70 proc. dzieci z zaburzeniami po kwarantannie
Adobe Stock
Aktualności

70 proc. dzieci z zaburzeniami psychicznymi i rozwojowymi z powodu koronawirusa [ALARMUJĄCE DANE]

Dzieci płacą ogromną cenę za kwarantannę. Strach, płacz, lęk przed ciemnością i ucieczka w internet – tak wygląda codzienność naszych dzieci. Naukowcy szacują, że aż 70 proc. z nich ma zaburzenia w rozwoju z powodu przebywania w izolacji. To wina dorosłych, którzy stwarzają u dzieci obraz świata ogarniętego covidem – mówi psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska.

Wiele się mówi i pisze o tym, jak fatalne skutki dla gospodarki całego świata przyniosła pandemia koronawirusa, jednak mało było do tej pory konkretnych informacji o jej wpływie na psychikę dziecka. Ostatnie badania włoskich naukowców pokazują skalę zaburzeń u dzieci z powodu izolacji społecznej i są to dane bardzo niepokojące. Ale są też sposoby, aby pomóc dzieciom, o czym mówi w rozmowie z mamotoja.pl psycholog dr Aleksandra Piotrowska.

70 proc. dzieci cofnęło się w rozwoju

Aż 65 proc. włoskich dzieci w wieku do 6 lat miało zaburzenia zachowania z powodu długiego, przymusowego zamknięcia w domach z powodu pandemii – wynika z badań przeprowadzonych przez lekarzy i naukowców ze szpitala pediatrycznego oraz uniwersytetu w Genui na podstawie obserwacji 7 tys. rodzin. W przypadku dzieci powyżej 6 lat odsetek wzrósł do 71 procent.

Naukowcy stwierdzili przede wszystkim cofnięcie w rozwoju dzieci.

„Przymusowa kwarantanna naprawdę pozostawiła ślad w naszych dzieciach w postaci różnych form regresu rozwojowego" – powiedział dyrektor generalny szpitala Istituto Gaslini, Paolo Petralia.

Mamo, boję się

Jako objawy zaburzeń u dzieci lekarz wymienił strach przed ciemnością, płacz nie do opanowania, kłopoty z zasypianiem, lęk.

„Słowa-klucze, które najczęściej stwierdziliśmy w wypowiedziach i w rysunkach dzieci do 6 lat, to boję się i źle" – podkreślił Paolo Petralia.

Dzieci z zaburzeniami rytmu dnia

Eksperci stwierdzili, że u dzieci powyżej 6 roku życia doszło do znaczących zmian w rytmie życia i fazach snu oraz czuwania.

Dzieci po kwarantannie mają także takie zachowania jak obsesja na punkcie czystości, zaburzenia oddychania, brak gotowości pomocy w domu oraz spędzanie większości czasu w internecie.

„Teraz musimy wykorzystać te dane, by odbudować życie najmłodszych" – mówią naukowcy.

Psychiatra dziecięcy Fabrizio Starace zauważył, że również w innych krajach zanotowano podobne zachowania wśród dzieci.

To wina nas dorosłych

– To wina dorosłych, którzy stwarzają u dzieci obraz świata ogarniętego covidem – komentuje dla mamotoja.pl psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska.

Potwierdza, że obserwuje się obecnie u dzieci wzrost zaburzeń lękowych. Jest to teraz najpoważniejsze zagrożenie w ich rozwoju, z którym mamy do czynienia w krajach zmagających się z koronawirusem.

Zdaniem psycholog, to problem w dużej mierze wywołany przez nieumiejętne postępowanie dorosłych. – Przez całe dnie wgapiamy się w ekrany z informacjami o koronawirusie. Z punktu widzenia dziecka cały świat jest teraz ogarnięty covidem, na każdym kroku czyha na dziecko i jego bliskich śmiertelny wirus – ocenia. 

Dr Piotrowska podkreśla, że dzieci nie mają takiej orientacji w świecie i dla nich świat stał się tak bardzo zagrażający, jak nigdy wcześniej. 

Dzieci zapłacą za to chorobami psychicznymi

– Ileś dzieci zapłaci chorobami psychicznymi za to, że od rana do nocy mamy włączone telewizory z programami informacyjnymi, a gazety epatują dramatycznymi nagłówkami – przestrzega ekspertka.

– Lęk, z którym nie umiemy sobie poradzić i nie rozumiemy, co się wokół nas dzieje i nie mamy na to wpływu, bywają  spustem choroby psychicznej u osób mających do tego predyspozycje – podkreśliła.

Nie wciągajmy w to dzieci

Psycholog powiedziała, że rozumie lęk dorosłego człowieka przed startą pracy, ale nie można dzieciom tworzyć całych miesięcy życia w poczuciu nieustającego zagrożenia.

– Jestem dorosłym człowiekiem, który ze swoimi zmartwieniami i zagrożeniami lepiej lub gorzej, ale powinien sobie radzić, ewentualnie dzieląc swój niepokój i strach z innymi dorosłymi – radzi. 

Zaleca, aby wyjaśniać dzieciom, w jaki sposób mogą do minimum ograniczyć obecne zagrożenie. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie zasad higieny, częste mycia rąk i przecieranie przedmiotów środkami odkażającymi. 

Pilnujmy rytmu dnia dzieci

Dzieci bardzo uspokaja powtarzalny rytm dnia, to, że wiadomo, o której godzinie coś się wydarzy. I tego w czasie epidemii koronawirusa trzeba bardzo pilnować.

– Stałość ogólnych ram rozwoju, w tym rytmu dnia, to jeden z podstawowych warunków poczucia bezpieczeństwa – mówi Piotrowska. 

Psycholog apeluje, aby stworzyć dzieciom przewidywalny, czytelny rytm dnia. – O to powinni zadbać rodzice, bez względu na to czy mają 3-letnie, czy 13-letnie dziecko – uważa. 

Dzieci z ADHD w jeszcze gorszej sytuacji

Według psychiatrów, w znacznie trudniejszej sytuacji są dzieci z ADHD oraz zaburzeniami i schorzeniami psychicznymi, które były zmuszone do stałego przebywania w ograniczonej, zamkniętej przestrzeni.

– Silnie reagujące, nadwrażliwe osoby płacą za to straszną cenę –- komentuje dr Piotrowska. – Im u człowieka słabsza tkanka nerwowa, wrażliwa, podatna na bodźce, tym gorzej w takiej sytuacji jak teraz ma ten człowiek – podkreśliła. 

Źródło: mp.pl

Zobacz także:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

wpływ telewizji na rozwój dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Wpływ telewizji na rozwój dziecka może być pozytywny lub negatywny. Wszystko zależy od tego, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i co ogląda. Te złe skutki oglądania telewizji przez dzieci to przebodźcowanie, zmęczenie, spowolnienie reakcji, lek i niepokój. Dobre - poszerzanie wiedzy, ćwiczenie pamięci, wzbogacanie języka. Jak to mądrze wyważyć?

Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Negatywne skutki oglądania telewizji są przede wszystkim efektem błędów, jakie popełniają rodzice czy opiekunowie. Nie bez winy jest też sposób realizacji programów telewizyjnych. Odpowiedni ich dobór i dawkowanie czasu, jakie dziecko spędza przed telewizorem, ma kluczowe znaczenie. Bo telewizja może mieć też pozytywny wpływ na dziecko. Wpływ telewizji na małe dziecko Duża ilość czasu spędzanego na oglądaniu telewizji może być szczególnie niekorzystna dla rozwoju młodszych dzieci. Maluchy nie odróżniają fikcji od rzeczywistości, a nadmiar informacji sprawia, że ich mózg musi je selekcjonować i robi to po najmniejszej linii oporu – przyswaja tylko najprostsze z nich. Dzieje się to poza świadomością dziecka, gdyż ono samo jeszcze nie umie spośród natłoku informacji wybrać najważniejszych. Jego mózg chłonie te najłatwiejsze do zrozumienia. To w przyszłości może skutkować tym, że dziecko będzie niechętnie mierzyć się z wyzwaniami intelektualnymi i nie rozwinie umiejętności koncentracji. Maluch ma także skłonność do naśladowania zachowań postaci pokazanych w programach telewizyjnych, także postaci z kreskówek. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nawet w bajkach dla dzieci pojawiają się postaci prezentujące agresywne zachowania, czy zachowujące się złośliwie, szyderczo albo wrogo, to należy liczyć się z tym, że dziecko „faszerowane’’ takimi treściami zacznie zachowywać się podobnie. Istnieje też ryzyko, że nie rozwinie się u niego w prawidłowy sposób empatia , która jest warunkiem udanych kontaktów społecznych. Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) wymienia zgubne skutki oglądania telewizji przez małe dzieci w zbyt dużym wymiarze czasu: wycofanie się z kontaktów międzyludzkich...

Fotolia
Wychowanie
Co się dzieje z psychiką dzieci? Coraz więcej problemów, coraz mniej psychiatrów!
Coraz młodsze dzieci potrzebują wsparcia psychologa lub psychiatry. Jednak sytuacja polskiej psychiatrii jest katastrofalna: brakuje lekarzy, na wizyty trzeba czekać miesiącami. Psychiatrzy podnoszą alarm, minister zdrowia zapowiada zmiany, ale... kiedy nastąpią?

Jeszcze kilka lat temu o depresji dziecięcej prawie nikt nie słyszał. Dziś okazuje się, że już ok. 20 proc. nastolatków ma depresję, a zaczynają na nią chorować coraz młodsze dzieci: cztero- pięciolatki. Często dorośli nawet nie zauważają problemu, gdyż małe dziecko cierpiące na depresję zachowuje się inaczej niż dorosły z depresją. Objawem może nie być smutek czy niechęć do działania, ale przewlekłe bóle brzucha , głowy, złe zachowanie , agresja. Problemem u dzieci jest nie tylko depresja, ale też zaburzenia zachowania, zespoły lękowe, zaburzenia ze spektrum autyzmu (w tym zespół Aspergera ). 400 tysięcy dzieci i 400 psychiatrów Niepokojące jest to, że coraz więcej coraz młodszych dzieci ma problemy z psychiką. Nikt tego nie zauważa: rodzice, wychowawcy w przedszkolu, szkole, pedagodzy, psycholodzy. A jeśli nawet zauważają, to nie reagują. Zdarza się, że problem zostaje zauważony dopiero, gdy dziecko dokonuje próby samobójczej lub dokonuje samookaleczenia i trafia pod opiekę psychiatry. Często ten pierwszy kontakt z psychiatrą odbywa się w szpitalu psychiatrycznym , co jest ogromną traumą dla dziecka. Dużo wcześniej dziecko z problemami powinno trafić do psychologa . Jego interwencja, na wczesnym etapie – praca z dzieckiem i rodziną – mogłaby zapobiec późniejszym problemom. – Mamy w Polsce 400 tysięcy dzieci potrzebujących pomocy i tylko 400 psychiatrów dziecięcych, a to tylko wierzchołek góry lodowej, bo brakuje wsparcia rodzin – mówiła prof. Barbara Remberk, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, podczas debaty na temat psychiatrii, którą zorganizował Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka . – Jako konsultant i jako lekarz prowadzący klinikę jestem przerażona tym, co się dzieje. Nie ma miejsc dla osób, które zgłaszają się z zagrożeniem życia. Pacjenci leżą na dostawkach , na łóżkach...

Jak oswoić ciemność?
AdobeStock
Aktualności
"Mamo, ja się tak bardzo boję!" Podpowiadamy, jak skutecznie przepłoszyć potwory!
Lęk przed ciemnością potrafi paraliżować. Jak sobie radzić, gdy dziecko się boi i nie chce spać? Mamy kilka skutecznych sposobów!

Strach przed ciemnością to jeden z najpopularniejszych lęków u dzieci. Warto wiedzieć, że taki niepokój ma charakter rozwojowy i pojawia się u większości małych dzieci, więc się nie martw. Większość dzieci radzi sobie sama, nie oznacza to jednak, że dziecku (i sobie) nie można pomóc. Są bardzo fajne i niedrogie akcesoria, które pomogą nie tylko oswoić ciemność, ale sprawią, że maluch ją pokocha! By dziecko mniej się bało i stopniowo zaczęło przyzwyczajać się do mroku, zostaw włączoną w pokoju lampkę nocną albo zapalone światło w korytarzu. Choć pomysł wydaje się banalny, nie każdy rodzic się na to decyduje. By zachęcić dziecko możesz specjalnie kupić "wyjątkową lampkę" . Jeśli jest na prąd to koniecznie odpowiednio zabezpiecz kabelek mocując go do ściany w kilku miejscach. Ślicznie prezentują się w dziecięcym pokoju lampki typu Cotton Balls. Na Allegro znajdziesz również lampki na baterie. Śliczny księżyc czy gwiazdka rozjaśnią pokój maluszka i z pewnością przegonią potwory, tym bardziej że maluch może lampkę postawić, gdzie chce. Warto również kupić lampkę do kontaktu , by oświetlić drogę do łazienki lub podłączyć ją w toalecie. W sklepach znajdziesz takie, które świecą się cały czas lub takie, które reagują na ruch. Ciekawym rozwiązaniem są taśmy świecące w ciemności , które można umieścić wzdłuż ściany lub na schodach.   Potworów nie ma! Czyżby? Tłumaczenie dziecku, że nic nie czai się pod łóżkiem lub w szafie zazwyczaj nie ma sensu. Maluch się boi, a dyskutowanie z jego emocjami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lekceważenie dziecka, może doprowadzić do uczucia niezrozumienia i odrzucenia. W zamian możesz sprawić, by ciemność kojarzyła się dziecku z czymś przyjemnym .   Jeśli pluszowy przyjaciel w łóżku to za mało, koniecznie wspomóż się fluorescencyjnymi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz