodowe. W jej sercu nie ma miejsca na strach Filip Chajzer na granicy polsko-ukraińskiej: zobaczył coś wspaniałego! Przerażający rysunek chłopca, który jest w połowie Ukraińcem

Na profilu ukraińskich sił zbrojnych na Twitterze opublikowano fotografię dzieci z domu dziecka i ich opiekunek chroniących się przed inwazją Rosji. Siedzą ciasno w maleńkim pomieszczeniu, przy świetle żarówki. Dzieci, które w swoim krótkim życiu wycierpiały tak wiele – nie doświadczyły miłości rodziców – teraz cierpią jeszcze bardziej. Fotografię podpisano słowami: „Zdjęcie, które powinien zobaczyć cały świat”. Ukazuje przerażające realia, do których doprowadziło szaleństwo Putina. Wojna zabiera dzieci Z informacji opublikowanych przez UNICEF wynika, że wojna w Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia aż 7,5 mln ukraińskich dzieci. Tych, które z powodu choroby nie mogą uciekać i muszą skrywać się w podziemiach szpitali; tych, które uciekają z matkami poza granice własnego kraju; tych, którymi nie ma się kto zaopiekować, które nie mają z kim uciec. Po czterech dniach rosyjskiej inwazji mówiono o 14 ofiarach śmiertelnych wśród dzieci. W ciągu ostatnich 48 godzin ataki przybrały na sile – ostrzeliwane są kolejne miasta, a w nich – obiekty cywilne. Z każdą godziną bilans ofiar może się zmieniać – w każdej chwili brutalność rosyjskiej armii może zabić kolejne dziecko. Dlatego takie zdjęcia jak to powinien zobaczyć cały świat. Фото, яке має побачити весь світ! Це притулок у спеціалізованому дитячому будинку міста Кропивницький! Там всі діти сироти!!! pic.twitter.com/RyhfreQKd5 — ВОЇНИ УКРАЇНИ🇺🇦 (@ArmedForcesUkr) March 1, 2022 Piszemy też o: W piwnicy największego ukraińskiego szpitala pediatrycznego trwa walka o zdrowie i życie ok. 200 dzieci „W obliczu wojny nie wyprawię córce hucznych urodzin. Przecież to nie wypada” [LIST DO...