Kobieta cierpiąca na depresję poporodową z telefonem
Fotolia
Aktualności

Dzięki tej aplikacji leczenie depresji poporodowej będzie łatwiejsze

Depresja poporodowa i psychoza dotyczą coraz większej grupy młodych mam. Z pomocą przyszli naukowcy i specjaliści z największych organizacji zajmujących się zaburzeniami poporodowymi – stworzyli aplikację, która ma pomóc w walce z chorobą.

Pierwsze tygodnie po nadrodzinach dziecka powinny być czasem wyjątkowej bliskości i budowana więzi pomiędzy maluchem a mamą.  Niestety, nie każda młoda mama tego doświadcza. Nawet co piąta kobieta może cierpieć na depresję poporodową! 

Jak działa aplikacja

PPD Act (tak nazywa się aplikacja) zadaje młodej mamie pytania o przebieg porodu, nastrój i wszelkie niepokojące objawy. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, aplikacja określa czy może ona cierpieć na depresję lub psychozę poporodową. Jeśli tak, podaje spis specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania, do których powinna się zgłosić. Niektóre z kobiet mogą być poproszone o przesłanie próbki śliny. Jeśli wyrażą zgodę, otrzymają pocztą zestaw do pobrania próbki.

Pomoc w badaniach

Twórcy PPD Act zapewniają, że ich aplikacja przynosi korzyści na dwóch płaszczyznach. Dzięki aplikacji młode mamy uzyskają wsparcie i pomoc, a lekarze i jednostki zajmujące się depresją poporodową i psychozą poszerzą wiedzę na temat tych zaburzeń. Tak zróżnicowana baza danych pomoże w szybszym wykrywaniu, zapobieganiu i leczeniu zarówno depresji, jak i dużo rzadszej psychozy poporodowej.

Na razie aplikacja jest dostępna wyłącznie w Australii i Stanach Zjednoczonych.

Obecnie, gdy poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytana (także w kwestii zdrowia), wpisujemy hasło w wyszukiwarkę i szukamy odpowiedzi. Dzięki aplikacji PPD Act, mamy, które podejrzewają u siebie depresję, będą mogły szybko uzyskać pomoc. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Chciałybyście, żeby aplikacja była dostępna także w Polsce?

Czytaj także: Depresja u młodego taty

Paulina Sykut-Jeżyna o baby blues po narodzinach córeczki

kobieta i mężczynza, para ze smartfonem
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Niezwykła aplikacja na smartfona, która bada jakość spermy!
Jak się okazuje, technologia z każdym kolejnym dniem idzie do przodu. Wśród popularnych w ostatnim czasie aplikacji na smartfona można już znaleźć taką, która badan jakość nasienia i pomaga leczyć niepłodność lub problemy zdrowotne związane z nasieniem.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} span.s1 {font: 17.0px Georgia; color: #444444} span.s2 {font: 20.0px Roboto; color: #101010} Niezwykła aplikacja nazywa się Seem i istnieje w sieci już od ponad roku. Zestaw do zbadania jakości spermy i ilości plemników w nasieniu składa się z aplikacji (narazie działającej wyłącznie w systemie iOS) oraz małego pudełka, w którym znajduje się: kubeczek na nasienie, pipetka oraz soczewka.  Jak przeprowadza się badanie nasienia w domowym zaciszu? Aplikacja polega na tym, że soczewkę zawartą w zestawie należy umieścić na kamerze telefonu, która dzięki aplikacji zamieni się w mikroskop. Kiedy już w kubeczku znajdzie się nasienie, należy jego część (za pomocą pipety) umieścić na soczewce. Resztę badania wykonuje już sama aplikacja: interpretuje zachowanie plemników , określa ich ilość i określa ruchliwość. Po zbadaniu materiału, wylicza dane i pokazuje wykresy dotyczące jakości nasienia . Wynik, który pokazuje aplikacja są podane w przystępny sposób, tak że zrozumie je przeciętny człowiek, bez szczegółowej edukacji medycznej. Po co taka aplikacja i komu się przyda? Już nie raz pisaliśmy o tym, że coraz więcej mężczyzn ma problemy z jakością nasienia, cierpi na oligospermię lub jej pochodne: kryptozoospermię lub azoospermią. Wielu mężczyzn nie dopuszcza do siebie jednak myśli, że to z ich zdrowiem może być cos nie tak i nie godzą się na pójście do kliniki, gdzie można zbadać nasienie. Dla takich osób ta aplikacja będzie przynajmniej wyznacznikiem, czy powinni zacząć się martwić jakością swojego nasienia. Dzięki niej, każdy mężczyzna może uniknąć szpitalnego stresu , całej procedury dotyczącej badania nasienia w laboratorium i bez konieczności dzielenia się tym wstydliwym dla panów...

mama i córka oglądają w telefonie aplikację
Fotolia
Aktualności
Aplikacja Kropka TV – ściągnij na telefon!
Nowa, odświeżona aplikacja Kropka TV! Sprawdź, dlaczego musisz ją mieć na swoim telefonie!

Aplikacja Kropka TV ma nową, odświeżoną wersję. Nowa wersja aplikacji Kropka TV jest już dostępna w Google Play i App Store.  Aplikacja dla telemaniaków Aplikacja Kropka TV jest związana z ogólnopolskim tygodnikiem telewizyjnym „Kropka TV” dostępnym w sieci Biedronka. Zawiera zawsze aktualną listą kanałów , zarówno telewizji naziemnej, jak i satelitarnej czy cyfrowej. Każdy użytkownik w łatwy sposób może stworzyć własną listę ulubionych kanałów. Do tego ma możliwość przypisywania własnej numeracji poszczególnym stacjom, sortowania kanałów oraz dodawania przypomnień o ulubionych programach . W aplikacji Kropka TV każda stacja telewizyjna ma własną – superczytelną – oś czasu z programem na cały tydzień oraz poszczególne programy mają szerokie opisy wraz ze zdjęciami, a także listą polecanych programów. Wygodnie i oszczędnie! W nowej aplikacji Kropka TV możesz pobierać program offline (będąc w zasięgu sieci WiFi), dzięki czemu nie zużywasz limitu danych internetowych w komórce. Każdy użytkownik ma ponadto możliwość dzielenia się ze znajomymi informacją o programach, m.in. za pomocą najpopularniejszych serwisów social media, a także mailem lub SMS-em. Aplikacja Kropka TV zyskała wielkie  uznanie użytkowników : średnia ocena aplikacji w Google Play wynosi 4,1 na 5 punktów). W badaniu Mobigate aplikacja Kropka TV (jako jedyna spośród wszystkich aplikacji z programem tv) znalazła się na 4. miejscu w kategorii News&Magazines w wynikiem 1,4%. Pobierz aplikację Kropka TV:  Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kropkatv.programtv iOS: https://itunes.apple.com/us/app/program-tv-kropka-tv/id1140801752?mt=8

Depresja okołoporodowa
AdobeStock
Aktualności
Nowe rekomendacje dotyczące depresji okołoporodowej
Niestety większość przypadków depresji ciążowej czy poporodowej nie jest diagnozowana. Czy dzięki nowym wytycznym poprawi się jakość opieki nad kobietami w ciąży i w połogu?

Ciąża wydaje się najszczęśliwszym okresem w życiu kobiety, jednak dla wielu pań bywa też horrorem z powodu obniżonego samopoczucia lub depresji. Badania pokazują, że zasięg problemu jest olbrzymi. AAP, czyli Amerykańska Akademia Pediatryczna opublikowała w grudniu nowe rekomendacje dotyczące depresji okołoporodowej (depresji prenatalnej i poporodowej). Także w Polsce od 2019 roku zmieni się profilaktyka depresji u kobiet w okresie okołoporodowym. Czy mamom nareszcie będzie łatwiej? Bez wsparcia i pomocy Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu całego życia na depresję choruje kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiety. Problem szczególnie często dotyka pań spodziewających się dziecka. Zazwyczaj za wahania nastroju obwinia się „ciążowe hormony”, jednak żadne badania jednoznacznie tego nie potwierdziły. Natomiast, jak wynika z badań brytyjskich naukowców,  aż jedna na cztery kobiety ma problemy ze zdrowiem psychicznym w czasie ciąży. Ostatnie badania wykazały, że aż połowa kobiet cierpiących na depresję nie jest diagnozowana. Co gorsza, znaczna liczba osób, u których zdiagnozowano depresję, nie jest odpowiednio leczona. Choć o depresji wiemy wiele, wciąż za mało się o niej mówi.   Zauważyć problem - zmiany od 2019 roku! Osoba dotknięta depresją poporodową nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że wymaga pomocy. Czasem nie ma siły o nią prosić, wstydzi się, że nie radzi sobie w nowej sytuacji lub obwinia o to, że jest złą matką. Dlatego tak ważna jest rola osób trzecich. Bliska rodzina czy partner powinni mieć świadomość, na jakie symptomy zwrócić uwagę i nie bać się szukać pomocy u specjalisty. Poprzedni Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, niejednokrotnie apelował, by położne środowiskowe, które mają największy kontakt z matkami zaraz po porodzie, zwracały...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj