Samochody będą ostrzegać przed zostawianiem dziecka w aucie
AdobeStock
Aktualności

Samochody będą alarmować kierowców o tym, że zostawili dziecko w środku

Specjalne systemy ostrzegania najpierw pojawią się w autach produkowanych na rynek amerykański. Czy trafią również do Polski?

Choć w okresie letnim stale przypomina się o tym, by nigdy nie zostawiać dzieci samych w zamkniętych, nagrzanych autach, każdego roku słyszymy o kolejnych, często tragicznych w skutkach, tego typu przypadkach. Najwięksi producenci samochodów postanowili zrobić coś, co pomoże rodzicom więcej nie zapominać, że na tylnych siedzeniach pojazdów przebywają ich  dzieci. Wyposażą niemal wszystkie swoje modele aut w specjalny system ostrzegania. W pierwszej kolejności takie samochody trafią na rynek amerykański.

Samochód przypomni o znajdującym się na tylnym siedzeniu dziecku

20 największych producentów samochodów, w tym GM, Ford, Volkswagen, Toyota, Honda i Hyundai zobowiązało się, że w modelach sprzedawanych od 2025 roku (lub rok później w wersjach po liftingu) będą zainstalowane ostrzeżenia dźwiękowe o dziecku znajdującym się w aucie. Niektóre firmy obiecały, że zrobią to nawet wcześniej, np. Hyundai ogłosił, że takie systemy alarmowe znajdą się w podstawowym wyposażeniu w większości aut amerykańskich już od 2022 roku. Z kolei Fiat Chrysler dodał, że docelowo zamierza produkować auta z systemami ostrzegania kierowców przeznaczone na wszystkie rynki na świecie, nie tylko na rynek amerykański.

Dla niektórych firm nie jest to całkowita nowość. W wybranych modelach aut produkowanych od 2016 roku przez GM znajdują się już systemy ostrzegania kierowcy, że na tylnym siedzeniu znajduje się dziecko. Polegają one na tym, że tuż przed zamknięciem pojazdu system wysyła ostrzeżenie dźwiękowe, a na desce rozdzielczej pojawia się stosowna ikonka.

Dzieci wciąż są pozostawiane w nagrzanych autach

Producenci samochodowi wyszli z powyższą inicjatywą, gdy w amerykańskim Kongresie trwała debata na temat ustalenia nowych wymogów bezpieczeństwa dla samochodów. W stanach Zjednoczonych problem zapominania o najmłodszych i zostawiania ich w zamkniętych samochodach w upalne jest bardzo poważny. Tylko w ubiegłym roku 53 dzieci zmarło w wyniku przegrzania na skutek tego, że rodzice zostawili je same w zamkniętym, zaparkowanym aucie.

W Polsce niestety podobne przypadki również się zdarzają. Ciekawe, kiedy takie systemy ostrzegania znajdą się także w samochodach produkowanych na rynek europejski. Na razie nie ma jednak danych na ten temat.

Źródło: moto.rp.pl

Zobacz także
płacz

Tragedia w pomorskiem: 8-miesięczne niemowlę zmarło w samochodzie, gdy mama robiła zakupy

foteliki samochodowe  z alarmem

Będą nowe foteliki samochodowe z systemem ratującym życie dziecka

dziecko w samochodzie

„Zapomniałam o własnym dziecku i zostawiłam je w samochodzie. Każdy może popełnić błąd”

dziecko zostawione w rozgrzanym samochodzie

Jak zareagować, gdy ktoś zostawi dziecko w samochodzie? Musisz to wiedzieć!

 

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

od kiedy dziecko może jeździć na podstawce
Adobe Stock
Aktualności
Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Co mówią przepisy?
Podkładka do samochodu zamiast fotelika to brak rozsądku i narażenie dziecka na śmiertelne zagrożenie. Przewożenie dziecka w samochodzie na podstawce nie rozwiązuje problemu, nawet gdy autem jedzie trójka rodzeństwa albo do pokonania jest tylko kilka kilometrów. Mimo to przepisy nie zabraniają wożenia malucha w ten sposób. Wyjaśniamy, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce i dlaczego... nie powinno.

Jeśli myślisz o przewożeniu dziecka w samochodzie na podkładce, zastanów się dwa razy. Albo i dziesięć. Podstawka do samochodu zamiast fotelika to bardzo zły pomysł – i łatwo to uzasadnić. Przewaga fotelika samochodowego nad podkładką jest przeogromna i może zdecydować o życiu dziecka. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Zgodnie z przepisami zawartymi w   art. 39, pkt. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260) dziecko musi jeździć w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Nie określono typu fotelika, więc teoretycznie przewożenie dziecka na podstawce jest dozwolone. Urządzenie podtrzymujące powinno być: dostosowane do wagi dziecka, dopasowane do wzrostu dziecka, zgodne z  wytycznymi Unii Europejskiej lub EKG ONZ . Producenci podpupników (potoczna nazwa podstawki samochodowej czasem używana przez rodziców) zwykle zalecają, by na podstawkach podróżowały dzieci od 15 kg (czyli od ok. 3 lat).  Dziecko może też jeździć na podstawce, jeśli 5-osobowym samochodem jedzie troje dzieci i nie da się zamontować trzech fotelików. Wtedy jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata, może jechać na podkładce przypięte pasami. Przepisy nie zabraniają więc przewożenia dzieci na podstawkach samochodowych, ale trzeba pamiętać o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą. Przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce: czy to bezpieczne? ​Podstawka do samochodu jest wygodna, ale niestety nie zapewnia bezpieczeństwa, a to powinno być jedyne kryterium przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka. Oto co pisze  specjalista od biomechaniki zderzeń Paweł Kurpiewski z serwisu i Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info :   „Sytuacja z wczoraj – duży supermarket i kobieta kupująca tzw. poddupnik. Dlaczego? Bo to nie dla mnie, tylko dla...

Nie zostawiajmy dzieci w upalne dni w zamkniętych samochodach!
AdobeStock
Aktualności
„Nie zostawiaj nas w aucie! Sami nie wyjdziemy!". Policja apeluje
Zdarza ci się zostawiać dziecko w aucie i wyskoczyć na chwilę do sklepu? Pamiętaj, zamknięty samochód w upalny dzień jest jak piekarnik!

Mogłoby się wydawać, że na temat zostawiania dzieci czy zwierząt w zamkniętych pojazdach w upalne dni mówiło się już tak dużo, że każdy jest świadomy zagrożenia, jakie to za sobą niesie. Okazuje się jednak, że wciąż zdarza się nam o tym zapominać, dlatego policjanci z Raciborza postanowili przeprowadzić akcję uświadamiającą i przypominającą, jak niebezpieczne jest przebywanie w zamkniętym samochodzie, gdy na dworze jest gorąco. Akcja nazywa się: „Nie zostawiaj nas w aucie! Sami nie wyjdziemy!”. Nagrzany, zamknięty samochód to śmiertelna pułapka Kiedy jedziemy autem i mamy włączoną klimatyzację lub otwarte okna, wydaje się, że wcale nie jest tak gorąco. Myślimy sobie: „wskoczę jeszcze po drodze do sklepu, ale tylko po jedną rzecz, to nie ma sensu wypinać dziecka z fotelika, poczeka w aucie, przecież to zajmie mi tylko chwilę”. Zapominamy o tym, że gdy wyłączymy silnik, chłodne powietrze z klimatyzatora przestanie dostawać się do środka, a przy zamkniętych oknach w ciągu paru minut auto może zamienić się w prawdziwy piekarnik (temperatura w środku może wynieść nawet 50 stopni C.!). Zobacz też: Jak uratować dziecko uwięzione w rozgrzanym samochodzie? Małe dzieci czy czworonogi nie będą miały żadnych szans, żeby się stamtąd wydostać, a wtedy może być już naprawdę tylko krok od tragedii. Niestety zdarzały się przypadki, że dzieci umierały z gorąca zostawione w zamkniętych autach. Dlatego naprawdę nigdy nie pozwalajmy sobie na takie myślenie, że zostawiamy dziecko jedynie na chwilkę i że na pewno nic się nie stanie. Nie możemy mieć pewności, że w sklepie czy gdziekolwiek indziej nagle coś nie zatrzyma nas na dłużej, będzie np. długa kolejka do kasy, spotkamy kogoś i przystaniemy na krótką rozmowę lub zdarzy się cokolwiek innego. Nasze dzieci nie mogą w tym czasie męczyć się w gorących, nagrzanych autach. To samo...

dziecko zostawione w rozgrzanym samochodzie
Fotolia
Aktualności
Jak zareagować, gdy ktoś zostawi dziecko w samochodzie? Musisz to wiedzieć!
Choć to wydaje się nieprawdopodobne, pomimo nagłaśniania i informowania w różnych mediach, ludzie nadal pozostawiają swoje dzieci w rozgrzanych samochodach. Jak to możliwe?

Przerażająca jest myśl o dzieciach, które straciły życie lub zdrowie przez bezmyślność, lub roztargnienie (choć wiemy jak źle to brzmi) dorosłych. Jak to jest możliwe , że dorosły mężczyzna zamiast odwieźć dziecko do przedszkola, jedzie prosto do pracy i pozostawia dziecko na tylnym siedzeniu przez kilka godzin? Jak możliwe jest to, że matka zostawia w lecie dziecko w aucie i idzie do sklepu? Chwila, która według niej trwa około 10 minut, może być śmiertelnie niebezpieczna dla małego dziecka! Nieważna pora roku - po prostu nie!   - Dzieci nie powinno się zostawiać w samochodzie, bez względu na porę roku – apeluje Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. - Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza – dodaje. Lekarze ostrzegają – wystarczy 10-15 minut w rozgrzanym aucie i mogą zajść nieodwracalne zmiany zdrowotne. Najbardziej narażone są nerki oraz mózg. Gdy ciało dziecka osiągnie temperaturę 40 st. C, organy wewnętrzne przestają działać, a kiedy podniesie się jeszcze do 41,6 st. C, dziecko umiera. Co zrobić, żeby nie zapomnieć o dziecku?  Wydaje się to nieprawdopodobne, że trzeba udzielać takich porad, ale skoro takie przypadki zdarzają się na całym świecie, to znaczy, że trzeba o tym mówić. Organizacja Kids and Cars, przygotowała 5 porad jak nie zapomnieć o maleństwie. 1. Warto na tylnym siedzeniu obok dziecka położyć coś, co będzie nam potrzebne (telefon, laptop, torebkę). 2. Połóż na widoku kolorową maskotkę, patrząc na nią, będziesz przez całą drogę myślał o dziecku. 3. Rozmawiaj z dzieckiem w czasie podróży, śpiewajcie razem, śmiejcie się. 4. Poproś przedszkolankę, czy opiekunkę, by zadzwoniła do ciebie od razu, jeżeli dziecko na czas nie dotrze do niej. 5. Gdy zaparkujesz samochód, zerknij do środka zanim odejdziesz. ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj