500 plus dla ukraińców
Anton, Tomasz Warszewski/Adobe Stock
Aktualności

500 plus dla Ukraińców oraz inne świadczenia dla rodzin uchodźców

Wszyscy Ukraińcy, którzy przekraczają z dziećmi granicę ukraińsko-polską, uzyskają prawo do legalnego pobytu w Polsce i szeregu świadczeń socjalnych. Mowa nie tylko o 500 plus dla dzieci uchodźców, ale również o RKO i programie Dobry Start.

Rząd przygotowuje zmiany w przepisach, dzięki którym obywatele Ukrainy zyskają dostęp do świadczeń w Polsce. 1 marca 2022 na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że uchodźcy przekraczający ukraińsko-polską granicę od 24 lutego, otrzymują w dokumentach pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce, do podejmowania pracy oraz do otrzymywania świadczeń rodzinnych w Polsce. Zasady przyznawania świadczeń ma uregulować specustawa przygotowywana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz przez ZUS.

„Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych.” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to między innymi dostęp do 500 plus na dziecko uchodźcy.

Zobacz też: Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce?

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

500 plus i inne świadczenia dla rodziców z Ukrainy 

Ukraińscy uchodźcy będą mieć ułatwiony dostęp do pracy w Polsce. Automatycznie po nabyciu takiego prawa ukraińskie rodziny mają mieć przyznane prawo do świadczeń rodzinnych. Oznacza to nie tylko 500 plus dla uchodźców, ale też świadczenia w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), ale też w późniejszym czasie świadczenie „Dobry Start” dla dzieci w wieku szkolnym.

Dokumenty potwierdzające legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce to:
1. Karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”
2. Zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu
3. Decyzja o:

  • przyznaniu statusu uchodźcy
  • udzieleniu ochrony uzupełniającej
  • udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnych
  • udzieleniu zgody na pobyt tolerowany
  • udzieleniu ochrony czasowej w Polsce

4. Karta pobytu wydana na podstawie innych decyzji – szczegóły na stronie MRiPS, także w języku ukraińskim.

Wniosek o 500 plus i RKO dla rodziców z Ukrainy

Zasady składania wniosków o świadczenia są takie same jak w przypadku Polaków. Obywatele Ukrainy uprawnieni do otrzymania świadczeń rodzinnych mogą złożyć wniosek drogą elektroniczną – przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną polskich banków.

Uwaga! W celu złożenia wniosku uchodźcy mogą zgłaszać się do punktów obsługi klienta w placówkach ZUS. Pracownicy placówek będą pomagać w wypełnieniu wniosku i jego elektronicznym złożeniu.

Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający charakter pobytu w Polsce. 

Ważne: Aby otrzymać świadczenie 500 plus lub RKO, trzeba mieć konto w banku, gdyż ZUS wypłaca świadczenia na rachunek bankowy.

Źródło: gov.pl

Zobacz także:

Ukraina, pomoc
Adobe Stock
Aktualności
Pomoc dla Ukraińców. Zbiórki oraz pomoc dla dzieci
Pomoc dla Ukraińców to teraz najważniejsze zadanie Polaków. Uchodźcy, głównie kobiety i dzieci, przemierzyli nawet kilkadziesiąt kilometrów na piechotę, by uniknąć wojny. Mają zwykle jedną walizkę, są głodni, zmęczeni i przerażeni tym, co będzie dalej. Jak możemy im pomóc? Tu znajdziesz dostępne zbiórki i akcje charytatywne.

Spis treści: Fundacje, które organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy W jakich miejscach organizowane są zbiórki? Jakie produkty i rzeczy potrzebne są uchodźcom? Pomoc dla matek z dziećmi oraz dla kobiet ciężarnych Noclegi dla matek z dziećmi Zbiórki na pomoc uchodźcom z Ukrainy Fundacje, które organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy Fundacje dla dzieci, które oferują swoją pomoc to: Fundacja Happy Kids – pod swój dach przyjmują grupy ewakuowanych dzieci. Wciąż dostają zgłoszenia z prośbą o pomoc – do tej pory odnotowano aż ponad 700 takich zgłoszeń. SOS Wioski Dziecięce – działają w dwóch lokalizacjach: w Obwodzie Kijowskim oraz w Obwodzie Ługańskim. Od początku konfliktu Wioski Dziecięce wsparły około 800 tysięcy dzieci. Fundacja „Niosę Pomoc” – w jeden dzień zebrano 50 tysięcy złotych na pomoc dzieciom z Ukrainy. W jakich miejscach organizowane są zbiórki? W pomoc Ukrainie zaangażowało się nie tylko dużo osób prywatnych, ale też wiele organizacji w Polsce, które cały czas organizują zbiórki. Dary można przynosić do: Ubrania do oddania – to zbiórka zamknięta do odwołania. Warto jednak śledzić profil organizacji. Fundacja Bądź – zbiera materiały medyczne oraz długoterminową żywność. Fundacja Ocalenie – na bieżąco komunikują, co jest potrzebne w danym momencie. Polski Czerwony Krzyż – zbiera środki opatrunkowe, długoterminową żywność, koce, śpiwory, kosmetyki. Mama Ginekolog i Roger Publishing – organizują zbiórki przy ul. Wał Miedzeszyński 208A, Hala C, Warszawa. Potrzebna jest długoterminowa żywność, żywność dla niemowląt, środki czystości. Warto także na bieżąco śledzić media społecznościowe, ponieważ co chwilę ktoś publikuje adresy konkretnych miejsc, gdzie można...

Piękny gest ze strony Arkadiusza Milika. Wsparł ukraińskie dzieci ogromną kwotą
SOS Wioski Dziecięce/Ig arekmilik
Aktualności
Piękny gest ze strony Arkadiusza Milika. Wsparł ukraińskie dzieci ogromną kwotą
Arkadiusz Milik 28 lutego obchodził 28. urodziny. Przyznał, że w tak trudnym momencie niełatwo cieszyć się z urodzin, a najlepszą rzeczą, jaką mógł zrobić w dniu swojego święta, było… przekazanie pieniędzy organizacji wspierającej ukraińskie dzieci.

Napastnik Olympique Marsylia wpłacił naprawdę sporą sumę pieniędzy na konto Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, które prowadzi zbiórkę „SOS dla dzieci Ukrainy”, o czym poinformował na Instagramie. Prezent dla dzieci Swój wpis zakończył słowami: „Wspólnie zaangażujmy się w pomoc tym, którzy są teraz w wielkiej potrzebie”. Załączył informację, że na zbiórkę prowadzoną przez SOS Wioski Dziecięce przekazał 200 tys. złotych. Podziękował też wszystkim, którzy złożyli mu życzenia. „Wielkie serce” Pod wpisem posypały się kolejne życzenia urodzinowe i moc serduszek: czerwonych, żółtych i niebieskich. Gest pochwaliła partnerka Arkadiusza Milika, Agata Sieramska, pisząc: „Big heart!”. Nie zabrakło też słów uznania ze strony sympatyków piłkarza: „Myślę, że to najlepszy prezent, jaki mogłeś sobie zrobić”; „Wszystkiego najpiękniejszego, niech to dobro wróci do Ciebie ze zdwojoną siłą”; „Złoty człowiek Aro jesteś, jak najbardziej rozumiem. Moje urodziny były w dniu ataku na Ukrainę, obudzić się rano i słyszeć życzenia, a w telefonie widzieć tragiczne obrazki i informacje, okropne uczucie”.           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Arek Milik (@arekmilik) Piszemy też o: Diana czeka w schronie na pierwsze skurcze porodowe. W jej sercu nie ma miejsca na strach Filip Chajzer na granicy polsko-ukraińskiej: zobaczył coś wspaniałego! Przerażający rysunek chłopca, który jest w połowie Ukraińcem

„Zdjęcie, które powinien zobaczyć cały świat”: dzieci z sierocińca w ukraińskim schronie
Adobe Stock/Antipina, Twitter/ArmedForcesUkr
Aktualności
„Zdjęcie, które powinien zobaczyć cały świat”: ukazuje brutalną rzeczywistość dzieci w Ukrainie
Śpią na materacach, kocach i prowizorycznych łóżkach, otoczone zimnymi murami schronu. Ukrywają się przed wojną. Tak od kilku dni wygląda rzeczywistość dzieci z sierocińca w miejscowości Kropywnycki w centralnej Ukrainie.

Na profilu ukraińskich sił zbrojnych na Twitterze opublikowano fotografię dzieci z domu dziecka i ich opiekunek chroniących się przed inwazją Rosji. Siedzą ciasno w maleńkim pomieszczeniu, przy świetle żarówki. Dzieci, które w swoim krótkim życiu wycierpiały tak wiele – nie doświadczyły miłości rodziców – teraz cierpią jeszcze bardziej. Fotografię podpisano słowami: „Zdjęcie, które powinien zobaczyć cały świat”. Ukazuje przerażające realia, do których doprowadziło szaleństwo Putina. Wojna zabiera dzieci Z informacji opublikowanych przez UNICEF wynika, że wojna w Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia aż 7,5 mln ukraińskich dzieci. Tych, które z powodu choroby nie mogą uciekać i muszą skrywać się w podziemiach szpitali; tych, które uciekają z matkami poza granice własnego kraju; tych, którymi nie ma się kto zaopiekować, które nie mają z kim uciec.   Po czterech dniach rosyjskiej inwazji mówiono o 14 ofiarach śmiertelnych wśród dzieci. W ciągu ostatnich 48 godzin ataki przybrały na sile – ostrzeliwane są kolejne miasta, a w nich – obiekty cywilne. Z każdą godziną bilans ofiar może się zmieniać – w każdej chwili brutalność rosyjskiej armii może zabić kolejne dziecko. Dlatego takie zdjęcia jak to powinien zobaczyć cały świat.   Фото, яке має побачити весь світ! Це притулок у спеціалізованому дитячому будинку міста Кропивницький! Там всі діти сироти!!! pic.twitter.com/RyhfreQKd5 — ВОЇНИ УКРАЇНИ🇺🇦 (@ArmedForcesUkr) March 1, 2022 Piszemy też o: W piwnicy największego ukraińskiego szpitala pediatrycznego trwa walka o zdrowie i życie ok. 200 dzieci „W obliczu wojny nie wyprawię córce hucznych urodzin. Przecież to nie wypada” [LIST DO...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj