Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aleksandra Domańska samotność w macierzyństwie
Instagram
Aktualności

Aleksandra Domańska o samotności w macierzyństwie: „To jest obezwładniające”

Aleksandra Domańska trafiła w czuły punkt: napisała o uczuciu, które postronnym trudno zrozumieć, ale którego doświadcza większość mam. To poczucie bezgranicznej, dławiącej samotności, nawet mimo posiadania dziecka, rodziny i przyjaciół. Wzruszone fanki odpowiadają zgodnie: „Wreszcie wiem, że nie tylko ja tak mam”.

Aleksandra Domańska podzieliła się z fankami doświadczeniami młodej matki. Okazuje się, że podobnie czuje się wiele kobiet, które zostają w domach z malutkimi dziećmi i których kolorowe życie nagle zmienia się w ciążącą rutynę. 

Jak zrobić ducha na Halloween? – instrukcja krok po kroku

Aleksandra Domańska jako mama: „Najbardziej zaskoczyła mnie samotność”

Aktorka napisała wprost o tym, jak czasami się czuje, choć nie jest to wcale miłe uczucie. Nie jest to także stan, którego można by się spodziewać, gdy rodzi się dziecko. Macierzyństwo daje bezgraniczną miłość i szczęście, ale ma też ciemne strony. Aleksandra Domańska przyznała, że najbardziej zaskoczyło ją właśnie poczucie samotności.

„Czasem ta samotność jest tak obezwładniająca, że w przeciągu sekundy mam wrażenie, że nigdy nie miałam przyjaciół i że nikt nigdy mnie nie kochał. Ten stan oczywiście nie trwa wiecznie, ale gdy się pojawia, to jest tak silny, że się nim dławię. Wiem, że nie tylko ja tak mam. Wiem, że na pewno dzielę to z tysiącem kobiet. I chciałam Wam powiedzieć, że widzę Was” – wyznała aktorka.

Przy okazji Aleksandra Domańska zaczęła się zastanawiać, skąd bierze się ta samotność i jak to się dzieje, że pojawia się zawsze, niezależnie od tego, czy mama jest w związku, czy ma pomoc rodziny albo przyjaciół, czy też ze wszystkim radzi sobie samodzielnie. W odpowiedzi fanki przysłały aktorce mnóstwo wiadomości i opisały własne historie. Większość czuje się dokładnie tak samo, nawet gdy minęło już kilka lat od porodu, a dzieci podrosły. 

„Codzienność z maluchem, rutyna, a przede wszystkim poczucie (mimo wsparcia innych), że to ja sama doświadczam bycia mamą, tych emocji, tych myśli, tych instynktownych obaw, tych wyrzeczeń, tego zmęczenia. I w tym jest się samemu mimo dobrej woli najbliższych” – piszą internautki.

Mamy dziękowały Aleksandrze Domańskiej, często przyznając, że po nieprzespanych nocach płaczą właśnie dlatego, że obezwładnia je samotność. Wcześniej nie potrafiły tego nazwać i wytłumaczyć bliskim, teraz już wiedzą, że nie są same.

samotność w macierzyństwie

Piszemy też o:

osoba samotnie wychowująca dziecko
AdobeStock
Prawo i finanse
Osoba samotnie wychowująca dziecko: definicja. Do jakiego wieku dziecka jest się samotnym rodzicem?
Osoba samotnie wychowująca dziecko nie musi wcale faktycznie sama sprawować opieki nad dzieckiem przez cały rok podatkowy, by korzystać ze wspólnego rozliczania się z małoletnim. Wyjaśniamy, jak brzmi definicja osoby samotnie wychowującej dziecko i jak to się przekłada na ulgi oraz PIT. Czy osobę żyjącą w związku partnerskim można uznać za samotnie wychowującą dziecko?

Osoba samotnie wychowująca dziecko to rodzic, który samodzielnie sprawuje codzienną opiekę i wykonuje wszystkie czynności przy dziecku bez pomocy drugiego rodzica. Co ważne, łożenie na dziecko, czyli np. alimenty od ojca, który mieszka osobno, nie wykluczają uznania matki za osobę samotnie wychowującą dziecko (lub odwrotnie: uznania ojca za samotnie wychowującego dziecko, jeśli to matka mieszka osobno i płaci alimenty). Osoba samotnie wychowująca dziecko: definicja Definicja osoby samotnie wychowującej dziecko wg ustawy o PIT brzmi: „Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku, do której orzeczono separację. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.” (Art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 22, poz. 270 z późn. zm.) Aby jednak zostać uznanym za osobę samotnie wychowującą dziecko, trzeba faktycznie sprawować tę opiekę samodzielnie. Przy czym uwaga: niekoniecznie przez cały rok podatkowy. Teoretycznie wystarczy więc nawet jeden dzień bycia np. panną, kawalerem, i samotne wychowywanie dziecka w tym czasie. Ważne! Związek nieformalny z partnerem, który nie jest ojcem dziecka, a także pomoc ze strony dziadków czy innej rodziny, zamieszkiwanie z dzieckiem u rodziców – to wszystko nie powoduje, że traci się status osoby samotnie wychowującej dziecko. Warunek: dziadkowie, rodzina czy partner nie mogą ingerować w wychowanie ani łożyć na dziecko. (IPPB4/415-38/12-4/JK3, 2012.03.22, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) Osoba samotnie wychowująca dziecko: do jakiego wieku? Osoba samotnie wychowująca...

Sylwia Bomba nie jest samotna
Instagram
Aktualności
Sylwia Bomba jest samotną mamą i nie szuka partnera na siłę. Nie jest łatwo, ale daje radę!
Sylwia Bomba samodzielnie wychowuje kilkuletnią córkę. Mimo że czuje się odrobinę samotna, to nie chce wchodzić w pierwszy lepszy związek. Ma duże wymagania wobec kandydatów na życiowego partnera!

Sylwia Bomba przyznała, że doskwiera jej samotność, ale mimo to nie myśli na razie o związkach damsko-męskich. Zdradziła, czego oczekuje od przyszłego partnera. Sylwia Bomba nie chce byle jakiego związku Gwiazda znana z programu „Googlebox. Przed telewizorem” od kilku miesięcy sama wychowuje trzyletnią Antosię. Rozstanie z ojcem dziewczynki nie sprawiło jednak, że Sylwia Bomba przestała cieszyć się życiem. Wręcz przeciwnie – jak zapewnia, jej codzienność z córeczką jest ciekawa i pełna uśmiechu. Co zatem powstrzymuje ją przed związaniem się z mężczyzną? Gwiazda odpowiedziała na pytania dociekliwych fanów: nie zależy jej na byle jakim związku. „Uważam, że nic na siłę. Potrafię Tosi i sobie zagwarantować fajne życie, więc chciałabym, aby "druga osoba" wprowadziła także coś fajnego. Być z kimś z poczucia samotności to nie dla mnie. Poczekam” – wyznała na Instagramie. To bardzo odpowiedzialne podejście, zwłaszcza gdy w grę wchodzi wychowanie dziecka. Życzymy powodzenia!           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Sylwia Bomba (@sylwiabomba) Piszemy też o: Bałagan w domu przy dzieciach: mama pokazała szokujące zdjęcia Marianna, ciężarna z ostrzelanego szpitala, urodziła dziecko „Mamo tyś płakała”: sanah i Igor Herbut śpiewają na pomoc Ukrainie

Mam dziecko, jestem samotna i uziemiona w domu
Adobe Stock
Prawdziwe historie
„Mam męża i dziecko, ale nigdy nie byłam tak samotna. Marzę, by wrócić do mojego poprzedniego życia”
Patrzę w mediach społecznościowych na moje znajome, które też zostały niedawno mamami, i widzę, jakie są szczęśliwe. A ja? Oczywiście bardzo kocham swoje dziecko, ale czuję się samotna. Mój facet ciągle jest w pracy, a na przyjaciół nie mam przecież teraz czasu. I komu mam się wyżalić? Rocznemu maluchowi?

Doskonale zdaję sobie sprawę, co sobie o mnie niektórzy pomyślą – w głowie mi się poprzewracało! Przecież mam kochającego męża i roczne dziecko, o które tak długo się staraliśmy. Mąż dobrze zarabia, więc nie muszę martwić się o finanse. Jeśli tylko bym chciała, mogłabym już nigdy nie wracać do pracy. Żyć, nie umierać! Dlaczego w takim razie czuję się tak beznadziejnie? Uważaj, o czym marzysz? Mam rodzinę, o której zawsze marzyłam. Wyszłam za mąż i urodziłam swoje dziecko grubo po trzydziestce, więc musiałam trochę na nich poczekać. Mam piękny, duży dom z ogrodem. Mój maluch jest zdrowy i nie sprawia większych problemów. Kocham go, nie wyobrażam sobie bez niego życia i mogłabym patrzeć na niego godzinami. To prawdziwy skarb! Zdaję sobie sprawę, że nie każda kobieta, która pragnie mieć dziecko, w końcu zostanie mamą. Wiem, że jestem szczęściarą, ale czegoś mi brakuje. Chciałabym zachować to, co mam, a jednocześnie wrócić do mojego poprzedniego życia. Spotkania z przyjaciółmi, randki z partnerem w świetnych knajpach, wyjazdy służbowe i te tylko we dwoje... Czy będę okropną matką, jeśli powiem, że bardzo mi tego brakuje? Czuję się samotna. Potrzebuję ludzi, towarzystwa. Twórczej energii i nowych pomysłów! Chciałabym mieć gdzie znów ładnie się ubrać (chodzenie wciąż w domowych dresach mnie już dobija). Chciałabym znów poczuć się nie tylko jak żona i matka, ale też (a może przede wszystkim?) jak kobieta. Chciałabym, żeby mój mąż patrzył na mnie z dawnym pożądaniem. Żeby nam się układało w łóżku tak jak kiedyś. Chciałabym się do niego przytulić i mu wyżalić, ale jak, skoro wiecznie go nie ma w domu? Chcę czuć, że żyję! Kocham swoje dziecko, ale jestem zmęczona. Czuję się, jakbym żyła w klatce. Jestem uziemiona w naszym domu i nie mam nawet komu opowiedzieć o swoich problemach i frustracjach. Mam...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz