Aktualności

Po pobiciu małego Marcela WOŚP wychodzi z misiami na ulice Włocławka - film!

„Nie bij mnie, kochaj mnie” - takie napisy mają na plakietkach misie, które trafiły na ulice Włocławka. Tam mieszka mały Marcel, który kilka dni temu, ciężko pobity, trafił do szpitala w Toruniu. Misie to pomysł WOŚP-u. To protest przeciwko braku reakcji na przemoc, czy wręcz bestialskie znęcanie się nad dziećmi.

Marcel trafił do szpitala nieprzytomny. Pobity do nieprzytomności. Jego stan jest ciężki, lekarze nadal nie zdecydowali się wybudzić chłopca ze śpiączki farmakologicznej. Oddycha dzięki respiratorowi.
Dramatyczna historia chłopca: Pod respiratorem, w śpiączce - pobity Marcel wciąż walczy o życie.
Dziś konkubent matki Marcela przyznał się, że bił dziecko.

WOŚP manifestuje sprzeciw wobec przemocy w stosunku do dzieci

Dziś we Włocławku, mieście, w którym mieszkał Marcel, odbyła się kolejna odsłona akcji WOŚP "Nie bij mnie, kochaj mnie!".
Mówi Jurek Owsiak: To przerażające, że nasze misie z tabliczkami z napisem “Nie bij mnie, kochaj mnie” po raz kolejny ruszają w Polskę, by znów pojawić się w miejscu tragedii. Za każdym razem, kiedy z mediów dowiadujemy się o kolejnym przypadku przemocy wobec dzieci, są to dla nas wstrząsające historie. Ale pamiętajmy, że w każdym takim przypadku poważnym problemem jest brak reakcji ludzi dookoła na rosnącą agresję, na krzywdę tych dzieciaków, o których potem dowiadujemy się, że przeżywały piekło codziennego bicia i przemocy. Nie bójmy się reagować, bo w ten sposób naprawdę możemy zapobiegać kolejnym tragediom.

Akcja „Nie bij mnie, kochaj mnie" po raz pierwszy zorganizowana została w grudniu 2013 roku w Warszawie. Potem była też w Zielonej Górze, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Zduńskiej Woli.

W czasie wszystkich edycji akcji w sumie kilka tysięcy pluszowych misiów, poranionych i zabandażowanych, z tabliczkami z napisem „Nie bij mnie, kochaj mnie" zostało ułożonych w miejscach największych skupisk ludzi.

Dziś podobne misie znalazły się we Włocławku, w okolicy domu, w którym pobito dwuletniego chłopca. Wszyscy, którzy znajdą swojego misia, mogą wysłuchać jego historii na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: www.historiamisia.pl.

Portal Babyonline.pl z wielką stanowczością dołącza do apelu WOŚP-u. Od wczoraj, kolejny raz, namawiamy byście reagowali słysząc płacz dziecka. Zobacz filmy, które podpowiadają, jak najlepiej zareagować: Reaguj, masz prawo! 3 filmy, które mogą uratować życie.

karetka pogotowia
Fotolia
Zdrowie
8-miesięczne dziecko zmarło przez bzdurne przepisy: bulwersująca sprawa
Kolejna tragedia, kolejna śmierć dziecka, która nie powinna się zdarzyć. Prokuratura postawiła zarzuty lekarzom, ale czy winni są lekarze, czy bzdurne przepisy?

8-miesięczna dziewczynka miała zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Została przyjęta do szpitala w Głogowie, ale w tym stanie musiała być przetransponowana do specjalistycznej placówki we Wrocławiu. Lekarka w szpitalu wezwała karetkę z odległej o prawie 30 km Wschowy, bo według obowiązującego w Polsce prawa szpital... nie może korzystać z karetek pogotowia ratunkowego . Zwykła karetka, nie specjalistyczna Dziewczynkę wysłano ze szpitala zwykłą karetką, która nie była wyposażona w aparaturę ratującą życie. W drodze stan dziewczynki jeszcze bardziej się pogorszył, dlatego lekarz zatrzymał karetkę i wezwał pogotowie ratunkowe . Dziewczynka została przewieziona do szpitala we Wrocławiu, znalazła się na oddziale intensywnej terapii. Zmarła po trzech dniach, w wyniku sepsy, której nie dało się opanować. Są zarzuty dla lekarzy, nie ma dla urzędników Nie wiadomo, czy dziecko przeżyłoby, gdyby od razu było objęte profesjonalną pomocą. Prokuratura postawiła zarzuty lekarce, która zadecydowała o przewozie dziewczynki, zarzuty zostały też postawione lekarzowi, który przyjął dziecko do transportu. Biegli stwierdzili, że lekarka powinna starać się o przewiezienie dziecka karetką specjalistyczną pobliskiego pogotowia ratunkowego , a w razie odmowy zwrócić się o pomoc do koordynatora ratownictwa medycznego we Wrocławiu, a dopiero gdyby to się nie udało - podjąć decyzję o transporcie zwykłą karetką: uzasadniała prokurator. Obowiązujące przepisy nie pozwalają na przewóz karetką pogotowia ratunkowego chorego, który już przebywa w szpitalu. Często zarzuty stawia się lekarzom, jak niedawno w sprawie chłopca z Kutna, natomiast nie stawia się zarzutów twórcom obowiązujących w Polsce absurdalnych przepisów o ratownictwie medycznym , zgodnie z którymi szpital nie może korzystać z karetek pogotowia ratunkowego. Kto jest winny niepotrzebnej śmierci 8-miesięcznego...

Skatowany Marcel walczy o życie
Fotolia
Aktualności
Pod respiratorem, w śpiączce - pobity Marcel wciąż walczy o życie
Stan chłopca jest ciężki, rokowanie niepewne - mówi dr Janusz Mielcarek ze szpitala w Toruniu. Marcel, który nieprzytomny trafił w poniedziałek na OIOM, ma ciężkie obrażenia na całym ciele, nowe i stare siniaki. Czy to możliwe, że nikt nie słyszał, gdy był katowany?!

Marcel ma niespełna dwa latka . Ma tyle obrażeń, ile większość z nas, dorosłych, nigdy nie będzie miała. U chłopca stwierdzono obrzęk mózgu, krwiaki na całym ciele . Prawdopodobnie został pobity do nieprzytomności. Dziś nie jest w stanie samodzielnie oddychać – wprowadzono go stan śpiączki farmakologicznej (by jego mózg odpoczął), jest podłączony do respiratora. Lekarze przypuszczają, że będzie w utrzymywany w śpiączce co najmniej 48 godzin, ale nic nie jest pewne. – Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, w którą stronę rozwinie się sytuacja. Stan jest ciężki, rokowania niepewne – powiedział nam dr Janusz Mielcarek , rzecznik prasowy toruńskiego szpitala, do którego trafił chłopiec. Pobity? Spadł z łóżka? – Śledztwo ma wszystko ustalić. Ale obrażenia, które ma Marcel, zdaniem lekarzy świadczą o tym, że chłopiec był bity . Mocno. I na pewno nie jeden raz – mówi dr Mielcarek. Ojczym, który wezwał karetkę do nieprzytomnego dziecka, stwierdził, że chłopiec miał spaść z wersalki . Został jednak zatrzymany przez policję. We wtorek postawiono mu zarzut ciężkiego uszkodzenia ciała chłopca. Grozi za to wyrok do 10 lat pozbawienia wolności. O kolejnym postępowaniu zadecyduje prokurator. Rodzina Marcela (matka i konkubent) byli pod opieką pomocy społecznej. Zajmował się nią zarówno pracownik socjalny, jak i asystent rodziny. Słyszysz płacz? Reaguj! Trzeba mieć nadzieję, że Marcel przeżyje i wyzdrowieje. Trzeba wierzyć, że osoby winne tragedii zostaną ukarane. Ufać, że opieka społeczna sprawdzi, czy wszystko w tym przypadku działo się tak, jak powinno. Nie możemy dziś ferować wyroków. Musimy zrobić wszystko, by taka tragedia się nie powtórzyła! Jak? Reagując na płacz dziecka! Zobacz, co możesz zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko jest ofiarą przemocy     Przeczytaj...

Fotolia
Zdrowie
WOŚP zmieniła polską pediatrię: mówi prof. Maruszewski
Orkiestra powstała dlatego, że nie chcieliśmy pogodzić się z tym, że dzieci, za które odpowiadamy, nie będą żyć, bo nie mamy sprzętu, żeby je operować. Dziś wykonujemy więcej operacji serca na milion mieszkańców niż w Niemczech, najbogatszym kraju Europy: mówi prof. Maruszewski.

Prof. Bohdan Maruszewski , kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka, jest w WOŚP od pierwszego dnia jej istnienia. WOŚP rzeczywiście zmieniła medycynę dziecięcą? Przez ponad 20 lat dokonała rewolucji w polskiej medycynie pediatrycznej . W ponad 600 szpitalach znajdują się dziesiątki tysięcy urządzeń medycznych, bez których nie można by było ratować życia i leczyć dzieci. Zdecydowana większość inkubatorów , które są w Polsce, zostało kupionych przez Orkiestrę. W ciągu tych lat umieralność noworodków w Polsce spadła z blisko 20 do 6 promili, to znaczy: umierało 20 dzieci na 1000, a dziś umiera tylko 6. Ta zmiana to między innymi zasługa WOŚP. Polska kardiochirurgia dziecięca – dzięki Orkiestrze – jest dziś na światowym poziomie. Wykonujemy więcej operacji serca na milion mieszkańców niż w Niemczech, najbogatszym kraju Europy! Orkiestra dokonała też zmian w mentalności. 20 lat temu, gdy pierwszy raz powiedzieliśmy: zbieramy pieniądze na sprzęt na operacje serca dla dzieci, bo te dzieci mogą i powinny być operowane, większość rodziców nie wiedziała, że wady serca można operować. Dzisiaj dziecko rodzi się z wieloma wadami i ma kompleksowe leczenie w wysoko specjalistycznych ośrodkach w Polsce. Czytaj też: Dbaj o serce dziecka już od urodzenia Pierwsza zbiórka WOŚP była na dzieci chorych na serce. Jak to się stało, ze pomyśleliście, że pieniędzmi trzeba się podzielić z innymi? Zebraliśmy nie 100 tysięcy złotych, tylko 1 milion 700 tysięcy dolarów: ogromną sumę, która mogła pomóc każdemu z 10 ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Pieniądze zbierali ludzie z całej Polski, spotkało się to z tak dużym odzewem i zaufaniem, że było dla nas oczywiste to, że trzeba się podzielić. To jest normalne, by dzielić się, pomagać innym. Naturalna jest pomoc, serdeczność, zrozumienie, a nie przemoc i agresja....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj