Fotolia.pl
Aktualności

500 zł na dziecko przyjęte przez Sejm. Rodzice dostaną 108 tys. zł na dziecko

Po burzliwych obradach Sejm przyjął ustawę 500 zł na dziecko. Rodzice dostaną 108 tys. zł na dziecko do 18. roku.
  • 500 zł na drugie i kolejne dziecko, plus na pierwsze: przy niskim progu dochodowym.
  • Rodzice dostaną 108 tys. zł na dziecko od urodzenia do skończenia 18. roku życia
  • Opozycja krytykuje: to nie jest projekt dla wszystkich dzieci


- Chcemy wypłacać 500 zł do 18. roku życia. Nigdy po 1989 roku nie było tak szerokiego programu wsparcia polskich rodzin. Koszty wychowania dziecka do 18. roku życia to ok. 180 tys. zł. Z naszego programu rodzice otrzymają blisko 110 tys. zł - tak Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej uzasadniała w Sejmie projekt Rodzina 500 Plus.

Wzrost liczby dzieci i poprawa ekonomiczna

Projekt 500 zł na dziecko, czyli Rodzina 500 plus, ma dwa główne cele:

  1. wzrost liczby dzieci w Polsce i przeciwdziałanie fatalnej sytuacji demograficznej
  2. poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin, zwłaszcza dużych rodzin.

Minister Rafalska twierdziła, że Polacy deklarują w badaniach, że chcą mieć więcej dzieci. Różnica między liczbą dzieci, które mają, a liczbą dzieci, które chcieliby mieć, jest największa w Europie. Podkreślała, że Polacy nie decydują się na dzieci głównie z powodów ekonomicznych, co widać po tym, że Polki, które wyjechały do Wielkiej Brytanii i Irlandii mają dwa razy więcej dzieci niż w Polsce.
- Z ostatniego raportu NIK wynika, że Polacy głównie ze względów ekonomicznych obawiają się powiększyć rodzinę. 41 proc. oczekiwałoby od państwa zabezpieczenia bezpieczeństwa ekonomicznego - mówiła minister.
Przekonywała też, że doświadczenia innych krajów pokazują, że mądra polityka społeczna przynosi efekty we Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii. - O tym, że odważne działania przynoszą efekty, świadczy przykład Węgier: w 2011 roku uchwalono ustawę o ochronie rodziny. Wskaźnik dzietności wzrósł z 1,24 do 1,43. Podobne doświadczenia ma Estonia.
Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada wypłacanie 500 zł miesięcznie na każde dziecko, począwszy od drugiego (na pierwsze tylko przy niskich progach dochodowych - poniżej 800 zł na osobę, 1200 zł w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym).

Sprawdź: Czy dostaniesz 500 zł na dziecko - ministerstwo wyjaśnia wątpliwości

Opozycja krytykuje projekt

Projekt 500 Plus krytykowała opozycja. PO chciało, by programem były objęte wszystkie dzieci w rodzinie, także pierwsze.
- To jest projekt 500 minus, to nie jest ten projekt, za którym w wyborach głosowali Polacy, to jest projekt, który wyklucza 3 mln dzieci. Dzielicie dzieci na lepsze i gorsze - mówił Sławomir Neumann (PO). PSL chciało wprowadzenia zasady "złotówka za złotówkę" i jednoczesnego zniesienia kryterium dochodowego dla samotnych rodziców.
Klub Kukiz 15 proponował wprowadzenie tzw. ujemnego podatku dochodowego, które to rozwiązanie jest przyjęte w Izraelu, gdzie wskaźnik dzietności wynosi ponad 3.
Poprawki opozycji nie zostały przyjęte.

Kto dostanie 500 zł na dziecko

Ustawa trafi teraz do Senatu, a potem do Prezydenta. Jeśli nic się nie zmieni, wnioski będzie można składać od kwietnia. Od kwietnia też ruszą pierwsze wypłaty.
Osoby, które złożą wniosek do końca czerwca dostaną wypłaty z wyrównaniem od 1 kwietnia.
500 zł na dziecko co miesiąc dostaną:

  1. Wszyscy rodzice na każde drugie i kolejne dzieci do ukończenia 18 lat.
  2. Na pierwsze dziecko: pod warunkiem, że dochód na osobę nie przekroczy 800 zł na osobę (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).
  3. Jeśli starsze dziecko skończyło 18 lat, młodsze dziecko jest liczone jako pierwsze (obowiązuje próg dochodowy, ale starsze dziecko liczy się do obliczania dochodu na osobę w rodzinie).

Wydrukuj wniosek o 500 zł na dziecko
 

500 plus - kto dostanie, a kto nie

500 zł na dziecko
Fotolia
Aktualności
Chcesz zmian w 500 zł na dziecko? W tym tygodniu spotkaj się z ministrami!
Uwaga: tylko w tym tygodniu możesz spotkać się osobiście z ministrami i zgłosić swoje uwagi do projektu 500 zł na dziecko. Podajemy, gdzie i kiedy odbywają się spotkania. Według zapowiedzi ministerstwa, mogą przyjść wszyscy zainteresowani rodzice. Spotkania odbywają się w całej Polsce.

Projekt 500 zł na dziecko , jak popularnie jest nazywany projekt Rodzina 500 Plus , budzi wiele emocji, szczególnie wśród rodziców. Najbardziej sporne kwestie, które do tej pory się pojawiły, to: Kryterium dochodowe , które ma decydować o przyznaniu 500 zł świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. Przypominamy, że według projektu, rodzice dostaną 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a na pierwsze pod warunkiem nieprzekroczenia dochodu 800 zł na osobę w rodzinie (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego), Kwestia wliczania świadczenia wychowawczego 500 zł do dochodu, Wypłacanie 500 zł na dziecko osobom pracującym za granicą, Przedłużenie wypłacania świadczenia wychowawczego po 18. roku życia w przypadku kontynuowania nauki. Każdy może zgłosić uwagi do projektu Do 22 stycznia 2016 r każdy może zgłosić swoje uwagi na adres mailowy: rodzina500plus@kprm.gov.pl . Uwag jest już ponad 3 tys. Zgłaszają je zarówno rodzice, jak przedstawiciele instytucji czy ministrowie. Pomiędzy 15 a 22 stycznia będą się też odbywać spotkania z minister Elżbietą Rafalską oraz wiceministrami rodziny, pracy i polityki społecznej. Spotkania będą odbywać się w urzędach wojewódzkich. W spotkaniach wezmą udział przedstawicielami gmin, urzędów wojewódzkich i organizacji pozarządowych. Jak zapewniło nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej , w spotkaniach mogą wziąć udział rodzice zainteresowani programem 500 zł na dziecko.  Ponieważ pod artykułami, które zamieszczamy na ten temat pojawia się wiele wpisów i komentarzy , mamy nadzieję, że na spotkaniach nie zabraknie rodziców. Gdzie i kiedy można spotkać się z ministrami Spotkania odbywają się w urzędach wojewódzkich Minister Elżbieta Rafalska 18 stycznia godz. 11.00 - Gorzów Wielkopolski 20 stycznia godz. 11.00 - Szczecin 22 stycznia godz. 11.00 - Warszawa...

Elżbieta Rafalska o sukcesie 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Dzięki 500 plus nie rodzi się więcej dzieci, ale rządzący twierdzą, że tak
Wskaźnik dzietności w Polsce jest najwyższy od 20 lat – ogłosiła była minister rodziny Elżbieta Rafalska. Zastanawiamy się, skąd wzięła takie dane.

To dosyć zaskakujące słowa. Do tej pory można było wiele dobrego powiedzieć o tym, jak 500 plus poprawił sytuację materialną rodzin i zmniejszył skalę ubóstwa, ale nie, że dzięki niemu rodzi się więcej dzieci. Wszelkie dane statystyczne, z wyjątkiem 2017 roku, kiedy rzeczywiście mieliśmy przyrost urodzeń na plusie, nie potwierdzają optymizmu rządzących. Ci jednak są zdania, że 500 plus w Polsce stworzył warunki, aby rodzić więcej dzieci. No więc przyjrzyjmy się liczbom. 500 plus osiąga swój cel? Minister Rafalska przestała rządzić ministerstwem rodziny, pracy i polityki społecznej i została europosłanką, ale nadal chętnie wypowiada się w sprawie 500 plus, za które odpowiadała przez ponad 3 lata. Z perspektywy Brukseli oceniła, że program osiąga swoje cele i wpływa na wzrost dzietności w Polsce. - Program 500 plus to element rządowej polityki rodzinnej, który osiąga swoje cele i wpływa na wzrost dzietności - powiedziała PAP była szefowa resortu rodziny. Dodała, że obecnie wskaźnik dzietności w Polsce jest najwyższy od 20 lat. Jako dowód na to podała dane, że wskaźnik dzietności w 2017 roku wyniósł 1,45 i teraz "utrzymuje się niemalże" na tym samym poziomie. Dodała, że przybywa przede wszystkim rodzin wielodzietnych. - To potwierdza badania, że Polacy są rodzinni i chcieliby mieć więcej dzieci. Jak im się stwarza dobre warunki m.in. poprzez transfer świadczeń rodzinnych, to śmielej decydują się, aby ich rodzina była liczniejsza - oceniła Rafalska. Dane GUS mówią coś innego To dosyć zaskakujące stwierdzenie rządzących, bo trudno znaleźć jego potwierdzenie w danych statystycznych. Tak, to prawda, w 2017 roku rzeczywiście można było odnotować przyrost naturalny w Polsce na plusie. Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły, że urodziło się 401 tysiące dzieci i było to o 20 tysięcy więcej niż rok...

500 plus wyczerpał się
AdobeStock
Aktualności
Eksperci o 500 plus: zniechęca kobiety do pracy, lepiej zrezygnujmy z niego!
Czy rzeczywiście warto jest wydawać rocznie miliardy złotych na program, który już nie działa? Zdaniem ekspertów, zamiast 500 plus potrzeba nowych żłobków, przedszkoli i gwarancji pracy. Też tak uważacie?

W 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci, to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej – wynika z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej to najbardziej namacalny sukces programu 500 plus. GUS: przyrost stanął Jednym z głównych celów Programu 500 plus miało być zwiększenie liczby urodzeń dzieci w Polsce. "Po dwóch latach od uruchomienia programu możemy śmiało mówić, że spełnia on swoją rolę" – mówiła niedawno minister Rafalska. Nieco inaczej ocenia to analiza, o jaką pokusiło się OKO.press. Zdaniem portalu, wzrost urodzeń dzieci stanął na poziomie 400 tysięcy, a Program 500 plus pobudził przyrost naturalny wyłącznie dzięki kobietom rodzącym po raz drugi i trzeci . Nadal nie przybywa kobiet rodzących po raz pierwszy. Zdaniem OKO.press, aby odwrócić demograficzne fatum potrzeba prawdziwej polityki prorodzinnej, która nie ogranicza się do płacenia za dzieci. Ekonomiści wskazują, że dla kobiet (rodzin) kluczowe jest bezpieczeństwo pracy, czyli szansa, że macierzyństwo nie przeszkodzi w nadmiernym stopniu w karierze zawodowej i nie ograniczy zarobków po powrocie do pracy . Potrzebne są więc żłobki, przedszkola, opieka nad starszymi dziećmi w szkole, ale też dobra służba zdrowia. Najnowsze dane GUS potwierdzają, że trend wzrostowy urodzeń zatrzymał się. W lutym 2018 roku urodziło się 29 tysięcy dzieci, o 2,2 tysiąca mniej niż w lutym 2017 roku . Analizując dane Urzędu, OKO.press stawia tezę, że wzrost się wyczerpał i 2017 rok, czyli pierwszy rok objęty w całości programem 500 plus, wyznaczy "sufit demograficzny". 402 tys. urodzonych dzieci w ubiegłym roku to wprawdzie najlepszy wynik od 2011 roku, ale za poprzednich rządów - w 2010 roku było 413 tys., a w 1995 roku – 433 tys. "Takie wartości są nieosiągalne przy pomocy obecnej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj