Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Samotność w macierzyństwie
Fotolia
Aktualności

8 sytuacji, w których czujesz się niesamowicie samotna

Macierzyństwo to emocjonalny rollercoaster. Z tą różnicą, że stąd nie ma ucieczki.

Chociaż przez większość czasu jesteś zbyt zajęta, żeby o sobie pomyśleć, są sytuacje, w których dominuje jedno uczucie: samotność. Kiedy czujesz się najbardziej samotna?

1. Kiedy twoje dziecko dostaje ataku histerii w miejscu publicznym

Wstyd, strach, zażenowanie, bezsilność, samotność – lista uczuć, które to opisują, jest naprawdę długa. Każda mama to przerabiała. Jedyne, co może cię uratować to spokój i cierpliwość. Nie myśl, co pomyślą inni. Pomyśl o tym, co zrobić, żeby twoje dziecko wstało z podłogi. Porozmawiaj z nim, dlaczego to zrobiło.

2. Kiedy twojego męża nigdy nie ma

Jesteś silna i dajesz sobie ze wszystkim radę, jednak czasem... nie dajesz rady. Natłok domowych i zawodowych obowiązków wysysa z ciebie energię. Chociaż starasz się ze wszystkich sił, czasem chciałabyś, żeby twój mąż trochę cię odciążył, pomógł. Kiedy chcesz prosić go o pomoc, przypominasz sobie, że jak zwykle go nie ma.

3. Kiedy twoje dziecko nagle przestaje cię lubić

Większość mam to przerabia: twój ukochany maluszek, który płakał, jeśli wychodziłaś bez niego z domu, nagle nie chce mieć z tobą nic wspólnego. Nie je tego, co mu podasz, nie chce się z tobą bawić, nie chce, żebyś odbierała go z przedszkola. Ta faza szybko mija, ale nagłe uczucie pustki, które się wtedy pojawia, jest bardzo przytłaczające.

4. Kiedy nie możesz zasnąć, bo zastanawiasz się, czy jesteś dobrą matką

Zdradzimy ci sekret: jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka.

Zobacz także: Zła matka? Nie. Prawdziwa!

5. Kiedy spędzasz całe dnie wśród dzieci

Każda mama wie, że można jednocześnie uwielbiać macierzyństwo i go nie znosić. Uczucie samotności pojawia się często w momencie, kiedy zauważasz, że już nie pamiętasz, jak to jest rozmawiać z dorosłymi o czymś innym niż dzieci. Pieluchy, zabawki, płacz, książeczki, przedszkole i 500 plus – to najczęstsze tematy twoich rozmów. Każda mama ma czasem ochotę wrócić do czasów, gdy słowo "dziecko" nie pojawiało się w co drugim zdaniu każdej rozmowy.

6. Kiedy bliscy krytykują twoje metody wychowawcze

Gdy obca kobieta zwraca ci uwagę, że źle wychowujesz dziecko, jesteś wkurzona. Gdy robi to ktoś z bliskiego otoczenia – chcesz płakać, zamknąć się w łazience i już z niej nie wychodzić. Mamy często czują, że nie mają wsparcia w bliskich. Chociaż te wszystkie "dobre rady" wynikają z miłości i troski, naprawdę krzywdzą.

7. Kiedy nie poznajesz się w lustrze

Nie tylko ciąża zmienia twoje ciało. Pierwsze miesiące z niemowlakiem bywają wykańczające, co odbija się na twoim zdrowiu i wyglądzie. Gdy patrzysz w lustro i nagle dociera do ciebie, że ta rozczochrana mamuśka z podkrążonymi oczami i plamą po sosie na koszulce to ty, jesteś w szoku.

8. Kiedy ktoś skrzywdzi twoje dziecko

Gdy dziecko przychodzi z płaczem i mówi, że ktoś mu coś zrobił, pęka ci serce. Powód nie jest ważny. Kolega w przedszkolu "dla zabawy" uderzył twojego malucha w głowę? Pani nie pochwaliła rysunku? Ktoś śmiał się z jego kolorowych skarpetek? Każda z tych sytuacji jest dla ciebie tak samo bolesna. Choć chcesz walczyć o swoje dziecko jak lwica, w takich momentach ogarnia cię uczucie bezsilności. Zdajesz sobie sprawę, że nie zawsze będziesz mogła ochronić swoje dziecko.

Czytaj także: Szczere wyznanie mamy: Macierzyństwo oznacza samotność

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

dzieci w sklepie
fotolia.com
Rozwój dziecka
Jak przetrwać z 2-latkiem i nie zwariować. 10 rad dla wkurzonych rodziców
Dzieci potrafią dać rodzicom w kość, ale małe dzieci są w tym prawdziwymi mistrzami. Gdy czasami masz wrażenie, że jesteś zakładnikiem własnego dziecka… prawdopodobnie tak właśnie jest. Dlatego przeczytaj nasze wskazówki dla wkurzonych rodziców.

Bez względu na to, czy bunt dwulatka macie już za sobą, czy właśnie jesteście w trakcie, małe dziecko potrafi być… wymagające. Prawdopodobnie jeszcze nie mówi dość dobrze, żeby w 100 proc. skutecznie się z tobą komunikować, ale jest już na tyle sprawne fizycznie, że chętnie wspina się na każde ogrodzenie, ucieka w stronę placu zabaw, gdy tylko jakiś zamajaczy mu na horyzoncie i za nic w świecie nie chce wsiąść do wózka. Oczywiście ma też własne zdanie na każdy temat i sprowadza się ono do jednego słowa „nie”. Ubieranie się, jedzenie, kąpiele, które dotąd przebiegały raczej pokojowo nagle zamieniły się w przedmiot gorących dyskusji i rękoczynów? Zabawki poukładane ładnie na półkach to teraz tylko mgliste wspomnienie? Skąd my to znamy!  Rady dla rodziców dwulatka Na szczęście przed nami byli już inni rodzice, którzy przetrwali ten uroczy czas w życiu swoich dzieci. Posłuchajcie sprawdzonych rad, które i wam pozwolą w jako takim zdrowiu psychicznym znieść kilka nadchodzących miesięcy: 1. Do diabła z butami! Utrzymanie butów na nogach 2-latka jest tak samo wykonalne jak przekonanie kota, żeby nosił kozaczki. Dopóki nie ma siarczystych mrozów, niech dziecko biega w piaskownicy na bosaka, zwłaszcza, kiedy widzi, że inne dzieci też są bez butów. Śmiało możesz też nie kupować mu kapci – i tak ich nie nałoży. 2. Codzienna kąpiel nie jest obowiązkowa. Wystarczy umyć dziecku buzię, ręce i pupę. Reszta może poczekać do następnego wieczoru. Być może jutro pójdzie łatwiej? 3. Przebieranie małego dziecka i pilnowanie, żeby było czyste to zajęcie dla hobbystów albo ludzi, którzy mają dwie idealne nianie . Prawdziwi rodzice wiedzą, że dziecko wybrudzi się minutę po tym, jak ubiorą go w czyste rzeczy. 4. Jeśli położysz dziecko 2 godziny później niż zwykle, wstanie 2 godziny wcześniej niż zwykle. Gdyby ktoś nie...

chandra, depresja
Fotolia
Mama
10 sposobów na chandrę
Kiedyś młode mamy mające problemy milczały i płakały wieczorem w poduszkę. Dziś nie krępują się opowiadać o swoich kłopotach. I ty nie bój się mówić, że jest ci źle. Masz prawo mieć gorszy dzień, a nawet miesiąc.

Czujesz się fatalnie, bo siedzisz w domu, bo z powodu dzieci często wstajesz w nocy, bo uważasz się za służącą we własnym domu, bo nie masz czasu dla siebie i męża i... bo wciąż narzekasz. Nie myśl o sobie źle – że nie panujesz nad sobą, domem. Wszystkie mamy borykają się z takimi problemami. Niektóre jednak za nic by się do tego nie przyznały. Zamiast zadręczać się, pamiętaj: 1. Jesteś równie ważną osobą, jak twoje dziecko... ...chociaż jego potrzeby są pilniejsze. Nie zaniedbuj jednak siebie. Masz prawo prosić, żeby czasem ktoś chociaż na godzinę wyręczył cię w opiece nad nim. 2. Nie da się zawsze wypełnić wszystkich obowiązków Spróbuj uczyć się odróżniać zajęcia ważne od tych, z których można czasem na kilka dni zrezygnować, np. z prasowania. 3. Nie można być jednocześnie idealną matką i żoną Kiedyś miałaś więcej czasu, bardziej dbałaś o Wasz związek i mieszkanie. Lubiłaś wypady do kina czy na romantyczne weekendy. Teraz masz inne sprawy na głowie. Weekend w Kazimierzu poczeka, aż maluszek podrośnie. Pamiętaj, że twoje dziecko będzie cię aż tak potrzebować tylko przez najbliższy czas. Wkrótce, naładowane Waszą miłością, chętnie zostanie na dzień czy wieczór np. u babci. 4. W ciągu dnia rozkładaj siły równomiernie Nie spalaj się przy wymyślaniu i przygotowywaniu fantazyjnych dań na obiad, bo nie wystarczy ci potem siły i cierpliwości do malucha grymaszącego przy jedzeniu. 5. Walcz z biernością Zwłaszcza tej, która przytrafia się każdej osobie nastawionej na spełnianie potrzeb dziecka. Nie marnuj wolnych chwil – miej pod ręką dobrą książkę albo płytę z ulubioną muzyką. 6. Naucz się odreagowywać złość Nie przy dziecku jednak! Malec nic nie zrozumie, a jedynie się wystraszy. Wyładowuj złość, gimnastykując się. Sporne kwestie omawiaj z partnerem wtedy, gdy dziecko już śpi. 7....

Czego nie wypada robić mamie
Fotolia
Aktualności
Co ludzie powiedzą, czyli czego nie wypada matce?
"Nie dość, że matce wcale nie wypada mniej niż nie-matce, to jeszcze należy się od życia zdecydowanie więcej" – zgadzacie się z tym stwierdzeniem? My tak!

I wydaje Ci się, że już się w to wszystko wkręciłaś, że już czujesz o co chodzi, że odnajdujesz się w tej nowej rzeczywistości wyśmienicie i nawet powoli zaczynasz znajdować czas na to, czego przez ostatnich kilka lat Ci brakowało, aż tu nagle ktoś Ci rzuca w twarz z przekąsem: "Ale myślisz, że TOBIE to wypada?" Nosz kuź*a TOBIE WPADA, czujesz to? – pisze w swoim najnowszym wpisie Malwina Bakalarz, współautorka bloga Bakusiowo. No właśnie, Droga Mamo. Czujesz to? Mamie też wypada Malwina, mama Matiego, przypomina to, o czym wiele kobiet zapomina: bycie mamą nie oznacza, że trzeba z czegoś rezygnować. Czego nie wypada mamie? Palić, pić i... myśleć o sobie. Każdy wie, że używki są tylko dla bezdzietnych. Mama, która pali papierosy albo raz na jakiś czas wypije lampkę wina, nigdy nie powinna zakładać rodziny! Czy naprawdę...? Drogie Mamy, o ile nie karmicie piersią , nie palicie papierosów przy dziecku i nie upijacie się do nieprzytomności, możecie sobie pozwolić na małe przyjemności. Nie myślcie, że nie wypada wam czegoś robić, bo jesteście mamami! Mama też człowiek, chociaż niektórzy mają co do tego wątpliwości. Każda mama myśli o swoim dziecku, ale nie powinna zapominać o sobie. Jeśli po całym tygodniu z dziećmi masz ochotę wyjść z koleżankami do restauracji, zrób to. Jeśli pokłóciłaś się z mężem i chcesz odreagować papierosem, nie myśl, że nie powinnaś tego robić tylko dlatego, że jesteś mamą. O tym, że używki szkodzą zdrowiu , nie musimy przypominać – alkohol i papierosy szkodzą każdemu z nas, jednak każdy bierze odpowiedzialność za swoje czyny. Żadna mama nie powinna rezygnować z czegoś, tylko dlatego, że "nie wypada" i "co ludzie powiedzą". Czego jeszcze nie możesz robić, kiedy jesteś mamą? (choć tak naprawdę możesz, być może nawet powinnaś!) Nie możesz dobrze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz