Fotolia
Aktualności

500 zł na dziecko: wiemy, kiedy pierwsze wypłaty!

500 zł na dziecko od II kwartału: zapowiada nowa minister pracy. Beata Szydło zapowiada też bezpłatne przedszkola dla mało zarabiających i likwidację obowiązku szkolnego 6-latków.

Elżbieta Rafalska, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że pierwsze wypłaty dodatku 500 zł dziecko będą już w II kwartale 2015 r., być może nawet od 1 kwietnia.
Premier Beata Szydło w expose przedstawiła projekt zmian społecznych i gospodarczych. Duża część z nich dotyczyła dzieci.  

500 zł na dziecko

Beata Szydło obiecała, że w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu zostanie przedstawiony projekt Rodzina 500 +, zwany: 500 zł na dziecko.
Od 2016 roku dodatek 500 zł ma przysługiwać co miesiąc na każde drugie dziecko i kolejne. Rodziny o niższym dochodzie (poniżej 800 zł na osobę w rodzinie) będą mogły dostać dodatek już na pierwsze dziecko.
Na razie nie wiadomo, kiedy wejdą zmiany: czy od 1.01.2016 r., czy od II kwartału 2016 r. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że będzie to raczej od II kwartału 2016 r., ale bliżej 1 kwietnia 2016. Zapowiedziała, że potrzebny jest czas, by jak najlepiej napisać ustawę, żeby nie trzeba jej było nowelizować.
Czytaj też: Skąd pomysł 500 zł na dziecko

Zmiany dla przedszkolaków

Beata Szydło obiecała kontynuację rozbudowy sieci przedszkoli, zapoczątkowaną przez rząd Ewy Kopacz. Rząd PiS chce, by przedszkola były bezpłatne dla osób mało zarabiających.

Likwidacja obowiązku szkolnego 6-latków

W ciągu pierwszych 100 dni Beata Szydło zapowiada zmianę polegającą na zniesieniu obowiązku szkolnego od 6 lat. Rodzice będą mogli wybrać, czy posłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat czy 7.
- Polscy rodzice będą mieli prawo wyboru, bo najlepiej znają swoje dzieci. To rodzice będą decydowali, czy ich dziecko pójdą do szkoły w wieku 6 czy 7 lat - mówiła premier Szydło.
Czytaj też: Kto powinien decydować, kiedy dziecko pójdzie do 1 klasy: rodzic czy państwo?

Rewolucja w szkołach

W szkołach ma zmienić się program i sposób nauczania. Polska szkoła ma odejść od nauczania testowego. Beata Szydło zapowiedziała też zmiany w programach języka polskiego i powrót do kanonu klasycznych lektur. Chce też, by powrócono do pełnego nauczania historii. - Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też kształtować w uczniach takie cechy jak poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm - mówiła premier.
Nowy rząd chce też zlikwidować gimnazja. Nauka odbywałaby się - jak kiedyś - w 8-letniej szkole podstawowej i 4 letnim liceum. Gimnazja mają być stopniowo wygaszane.
W szkołach mają znów pojawić się gabinety stomatologiczne i lekarskie.
Czytaj też: 500 zł na dziecko czy... jaką pomoc chciałabyś dostać?

Czy projekt: 500 zł na drugie i kolejne dziecko oraz 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinach o niskich dochodach to dobry pomysł? Piszcie w komentarzach.


 

500 plus - kto dostanie, a kto nie

Minister Rafalska zapowiada zmiany w programie 500+
Fotolia
Aktualności
Zmiany w programie 500+! Rodziny stracą pieniądze?
Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała zmiany w przepisach programu Rodzina 500+. Minister zapewnia, że nie będzie zmiany kryterium dochodowego. Sprawdź, czego mają dotyczyć zmiany!

Jak podaje gazeta.pl, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała zmianę przepisów w programie Rodzina 500+ . "Na razie mówimy wyraźnie: nie będzie zmiany kryterium dochodowego, wysokość świadczenia też nie ulegnie zmianie. Zastanawiamy się nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących utraty dochodu" – powiedziała Rafalska w rozmowie z Radiem Wnet. Program 500+ umożliwia otrzymanie świadczenia w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Jeśli dochód na osobę nie przekracza 800 zł na osobę (lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne), świadczenie przysługuje również rodzinom z jednym dzieckiem. Zobacz także: Zasiłki na dziecko w 2017 roku. Sprawdź, na co możesz liczyć! Urzędnicy są zaniepokojeni zachowaniem rodziców: część z nich rozwiązuje umowy z pracodawcami i podpisuje nowe, z mniejszym wynagrodzeniem. Dzięki temu nie przekraczają kryterium dochodowego i mogą pobierać 500+. W drugiej połowie 2016 roku wydano 40 tys. decyzji związanych z utratą dochodów przez rodziców. Nie wiadomo jednak, w ilu przypadkach rzeczywiście doszło do utraty dochodu, a w ilu rodzic zmienił umowę z pracodawcą. Czy według was przepisy powinny ulec zmianie? Pobieracie środki z programu? Czytaj także: Luka prawna w programie 500+! Ciebie też dotyczy? Źródło: gazeta.pl

zmiany kryterium przyznawania 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Nadchodzi rewolucja w 500 plus. Zobacz nowe warunki przyznawania!
Nie będzie dzielenia polskich dzieci - rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o całkowitej zmianie kryteriów przyznawania pieniędzy z programu 500 plus. Zobacz, co cię czeka od lipca 2019 roku.

  To, o czym mówiło się od kilku miesięcy w nieoficjalnych rozmowach, stało się faktem: ze sztandarowego programu PiS zniknie kryterium dochodowe. A to oznacza, że 500 plus będzie przyznawane także na pierwsze dziecko.   Wystarczy mieć dziecko Nową politykę rządu w sprawie 500 plus ogłosił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji wyborczej partii przed wyborami do europarlamentu, planowanymi na maj 2019 roku. Tuż po konwencji szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że 500 plus od pierwszego dziecka jest "społecznie oczekiwane". Rafalska podkreśliła, że nowa propozycja ma 100-procentową gwarancję jej sfinansowania. W obecnym kształcie program 500 plus kosztuje budżet państwa ok. 22,5 mld złotych. Szacuje się, że spełnienie nowej obietnicy wyniesie około 20 miliardów złotych. Minister dodała także, że nowe zasady przyznawania 500 plus ruszą z 1 lipca 2019 roku i uproszczą samą procedurę wydawania świadczenia . Nie trzeba będzie sprawdzać kryterium dochodowego. - To świadczenie - podobnie jak wyprawka szkolna "Dobry start" - będzie wypłacane bez sprawdzenia sytuacji dochodowej rodziny. Wydania tego typu decyzji jest mniej czasochłonne, zdecydowanie prostsze - powiedziała Rafalska. Jeszcze we wrześniu nie było pieniędzy Kiedy w kwietniu 2016 roku ruszył program 500 plus , jego głównym celem było zachęcenie Polek do rodzenia większej liczby dzieci. Dlatego 500 złotych przyznawane było bez żadnego kryterium dochodowego wyłącznie na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Można było otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko tylko w przypadku trudnej sytuacji finansowej rodziny, kiedy jej dochód nie przekraczał 800 zł netto na jedną osobę lub w przypadku niepełnosprawnego dziecka, 1200 zł netto. Zasady programu 500 plus...

Chłopiec bawi się w żłobku w ramach programu Maluch Plus
Fotolia
Aktualności
Rusza rządowy program "Maluch Plus". Sprawdź, kto z niego skorzysta!
Premier Beata Szydło poinformowała o rządowym programie "Maluch plus". Sprawdź, do kogo jest skierowany i kto z niego skorzysta.

Podczas uroczystości otwarcia żłobka w Stalowej Woli, premier Beata Szydło poinformowała o rządowym programie „Maluch Plus”. Na czym polega program „Maluch Plus”? Głównym celem programu jest utworzenie 12 tys. nowych żłobków i dofinansowanie 42 tys. już istniejących. Na zrealizowanie programu rząd przeznaczy 500 mln złotych. Miejski żłobek w Stalowej Woli, w którym przemawiała premier, powstał właśnie dzięki dofinansowaniu rządu w ramach programu "Maluch Plus". Premier Szydło towarzyszyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Obie mówiły o sukcesach rządu i dalszych planach wspierania polskich rodzin . „Rodzina ma być bezpieczna, rodzina ma się czuć w swoim państwie bezpiecznie, ma mieć poczucie, że państwo ją wspiera, pomaga, że może godnie żyć” – powiedziała premier. Posłuchajcie przemówienia premier Beaty Szydło:   Premier @BeataSzydlo w #StalowaWola : Dzieci to nasza przyszłość. pic.twitter.com/qzzbiALpCj — Kancelaria Premiera (@PremierRP) 30 stycznia 2017 Czytaj także: Zasiłki dla rodzin w 2017 roku. Sprawdź, co ci się należy! Źródło: radiozet.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj