znamiona
Panthermedia
Aktualności

Zbadaj znamiona: koniecznie przed latem!

Jesteśmy bardziej narażeni na czerniaka niż osoby mieszkające na południu Europy. 65 proc. z nas powinno unikać słońca. Jeśli masz znamiona na skórze, badaj je. Szczególnie niebezpieczne są te znamiona, która dopiero się pojawiły oraz te, które zmieniły wygląd.

Ze względu na jasną karnację, jesteśmy bardziej narażeni na czerniaka niż mieszkańcy południa Europy. Około 25 proc. Polaków w ogóle nie powinno się opalać, a 40 proc. powinno to robić bardzo ostrożne, gdyż również znajduje się w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka.
Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jeśli jest szybko rozpoznany i usunięty, szanse na wyleczenie wynoszą ponad 90 proc. Jeśli jednak czerniaka rozpozna się późno, dochodzi do odległych przerzutów, a wtedy szanse na wyleczenie są bardzo małe. Dlatego warto wiedzieć, jak ustrzec się czerniaka i jak go rozpoznać.

Znamię? Znam je!

Wiele osób ma znamiona, jednak tylko niektóre z nich mogą być niebezpieczne. Jeśli masz znamiona, raz w roku trzeba je pokazać dermatologowi. Wizyta u dermatologa jest też konieczna, jeśli zauważysz, że znamię zmieniło wygląd, powiększyło się.
Dzieci także mają znamiona. Koniecznie trzeba je pokazać dermatologowi.

ABCDE czerniaka

Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE:
A: asymetria np. znamię "wylewające" się na jedną stronę,
B: brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
C: czerwony, czarny, niejednolity kolor,
D: duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm,
E: ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które kwalifikują się nawet tylko do jednego z kryteriów ABCDE lub budzą niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa.

Jak chronić się przed czerniakiem

1. Raz w miesiącu oglądaj swoją skórę: sprawdź, czy znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe. 
2. Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się ze znamieniem, idź do dermatologa lub chirurga-onkologa.
3. Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00.
4. Nie chodź do solarium.
5. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa
6. Pamiętaj o stosowaniu filtrów UV,  noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.

Czytaj też: Jak chronić niemowlę przed słońcem

 

Zdarzyło ci się przestraszyć w ciąży? Czy przez to dziecko będzie miało „myszkę”?

jak badać znamiona
Mama
Czerniak - to musisz o nim wiedzieć!
Każdego roku ponad 3 tysiące Polaków słyszy diagnozę: czerniak. 1/3 z nich umiera. Zachorowań przybywa każdego roku. Przeczytaj, żeby chronić życie swoje i swoich bliskich.

Co to jest czerniak skóry? Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry . Rozwija się w melanocytach - komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający za kolor skóry. Melanocyty znajdują się także w błonach śluzowych oraz w gałce ocznej, dlatego tam też czasami rozwija się czerniak, np. przełyku lub ucha wewnętrznego oraz w oku. Jeśli czerniaka wykryjemy późno, w błyskawicznym tempie rozprzestrzeni się na inne części ciała, np. płuca lub ośrodkowy układ nerwowy .  Czerniak: kto jest w grupie ryzyka? Czerniak może dotknąć każdego, ale niektórzy z nas są w grupie podwyższonego ryzyka. Wszystko zależy od naszej karnacji, historii oparzeń słonecznych i tego, jak korzystamy ze słońca. Najbardziej narażone są osoby, które: Doznały oparzeń słonecznych , szczególnie w dzieciństwie i wczesnej młodości. To dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zabezpieczać dzieci przed słońcem , używając kosmetyków z filtrem min. 30, unikać słońca między 10.00-16.00, nie pozwalać się dzieciom opalać. Lekarze odkryli, że wielu pacjentów chorujących na czerniaka przebyło oparzenie słoneczne w wieku 5-7 lat! Pamiętajmy, że skutki opalania kumulują się w skórze, efekt w postaci czerniaka może rozwinąć się po latach. Mają wiele znamion barwnikowych , pieprzyków. Szczególnie niedobrze, jeśli są podatne na podrażnienie. Jest to również niezwykle istotne u tak małych dzieci jak roczniaki i dwulatki – podrażnione znamię u takiego dziecka , zaleca się profilaktycznie wyciąć, by w przyszłości nie rozwinął się z niego czerniak. nie opalają się łatwo lub wcale mają jasną karnację , liczne piegi, rude lub blond włosy, niebieskie, zielone lub piwne oczy mają rodzinną historię przypadków czerniaka lub innych nowotworów skóry korzystają z solarium . Chodzenie do solarium powinno być...

Czerniak na zdjęciach
Fotolia
Mama
Jak rozpoznać czerniaka? Pomogą zdjęcia i schemat ABCDE
Zdjęcia czerniaka pokazują jego charakterystyczne cechy, takie jak nieregularne brzegi, wypukłość, nasycenie koloru. W przypadku podejrzenia u siebie czerniaka należy szybko skonsultować się z dermatologiem.

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jednak jego wczesne rozpoznanie i leczenie daje nawet 97 proc. szans na całkowite wyleczenie. Dlatego czerniaka nie można się bać, a każdą podejrzaną zmianę na skórze trzeba jak najszybciej pokazać dermatologowi. Spis treści: Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Zdjęcia czerniaka Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Gdzie może pojawić się nowotwór skóry? Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Czerniak najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych nazywanych pieprzykami , może również powstać (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej. Ważne jest, by regularnie oglądać skórę i badać znamiona , zarówno te, które dopiero się pojawiły, jak i te, które mieliśmy od dawna. Większość z nich to łagodne pieprzyki . Znamię będące złośliwym nowotworem skóry: jest duże, jest nieregularne, zmienia kolor, ma poszarpane brzegi, ma nierównomierne zgrubienia, zmienia się. Zdjęcia czerniaka Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu , który pomaga zidentyfikować wszelkie patologiczne zmiany w obrębie znamion. Tak może wyglądać czerniak: Czerniak: uwagę zwraca zmiana wyglądu znamienia, nieregularne brzegi Czerniak: uwagę zwraca nieregularność znamienia   Czerniak: uwagę zwraca kolor, nieregularne brzegi, wypukłość (zdjęcia: czerniak.org.pl) Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Kryteria rozpoznania czerniaka skóry są określane za pomocą liter alfabetu: ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution). Są to:  A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę, B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor, D – duży...

Danielle Dick
Facebook
Aktualności
Umarła, bo postanowiła uratować własne dzieci
Dowiedziała się o nowotworze w 17 tygodniu ciąży. Musiała podjąć trudną decyzję, czyje życie chce ocalić...

Danielle Dick była w piątym miesiącu ciąży, gdy zgłosiła się do lekarza z okropnymi bólami głowy. Trwały od kilku miesięcy, ale była przekonana, że dzieje się tak ze względu na jej stan. Kobieta trafiła do szpitala . Okazało się, że nowotwór skóry dał przerzuty do mózgu. Lekarze poinformowali pacjentkę, że jeśli natychmiast rozpocznie leczenie, ma 20 proc. szans na to, że przeżyje kolejne 5 lat. Postanowiła jednak, że nie będzie się leczyć. Trudna decyzja U Danielle pierwszy raz zdiagnozowano raka skóry w 2011 roku. Intensywne leczenie dało rezultaty. Po 5 latach walki usłyszał, że jest w końcu zdrowa. Kobieta wraz z mężem podjęła decyzję, że najwyższy czas na spełnienie ich marzenia - powiększenie rodziny. W 2015 roku urodziła się Taylor, wkrótce potem para dowiedziała się o kolejnej ciąży. Radość trwała krótko. W piątym miesiącu ciąży Danielle dowiedziała się, że spodziewa się synka i córeczki , a także, że ma przerzuty do mózgu. To był cios! Lekarze zaproponowali przerwanie ciąży i rozpoczęcie leczenia. Ta decyzja nie była łatwa ani dla niej, ani dla jej najbliższych, jednak ostatecznie Danielle odmówiła leczenia. Postanowiła, że zrezygnuje ze swoich niewielkich szans na przeżycie, by urodzić dzieci. Lekarze podjęli decyzję o wycięciu zmian nowotworowych z mózgu oraz brzucha, ale Danielle nie zgodziła się na radioterapię. Trzy miesiące później urodziła zdrowe bliźnięta : córkę - Reagan, oraz syna - Colby'ego. Po porodzie kobieta postanowiła podjąć terapię, jednak jej stan pogorszył się tak bardzo, że szanse na wyzdrowienie spadły do zera. Danielle Dick zmarła 26 kwietnia 2018 r. Trójką dzieci zajmuje się mąż 32-latki. Przyjaciele i rodzina rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, by pomóc mężczyźnie w utrzymaniu rodziny. Brzydki pieprzyk Rak skóry, który zaatakował organizm Danielle, jest bardzo podstępnym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj