
Ze względu na jasną karnację, jesteśmy bardziej narażeni na czerniaka niż mieszkańcy południa Europy. Około 25 proc. Polaków w ogóle nie powinno się opalać, a 40 proc. powinno to robić bardzo ostrożne, gdyż również znajduje się w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka.
Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jeśli jest szybko rozpoznany i usunięty, szanse na wyleczenie wynoszą ponad 90 proc. Jeśli jednak czerniaka rozpozna się późno, dochodzi do odległych przerzutów, a wtedy szanse na wyleczenie są bardzo małe. Dlatego warto wiedzieć, jak ustrzec się czerniaka i jak go rozpoznać.
Znamię? Znam je!
Wiele osób ma znamiona, jednak tylko niektóre z nich mogą być niebezpieczne. Jeśli masz znamiona, raz w roku trzeba je pokazać dermatologowi. Wizyta u dermatologa jest też konieczna, jeśli zauważysz, że znamię zmieniło wygląd, powiększyło się.
Dzieci także mają znamiona. Koniecznie trzeba je pokazać dermatologowi.
ABCDE czerniaka
Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE:
A: asymetria np. znamię "wylewające" się na jedną stronę,
B: brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
C: czerwony, czarny, niejednolity kolor,
D: duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm,
E: ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które kwalifikują się nawet tylko do jednego z kryteriów ABCDE lub budzą niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa.
Jak chronić się przed czerniakiem
1. Raz w miesiącu oglądaj swoją skórę: sprawdź, czy znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
2. Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się ze znamieniem, idź do dermatologa lub chirurga-onkologa.
3. Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00.
4. Nie chodź do solarium.
5. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa
6. Pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.
Czytaj też: Jak chronić niemowlę przed słońcem

Co to jest czerniak skóry? Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry . Rozwija się w melanocytach - komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający za kolor skóry. Melanocyty znajdują się także w błonach śluzowych oraz w gałce ocznej, dlatego tam też czasami rozwija się czerniak, np. przełyku lub ucha wewnętrznego oraz w oku. Jeśli czerniaka wykryjemy późno, w błyskawicznym tempie rozprzestrzeni się na inne części ciała, np. płuca lub ośrodkowy układ nerwowy . Czerniak: kto jest w grupie ryzyka? Czerniak może dotknąć każdego, ale niektórzy z nas są w grupie podwyższonego ryzyka. Wszystko zależy od naszej karnacji, historii oparzeń słonecznych i tego, jak korzystamy ze słońca. Najbardziej narażone są osoby, które: Doznały oparzeń słonecznych , szczególnie w dzieciństwie i wczesnej młodości. To dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zabezpieczać dzieci przed słońcem , używając kosmetyków z filtrem min. 30, unikać słońca między 10.00-16.00, nie pozwalać się dzieciom opalać. Lekarze odkryli, że wielu pacjentów chorujących na czerniaka przebyło oparzenie słoneczne w wieku 5-7 lat! Pamiętajmy, że skutki opalania kumulują się w skórze, efekt w postaci czerniaka może rozwinąć się po latach. Mają wiele znamion barwnikowych , pieprzyków. Szczególnie niedobrze, jeśli są podatne na podrażnienie. Jest to również niezwykle istotne u tak małych dzieci jak roczniaki i dwulatki – podrażnione znamię u takiego dziecka , zaleca się profilaktycznie wyciąć, by w przyszłości nie rozwinął się z niego czerniak. nie opalają się łatwo lub wcale mają jasną karnację , liczne piegi, rude lub blond włosy, niebieskie, zielone lub piwne oczy mają rodzinną historię przypadków czerniaka lub innych nowotworów skóry korzystają z solarium . Chodzenie do solarium powinno być...

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jednak jego wczesne rozpoznanie i leczenie daje nawet 97 proc. szans na całkowite wyleczenie. Dlatego czerniaka nie można się bać, a każdą podejrzaną zmianę na skórze trzeba jak najszybciej pokazać dermatologowi. Spis treści: Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Zdjęcia czerniaka Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Gdzie może pojawić się nowotwór skóry? Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Czerniak najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych nazywanych pieprzykami , może również powstać (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej. Ważne jest, by regularnie oglądać skórę i badać znamiona , zarówno te, które dopiero się pojawiły, jak i te, które mieliśmy od dawna. Większość z nich to łagodne pieprzyki . Znamię będące złośliwym nowotworem skóry: jest duże, jest nieregularne, zmienia kolor, ma poszarpane brzegi, ma nierównomierne zgrubienia, zmienia się. Zdjęcia czerniaka Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu , który pomaga zidentyfikować wszelkie patologiczne zmiany w obrębie znamion. Tak może wyglądać czerniak: Czerniak: uwagę zwraca zmiana wyglądu znamienia, nieregularne brzegi Czerniak: uwagę zwraca nieregularność znamienia Czerniak: uwagę zwraca kolor, nieregularne brzegi, wypukłość (zdjęcia: czerniak.org.pl) Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Kryteria rozpoznania czerniaka skóry są określane za pomocą liter alfabetu: ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution). Są to: A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę, B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor, D – duży...

Danielle Dick była w piątym miesiącu ciąży, gdy zgłosiła się do lekarza z okropnymi bólami głowy. Trwały od kilku miesięcy, ale była przekonana, że dzieje się tak ze względu na jej stan. Kobieta trafiła do szpitala . Okazało się, że nowotwór skóry dał przerzuty do mózgu. Lekarze poinformowali pacjentkę, że jeśli natychmiast rozpocznie leczenie, ma 20 proc. szans na to, że przeżyje kolejne 5 lat. Postanowiła jednak, że nie będzie się leczyć. Trudna decyzja U Danielle pierwszy raz zdiagnozowano raka skóry w 2011 roku. Intensywne leczenie dało rezultaty. Po 5 latach walki usłyszał, że jest w końcu zdrowa. Kobieta wraz z mężem podjęła decyzję, że najwyższy czas na spełnienie ich marzenia - powiększenie rodziny. W 2015 roku urodziła się Taylor, wkrótce potem para dowiedziała się o kolejnej ciąży. Radość trwała krótko. W piątym miesiącu ciąży Danielle dowiedziała się, że spodziewa się synka i córeczki , a także, że ma przerzuty do mózgu. To był cios! Lekarze zaproponowali przerwanie ciąży i rozpoczęcie leczenia. Ta decyzja nie była łatwa ani dla niej, ani dla jej najbliższych, jednak ostatecznie Danielle odmówiła leczenia. Postanowiła, że zrezygnuje ze swoich niewielkich szans na przeżycie, by urodzić dzieci. Lekarze podjęli decyzję o wycięciu zmian nowotworowych z mózgu oraz brzucha, ale Danielle nie zgodziła się na radioterapię. Trzy miesiące później urodziła zdrowe bliźnięta : córkę - Reagan, oraz syna - Colby'ego. Po porodzie kobieta postanowiła podjąć terapię, jednak jej stan pogorszył się tak bardzo, że szanse na wyzdrowienie spadły do zera. Danielle Dick zmarła 26 kwietnia 2018 r. Trójką dzieci zajmuje się mąż 32-latki. Przyjaciele i rodzina rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, by pomóc mężczyźnie w utrzymaniu rodziny. Brzydki pieprzyk Rak skóry, który zaatakował organizm Danielle, jest bardzo podstępnym...