„Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji”
Babyonline.pl
Aktualności

Babyonline.pl na spotkaniu dotyczącym nowoczesnej antykoncepcji

Czy antykoncepcja to tylko przykry dodatek do seksu i smutna konieczność, jak depilowanie nóg i mycie okien? Podobno – jak obiecywało zaproszenie na spotkanie prasowe – o zapobieganiu ciąży można myśleć inaczej. Poszłam więc posłuchać.

Na spotkaniu prasowym inaugurującym program "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji" przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Polska, dotyczącego postawy kobiet i ich wiedzy z zakresu stosowania metod zapobiegania ciąży. Dzisiejsze spotkanie to początek kampanii, której celem jest budowanie świadomości kobiet na temat antykoncepcji, zwłaszcza tej transdermalnej. Nie martwcie się - pod tą groźnie brzmiącą nazwą kryje się swojski plasterek. Hormonalny.

Jak się okazuje, najpopularniejszą metodą antykoncepcji wśród Polek jest nadal prezerwatywa (43 proc.), a zaraz za nią plasuje się pigułka antykoncepcyjna (41 proc.). Plastrów używa zaledwie 3 proc. Polek. Z badań wynika, że nasza wiedza o antykoncepcji jest dość powierzchowna. Badanie TNS Polska pokazało też, czego nie akceptujemy w związkach - najtrudniej nam "przełknąć" brak uprzejmości i obłudę partnerów.

Badania TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej „Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji”
McConsultants


Wśród  zaproszonych na spotkanie ekspertów była prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolożka, która opowiadała o historii i przyszłości antykoncepcji, psycholożka Maria Rotkiel, która podkreślała, jak ważne dla związku są rozmowy z partnerem o metodach zapobiegania ciąży. Dr hab. n. med Michał Lew-Starowicz, seksuolog, zdradził m.in., że jedna z rzeczy, której większość kobiet nie akceptuje u swoich partnerów, jest u zdrowych mężczyzn czymś całkowicie naturalnym. Co to takiego? ... oglądanie się za innymi kobietami! Spokojnie, Maria Rotkiel od razu pospieszyła kobietom ze wsparciem, mówiąc, że mamy prawo tym naszym zdrowym partnerom mówić, że dla nas jest ważne, aby tego jednak nie robili. 

Aleksandra Sokalska, Katarzyna Imiołek, Aleksandra Sobieraj
Babyonline.pl

Na zdjęciu współtworzące Babyonline.pl: Aleksandra Sokalska - redaktorka prowadząca "Twojego Maluszka", Aleksandra Sobieraj - redaktorka prowadząca "Twoje Dziecko" oraz Katarzyna Imiołek - redaktorka prowadząca "Będę Mamą"i "Przedszkolak".

Trochę mitów o antykoncepcji zostało obalonych, podkreślano, że należy dobierać metodę odpowiednią do swojego stylu życia, a ja wkrótce napiszę wam więcej o tematach poruszanych przez wspomnianych ekspertów.

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Fotolia.pl
Związki i seks
Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów
Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne , takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny. - Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik. Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?   Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczn y w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. - Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki....

kłótnia w związku
Fotolia
Związki i seks
Czego kobiety nie akceptują w związkach? 10 spornych kwestii
Wiemy, jakich zachowań partnerów Polki nie akceptują w związkach i jakie rzeczy są dla nich nie do przeskoczenia. Czy coś z tej listy was dziwi?

Bycie w związku wymaga pracy. Nawet w tych najbardziej udanych relacjach pojawiają się konflikty i momenty, w których nasz ukochany wzbudza w nas złość. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji" dowiadujemy się, czego Polki nie akceptują w związkach i u swoich partnerów: Nieuczciwość, obłuda, nieuprzejmość Najwięcej kobiet w badaniu TNS Polska wskazało właśnie na te trzy cechy. Chcemy mieć życzliwych i uczciwych partnerów, a obłuda nas odrzuca. To właśnie cechy charakteru mężczyzny odgrywają główną rolę przy wyborze towarzysza życia. Wg badań te najbardziej pożądane u mężczyzny to życzliwość, inteligencja, empatia i dobry stan zdrowia . A o tym, że zdaniem kobiet niełatwo o takich mężczyzn świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez SGH – połowa Polek w wieku prokreacyjnym twierdzi, że nie ma dzieci, bo nie spotkała nikogo, z kim mogłaby stworzyć poważny związek i mieć dzieci. Brak skłonności do kompromisu Mężczyzna, który nie chce ustąpić lub znaleźć rozwiązania, które mogłoby zadowolić obie strony także wzbudza naszą niechęć. Czasy, kiedy to kobiety zawsze ustępowały, a mężczyzna miał ostatnie słowo w każdej sprawie przeszły już do historii. Umiejętność wypracowywania uczciwych kompromisów to bardzo ważna rzecz dla pokonania różnic i problemów w związkach . Naturalne jest to, że będą się pojawiać sytuacje, które będziemy oceniać inaczej, ponieważ jednak tworzymy związek musimy znaleźć takie rozwiązanie problemu, które nie skrzywdzi jednego z nas. Brak wsparcia i zaangażowania ze strony partnera - Wiadomo, że nie możemy robić wszystkiego razem, bo to absurdalne. Ważne jest to, żeby wprowadzać rozmowę we wspólną przestrzeń bycia razem. I uczyć się tego, jak rozmawiać –...

kobieta, kobieta z dzieckiem
Fotolia
Starania o dziecko
Biorę tabletki antykoncepcyjne. Kiedy mogę zajść w drugą ciążę?
Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, gdy planuje się ciążę? Czy stosując antykoncepcję hormonalną, można mieć problemy z zajściem w ciążę? Odpowiada dr Renata Jaczyńska, ginekolożka z Instytutu Matki i Dziecka.

Chciałabym mieć drugie dziecko. Biorę tabletki antykoncepcyjne. Czy powinnam trochę odczekać z zajściem w ciążę po ich  odstawieniu? Jeśli tak, to ile?  Czy mogę mieć problemy w zajściu w ciążę? Kasia z Oświęcimia Tabletki antykoncepcyjne warto odstawić na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Dobrze byłoby odczekać chociaż jeden, a nawet dwa naturalne cykle miesiączkowe, zanim zacznie się starania o dziecko. W tym czasie wykonać podstawowe badania i przygotować się do ciąży. Starania o dziecko po antykoncepcji – kiedy najlepiej Nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciążę w pierwszym cyklu po zaprzestaniu przyjmowania doustnej antykoncepcji. Płodność jest wtedy taka sama, jak przed jej rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej. U około 45 proc. kobiet owulacja pojawia się już w pierwszym cyklu, u 75 proc. – w ciągu dwóch pierwszych cykli. Oczywiście dotyczy to kobiet, które przed rozpoczęciem tej metody zapobiegania ciąży miały prawidłowe owulacyjne cykle miesiączkowe. Tabletki antykoncepcyjne a ciąża Na podstawie obserwacji dużych grup pacjentek stwierdzono, że liczba ciąż po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest podobna jak w przypadku zaprzestania stosowania innych metod antykoncepcji. Jednocześnie wykazano, że przyjmowanie w przeszłości doustnych środków antykoncepcyjnych nie wpływa na przebieg ciąży, porodu i stan noworodków. Nie ma również wiarygodnych badań dowodzących, że po zakończeniu doustnej antykoncepcji wzrasta częstość występowania ciąży mnogiej.   ZOBACZ TEŻ: nieregularny okres po porodzie a minipigułka

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz