Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aktualności

ADHD - wzrost prawie o 24% w ciągu 1 dekady

Poznaj najnowsze wyniki badań!

Wyniki najnowszych badań pokazują, że liczba dzieci ze zdiagnozowanym ADHD (attention deficit/hyperactivity disorder) w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła prawie o 24 %!

W jednym z kalifornijskich instytutów po przeglądzie dokumentacji medycznej ponad 840000 dzieci (w wieku 5 - 11 lat) odkryto, że między rokiem 2001 a 2010 wskaźnik zdiagnozowań nowych przypadków ADHD wzrósł o 24% (z 2,5% do 3,1%).

ADHD a płeć

ADHD diagnozuje się 3 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. W kalifornijskich badaniach stosunek zdiagnozowań choroby u chłopców - dziewczynek wynosił 3:1, czyli rozłożył się tak, jak w innych badaniach.

Czy narodowość na znaczenie?

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association pokazuje, że najczęściej ADHD diagnozuje się u białych dzieci - to aż 5,6% (w 2001 było to 4,7%). W przypadku dzieci afro-amerykańskich liczba ta wzrosła w ostatnich latach z 2,6% do  4,1%, podczas gdy u dzieci latynoskich nastąpił wzrost z 1,7% do 2,5%.

Skąd ten wzrost?

Przyczyny tak dużego zwiększenia liczby zdiagnozowań ADHD nie są do końca znane.
Z pewnością przyczynił się do tego wzrost świadomości wśród rodziców i lekarzy, który mógł prowadzić do zwiększenia uwagi, kontroli i leczenia - twierdzi główny autor badania Darios Getahun.

Liczba zdiagnozowań nie musi być tożsama ze wzrostem zachorowań.
Miejmy więc się na uwadze najnowsze badania, ale nie popadajmy w panikę.
Obserwujmy nasze dzieci, a gdy zauważymy niepokojące sygnały np. problemy z koncentracją, nadaktywność ruchową poradźmy się specjalisty.
Rodzice muszą wiedzieć, że ADHD często towarzyszą również inne problemy, takie jak trudności w uczeniu się.

Jeżeli zastanawiasz się czy twoje dziecko ma ADHD przeczytaj:

Czy spinner pomaga na ADHD, czy służy diabłu? [WIDEO]

dziecko z ADHD
Panthermedia
Wychowanie
Czy tak objawia się ADHD? Test prawdę ci powie
Skrót ADHD zrobił się już tak popularny, że przyczepiamy go niemal do każdego kilkulatka, który nie usiedzi na miejscu. Czy rzeczywiście zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest tak częsty u dzieci, czy może po prostu nastała na niego moda?

Kiedy można rozpoznać ADHD ? Wcale nie tak szybko, jak się zwykle wydaje. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci diagnozuje się dopiero powyżej 6. roku życia. Wcześniej trudno to zrobić, bo objawy, które przypominają ADHD, czasem wynikają tylko z ogromnej potrzeby ruchu i niedojrzałości układu nerwowego dziecka (a to w tym wieku normalne). Jakie są najczęstsze objawy ADHD u kilkulatka? Dzieci z ADHD wyróżniają się spośród grona rówieśników. Możemy zwykle zaobserwować u nich  charakterystyczne objawy nadpobudliwości: problemy z koncentracją uwagi – w porównaniu z innymi dziećmi w klasie maluch dotknięty ADHD stale ma problemy ze skupieniem się na tym, co mówi nauczyciel, nie pamięta, co było zadane, przez co trudno mu przygotowywać się do kolejnych lekcji, odrabiać prace domowe; nadmierna ruchliwość – dzieci z ADHD nie potrafią siedzieć w spokoju i słuchać opowiadania nauczyciela, chcą się przemieszczać, odwracają się do kolegów i zaczepiają ich; impulsywność – nadpobudliwe dzieci robią zwykle wokół siebie dużo hałasu, nie rozmawiają spokojnie, tylko krzyczą, są niecierpliwe. Objawy ADHD mogą być jednak inne u dziewczynek i u chłopców – dziewczynki miewają częściej problemy z koncentracją uwagi – są rozmarzone, nie uważają na lekcjach, nie zapamiętują poleceń. Przez to, że są spokojne, nie krzyczą, nie biegają po klasie, rzadziej trafiają do psychologa i nie otrzymują tak bardzo potrzebnej im pomocy. Polecamy: Masz córkę – przeczytaj ten list dla jej dobra!   Jak odróżnić złe zachowanie od objawów ADHD? Zrób test. Zaznacz stwierdzenia, które są twoim zdaniem prawdziwe. Ale uwaga! Zaznaczaj je tylko wtedy, gdy objawy występują u dziecka przynajmniej od 6 miesięcy i to w każdym środowisku (a więc nie tylko w domu, w przedszkolu czy wyłącznie u babci). Sprawdź,...

kobieta, zakupy, sklep, ubrania dla niemowlaka
© Art Allianz - Fotolia.com
Starania o dziecko
Kobiety, które później rodzą, dłużej żyją
Kobiety, które rodzą dzieci po 30. roku życia, znacznie dłużej żyją - twierdzą amerykańscy naukowcy, powołując się na najnowsze badania opublikowane w "Journal of North American Manopause Society".

Od 1970 roku aż o 8 razy wzrosła liczba kobiet, które urodziły pierwsze dziecko po 35. roku życia. Oczywiście, ten wzrost zawdzięczamy postępowi medycyny i rozwojowi  technik wspomagania rozrodu , ale nie tylko. W dużej mierze późne macierzyństwo zawdzięczają również swoim wyjątkowym genom. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie , w którym przebadano 551 rodzin (kilka pokoleń wstecz). Okazało się, że kobiety, które rodziły dzieci po 30. roku życia dwukrotnie częściej dożywały 95 lat niż kobiety, które rodziły przed 30. rokiem życia.    Dlaczego? Zdaniem naukowców, wiek kobiety przy ostatnim porodzie jest wskaźnikiem szybkości starzenia się. Naturalna zdolność do posiadania dziecka w starszym wieku prawdopodobnie oznacza, że układ rozrodczy tej kobiety starzeje się wolniej, podobnie jak reszta ciała.    - Nie oznacza to, że kobiety powinny rodzić dzieci w starszym wieku w celu zwiększenia swoich szans na dłuższe życie - tłumaczy Thomas Perls z Boston University School of Medicine , autor badania. I przypomina, że późna ciąża to zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu, zespołu Downa u dziecka, nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej u matki.    Jego zdaniem, to badanie tłumaczy w pewien sposób, dlaczego wśród osób, które dożywają stu lat jest więcej kobiet niż mężczyzn (85% do 15%). Ale - co podkreślają naukowcy - ten schemat sprawdza się u kobiet, które miały trójkę lub mniej dzieci. Matki większej gromadki nie dożywały tak sędziwego wieku. Polecamy: Czy skład mleka matki zależy od płci dziecka?   Źródło: I fucking love science

zdziwione dziecko
fotolia.com
Aktualności
Nazywają dzieci jak Pokemony. Ta gra wciąga, ale żeby aż tak bardzo?!
To nowy trend wśród amerykańskich rodziców. Imiona Pokemonów błyskawicznie zyskują na popularności jako imiona dla… dzieci!

Eevee, Oddish, Onyx - od niedawna tak nazywają się nie tylko wirtualne pokemony, ale również dzieci. Tak bardzo potrafią zaangażować się chyba tylko amerykańscy rodzice. Tamtejsi millenialsi chętnie nazywają swoje dzieci m.in. na cześć postaci z seriali czy celebrytów. Tym razem poszli jednak o krok dalej. Amerykański portal dla rodziców i spodziewających się dziecka Babycenter, który śledzi trendy w nadawaniu imion noworodkom, ogłosił nagły wzrost popularności wśród imion związanych z grą Pokemon Go.   Imię dla dziecka jak Pokemon Dziennikarze tego portalu pytają rodziców, jak nazwali lub planują nazwać swoje dziecko. Ostatnie wyniki są zadziwiające! Kilka imion pokemonów „uciekło” z gry do realnego świata i teraz noszą je dzieciaki. Które imiona cieszą się taką nagłą popularnością? Eevee przeskoczyła 1377 miejsc w rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek w porównaniu z zeszłym rokiem.     Jeszcze większą popularność zyskało imię Onyx . W rankingu imion dla dziewczynek jest teraz o 2184 miejsca wyżej niż w zeszłym roku! To imię było w zasadzie nieużywane przez ostatnie 100 lat, dopiero w latach 90. nieliczni rodzice zaczęli je nadawać swoim córeczkom. W 2016 roku nagle liczba dziewczynek o takim imieniu błyskawicznie wzrosła. Popularnością cieszy się też imię bohaterki, która ma się dopiero pojawić w grze – Roselia . W porównaniu z zeszłym rokiem plasuje się o 5859 miejsc wyżej w rankingu najpopularniejszych imion. Główny bohater gry – Ash też doczekał się uznania. To imię jest teraz o 247 miejsc wyżej w rankingu niż w zeszłym roku. Czytaj też: Najpopularniejsze imiona na przestrzeni wieków

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz