Uczulenie na choinkę
AdobeStock
Aktualności

Uczulenie na choinkę: jak objawia się alergia na żywą choinkę?

Uczulenie na choinkę jest możliwe ze względu na pleśń, która znajduje się na świątecznym drzewku. Alergia na żywą choinkę objawia się m.in. kaszlem, dusznościami, łzawieniem oczu, bólem zatok, wysypką. Jeżeli któryś z domowników cierpi na astmę oskrzelową lub jest alergikiem, lepiej nie wybierać żywej choinki.

Uczulenie na choinkę objawia się najczęściej kichaniem i kaszlem. Taka alergia na żywą choinkę jest bardzo dokuczliwa, dlatego lepiej nie kupować żywego drzewka, gdy w domu są alergicy.

Spis treści:

Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]

Uczulenie na choinkę

Zarówno świerk, jodła kaukaska, jak i sosna mają właściwości lecznicze, ale mogą także uczulać. Alergia na choinkę ma nawet swoją nazwę – określana jest „syndromem świątecznego drzewka” (Christmas Tree Syndrome). Ponieważ w okresie świątecznym w co czwartym polskim domu można znaleźć żywą choinkę, podpowiadamy, jak objawia się alergia na to drzewko i jakie inne zagrożenia są z nią związane.  

Objawy uczulenia na choinkę

Alergia na świerk czy jodłę objawia się głównie dolegliwościami ze strony układu oddechowego, takimi jak:

  • uporczywy kaszel,
  • ból zatok,
  • nieżyt nosa,
  • duszności.


Mogą wystąpić również inne oznaki uczulenia, np.:


Objawy naj­czę­ściej roz­wi­jają się w ciągu 24 godzin od wniesienia drzewka do domu, jed­nak mogą wystąpić rów­nież i później.

Dlaczego żywa choinka może uczulać?

Alergia wywołana jest pleśniami, które kolonizują naturalne drzewko. W ciepłym pomieszczeniu zaczynają się one nadmiernie namnażać, przez co mogą wywołać uczulenie, zwłaszcza u osób, które są alergikami. Badacze z Upstate New York Uni­ver­sity obli­czyli, że dwu­ty­go­dniowa obec­ność cho­inki w miesz­ka­niu powo­duje ponad 6-ciokrotne zwięk­sze­nie stęże­nia spo­rów pleśni w powie­trzu (na drzewku mogą się znajdować aż 53 rodzaje pleśni!). Pojawieniu się alergii sprzyjają także pyłki traw lub drzew, które osadziły się na igłach choinki.

Uczulenie na pleśnie

W przypadku alergii na pleśnie alergenami są zarodniki, które ze względu na małe rozmiary łatwo wnikają do dróg oddechowych. Pleśnie mogą wywoływać:


Zarodniki pleśni trafiają do organizmu nie tylko drogą wziewną, ale także pokarmową, przez skórę i przez błonę śluzową, wywołując różne objawy alergii, np. pokrzywkę lub inne zmiany skórne.

Ważne! Uczulenie na pleśnie nasila objawy innych alergii, zwłaszcza na roztocza.

Jaka choinka dla alergika?

Żywa choinka raczej nie nadaje się dla alergika, szczególnie dla dziecka uczulonego na pleśnie i roztocza. Jeśli już ją macie, ograniczcie do minimum czas, w którym drzewko stoi w domu. A sztuczna choinka dla alergika? To dobry pomysł, o ile dziecko nie jest uczulone na lateks (z tego materiału najczęściej robi się choinki). Zanim przyniesiesz sztuczną choinkę z piwnicy, gdzie leżała prawie cały rok, dobrze ją opłucz albo powycieraj dokładnie wilgotną szmatką, by nie wnosić do domu nagromadzonego na niej kurzu.

Inne alergeny dokuczliwe w okresie bożonarodzeniowym

Warto pamiętać, że w Boże Narodzenie nie tylko żywa choinka może wywołać reakcję alergiczną u dziecka czy dorosłego. Uczulić mogą puchate łańcuchy, anielskie włosy czy zakurzone bombki. To samo tyczy się plastikowej choinki, której nikt nie odkurzył (roztocza!).

Jeśli w domu masz niemowlaka, pamiętaj, że intensywne świąteczne zapachy, które tak dobrze ci się kojarzą, mogą podrażnić mały nosek. Cynamon, przyprawy korzenne czy zapachy odświętnych perfum mogą nawet uczulić małego alergika. Na złe samopoczucie mogą również wpłynąć świece zapachowe, które często stawiamy na stołach lub dekoracjach świątecznych. Co więcej, duża część żywności, którą kojarzymy ze świętami (owoce cytrusowe, orzechy, ryby), to częste alergeny pokarmowe.

Żywe choinki to siedliska owadów i nie tylko

Żywe choinki pięknie się prezentują, ale może się okazać, że kupując drzewko, nieświadomie zaprosisz do domu kilku dodatkowych gości. Czy wiesz, że aż kilkanaście różnych rodzajów owadów preferuje takie schronienie? Najczęściej do domu można przynieść kleszcze, pająki, muchy, chrząszcze, mrówki i mszyce. Robactwo hibernuje w niskich temperaturach, a w mieszkaniu ma idealne warunki do funkcjonowania i budzi się do życia.

Szczególnie niebezpieczne są te drzewka, które kupuje się w doniczkach. Na forach internetowych nie brakuje także historii o myszkach czy jaszczurkach, które przypadkiem trafiły do domu.

Jak wybrać bezpieczną choinkę bez „dodatków”?

Zwróć uwagę na źródło choinki. Dobry plantator nie pozwoli sobie na to, by choinka była opanowana przez insekty, bo padłaby mu cała hodowla, dlatego stosuje regularne opryski. Przed zakupem warto przyjrzeć się drzewku. Wybierz takie, które nie posiada zmian na pniu. Białe kropki, które często znajdują się między igłami choinek, to mszyce przed wykluciem, natomiast tajemnicze brązowe kokony należą najpewniej do rośliniarki. Jeśli znajdziesz robaki na jednym drzewku w sklepie, to i reszta pewnie będzie je miała.

Choinką warto solidnie potrząsnąć przed wniesieniem do mieszkania, niektórzy sprzedawcy mają nawet specjalne urządzenie do otrzepywania iglaków z insektów. Jeśli masz taką możliwość, zanim wniesiesz do domu świeże drzewko, pozostaw je na kilkanaście godzin w suchym i ciepłym pomieszczeniu, np. w garażu. Po tym czasie jeszcze raz przejrzyj gałązki i otrzep drzewko. 

Źródło: pokonacalergie.org

Zobacz też:

Boże Narodzenie z dzieckiem
Fotolia
Święta i uroczystości
Boże Narodzenie z dziećmi i bez dzieci – znajdź różnice
Każdy wie, że Boże Narodzenie z dziećmi jest zupełnie inne, niż bez nich. Ale na czym konkretnie polegają różnice?

Na reklamach Boże Narodzenie to biały puch za oknem, ogień w kominku i piękne dzieci skupione wokół choinki. U mnie w domu nie ma kominka, ze śniegiem też bywa słabo, za to dzieci i choinka – jak najbardziej. I kiedy tak patrzę na nie, to przypominam sobie, jak kiedyś – gdy jeszcze nie miałam dzieci – zupełnie inaczej wyglądały moje Święta... Ozdoby choinkowe Bez dzieci: Szklane bombki, delikatne świeczuszki i zwiewne choinkowe łańcuchy .  Z dziećmi:  Papierowe łańcuchy i tysiące cukierków. Po dwóch dniach – cukierki tylko na górnej części choinki.  Kupowanie prezentów Bez dzieci: Uwielbiałam kupowanie prezentów . Energia tłumu, świąteczne dekoracje, "Last Christmas" w każdym sklepie i ta jedna świetna rzecz, istotna podczas wybierania prezentów. Czas.  Z dziećmi: Jedno słowo – internet.  Rozpakowywanie prezentów Bez dzieci: Delektowanie się tym. Kontemplowanie nawet wstążeczki na opakowaniu. Z dziećmi: Dzikie rzucanie się na paczki, które zwykle kończy się przewróceniem choinki.  Przygotowania do świąt Bez dzieci: Niezauważalne. Z dziećmi: Zaczynają się już w listopadzie. Jasełka w przedszkolu . Pieczenie pierniczków na Wigilię w klasie. Prezenty na klasowe mikołajki. Loteria świąteczna w świetlicy. Przedświąteczne sprzątanie  Bez dzieci: Z winem w ręce i kolędami w głośnikach. Mycie okien.  Z dziećmi: Z okrzykami: "Zostaw to!", "Uważaj na wiadro!". Szalony śmiech na myśl o bezsensie mycia okien.  Świąteczne wylegiwanie się Bez dzieci: Bez umiaru. Z dziećmi: Bez wylegiwania się.  Czego jeszcze nie robiłabym w Boże Narodzenie, gdybym nie miała dzieci? 1. Nie ubierałabym przez pół soboty choinki. A przynajmniej na pewno nie w te wszystkie cukierki, papierowe aniołki i łańcuchy z...

choinka, ekologia, koniec świąt, żywa choinka, sztuczna choinka, palenie choinki, kompost, biomasa
Fotolia
Aktualności
Co zrobić z choinką po świętach? –​ 5 pomysłów
Gdzie powinna trafić choinka po świętach? Oto kilka podpowiedzi, co zrobić z żywym (i sztucznym) drzewkiem. Możliwości jest kilka – drugie życie choinki może być bardzo użyteczne.

Recykling choinek po świętach to nie tylko moda, ale i obowiązek wynikający z konieczności sortowania śmieci. Choinkę można po prostu wyrzucić (zgodnie z zasadami, o których piszemy niżej) albo znaleźć dla niej jedno z innych pożytecznych zastosowań. Jest kilka możliwości, aby nadać jej drugie życie – i to nie tylko dla posiadaczy przydomowych ogródków. Owszem, może to dodatkowy kłopot – bo trzeba poświęcić czas, którego zwykle nie mamy w nadmiarze i dodatkowo gdzieś pojechać. W zamian jednak zyskujemy bezcenne poczucie, że robimy coś dobrego dla środowiska i dajemy dobry przykład dziecku. 1. Oddajemy choinkę w ramach zbiórki Choinkę można postawić przy śmietniku (nie wrzucamy jej do pojemnika) – w wielu miastach firmy wywożące śmieci w czasie poświątecznym odbierają bożonarodzeniowe drzewka. W wielu miastach organizowane są również poświąteczne akcje zbierania choinek . Drzewka mogą trafić do elektrociepłowni, w której przetwarzane są na „zieloną energię” (jej wytworzenie wiąże się z mniejszą emisją zanieczyszczeń do atmosfery ). Choinki zyskują więc szansę, by wrócić do naszych mieszkań... w postaci ciepła. Drzewka mogą być również przekazane do kompostowni. Tam powstaje z nich nawóz do obsypywania sadzonek. Informacje o zbiórkach choinek można znaleźć w lokalnych mediach (także w internecie). 2. Odwozimy drzewko do PSZOK-u Jeśli nie mamy szansy skorzystania z miejskiej akcji zbierania choinek, możemy sami odwieźć drzewko do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Upewnijmy się wcześniej, czy ten, do którego się wybieramy, na pewno przyjmuje odpady zielone. Do PSZOK-u powinniśmy oddać również plastikową choinkę, jeśli nie zamierzamy wykorzystywać je w kolejne święta.   Przepalone światełka choinkowe – oddajemy do elektrośmieci Zużyte ozdoby choinkowe, potłuczone bombki –...

Dziecko ściąga bombkę z choinki
AdobeStock
Święta i uroczystości
Jak ubrać choinkę, żeby przetrwała do świąt przy małym dziecku?
To duże wyzwanie, ale dzięki naszym patentom ma szansę powodzenia, a przy tym taka choinka będzie wyglądać naprawdę pięknie!

Dom wysprzątany, z kuchni unosi się zapach cynamonu i pomarańczy, w salonie stoi przepięknie udekorowana choinka, wszyscy są zadowoleni, życzliwi. Czy również według ciebie jest to opis idealnych przygotowań do świąt? Dlaczego więc miałoby to wyglądać inaczej? Zapewniamy, że nie musisz rezygnować z tak ważnej świątecznej ozdoby , jaką jest choinka, jedynie dlatego, że twoja pociecha może być nią przesadnie zainteresowana… I wcale nie musisz ozdabiać drzewka w nudne, plastikowe bombki z marketu! Podpowiadamy, jak zrobić to inaczej, stylowo i pięknie (a do tego bezpiecznie)! Postaw na nietłukące ozdoby choinkowe   Myśląc o nietłukących bombkach , od razu masz przed oczami te zwykłe, plastikowe, okrągłe bombki, które są do kupienia w każdym markecie, i które nie są specjalnie urodziwe? Nie martw się, twoja choinka wcale nie musi być w nie ubrana, aby była bezpieczna dla ciekawskiego malucha. Proponujemy inne rozwiązania, np. piękne czerwone bombki z filcu albo szare lub białe filcowe bombki z bałwankami . Jeśli lubisz ubierać choinkę monotematycznie, możesz wybrać tylko jeden wzór, ale jeszcze piękniej będzie wyglądać, jeśli pomieszasz oba, a do tego dołożysz jeszcze drewniane ozdoby . Taka choinka będzie wyglądać nie tylko olśniewająco, lecz także niepowtarzalnie. Na pewno wzbudzi zachwyt wszystkich gości… i oczywiście twojego malucha. Na to, że będzie on chciał ściągać bombki, raczej nie ma rady. Możesz jedynie pozawieszać je wszystkie wyżej, poza zasięgiem jego rączek , ale wtedy dół choinki będzie łysy. Możesz też dać dziecku kilka ozdób do zabawy i pozwalać na majstrowanie przy tych, które będą zawieszone najniżej, jednocześnie napawać oczy pięknie udekorowaną resztą świątecznego drzewka . Kup dziecku osobną choinkę W ten sposób będzie miało możliwość dekorowania jej i rozbierania do woli. Nam...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj