pielęgniarki w ciąży w tym samym czasie
Adobe Stock/screen Facebook/Liberty Hospital
Aktualności

Baby boom w szpitalu: aż 11 koleżanek z pracy jest w ciąży w tym samym czasie!

Wyobraź sobie, że jesteś w ciąży i w tym samym czasie aż 10 twoich koleżanek z pracy też spodziewa się dziecka. Taka sytuacja właśnie ma miejsce w jednym ze szpitali: przy nadziei jest dziesięć pielęgniarek i jedna lekarka z oddziału ginekologiczno-położniczego.

Większość ciężarnych pracuje na jednym oddziale, dlatego żartują, że może coś im tam dodają do wody. Jak mówi 29-letnia Hannah Miller w „Good Morning America” – kiedy któraś z pracownic, które nie są w ciąży, przyjdzie z własną wodą, żartom nie ma końca.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Ciężarna lekarka Anna Gorman: „To naprawdę wyjątkowa sytuacja”

Wszystkie kobiety pracują w Liberty Hospital w stanie Missouri. „Myślę, że to naprawdę wyjątkowa sytuacja” – powiedziała dr Anna Gorman, która spodziewa się drugiego dziecka. Uważa, że to ekscytujące, że tak wiele kobiet zaszło w ciążę właściwie w tym samym czasie.

Połączy ich to na całe życie?

Alex Atcheson, pielęgniarka na oddziale neonatologicznym, również jest tego zdania.

„To wspaniałe doświadczenie i wydaje mi się, że poród w tym samym czasie połączy nas na całe życie” – dodaje.

Faktycznie, to całkiem możliwe... Podczas gdy teraz kobiety wspierają się, czekając na rozwiązanie, później również z pewnością nie zabraknie im tematów do rozmowy. Dzieci, które się urodzą, będą rówieśnikami…

Mogą na siebie liczyć

Cheyenne Baety, położna, która po raz pierwszy jest w ciąży, nie kryje, że cała ta sytuacja jest dla niej bardzo komfortowa.

„To naprawdę pomocne. Świadomość, że wokół są kobiety, które czują się podobnie. I możliwość uzyskania porad od tych, które mają już dzieci” – mówi.

Źródło: Good Morning America, Facebook/Liberty Hospital

Piszemy też o:

praca w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciążą a praca - sprawdź, jakie masz prawa w ciąży
Kobieta w ciąży w pracy ma swoje prawa. Nie można jej na przykład zwolnić, a nawet jeśli ciężarna pracuje na umowie cywilnoprawnej, a nie o pracę, otrzyma zasiłek po porodzie (kosiniakowe). Pracującej kobiecie przysługuje więc okres ochronny, gdy jest w ciąży.

Ciąża a praca - jest to temat bardzo ważny, zwłaszcza, że nie każda przyszła mama wie, jakie ma prawa. Co przysługuje kobiecie w ciąży w pracy? Kwestia zwolnień lekarskich oraz urlopów macierzyńskich zależna jest od rodzaju zatrudnienia. Pracodawca w większości przypadków nie ma jednak prawa, by zwolnić kobietę w ciąży. Nawet jeśli nie masz umowy o pracę - przysługuje ci kosiniakowe. Spis treści :  Ciąża a umowa o pracę Ciąża a umowa zlecenie Ciąża a umowa o dzieło Czy można zwolnić kobietę w ciąży? Badania lekarskie w godzinach pracy Wyjazdy służbowe w ciąży Nie każda praca dla ciężarnej Ile może dźwigać kobieta w ciąży? Praca przy komputerze w ciąży Kodeks pracy a ciąża Ciąża a umowa o pracę Jeżeli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, sprawa jest prosta. Art. 177 Kodeksu pracy mówi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży , a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Gdy masz umowę na czas określony (min. na 3 miesiące) i w międzyczasie zajdziesz w ciążę, to umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu – nawet jeśli pracodawca postanowi nie przedłużać umowy. Umowa, którą podpiszesz z pracodawcą musi być zawarta na minimum na 3 miesiące. Jeżeli podpiszesz umowę okres próbny (1 miesiąc) i w tym czasie zajdziesz w ciążę, a po miesiącu umowa zostanie rozwiązana – wówczas nie będziesz miała przedłużonej umowy do dnia porodu. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja kobiet, które zawierają umowę na zastępstwo. Zgodnie z przepisami, od 22 lutego 2016 roku pracodawcy zamiast umowy zastępstwa mają obowiązek...

zmiany w urlopach dla rodziców
Adobe Stock
Aktualności
Zmiany w urlopach dla rodziców 2022: co przyniesie wdrożenie dyrektywy unijnej?
Nadchodzą zmiany w urlopach dla rodziców. Wprowadzana w Polsce w 2022 roku dyrektywa unijna ma ujednolicić urlopy ojcowskie, wydłużyć urlopy opiekuńcze oraz wyrównać płace bez względu na płeć, rasę i orientację seksualną. Ma także dać szansę na zwiększenie aktywności zawodowej młodych matek. Wyjaśniamy, o jakie zmiany w pracy będą mogli wnioskować rodzice.

Zmiany w urlopach dla rodziców będą znaczące. W związku z unijną dyrektywą dotyczącą zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym (ang. work-life balance ) państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek wdrożenia nowych przepisów w kwestii urlopów dla rodziców. Jakie zmiany zostaną wprowadzone po wdrożeniu unijnej dyrektywy? Wyjaśniamy, o ile zostanie wydłużony  urlop opiekuńczy, jakie zmiany czeka urlop rodzicielski, na czym ma polegać planowane ujednolicenie czasu trwania urlopów ojcowskich oraz na jakie inne rozwiązania pozwalające godzić opiekę nad dzieckiem z pracą mogą liczyć rodzice. Proponowane zmiany w urlopach dla rodziców 2022 Urlop rodzicielski – zamiast 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodni w przypadku ciąży mnogiej, urlop wydłuży się odpowiednio do 41 i 43 tygodni. Każdemu z rodziców będzie przysługiwać 9 tygodni urlopu, których nie będzie można przenieść na drugiego rodzica. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać maksymalnie w pięciu częściach do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Aktualnie w Polsce nie ma podziału na indywidualne części urlopu rodzicielskiego (wyjątkiem jest pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka).   Urlop ojcowski – według unijnej dyrektywy pracownikowi, który został ojcem, przysługiwałby urlop w wymiarze 10 dni roboczych. Urlop ojcowski będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy (obecnie w Polsce obowiązująca granica to 24 miesiące).   Urlop opiekuńczy (potocznie zwany opieką na dziecko) – pracownik mógłby skorzystać z urlopu w wymiarze 5 dni w sytuacji, gdy musiałby zapewnić pomoc z powodu poważnych względów medycznych dziecku, innemu krewnemu lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie...

500 plus zmiany 2021
Prawo i finanse
500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2022/2023 roku
500 plus w 2022 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2022 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Wymieniamy kluczowe terminy.

Świadczenie 500 plus na pierwsze i każde kolejne dziecko jest wypłacane w ramach rządowego programu pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus . Obecne zasady przyznawania pieniędzy obowiązują od 1 lipca 2019 roku (wcześniej, przez ponad 3 lata trwania programu, świadczenie było wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko). W 2022 roku wprowadzono zmiany w programie – obowiązuje nowy okres rozliczeniowy i nowe terminy składania wniosków. Dokumenty można składać tylko przez internet. Spis treści: Komu przysługuje 500 plus? 500 plus: do jakiego wieku?  500 plus w 2022 roku: terminy Inne zmiany w 500 plus w 2022 roku Kiedy wypłata 500 plus w 2022 roku? Gdzie złożyć wniosek o 500 plus? Opieka naprzemienna a 500 plus na dziecko 500 plus a alimenty 500 plus dla osób mieszkających za granicą Kiedy można stracić 500 plus? Komu przysługuje 500 plus na dziecko? Program Rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin i ma być kontynuowany w kolejnych latach. W przeciwieństwie do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ( 12 tysięcy zł na dziecko ),  becikowego czy „ kosiniakowego ” wypłacanie tych środków nie jest ograniczone do krótkiego czasu: każde dziecko otrzyma 500 złotych miesięcznie do uzyskania pełnoletności bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia w roku 2022 jest złożenie wniosku 500 plus drogą elektroniczną. Świadczenie mogą otrzymać: rodzice; opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd jako opiekunowie prawni dziecka); rodziny zastępcze; rodzinne domy dziecka; dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego (to duża zmiana, do tej pory nie przysługiwało im ono); interwencyjne ośrodki preadopcyjne....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz